Skocz do zawartości

M23... Jego Nisokość Monsieur 23 na salonach


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, dobrychemik napisał(a):

Gromady otwarte to ten typ obiektu astronomicznego, w fotografowaniu którego refraktory wypadają po prostu słabo. Newton dałby urocze spajki, w wizualu widzimy rozsypane brylanty, a fotka z refraktora daje jedynie luźną grupę plamek. 

Trochę jest w tym racji. To co krzyżyk z nitek następnym razem  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MaPa said:

Trochę jest w tym racji. To co krzyżyk z nitek następnym razem  ;)

Artefaktownica ;-)

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, licho52 napisał(a):

Spajki muszą być naturalne, inaczej każdy znawca pozna na odległość że dorabiane.

 

Znaczy, że trzeba na refraktor założyć pająka wyjętego z newtona. Pozostaje kwestią do dyskusji obecność lub brak lustra wtórnego.

:D

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bentoq napisał(a):

Zdjęcie pięknie, nie mogę tylko czytać tego tytułu - jego nisokość, nie lepiej by brzmiało Jego niskość? :D W końcu mówimy, że coś jest nisko, nie nisoko :)

Było 'niskość' ale nie pasowało mi do 'wysokość' :D i zmieniłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • MaPa zmienił(a) tytuł na M23... Jego Nisokość Monsieur 23 na salonach
2 godziny temu, Mc ślimack napisał(a):

A czy ten katalog Messiera to jeszcze aktywny projekt? Pytam bo z poziomu smartfona widzę tylko do M27.

 

Tak w skrócie: wszystkie tego typu pomysły kończą się w pierwszej połowie 2017 roku, tuż przed momentem dużych zmian w silniku forum, kiedy to pod nóż poszły niektóre działy, jak Artykuły i Celestia. Część wątków z tej ostatniej przerzuciłem do możliwie odpowiednich działów, a dla reszty (w tym Katalogu Messiera) utworzyłem "klub" nie mając za bardzo pomysłu co dalej z tą nniespecjalnie chcianą treścią ;) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2023 o 20:44, dobrychemik napisał(a):

Gromady otwarte to ten typ obiektu astronomicznego, w fotografowaniu którego refraktory wypadają po prostu słabo. Newton dałby urocze spajki, w wizualu widzimy rozsypane brylanty, a fotka z refraktora daje jedynie luźną grupę plamek. 

To trochę smutne. Dziś oceniamy astrofotografię przez brak spajków lub ze zdjęcie jest "mało efektowne". A przecież najistotniejszym walorem tej fotki jest wysokość obiektu nad horyzontem. Szkoda.

Brawo Marcin!.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

To trochę smutne. Dziś oceniamy astrofotografię przez brak spajków lub ze zdjęcie jest "mało efektowne". A przecież najistotniejszym walorem tej fotki jest wysokość obiektu nad horyzontem. Szkoda.

Brawo Marcin!.

Prawe 20stopni to aż tak nisko? Ja nowicjusz a udaje mi się strzelać w obiekty na wysokości około 14-16stopni.mnie się wydaje że dla tak wprawionego w bojach Kolegi owe 20stopni nie jest wielkim zadaniem. Chyba że mówimy o jakości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Tak, dwadzieścia stopni to nisko.

 

Oczywiście, mówimy o jakości obserwacji (a pewnie w astrofotografii ma to również swoje znaczenie). Wypracowany konsensus obserwacyjny przyjmuje 30° za przyzwoitą elewację, co nie znaczy że nie obserwujemy obiektów poniżej. Wiele zależy od aktualnych warunków pogodowych, stabilności atmosfery, etc.

 

 

 

 

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Mc ślimack napisał(a):

 

Oczywiście, mówimy o jakości obserwacji (a pewnie w astrofotografii ma to również swoje znaczenie). Wypracowany konsensus obserwacyjny przyjmuje 30° za przyzwoitą elewację, co nie znaczy że nie obserwujemy obiektów poniżej. Wiele zależy od aktualnych warunków pogodowych, stabilności atmosfery, etc.

 

 

 

 

 

14 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Tak, w astrofotografii wysokość obiektu ma znaczenie, podobnie jak w wizualu. Prawa fizyki są takie same dla obu grup obserwatorow.

Dziękuję Panowie za  odp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kriss2022 jeśli zaczniesz naświetlać to szybko przekonasz się że sprawa komplikuje się prawie wykładniczo przy schodzeniu nad horyzont :) Do takich czynników zaliczymy: seeing ( można się zdziwić różnicy nawet przy kilkunastu stopniach wysokości) , cirrus ( czasami do zignorowania ale nisko nad horyzontem działa jak klasyczne chmury), LP otoczenia ( wilgotne powietrze) albo łuna od jasnych odległych obiektów ( miasto, szklarnie, magazyny itp)

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja opisana - taki tam bury krajobraz :) Przy super warunkach i materiale uzyskanym w bardzo ciemnym miejscu na pewno można oczekiwać że będzie z czego wyciągnąć te "chmury" tła i lepiej skontrastować. Ja nie marudzę na pewno.


m23_2023_3k_Annotated.thumb.jpg.dbc061a4848dc481b28dbf7336bbe2ae.jpg

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.