Skocz do zawartości

LBN 550 - Zespół mgławic pyłowych na granicy Cefeusza i Smoka


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, pablo12311 napisał(a):

Bardzo trudny rejon. Zakres tonalny robi wrażenie! Przepiękny projekt. I pewnie łapane pod dobrym niebem w Borchowie.

 

Również walczyłem w tych szerokościach.

 

 

a ja to spod Krakowa zrobiłem (Bortle 5+)

 

ale widać różnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, orome4 said:

Chyba jedno z najlepszych zdjęć tego roku na forum.

 

Indeed. Kiedyś będę pewnie robił zdjęcia pyłów. I kiedyś, kiedyś mam nadzieję takie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, orome4 napisał(a):

Miazga tym bardziej, że to jedynie ponad 7h! Niech Cię błogosławią za pozostawienie delikatnego szumu na mgławicy 🙏

Chyba jedno z najlepszych zdjęć tego roku na forum.

 

Coś Ci tu przeleciało?

image.png.1b8b400fc0c644de09454b2f94feb592.png

Witam. Twoje zdjęcie mgławicy jest bardzo ładne. I jestem mile zaskoczony, że wyszło tak dobrze.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Stiopa99 napisał(a):

Czy takie pyły kolorową kamerką to bez filtrów?

 

Tak ! bez filtrów jeżeli pozwala niebo. Jeżeli niebo nie pozwala to należało by zastosować filtr LP który wycina precyzyjnie lampy ewentualnie ledy podobny do LPS-D2 i zostawia jak najwięcej zakresu światła widzialnego ale to już z kolorystyką robią się problemy niestety. Filtry typu dual lub tri band to takie troche nb a w nb mgławice pyłowe wychodzą jako ciemne miejsca bez sygnału - jak tu B48 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, orome4 napisał(a):

Coś Ci tu przeleciało?

I tu mnie masz ! Efekt niechlujnej kalibracji - miało być tylko testowo złożone a tak zażarło że już nie miałem serca cofać się do kalibracji klatek no i łudziłem się że nikt nie zauważy :)

23 minuty temu, orome4 napisał(a):

Chyba jedno z najlepszych zdjęć tego roku na forum.

Miło usłyszeć taką opinię, dziękuje.

6 godzin temu, orome4 napisał(a):

Niech Cię błogosławią za pozostawienie delikatnego szumu na mgławicy

Jak by to nie zabrzmiało to odpowiedni szum to podstawa astrofotografii - szumu sprawia, że obraz wydaje się bardziej naturalny, prawie tak, jakby materiał był nietknięty i nieedytowany. Dzięki temu obraz jest bardziej wiarygodny, co pomaga wciągnąć widzów w rzeczywistość, którą próbuje się stworzyć na obrazie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ miałem do tego regionu w 2022 podejście również z pod miasta to wrzucam co kiedyś zdziałałem dla porównania:

 

L FL 380 F3.6 6h 20′ SQM 21,32

L_FL_380_F3.6_6h20_SQM_2132.thumb.jpg.4b8d9ce246d76ad2f78ce72ec57cb0a7.jpg

 

L FL 520 F5.0 8h 17′ SQM 20,08

L_FL_520_F5.0_8h17_SQM_2008.thumb.jpg.51d86e89f08ec7298d5a3052157e9bda.jpg

 

Zdjęty gradient, usunięte gwiazdy i automatyczny STF to wszystkie operacje na obu jakie wykonałem. Pierwszy obrazek jest mniejszy ze względu na to że pix zrobił autocrop i tylko taka surówka mi została.

 

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, wreszcie jakiś dobry IoTD ;-)

 

Screenshot_2023-10-28-07-06-59-471_com.brave.browser-edit.jpg.bc100d483bb6634d23b9ec7fed227890.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Herbert West napisał(a):

No, wreszcie jakiś dobry IoTD 😉

 

3 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

To było oczywiste... o ile coś na Astrobin może być oczywiste :) Brawo Przemek!

 

1 godzinę temu, Little Ghost napisał(a):

Gratuluję, zasłużone wyróżnienie 🙂.

 

Godzinę temu, Robson_g napisał(a):

O kurde. To już wyższa szkoła astrofotografii.

 

Dziękuje ! w momencie nałożenia koloru na L wiedziałem już że będzie grubo. Wszystko dzięki ciemnemu niebu i kilku wyrwanym pogodzie chwilom w dobrym miejscu w dobrym czasie - czego sobie i wam życzę jak najwięcej :)

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, .zombi. napisał(a):

 

 

 

 

Dziękuje ! w momencie nałożenia koloru na L wiedziałem już że będzie grubo. Wszystko dzięki ciemnemu niebu i kilku wyrwanym pogodzie chwilom w dobrym miejscu w dobrym czasie - czego sobie i wam życzę jak najwięcej :)

 

Po prostu opłacało się siedzieć do rana jak inni spali :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.