Skocz do zawartości

Veil NGC 6995 ze Szczecina - RC 12"


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

Świetnie to zdjęcie wygląda. Zapodałeś zjawiskową dynamikę i powiem, że mnie chwyciła ona za serce. Pełni szczęścia dopełniają świetnie uzupełniające się barwy.

Pięknie by wyglądało przeniesione na papier.

Edytowane przez Pyzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, TUR napisał(a):

A jednak 294MM. Jak pierwsze wrażenia?

Bardzo fajna kamerka - naprawdę daje radę 🙂 ale zachorowałem na ASI 2600 MM. Choroba bardzo bolesna. Dla portfela. Muszę wymienić w zasadzie wszystko co "z tyłu" za wyciągiem i rotatorem. 

 

294MM niestety musi iść na sprzedaż (już zarezerwowana) żeby zmniejszyć bóle - sprzedaż to taki środek przeciwbólowy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Bardzo fajna kamerka - naprawdę daje radę 🙂 ale zachorowałem na ASI 2600 MM. Choroba bardzo bolesna. Dla portfela. Muszę wymienić w zasadzie wszystko co "z tyłu" za wyciągiem i rotatorem. 

 

294MM niestety musi iść na sprzedaż (już zarezerwowana) żeby zmniejszyć bóle - sprzedaż to taki środek przeciwbólowy. 

 

No tak 2600 kusi wszystkich :) 

W przypadku jednak wodoru nie dostaniesz tego w 2600MM co oferuje 294MM.   

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

294MM niestety musi iść na sprzedaż (już zarezerwowana)

O szkoda, gdyby się zwolniła rezerwacja to jestem chętny.

 

Co do samego kadru to skala RC 12" robi wrażenie! Może jak sugerował @.zombi. pozostawiłbym nieco tego naturalnego szumu tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, TUR napisał(a):

 

....

W przypadku jednak wodoru nie dostaniesz tego w 2600MM co oferuje 294MM.   

 

 

Nope. 🙂 2600 już jest u mnie i jest w fazie "testowej" czyli muszę się jej zwyczajnie nauczyć. Chmurwy nie chcą współpracować 🙂 16 bit to jednak 16 bit. Brak ampglow (trochę nieprawda bo jest ale minimalny) pozwala naświetlać dużo dłużej niż pozwoliłbym sobie z ASI294 czy ASI1600. 30 min spokojnie daje radę a przy bardzo wąskich filtrach właściwie poza dwoma, trzema gwiazdkami nic nie jest przepalone. Pożywiom uwidim (jak mówią Anglicy) 🙂

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

30 min spokojnie daje radę a przy bardzo wąskich filtrach właściwie poza dwoma, trzema gwiazdkami nic nie jest przepalone.

 

Poważnie, standardowo robisz tak długie klatki? Czy tylko do ekstremalnych testów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Poważnie, standardowo robisz tak długie klatki? Czy tylko do ekstremalnych testów?

 

🙂 Do ekstremalnych testów. W ASI 1600 i ASi294 raczej nie przekraczałem 300 sec. 300 sec to był standard dla NB i 90 sec lub 120 sec dla RGB. Na razie mam bardzo wstępny etap nauki 2600 MM ale chyba będzie 600 albo 900 sec jako standard - może 1200 ale to już tylko "morze" albo "może" 😉. Zobaczymy. 🙂 

 

To się wszystko sprowadza do rachunków zysków i strat. Im dłuższy czas tym bardziej rośnie ryzyko utraty większej (czasowo) części materiału ale za to spada, i to bardzo pogorszenie jakości materiału (rośnie SNR, spada sumaryczny readout-noise itp). Bardziej skupiam się na tym, żeby histogram był odjechany od lewej na 600-700 ADU, żeby mediana była powyżej 1200-1500 ADU (czyli ze 2 razy więcej niż offset) i żeby ilość prześwietlonych pikseli była mała (z reguły około 100 pix to max). NINA to bardzo ładnie wspomaga więc dobór czasu jest banalnie prosty. No takie "rule of tumb" którego sam niekoniecznie przestrzegam 🙂 ale jest jakiś punkt wyjściowy. 🙂

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, licho52 napisał(a):

W kanale 3nm S z RC f/8 stosuję minimum 600s a najlepiej 900s by stłumić read noise sygnałem.  Klatki 1800s byłyby idealne pod idealnym niebem w idealnych warunkach.

Mam dokładnie takie same wrażenia po moich pierwszych testach też z RC f/8  🙂 Czyli coś w tym jest 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej skali możesz powalczyć o ładne pokazanie małych planetarek jak np. Patchick 27, które są w okolicach Veila. Ja musiałem zrobić mocnego cropa żeby było jako tako widac obiekt.

Zdjęcie dla mnie niebezpieczne, bo budzi (uśpione chwilowo) pragnienie posiadania RCka.

 

Co do czasów naswietlania, dla NB 3 nm i 4,5 nm stosuję 600 sekund. 900 i więcej też próbowałem, ale 600 wydaje się rozsądnym kompromisem między ilością sygnału i żalem po stracie klatki jak cos pójdzie nie tak.

image.gif

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marvaz napisał(a):

Solidna fota Wiesiek.

Rozumiem komentarza Przemka @.zombi.

Jak obrabilem moje tegoroczne  veile to musialem mocno ograniczyc uzycie BlurXT. Deformowal struktury mglawicy strasznie.

 

 

Trochę ja też tak myślę. Bez słów- piękne zdjęcie. Kwestia estetyki w odbiorze subiektywnym - jak dla mnie kapeńkę przesadzone.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2023 o 22:47, Wiesiek1952 napisał(a):

Obiekt znany choć zapewne nie często w tej skali. 

 

W tej skali to rzeczywiście rzadkość. Jestem pod wrażeniem Wiesiek. Zarówno ilości zebranego materiału jak i efektu końcowego. :thmbup:

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.