Skocz do zawartości

NGC6888, WR134, Tulipan i okolice


mstaniek

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że warunki i Bortle 8 odegrały tutaj kluczową rolę. Tlen, w dedykowanej kamerze pod astrofoto palę teraz tylko przy bezksiężycowych nocach w przynajmniej przyzwoitych warunkach. Inaczej to walka z szumem i nerwy... 
Samo zdjęcie w wersji 1:1 mocno zaszumione, skupiłbym się w tym kadrze na fajnych strukturach Ha, które moim zdaniem przy delikatniejszej obróbce można świetnie pokazać. Kadr swoją drogą bardzo dobry - od Tulipana po Mózg :D 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna fotka. Szerokooooo... 🙂  Może ciut więcej nasycenia bym dodał ale to moje gusta. 😉 

 

Z tym tlenem to nie jest tak żle choć jest go tam trochę mało i trzeba sporo klatek uzbierać. 🙂 Teraz, latem, mam Bortle 6 - za miesiąc, dwa będzie 5. Moje paliłem 8-9 lipca i 5-8 czerwca więc w okolicach pierwszej i trzeciej kwadry księżyca. U mnie niebo nie za bardzo pozwala na wybrzydzanie. Chmury, te wysokie, są znacznie bardziej ograniczające niż Księżyc. Jak jest więcej niż 70-80° od księżyca to... nie zwracam uwagi 🙂 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uznanie, cieszę się, że wybrałeś ten cel- z powodów niewiadomych nieczęsto odwiedzany przez fotografów.

Słowa uznania za determinację- mnie by jej brakło. Gdybym miał cokolwiek robić z miasta Bortle 8 to bym nie robił, hehe :-)

Kadr również bardzo dobry- pierwszy raz widzę z WR134 w centrum na szeroko, z Crescentem i Tulipanem. Kadr musi być dobrze dobrany a ten jest.

Pomijając okropne warunki, z którymi walczyłeś, z szerokokątnego Kota nie będziesz miał takiego detalu jak ze sprzętu o ogniskowych metr i więcej- prawa fizyki.

Dedykowana kamera mono i filtry 3nm Ha i OIII by Ci pomogły w tych warunkach, jednakże sygnał OIII jest delikatny. Więc nie bądź zbyt krytyczny wobec swoich umiejętności - I Herkules dupa, gdy zanieczyszczenia światła kupa. Adam Block by z tego niewiele więcej wyczarował.

Kolega @mago83 usunął największą bolączkę Twojego zdjęcia, czyli szum.

Biorąc pod uwagę okropne niebo i kamerę OSC, to osiągnąłeś bardzo dobry rezultat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuj pracuj a będzie coraz lepiej. 
Podzielam opinie kolegów wyżej i powiem szczerze że kadr dobrałeś nietuzinkowo ale też bardzo fajnie. Większość osób by tak nie zrobiła i mimo ze wszyscy wiemy w jakiej odległości znajduje się ngc6888 od wr134 i tulipana to zawsze sa to albo osobne zdjęcia albo takie fov że łapie się pół nieba. Tutaj mamy fajnie wypełniony kadr tymi obiektami co nam też obrazuje ich rozmieszczenie względem siebie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Herbert West napisał(a):

Dzięki za uznanie, cieszę się, że wybrałeś ten cel- z powodów niewiadomych nieczęsto odwiedzany przez fotografów.

Słowa uznania za determinację- mnie by jej brakło. Gdybym miał cokolwiek robić z miasta Bortle 8 to bym nie robił, hehe 🙂

Kadr również bardzo dobry- pierwszy raz widzę z WR134 w centrum na szeroko, z Crescentem i Tulipanem. Kadr musi być dobrze dobrany a ten jest.

Pomijając okropne warunki, z którymi walczyłeś, z szerokokątnego Kota nie będziesz miał takiego detalu jak ze sprzętu o ogniskowych metr i więcej- prawa fizyki.

Dedykowana kamera mono i filtry 3nm Ha i OIII by Ci pomogły w tych warunkach, jednakże sygnał OIII jest delikatny. Więc nie bądź zbyt krytyczny wobec swoich umiejętności - I Herkules dupa, gdy zanieczyszczenia światła kupa. Adam Block by z tego niewiele więcej wyczarował.

Kolega @mago83 usunął największą bolączkę Twojego zdjęcia, czyli szum.

Biorąc pod uwagę okropne niebo i kamerę OSC, to osiągnąłeś bardzo dobry rezultat!

Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Wiem, że moja to była tylko próba, bo i sprzęt inny i umiejętności.

Ale, jak napisałem, lubię wyzwania.

 

Dzięki serdeczne

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, mstaniek said:

Ale, jak napisałem, lubię wyzwania.

I to jest najważniejsze, serio.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to pewnie fotony łapane z centrum Rzeszowa. 279x300s to sporo materiału i nie przespanych nocy. Podobny efekt pewnie byś uzyskał z jednej nocy zbierając fotony z Jawornika Ruskiego. Śledź temat na forum "Rzeszów" tam często umawiamy się na wspólne focenie oraz obserwacje. Jak coś to zapraszam na wspólny wypad.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, pablo12311 napisał(a):

(...) Podobny efekt pewnie byś uzyskał z jednej nocy zbierając fotony z Jawornika Ruskiego.

Jawornik Ruski powiadasz.... hmm... niedawno mieszkam w Rzeszowie... rozeznam sprawę.

Jest tam jakaś "dedykowana" miejscówka, czy... po prostu "Jawornik"? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, flamezz napisał(a):

Miałeś sporo miejsa w histogramie na docięcie. Pare suwaczków w camera raw na jpegu. 

Jak pewnie widać, jestem mocnym amatorem 😇

Powiesz, co masz na myśli pisząc "miałeś sporo miejsca w histogramie na docięcie"? 

Chciałbym w przyszłości nie popełnić takich błędów 😇

 

PS Super to tymi suwaczkami zrobiłeś 😍🤩

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mstaniek napisał(a):

Jak pewnie widać, jestem mocnym amatorem 😇

Powiesz, co masz na myśli pisząc "miałeś sporo miejsca w histogramie na docięcie"? 

Chciałbym w przyszłości nie popełnić takich błędów 😇

 

PS Super to tymi suwaczkami zrobiłeś 😍🤩

Co to jest histogram

 

Przed i po image.png.8b97f63d6cbe14e323ca1e221e4acba2.png

Edytowane przez flamezz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.