Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze typowo planetarnego teleskopu


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

     Kolego Biedronek, wątek dotyczy pomocy w zakupie teleskopu przez kolegę Micropoint.

     Ja polecam refraktory bo je lubię i mi obrazy które dają najbardziej odpowiadają. 

      Inni polecają inne konstrukcje teleskopów. Ty polecasz newtona. No i super tylko nie rozumiem po co te przepychanki?

      Mamy doradzić w zakupie, przekazać swoje doświadczenia, spostrzeżenia aby kolega mógł coś wybrać dla siebie.

     Nie rozumiem po co te kłótnie i udowadnianie wyższości jednych teleskopów nad innymi....

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni zgadzam się z powyższym postem Kolegi. Każdy ma swoje preferencje. Doradzając zaś powinniśmy spojrzeć przez pryzmat upodobań Kolegi proszącego o radę. Sam byłem w podobnej sytuacji i to co mi pomogło, to zloty i kontakt z różnymi konstrukcjami. Na początku sam nie wiedziałem co lubię. To jest w tym najpiękniejsze, przy okazji odkrywamy cząstkę samych siebie:-). Odniosę się jeszcze do odwiecznej polemiki co lepsze lustro, czy soczewka (np Newton, czy refraktor). Moim zdaniem odpowiedź jest jedna, to zależy:-). Dobry refraktor pokaże Ci czysty, kontrastowy obraz, ale Newton na porządnej optyce też. Refraktor, najczęściej dzięki mniejszej aperturze (np 120mm) lepiej sobie poradzi przy średnim seeingu od np. 7-8" lustra. Podam przykład z ostatnich obserwacji. Patrzyliśmy głównie przez refraktor 120mm i Newtona planetarnego 9". Warunki były bardzo dobre. Detalem i kontrastem Newton i refrakor były porównywalne do ok 300-350x. Powyżej w refraktorze kolory zaczęły wyraźnie blednąć. Obraz też był trochę jaśniejszy w Newtonie. Podsumowując, najczęściej przy średnich warunkach przedmiotowy refraktor będzie pracował blisko swoch wygra z planetarnym większym lustrem

Z kolei przy średnim seeingu przedmiotowy refraktor częściej będzie pokazywał z prawie maks swoich możliwości, natomiast większy aperyra Newton będzie potrzebował lepszych warunków obsewacyjnych. Jednak gdy trafią się dobre warunki Newton rozwinie skrzydła pokazując nie dość że, jaśniej to dając możliwość obserwacji przy większych powiększeniach.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, micropoint napisał(a):

Dziękuję za wasze opinie. Mak 150 kusi ale zrobię tak jak sugeruje @polaris. Na zlocie w Zatomiu zapewne będzie przekrój sprzętu, który pozwoli mi opatrzeć się z różnymi konstrukcjami. Potem wrócę do wątku aby podjąć ostateczną decyzję.

 

Pozdrawiam :)

Hej.

     Bardzo dobry pomysł, popatrzysz, porównasz i sam stwierdzisz jaki typ sprzętu tobie najbardziej odpowiada. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, KrisJot napisał(a):

W pełni zgadzam się z powyższym postem Kolegi. Każdy ma swoje preferencje. Doradzając zaś powinniśmy spojrzeć przez pryzmat upodobań Kolegi proszącego o radę. Sam byłem w podobnej sytuacji i to co mi pomogło, to zloty i kontakt z różnymi konstrukcjami. Na początku sam nie wiedziałem co lubię. To jest w tym najpiękniejsze, przy okazji odkrywamy cząstkę samych siebie:-). Odniosę się jeszcze do odwiecznej polemiki co lepsze lustro, czy soczewka (np Newton, czy refraktor). Moim zdaniem odpowiedź jest jedna, to zależy:-). Dobry refraktor pokaże Ci czysty, kontrastowy obraz, ale Newton na porządnej optyce też. Refraktor, najczęściej dzięki mniejszej aperturze (np 120mm) lepiej sobie poradzi przy średnim seeingu od np. 7-8" lustra. Podam przykład z ostatnich obserwacji. Patrzyliśmy głównie przez refraktor 120mm i Newtona planetarnego 9". Warunki były bardzo dobre. Detalem i kontrastem Newton i refrakor były porównywalne do ok 300-350x. Powyżej w refraktorze kolory zaczęły wyraźnie blednąć. Obraz też był trochę jaśniejszy w Newtonie. Podsumowując, najczęściej przy średnich warunkach przedmiotowy refraktor będzie pracował blisko swoch wygra z planetarnym większym lustrem

Z kolei przy średnim seeingu przedmiotowy refraktor częściej będzie pokazywał z prawie maks swoich możliwości, natomiast większy aperyra Newton będzie potrzebował lepszych warunków obsewacyjnych. Jednak gdy trafią się dobre warunki Newton rozwinie skrzydła pokazując nie dość że, jaśniej to dając możliwość obserwacji przy większych powiększeniach.

 

Papier wszystko przyjmie. Mozecie sobie pisac, ze jest inaczej, ale 9" planetarny newton zmasakruje 5" apo bo ma mniejszy rozmiar plamki dyfrakcyjnej ze wzgledu na wieksza srednice, obstrukcja centralna o rozmiarach 20procent srednicy minimalnie degraduje obraz, tak jak cienki trojramienny pajak. Sam mialem okazje porownac 130mm apo do 8" planeciaka i wiekszy teleskop zmiazdzyl mniejszy detalem i kontrastem. To byla inna liga.

 

Tak jak pisalem, wystarczy popatrzyc na na to ile detalu widac na tarczy planety na zdjeciach kolegow w zaleznosci od srednicy obiektywu. 

 

Nie rozumiem czemu wam tak zalezy na przeiczaniu faktow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, biedronek napisał(a):

 

Papier wszystko przyjmie. Mozecie sobie pisac, ze jest inaczej, ale 9" planetarny newton zmasakruje 5" apo bo ma mniejszy rozmiar plamki dyfrakcyjnej ze wzgledu na wieksza srednice, obstrukcja centralna o rozmiarach 20procent srednicy minimalnie degraduje obraz, tak jak cienki trojramienny pajak. Sam mialem okazje porownac 130mm apo do 8" planeciaka i wiekszy teleskop zmiazdzyl mniejszy detalem i kontrastem. To byla inna liga.

 

Tak jak pisalem, wystarczy popatrzyc na na to ile detalu widac na tarczy planety na zdjeciach kolegow w zaleznosci od srednicy obiektywu. 

 

Nie rozumiem czemu wam tak zalezy na przeiczaniu faktow.

Nie ma co się przejmować ,po prostu niektórzy są " spolaryzowani refraktorowo  " i nic nie poradzisz typowa walka z wiatrakami .Jak wiadomo rozdzielczość zależy od średnicy obiektywu.Chociaż refraktory dają ładne obrazy gwiazd i planet  ale praw fizyki nie przeskoczą ,  zawsze będzie 4"< 10" , nawet jeżeli to będzie 30xD   w przypadku refraktora więcej detalu na powierzchni planet czy Księżycu  nie zobaczą .:smokin:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może trochę rozrywki na ostudzenie głów 😆

 

———-

 

Czasami w klubie APO też się cuda zdarzają

 

dzisiaj całą ekipą w teren się wybierają

 

miejscówkę podpatrzyli , na forum njutoniarzy

 

już pakują multiplę , sporo wiozą bagaży

 

dojechali na miejsce , trzeba się przygotować

 

aby świętą soczewką godnie tu obserwować

 

pierwsze dywan ozdobny na trawie rozłożyli

 

dwa namioty plażowe obok zaraz rozbili

 

już dywanik czerwony , na drodze dali środkiem

 

parawanik z nad morza , wbili gumowym młotkiem

 

już się robi jak cudownie , pasują te klimaty

 

wnieśli stolik kawowy i doniczki na kwiaty

 

obok chodzi agregat , jest podpięta farelka

 

na stoliczek wjechała,  pełna bimbru butelka

 

jak już mają warunki , się do auta wrócili

 

z namaszczeniem we czterech swoje APO wstawili

 

przed swą lupą już klęczą , statyw ucałowali

 

proszą w modłach gorąco o bogactwo owali

 

nagle jeden z nich wstaje , że on wraca niestety

 

bo mu zimo, a rosa mu zmoczyła skarpety

 

drugi też by się zwijał , choć wesołą ma mine

 

bo w sekrecie pod stołem , bimber pił już godzine

 

trzeci już cały w szale , nienawidzi on dziczy

 

to mu w krzakach coś szura , tu mu komar gdzieś bzyczy

 

czwarty płacze pod stołem , bo nie mówił nikomu

 

że się bał od początku być daleko od domu

 

wszyscy więc jednogłośnie , nowy plan ustalili

 

graty swoje zwinęli i na balkon wrócili

 

tak się oto skończyła ich przygoda w terenie

 

balkon na szóstym piętrze , to ich marzeń spełnienie

 

w mieście pośród latarni gdzie nagrzane betony

 

oglądali APO-wcy , każdy był zachwycony

 

njutoniarzy jak zwykle mają za wywrotowców

 

tak to jest z relacjami miejskich refraktorowców ….

Edytowane przez Mateusz F
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JSC napisał(a):

Najgorzej jest jak ktos lyknie kieliszek teorii i mysli ze wie wszystko, a do wypicia jest cale pół litra...

Ostatnio miałem możliwość porównania R100/1000  i SCT 9,25 na planetach  przez 3 nocki i  cienka rurka  R100/1000 stała się cienka ,chociaż nie ulega wątpliwości ,że obrazy były ładne z refraktora   .:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, biedronek napisał(a):

 

Papier wszystko przyjmie. Mozecie sobie pisac, ze jest inaczej, ale 9" planetarny newton zmasakruje 5" apo bo ma mniejszy rozmiar plamki dyfrakcyjnej ze wzgledu na wieksza srednice, obstrukcja centralna o rozmiarach 20procent srednicy minimalnie degraduje obraz, tak jak cienki trojramienny pajak. Sam mialem okazje porownac 130mm apo do 8" planeciaka i wiekszy teleskop zmiazdzyl mniejszy detalem i kontrastem. To byla inna liga.

 

Tak jak pisalem, wystarczy popatrzyc na na to ile detalu widac na tarczy planety na zdjeciach kolegow w zaleznosci od srednicy obiektywu. 

 

Nie rozumiem czemu wam tak zalezy na przeiczaniu faktow.

 

17 minut temu, fornax napisał(a):

Nie ma co się przejmować ,po prostu niektórzy są " spolaryzowani refraktorowo  " i nic nie poradzisz typowa walka z wiatrakami .Jak wiadomo rozdzielczość zależy od średnicy obiektywu.Chociaż refraktory dają ładne obrazy gwiazd i planet  ale praw fizyki nie przeskoczą ,  zawsze będzie 4"< 10" , nawet jeżeli to będzie 30xD   w przypadku refraktora więcej detalu na powierzchni planet czy Księżycu  nie zobaczą .:smokin:

Panowie czytajcie ze zrozumieniem. Jedyne spolaryzowanie jakie widzę to z Waszej strony. Ja porównuje obie konstrukcje w terenie, nie w teorii... . Mam dostęp do obydwu konstrukcji i widzę mocne i słabe ich strony. Planety i Księżyc to dwie różne bajki, to wbrew pozorom dwa różne typy obiektów. Na księżycu na pewno od pewnego momentu będzie widać przewagę 9" z obstrukcją nad 5" bez niej (o ile seeing pozwoli). Jowisz jest wbrew pozorom dużo trudniejszym obiektem do obserwacji. Bardzo jasny, tutaj nie tylko liczy się apertura, lecz też kontrast, który w pewnym stopniu degraduje nam obstrukcja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, fornax napisał(a):

Ostatnio miałem możliwość porównania R100/1000  i SCT 9,25 na planetach  przez 3 nocki i  cienka rurka  R100/1000 stała się cienka ,chociaż nie ulega wątpliwości ,że obrazy były ładne z refraktora   .:yes:

Dlatego poza APO (kupionym, żeby nie było) zbudowałem 9" planetarnego niutka F/10 na wypasionym lustrze z dopieszczonymi powłokami (gwiazdki szpilki, skrzą jak w refraktorze), a w budowie 16" DS'owego wyjadacza. Każdy z nich ma swoje mocne strony, nie ma jednego "do wszystkiego". Dzięki temu daje to elastyczność i przyjemność z obserwacji bez dążenia na siłę do udowodnienia jednego teleskopowego "wodza". Wspomniane spory o wyższość szkiełka nad lusterkiem to prosta recepta na zabicie przyjemności z obserwacji i wprowadzenie frustracji wraz nie potrzebnymi podziałami. Ta pasja powinna łączyć nie dzielić. Tych ostatnich to moim zdaniem mamy już dosyć z pozostałych sfer naszego życia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, biedronek napisał(a):

 

Papier wszystko przyjmie. Mozecie sobie pisac, ze jest inaczej, ale 9" planetarny newton zmasakruje 5" apo bo ma mniejszy rozmiar plamki dyfrakcyjnej ze wzgledu na wieksza srednice, obstrukcja centralna o rozmiarach 20procent srednicy minimalnie degraduje obraz, tak jak cienki trojramienny pajak. Sam mialem okazje porownac 130mm apo do 8" planeciaka i wiekszy teleskop zmiazdzyl mniejszy detalem i kontrastem. To byla inna liga.

 

Tak jak pisalem, wystarczy popatrzyc na na to ile detalu widac na tarczy planety na zdjeciach kolegow w zaleznosci od srednicy obiektywu. 

 

Nie rozumiem czemu wam tak zalezy na przeiczaniu faktow.

      To wiadomo od dawna że apertura rządzi, im większa tym lepiej. Ja miałem newtona i zmieniłem na mniejszy refraktor i jestem zadowolony. 

       Bardziej mi odpowiadają widoki jakie daje ale jeszcze bardziej jego mobilność, czego niestety brakuje dużym newtonom.

       Ale jak kiedyś trafię w totka to przeprowadzę się z miasta gdzieś na wieś i wtedy sprawię sobie super wielkiego newtona.......😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, KrisJot napisał(a):

Dlatego poza APO (kupionym, żeby nie było) zbudowałem 9" planetarnego niutka F/10 na wypasionym lustrze z dopieszczonymi powłokami (gwiazdki szpilki, skrzą jak w refraktorze), a w budowie 16" DS'owego wyjadacza. Każdy z nich ma swoje mocne strony, nie ma jednego "do wszystkiego". Dzięki temu daje to elastyczność i przyjemność z obserwacji bez dążenia na siłę do udowodnienia jednego teleskopowego "wodza". Wspomniane spory o wyższość szkiełka nad lusterkiem to prosta recepta na zabicie przyjemności z obserwacji i wprowadzenie frustracji wraz nie potrzebnymi podziałami. Ta pasja powinna łączyć nie dzielić. Tych ostatnich to moim zdaniem mamy już dosyć z pozostałych sfer naszego życia.

Dokładnie, gdybym nie widział zalet innych konstrukcji, zostałbym pewnie z Newtonem 12”, a za resztę mamony żona wypełniłaby szafę torebkami 😆. Jednakże każdy z powyższych teleskopów ma swoje wady i zalety. Do czego innego i w zależności od okoliczności wykorzystasz Maka, stc, Newtona i do czego innego refraktor. Mam wszystkie konstrukcje, no może oprócz stc (Celestron 11” juz w drodze). Korzystam regularnie z wszystkich. Wiadomo, jedne stawiam w hierarchii nad drugimi, ale to już kwestia subiektywnej sympatii do generowanych obrazów. Może wróćmy do głównego wątku, bo powoli zaczyna się tu robić, jak na forum Elektroda.

Pozdrawiam Krystian ;)

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, KrisJot napisał(a):

 

Panowie czytajcie ze zrozumieniem. Jedyne spolaryzowanie jakie widzę to z Waszej strony. Ja porównuje obie konstrukcje w terenie, nie w teorii... . Mam dostęp do obydwu konstrukcji i widzę mocne i słabe ich strony. Planety i Księżyc to dwie różne bajki, to wbrew pozorom dwa różne typy obiektów. Na księżycu na pewno od pewnego momentu będzie widać przewagę 9" z obstrukcją nad 5" bez niej (o ile seeing pozwoli). Jowisz jest wbrew pozorom dużo trudniejszym obiektem do obserwacji. Bardzo jasny, tutaj nie tylko liczy się apertura, lecz też kontrast, który w pewnym stopniu degraduje nam obstrukcja.

Nie masz racji. Obstrukcja nie degraduje kontrastu, tylko zwieksza rozmiar plamki dyfrakcyjnej. Nirktorzy tutaj wychwalaja maki 127 i 150 a one maja obstrukcje 30 procent lub wiecej, czyli tyle co newton f/5

 

Kontrast degraduje rozlewanie swiatla na boki od ramion pajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, biedronek napisał(a):

Nie masz racji. Obstrukcja nie degraduje kontrastu, tylko zwieksza rozmiar plamki dyfrakcyjnej. Nirktorzy tutaj wychwalaja maki 127 i 150 a one maja obstrukcje 30 procent lub wiecej, czyli tyle co newton f/5

 

Kontrast degraduje rozlewanie swiatla na boki od ramion pajka.

Bzdura @biedronku! 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, KrisJot napisał(a):

Dlatego poza APO (kupionym, żeby nie było) zbudowałem 9" planetarnego niutka F/10 na wypasionym lustrze z dopieszczonymi powłokami (gwiazdki szpilki, skrzą jak w refraktorze), a w budowie 16" DS'owego wyjadacza. Każdy z nich ma swoje mocne strony, nie ma jednego "do wszystkiego". Dzięki temu daje to elastyczność i przyjemność z obserwacji bez dążenia na siłę do udowodnienia jednego teleskopowego "wodza". Wspomniane spory o wyższość szkiełka nad lusterkiem to prosta recepta na zabicie przyjemności z obserwacji i wprowadzenie frustracji wraz nie potrzebnymi podziałami. Ta pasja powinna łączyć nie dzielić. Tych ostatnich to moim zdaniem mamy już dosyć z pozostałych sfer naszego życia.

 

Tu nie chodzi o wyzszosc lustra nad soczewka, tylko o pisanie glupot ze wyraznie mniejszy teleskop pokaze taki sam detal co wiekszy. Jesli nie widzisz roznicy miedzy 120mm a 230mm to znaczy ze Twoj niuton ma kiepska optyke/konstrukcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, biedronek napisał(a):

Rzuc fragmentem jakiejs publikacji naukowej z rysunkami plamek dyfrakcyjnych dla konstrukcji bez obstrukcji, z obstrukcja bez pajka i z obstrukcja i pajakiem

"obstruction lowers contrast level for extended details over most of the range of resolution from about 0.75D to 0.61D (19% linear aperture reduction) and from 0.43D to 0.37D level (14% linear aperture reduction) in the smaller and larger aperture, respectively."

https://www.telescope-optics.net/telescope_central_obstruction.htm

Czytales moze cokolwiek z Sacka? 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jednak mam rację. Budowałem teleskop od podstaw. Przerobiłem kilka wersji konstrukcji więc, wiem o czym piszę. Jakkolwiek, jeżeli jesteś szczęśliwy z obrazów dawanych przez Twojego Newtona, to to jest w tym wszystkim najważniejsze.

 

P.S.

Co Mak'a tego też miałem, porównywałem kilka modeli o tej samej aperturze ale różnej światłosile (tym samym różnej obstrukcji). Przy większych powiększeniach było widać przewagę egzemplarzy o mniejszej OC (piszę o tu rozbijaniu ciasnych układów podwójnych i oczywiście US z Księżycem na czele).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, biedronek napisał(a):

to sa sytuacje gdy uzywa sie oczu wyobrazni i generuje swoim mozgiem detale na tarczy planety, ktorych nie widac w okularze

I co jeszcze wiesz?

Wiesz coś na temat seeingu?

Wiesz coś na temat aberracji?

Wiesz cos na temat lacznia sìe aberracji w wynikowym obrazie?

Wiesz cos o róznicach w obserwacjach wizualnych i astrofotografii?

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.