Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze typowo planetarnego teleskopu


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Zbieram się do małego remanentu sprzętowego po którym zamierzam zakupić typowo planetarno/księżycowy teleskop. Nie mam kompletnie doświadczenia w tego typu sprzęcie, gdyż od zawsze miałem i mam tylko duże newtony na dobsonie. Oczywiście obrazy planet są w nich bardzo ładne ale chciałbym coś, co mogę szybko wystawić na balkon w podpoznańskiej miejscowości i równie szybko rozpocząć obserwacje. Fundusze na ten cel to około 3500 - 4000 zł. O ile budżet pozwoli tuba powinna dawać jak najlepsze obrazy planet. Co do statywu to na początek wydaje mi się, że nie musi być z prowadzeniem ponieważ jestem przyzwyczajony do "ręcznego" podążania za obiektem. Ważne aby był w miarę stabilny i dobrze tłumił drgania. Poza tym wolałbym większość funduszy przerzucić na jak najlepszą tubę. Gdybym miał sam decydować to prawdopodobnie pierwszym wyborem byłbym MAK127 lub 150 ale może bardziej doświadczeni koledzy pomogą mi dokonać właściwego wyboru :)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mumia napisał(a):

Balkon z kategorii tych większych czy raczej kwadrat metr na metr?

balkon duży (12m2) w kształcie litery L. Stawiam na nim 16" Taurusa :) Odległość od ściany do balustrady 180 cm.

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Balkon, planety, budżet - wszystko mi się tutaj uklada w Maczka 150 na eq5 z gieldy :) Jedynie z tym "szybko" będzie mały problem, bo pasuje tego maczka z godzinę dwie przed obserwacjami juz na ten balkon wynieść.

No i to szybko się tutaj mocno "grzeje".

Idealny wybór wg tych kryteriów to chyba jednak refraktor ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Balkon, planety, budżet - wszystko mi się tutaj uklada w Maczka 150 na eq5 z gieldy :) Jedynie z tym "szybko" będzie mały problem, bo pasuje tego maczka z godzinę dwie przed obserwacjami juz na ten balkon wynieść.

Akceptuję czas potrzebny na wychłodzenie sprzętu. Chodzi mi głównie o łatwość wyniesienia na balkon :)

 

21 minut temu, wampum napisał(a):

Idealny wybór wg tych kryteriów to chyba jednak refraktor ED.

 

A jaki konkretnie refraktor byś polecił?

 

 

 

59 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Balkon, planety, budżet - wszystko mi się tutaj uklada w Maczka 150 na eq5 z gieldy :) Jedynie z tym "szybko" będzie mały problem, bo pasuje tego maczka z godzinę dwie przed obserwacjami juz na ten balkon wynieść.

 

Nie widzę takiego zestawu na giełdzie.

 

 

 

 

Nie dodałem tej informacji ale oczywiście rozważam tylko i wyłącznie zakup sprzętu używanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli balkon na parterze to seeing w miare OK. Ale na wyższych pietrach jest troche gorzej. Czyli na parterze moze stac w zasadzue dowolny, ale na wyzszych pietrach raczej nie przesadzalbym z wielkoscia apertury ( chociaz i tak wszystko zalezy od specyfiki danego miejsca). 

Planetarny telskop to i planetarne okulary. Czyli suma sumarum male pole i przy 200x powiekszenia trudno nadążyc z recznym prowadzeniem. A jak jeszcze studiujemy na boku atlas np. Księżyca, aby wiedziec co widzimy, to sledzenie jest konieczne ( no i siedzenie).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, micropoint napisał(a):

Nie widzę takiego zestawu na giełdzie.

 

 

 

 

Nie dodałem tej informacji ale oczywiście rozważam tylko i wyłącznie zakup sprzętu używanego.

Miałem na myśli żeby "zapolować" na taki zestawik, a nie konkretną ofertę. Przy okazji też dodam - eq5 z napędem. Nie ma sensu na planetach męczyć się z ręcznym prowadzeniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, JSC napisał(a):

Jesli balkon na parterze to seeing w miare OK. Ale na wyższych pietrach jest troche gorzej. Czyli na parterze moze stac w zasadzue dowolny, ale na wyzszych pietrach raczej nie przesadzalbym z wielkoscia apertury ( chociaz i tak wszystko zalezy od specyfiki danego miejsca). 

Planetarny telskop to i planetarne okulary. Czyli suma sumarum male pole i przy 200x powiekszenia trudno nadążyc z recznym prowadzeniem. A jak jeszcze studiujemy na boku atlas np. Księżyca, aby wiedziec co widzimy, to sledzenie jest konieczne ( no i siedzenie).

Balkon na ostatnim (trzecim piętrze). Balkon narożny.

 

 

 

Ok. Rozumiem argumenty za montażem z napędem. Jeżeli w zakładanym budżecie zmieściłby się taki napęd to nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naped w jednej osi wystarczy, jesli nie zraża Cie montaz EQ.

No i przede wszystkim jakich chcesz uzywac okularów? Jak ortho, to w zasadzie najkrotszy ma 4mm. Kalkulacja jest wiec prosta, jaka potrzebujesz długość ogniskowej przy zakladanym powiekszeniu. Czyli np. Na Ksiezyc ok. 300x (no 250x jeszcze jakos to jest) i masz odpowiedz jaka ognoskowa teleskopu.

Jesli chcesz inne okulary to tak czy owak kalkulacje takie sa potrzebne.

Z Makami w zasadzie nie ma problemu z dlugoscia ogniskowej. Nie ma problemu w moim 102/1122ed, ktory polecam (280× na Księzyc to normalka). 

Oczywiscie jezt jeszcze kultowy SW100/900 ed. I moim zdaniem b. dobry triplet 115/800 ale one sa juz znacznie poza budzetem. 102/1122 ok. 3500zl. 

TS102/1122 lub klon Tecnosky... plus eq5 lub moim zdaniem exsos1 wystarczy. No chyba ze zalapiesz jakis stary montaz Vixena Polaris (2), to spoko brac. Mam taki... na olx jest do wziecia (w kazdym razie byl) za 4 stówy zdaje sie, ale z nieoryginalnym i dosc badziewiackim statywem.

Edytowane przez JSC
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, micropoint napisał(a):

Akceptuję czas potrzebny na wychłodzenie sprzętu. Chodzi mi głównie o łatwość wyniesienia na balkon :)

 

 

A jaki konkretnie refraktor byś polecił?

 

 

 

 

Nie widzę takiego zestawu na giełdzie.

 

 

 

 

Nie dodałem tej informacji ale oczywiście rozważam tylko i wyłącznie zakup sprzętu używanego.

Tak jak pisze JSC, najlepszy w cenie będzie F/11 ts 102/1122. Bardzo fajny refraktorek, jak za te pieniądze ;)

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowanie dobsa 16" to ~15minut, a potem ~15 minut na złożenie. O ile trzyma się go w mieszkaniu. Nie opłaca się przygotowywać, żeby wieczorem godzinkę posiedzieć nad Księżycem czy planetami.

Brałbym maka 150mm. Nie ma problemu z aperturą i backfocusem przy obserwacjach z bino.

Jeśli chodzi o montaż, to możnaby do tego teleskopu kupić alt-az i dodatkowo platformę paralaktyczną. Alt-az stawiamy na platformie i jest prowadzenie. Plaforma przyda się też do Taurusa - sam tak mam. Przy alt-az, platformę dociążam zgrzewką wody mineralnej, żeby obniżyć środek ciężkości całego zestawu.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, polaris napisał(a):

Na niezobowiązujące obserwacje planetarne z balkonu wybrałbym np. ED80 na montażu AZ z mikroruchami, do tego jakiś dobry okular zoom. Daje to sporo frajdy. Oczywiście, dla wielu będzie to ponury żart, ale przecież to tyko propozycja do rozważenia.

W takich dobrych 80mm widac zaskakujaco duzo.  Frajda jest jak najbardziej i tym bardziej ze jest mały i lekki.

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie obserwacje umozliwi Newton 114/900 lub 130/900, ale trzeba wymienic wyciag, zrobic pajka trojramiennego, poprawic wyczernienie dodajac bafle i usztywnic w ten sposob  tubus, mozna dodac czarny zamsz, a jak chcesz na bogato to przeparowac lustra na lepsze warstwy i/ lub zrobic tubus z rury alu. Klon SW 114/900 pod marka Oriona nie dawal gorszych obrazow od Maka127, a jestem sklonny powiedziec, ze dawal troche lepsze bo mial bardziej punktowe gwiazdy. Maki wydaja sie byc czulsze na seeing, a na pewno duzej sie chlodza.

 

Newtona 150/750 to juz z godzinke chlodzic trzeba.

Edytowane przez biedronek
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj. Zaletą 130/900 jest to, że nie ma sensu nic w nim zmieniać :) Może poza poprawienie wyciągu żeby luzy zmniejszyć. Do obserwacji całość jest dobra taka jak jest, w dodatku ma zaletę, że jest tania :) Zamiast na teleskop można wydać kasę na trochę lepszy okular...

Kupic za śmieszna kasę i cieszyć się obrazem a nie dłubać :)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 150 pokaże więcej, niż ED80. Większe apo to już większe pieniądze. Czy ED100 wygrałby z Makiem 150? Sam jestem tego ciekaw, obstawiam remis. Maka trzeba wychłodzić, o ile jest się wcześniej w domu to tak naprawdę żaden problem. Ile trwa wyniesienie tuby na balkon, minutę?

 

Prowadzenie musi być, pytanie jakie. Na EQ będzie stabilniej, z drugiej strony AZ szybciej się rozstawia. Co kto lubi.

 

Ja sobie ostatnio sprawiłem używanego SW Star Discovery za oszałamiające 9 stówek. Montaż trochę zajechany, czego go serwis, puki co ładnie prowadzi SCT8. Mogę go zostawić na pół godziny na powiększeniu 150-200x, jak wracam planeta wciąż jest w polu widzenia. Ale drgania są, szczególnie przy ustawianiu ostrości. Balkon też łatwo przenosi drgania, np jak niedaleko przejeżdża samochód to przez te 2-3s mam galaretę (balkon na 3 piętrze). Jak nic się nie dzieje wokoło, to obraz jest bardzo stabilny, zero drgań. Cały zestaw rozstawiam w 5-10min licząc z alignacją.

 

Mój werdykt to Mak150 + AZ GoTo + dobra nasadka + dobry zoom :essen:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie jednoznacznie stwierdzic porownujac refraktory, katadioptryki i Newtony o róznych aparturach ktory jest lepszy. Niektore szczegoly beda lepsze w mniejszym refraktorze, a inne szczegóły będa lepsze w wiekszym lustrze. 

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2023 o 16:47, Milek666 napisał(a):

SCT 5 , też wydaje się być dobrym wyborem w kwestii szybkiego wystawiania na balkon i ciekawych obrazów planet. 

Z doświadczenia wiem, że...nic podobnego.

Makowiec 127 będzie optycznie duuuuużo lepszy na planetach, a Makowiec 150mm zmiażdży takiego Cela C5....

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.