Skocz do zawartości

"ile waży kilogram na innych planetach" - doświadczenie


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Przygotowalem na pokazy eksperyment jak z tematu.

Jest to 9 identycznych walców i innej wadze. 

Polega to na ocenie wagi (branie do reki) danego walca i przyporządkowanie do okreslonej planety.

Obudowa to rura alu 2mm scianka, a dekielki wycinane z blachy alu 2mm klejone klejem epoksydowym.

 

Zastanawiam się czym i jak pomalować aluminium, aby było trwale i nie scierało sie na pokazach?

Dzieki za pomoc.

 

20231018_165309.jpg

387544886_3268836706597439_548750138487253847_n.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio i dość estetycznie ale tylko na biało - starego typu farba olejna "do kaloryferów".

Powierzchnię przetrzeć papierem ściernym, odtłuścić i malować pędzlem. Jak dobrze wyschnie

to lakier jest twardy. Warto nałożyć ze dwie warstwy.

 

Jak może być drożej to jakikolwiek lakier samochodowy w szpreju i ze dwie warstwy wykańczającego

lakieru samochodowego bezbarwnego. Po pełnym utwardzeniu ten lakier jest bardzo wytrzymały...

 

Inna sprawa, że wydaje mi się, że takie walce będą miał tendencję a to spadać a to stuknąć o powierzchnię

kantem podstawy czego na dłuższą metę żaden lakier nie wytrzyma ;)

 

Pomysł na prezentację dla dzieciaków fajny!

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

Pewnie jako planetę wlicza się Księżyc. W sumie to ciało niebieskie (poza Ziemią) każdy zna najlepiej.
Ale ja się pytam dlaczego w takim razie nie ma Słońca? :D

Układ Ziemia - Księżyc niekiedy nazywa się podwójną planetą  a co d Słońca wątpię aby @Tayson mógł trzymać ~ 30Kg odważnik  w jednym ręku  no może gdyby trochę poćwiczył .:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pisze @Miesilmannimea ma sporo sensu, malowałem tak już parę razy elementy z alu i było dobrze, natomiast, skoro to ma być na pokazy i być narażone na stuknięcia krawędzią, albo i nawet upadki na różne powierzchnie, może na końcówki tych walców założyć dekielki z tworzywa, by je nieco zabezpieczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fornax napisał(a):

a co d Słońca wątpię aby @Tayson mógł trzymać ~ 30Kg odważnik  w jednym ręku  no może gdyby trochę poćwiczył

Myślę, że nie tu jest problem - pytanie z czego musiałby być wkład, żeby przy takiej objętości ważył te 30kg bo Osm odpada (chyba coś koło 6kg/10cm^3).

 

A co do anodowania to nie musi być przecież anodowane z wkładem. Można anodować puste cylindry i dekielki a dopiero później to złożyć. Nie wiem na ile skomplikowane to proces ale kiedyś jak miałem potrzebę anodować aluminiowy przedmiot to załatwił mi to pan Mietek w przywydziałowym warsztacie (WFAiIS UMK). Wyszło ładnie na czarno, ale powłoka kompletnie zeszła po roku wiszenia na słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

Myślę, że nie tu jest problem - pytanie z czego musiałby być wkład, żeby przy takiej objętości ważył te 30kg bo Osm odpada (chyba coś koło 6kg/10cm^3).

 

To przesadziłeś, ten zapis oznacza gęstość 600 g na centymetr sześcienny. Na naszej planecie nie ma materii o takiej gęstości :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

 

To przesadziłeś, ten zapis oznacza gęstość 600 g na centymetr sześcienny. Na naszej planecie nie ma materii o takiej gęstości :)

 

Tu nie chodzi o gęstość ale o ciężar który jest zależny od przyspieszenia na Słońcu przyspieszenie jest około 30 razy większe niż na Ziemi na Księżycu jest 6x razy mniejsze co oznacza że osoba warząca na Ziemi 60kg na Księżycu wazy tyko 10Kg a na Słońcu  1800Kg .Ciężar to masa i przyspieszenie na danym obiekcie kosmicznym .Na   Ceres twój ciężar byłby jeszcze mniejszy a w przestrzeni kosmicznej twój ciężar wynosi 0 kG bo nie działa na Ciebie żadne przyspieszenie. A masa jest masą zależną od tego z czego się składasz tzn. jakie są atomy w Tobie . . i ile zajmujesz objętości to gęstość :smokin:

Np. gdyby upakować same jądra żelaza w 1cm3 to na ziemi ważyłyby 56 milionów ton.:yes:

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Hmm. Przyspieszenie grawitacyjne? ;)

Dla przykładu: Jowisz wykonuje ruch obrotowy z prędkością 30 razy większą niż Ziemia, co nie jest pomijalne w kalkulacji ciężaru ciała na powierzchni planety.

Inna sprawa, że co mamy na myśli mówiąc o powierzchni Jowisza, na której można poczuć ciężar ciężarka? :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

To przesadziłeś, ten zapis oznacza gęstość 600 g na centymetr sześcienny. Na naszej planecie nie ma materii o takiej gęstości :)

No oczywiście, że przesadziłem, myślałem o sześcianie o boku 10cm a zapisałem 10cm do sześcianu, chodziło oczywiście o litr, czyli 1000cm^3.



 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2023 o 04:04, Tayson napisał(a):

Dzieki za podpowiedzi.

W srodku jest ołów w formie granulatu, a w Jowiszu stopiony i wlany po korek.

Niczym nie maluj ,zostaw jak jest< bo jak się coś obtłucze to będzie wyglądało jeszcze gorzej. Granulat ołowiany zalej parafiną którą już niebawem można będzie pozyskaćw w dowolnej ilości z cmentarnych śmietników

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.