Skocz do zawartości
  • 0

Przerwa Cassiniego czym oglądać?


Swiss

Pytanie

Szanowni,

prośba podzielcie się doświadczeniami: jaki sprzęt umożliwia zobaczenie Cassiniego?

Moje doświadczenia na razie następujące:

14.08.2023:

Seeing chyba nie był idealny, jednak niebo około 24tej pokazywało sporo gwiazd w zenicie. Moja lokalizacja generalnie nie jest najlepsza ze względu na zanieczyszczenie światłem.

Do rzeczy:

po założeniu E3.7 do APM 100/45ED Saturn pojawił się jako kulka z dosyć ostrą krawędzią planety bez AC.

Pierścień widoczny doskonale wraz z czarnymi przestrzeniami po lewej i prawej pomiędzy pierścieniem a planetą.

Na planecie widoczna jest ta część pierścienia, która jest przed planetą - w postaci jaśniejszego paska (lub jaśniejszy pas na Saturnie)

To w zasadzie koniec rzeczy, które widoczne na 100% bez żadnego zerkania itp.

Wydaje mi się, że widzę przerwę Cassiniego po lewej stronie pierścienia planety w 1/3 szerokości pierścienia licząc od zewnątrz. Nie jestem pewien, być może to myślenie życzeniowe. Po prawej nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

LP nie ma żadnego znaczenia w przypadku planet, tylko seeing. Obecnie Saturn ma coraz mniej korzystne ustawienie pierścieni względem ziemskiego obserwatora i to jest powód, przez który masz problem w swojej lornetce. 5 lat temu było to o wiele łatwiejsze. Potrzebujesz wskoczyć na wyższe powiększenia. Może być z tym problem nawet w 5" MAKu. Jeśli masz dostęp do newtonów, to spróbuj z 8"

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

@Swiss, czytam że Twoja APM 100/45ED daje powiększenie 31x z okularami 18 mm, więc ogniskowa jest ~560 mm i światłosiła ~f/5.6.
Więc z okularami 3.7 mm miałeś powiększenie ~ x150 i źrenicę wyjściową ~0.7 mm.

Przy takich parametrach spokojnie mogłeś widzieć Cassiniego o ile seeing był dobry a Saturn na przyzwoitej wysokości.

Przy mniejszej źrenicy (~0.5 mm) widuję Cassiniego w EDku 80 f/7.5 z XW 3.5 (x170).

Ale tak jak pisze @lkosz, Saturn stawia się coraz bardziej na sztorc i Cassiniego dostrzec coraz trudniej, więc aby przerwę zobaczyć, warunki muszą być coraz lepsze.

Kluczowy jest tutaj seeing.

Aby wiedzieć, czego się spodziewać, dobrze jest seeing testować podczas obserwacji, najlepiej na tych samych obiektach, żeby było porównanie.

W lecie seeing testuję na Epsylonach w Lutni. Jak tu jest dobrze, to jadę do Delty Cygni (Fawaris).

Jak seeing nie puszcza, to niestety trzeba zostać z obiektami zadowalającymi się mniejszymi powiększeniami...

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

09.09.2023 seeing dobry lub bardzo dobry.

Dzisiaj koncentrowałem się na Saturnie i Jowiszu.

Na Saturnie widać przerwę Cassiniego po lewej i prawej stronie pierścienia planety. Na planecie widać pas/przewarstwienie nad pierścieniem.

Na Jowiszu wydaje mi się że widzę 4 pasy: 2 pasy standardowe oraz u góry cieńszy w tej samej odległości jaka jest między "głównymi pasami" oraz u dołu mniej więcej w 1/3 odległości pod dolnym pasem.

Dzisiaj miałem najlepsze widoki planet jakie kiedykolwiek zaobserwowałem. Uważam, że Ethosy oprócz tego, że mają doskonałą optykę to jeszcze dzięki b szerokiemu polu, dają możliwość nieruchomego czekania na falę dobrego seeigu.

 

12.09.2023 seeing dobry.

Obserwacje Jowisza oraz Saturna. Najpierw E3.7 następnie E8.

Na Jowiszu widoczne są 4 pasy: 2 główne, dolny z lewej strony bardzo ewidentny, górny pas pojawia się wraz z falą lepszego seeingu (widoczność w E8 taka sama - trochę więcej kontrastu).

Saturn również bdb widoczny z przerwą Cassiniego widoczną po lewej i prawej stronie pierścienia (w E8 jej nie widać ze wzgl. na zbyt mały power).

 

Gdzie sprawdzę kiedy polować na cień księżyców na planetach?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

W dniu 15.08.2023 o 12:56, Swiss napisał(a):

Szanowni,

prośba podzielcie się doświadczeniami: jaki sprzęt umożliwia zobaczenie Cassiniego?

Moje doświadczenia na razie następujące:

14.08.2023:

Seeing chyba nie był idealny, jednak niebo około 24tej pokazywało sporo gwiazd w zenicie. Moja lokalizacja generalnie nie jest najlepsza ze względu na zanieczyszczenie światłem.

Do rzeczy:

po założeniu E3.7 do APM 100/45ED Saturn pojawił się jako kulka z dosyć ostrą krawędzią planety bez AC.

Pierścień widoczny doskonale wraz z czarnymi przestrzeniami po lewej i prawej pomiędzy pierścieniem a planetą.

Na planecie widoczna jest ta część pierścienia, która jest przed planetą - w postaci jaśniejszego paska (lub jaśniejszy pas na Saturnie)

To w zasadzie koniec rzeczy, które widoczne na 100% bez żadnego zerkania itp.

Wydaje mi się, że widzę przerwę Cassiniego po lewej stronie pierścienia planety w 1/3 szerokości pierścienia licząc od zewnątrz. Nie jestem pewien, być może to myślenie życzeniowe. Po prawej nie widzę.

A ja myślę ,że należny uderzyć w teleskop  10" /F10 i bezproblemowo będzie widać  przerwę Cassiniego bez żadnego wytężania wzroku  czy stosowania max powiększeń w tych cienkich rurkach .Te cienkie rurki należny zostawić sobie do innych celów .:yes:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przerwę Cassiniego doskonale widac w 100mm długiej rurce, a nawet w 80mm...  wcale nie trzeba  tragać pralki na pole myster @fornax...

Żeby nie było wątpliwości, bo polskie fora zaczynają skręcac coraz  bardziej wxstrone w astrologii niz astronomii...

https://www.cloudynights.com/topic/676719-can-you-see-saturns-cassini-division-with-a-4-refractor/

 

Aaaa.... byłbym zapomnial. Mam dla @biedronka:

https://theskysearchers.com/app.php/article/102-mm-refractor-versus-140-mm-maksutov-vixen-ed102-vs-omc140

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, JSC napisał(a):

Przerwę Cassiniego doskonale widac w 100mm dlugiej rurce, a nawet w 80mm...  wcale nie trzeba  tragac pralki na pole myster @fornax...

Cieszę się bardzo ,że Kolega @JSC ma sokoli wzrok.Ja akurat teraz mam pralkę na balkonie 10/10 i podziwiam  śliczne pierścienie Saturna , przerwę Cassiniego też  bez żadnego  wytężania wzroku ,pow 130X id:hiya:ę teraz po TV 11mm i zobaczymy .:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, fornax napisał(a):

Cieszę się bardzo ,że Kolega @JSC ma sokoli wzrok.Ja akurat teraz mam pralkę na balkonie 10/10 i podziwiam  śliczne pierścienie Saturna , przerwę Cassiniego też  bez żadnego  wytężania wzroku ,pow 130X id:hiya:ę teraz po TV 11mm i zobaczymy .:yes:

Hehe... 130x... wiecej ten klamot nie wyciaga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, JSC napisał(a):

Hehe... 130x... wiecej ten klamot nie wyciaga?

No teraz mam 211x ale Saturna mam  nad  budynkami i obraz zaczyna pływać każdy wie dlaczego .He he, a klamot  daje radę  przy 350x ale nie mam tak krotko ogniskowych okularów aby dać więcej . .Ale moc jest ze mną .:laughbounce2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, fornax napisał(a):

No teraz mam 211x ale Saturna mam  nad  budynkami i obraz zaczyna pływać każdy wie dlaczego .He he, a klamot  daje radę  przy 350x ale nie mam tak krotko ogniskowych okularów aby dać więcej . .Ale moc jest ze mną .:laughbounce2:

Taaaa... i to jest własnie  balkonowe ogladanie szczegółów planetarnych... ale nie martw sie, wlasnie tez tetaz  obserwuje z balkonu i czekam na moment kiedy planeta znajdzie sie pomiedzy blokami :D

Na gorszy seeing zakladam 6mm (no 8mm) do 102/1122. Przy dobrym seeingu standardem jest 4mm Takahashi Abbe czyli ponad 280x.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za Wiki - piszą ze Cassini, gdy odkrywał tę przerwę. dysponowal 2,5 calowym teleskopem (6 metrow długosci :) - zapewne singlet). 

"The Cassini Division is a region 4,800 km (3,000 mi) in width between Saturn's A Ring and B Ring. It was discovered in 1675 by Giovanni Cassini at the Paris Observatory using a refracting telescope that had a 2.5-inch objective lens with a 20-foot-long focal length and a 90x magnification." 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rings_of_Saturn

 

A u nas piszą, że 10 cali potrzeba...:grin: i ze dlugie rurki sa nieprzydatne w obserwacjach astronomicznych...

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał(a):

Za Wiki - piszą ze Cassini, gdy odkrywał tę przerwę. dysponowal 2,5 calowym teleskopem (6 metrow długosci :) - zapewne singlet). 

"The Cassini Division is a region 4,800 km (3,000 mi) in width between Saturn's A Ring and B Ring. It was discovered in 1675 by Giovanni Cassini at the Paris Observatory using a refracting telescope that had a 2.5-inch objective lens with a 20-foot-long focal length and a 90x magnification." 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rings_of_Saturn

 

A u nas piszą, że 10 cali potrzeba...:grin: i ze dlugie rurki sa nieprzydatne w obserwacjach astronomicznych...

 

Cassini to miał dopiero długą rurkę, 2,5 calowy obiektyw (6,25 cm) i 20 stóp ogniskowa (ok. 6 metrów) dają światłosiłę F/96. Żeby uzyskać powiększenie 90x okular musiał mieć ogniskową 66mm.

Musiał też mieć sokoli wzrok biorąc pod uwagę że obiektyw to była pojedyncza soczewka bez warstw. 

Szacun dla szlifierza tej soczewki, przy takiej ogniskowej krzywizna powierzchni jest tak mała, że soczewka była prawie płaska. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wygrzebałem z neta szkic Cassiniego, ale z nastepnego roku po odkryciu.

Zwróćcie uwage na pasmo chmur!

1223_16_8-cassini-drawing-saturn-rings-division.jpg.1f2c7337b900029e280a3d49f0770cc8.jpg

 

Smiejemy sie z tych teleskopów, ale oni widzieli niewiele gorzej od nas... no i oni nie wiedzieli co widzą! Znacznie łatwiej sie obserwuje jak wie sie czego szukac, co to jest  i jak to wyglada.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, biedronek napisał(a):

 

Moze chciales napisac ze przy takiej dlugiej i cienkiej to calowa apertura by wystarczyla, w koncu jest dluga i cienka i srednica nie powinna miec znaczenia wg. teorii wyznawxow cienkich i dlugich

Lepsza cienka i długa czy gruba a krótka ?  Hmm... :g:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, biedronek napisał(a):

 

Moze chciales napisac ze przy takiej dlugiej i cienkiej to calowa apertura by wystarczyla, w koncu jest dluga i cienka i srednica nie powinna miec znaczenia wg. teorii wyznawxow cienkich i dlugich

Jest takie zjawisko jak seeing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.