Skocz do zawartości

ZWO Seestar S50


matrixxus

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, dario.darecki napisał(a):

Może to jest znak czasu?

Kiedyś ludzi rozmawiali ze sobą i oglądali niebo.

Teraz tweetują i oglądają w telefonie.

W pełni się z Tobą zgadzam. Jedak w tym przypadku zostałem nazwany purystą, bo się doczepiłem, że ten gość z Newtonem obserwował z kątówką. Spróbuj takiego połączenia i napisz jak poszły obserwacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, polaris napisał(a):

W pełni się z Tobą zgadzam. Jedak w tym przypadku zostałem nazwany purystą, bo się doczepiłem, że ten gość z Newtonem obserwował z kątówką. Spróbuj takiego połączenia i napisz jak poszły obserwacje :)

 

Zostałeś nazwany purystą bo czepiasz się wyrwanego słowa z kontekstu. Zwłaszcza, że przywołałem z pamięci materiał z YT, który widziałem z pół roku temu. Dla mnie kątówka jest nieodzowna bo używam Maka, więc to naturalne. Ale spokojnie już pędzę na pielgrzymkę, nie martw się😂


 

Cytat

 

Narzekanie na pogodę też przybiera coraz częściej groteskowy obraz.

Gdyby mieć dzień w dzień idealną, to ile nocy bez spania dasz radę oglądać niebo?

 

 

Mam nadzieję, że pamiętasz pogodę z początku września ubiegłego roku. Ponad tydzień stał wyż nad Polską i warunki były bardzo dobre. To wyobraź sobie, że te 3-4h codziennie na luzie i to ze spaniem i jeszcze intensywnym chodzeniem po górach dałem radę ;)

 

Cytat

Jeśli nastawisz S50 to kiedy obrobisz tyle zebranego materiału?

 

Zdradzę Ci tajemnicę... on sam się obrabia. Taka magia - livestack się nazywa...

 

A odnosząc się jeszcze do zdania wyżej, materiał z aparatu sobie przywiozłem i obrabiałem z 2 miesiące, gdy pogody nie było

 

Cytat

Zdjęcia są tylko zdjęciami, kiedyś to był papier, teraz ekran, nie zastąpią widoku przez ludzkie oko wsparte szkłem.

 

Więc jak wytłumaczysz popularność astrostreamerów? Oglądają ich amatorzy i bez teleskopów, ale i tacy co mają nawet jakiś sprzęt. W końcu przecież lepszy widok ludzkim okiem (tak po prawdzie to z pomocą optyki więc puryści powinni się już przyczepić na tym etapie, przecież optyka zniekształca obraz😆). Zresztą ile masz na forum relacji z obserwacji wizualnych a ile fot? No właśnie...

 

Cytat

Wyrażam  zdziwienie  nieuzasadnionym zachwytem nad sprzętem i uzasadnianiem tego nietrafionym argumentami, właśnie przez świadomych użytkowników forum, którzy wiedzą z czym to się je. % od sprzedaży czy jak 😉

 

Ja też wyrażam zdziwienie jak ktoś pisze, że lepiej/wygodniej obserwować okularem. % od sprzedaży tych wszystkich Dobsonów i okularów czy jak😆

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

Zostałeś nazwany purystą bo czepiasz się wyrwanego słowa z kontekstu. Zwłaszcza, że przywołałem z pamięci materiał z YT, który widziałem z pół roku temu. Dla mnie kątówka jest nieodzowna bo używam Maka, więc to naturalne.

 

jprd.png

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, polaris napisał(a):

 

jprd.png

Odnośnie wyrywania zdań z kontekstu zgadzam się w pełnej rozciągłości🫡

 

Proponuję też takie zadanie domowe - policz ile w materiale jest sprzętów do visuala a ile do fot ;)

 

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dario.darecki zachwyt, moim zdaniem umiarkowany (bo gremialnego wow nie było), wynika z tego, że S50 robi zdjęcia jakościowo dość zbliżone do średnich setupów, a kosztuje 2700zł. Powtórzę się, ale na siłę porównujesz obrobione zdjęcia z surowymi, często pojedynczymi klatkami i wywodzisz z tego argument, że są złe. Zdjęcia w tym wątku, np. wstawione przez @Thomass nie są źle zrobione. Nie chcę tutaj pozbawiać iluzji na siłę, ale tak wygląda kosmos za pośrednictwem aktualnie dostępnej elektroniki. Tak, w dużych teleskopach mamy czasem większe zniekształcenia optyczne (noo może nie takie jak ma S50 na gwiazdach, ale still), dyspersja przesuwa względem siebie kanały, a mgławice i galaktyki majaczą w szumie. To że tego nie widać na gotowych fotkach, jest efektem działania algorytmów i umiejętniej obróbki, ewentualnie zastosowania jakiegoś korektora w cenie 25-50% całego S50.

 

Z S50 da się zebrać odpowiednio dużo materiału, klatki kalibracyjne, i zrobić zdjęcie niewiele odbiegające, lub przy korzystnych kadrach nieodbiegające wcale od zdjęć, którymi się zachwycasz. I wiele przykładów znajdziesz na astrobinie. Twoje zarzuty odnoszą się do osób, które tego nie robią, a nie do sprzętu. Oczywiście to nie jest urządzenie do wszystkiego, ma limity konstrukcyjne, dużo kompromisów (jak dla mnie trochę za dużo), ale jeśli chodzi o stosunek rezultatu do ceny, jest naprawdę korzystnie.

 

Zarzucasz nietrafione argumenty osobom zadowolonym z tego sprzętu. Sęk w tym, że to twoje argumenty mają błędne podparcie.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lkosz napisał(a):

Nie chcę tutaj pozbawiać iluzji na siłę, ale tak wygląda kosmos za pośrednictwem aktualnie dostępnej elektroniki

Ba, ja bym jeszcze dodał, że kosmos w 99% nie wyglada tak jak ludzie sobie to wyborażają oglądając naświetlane godzinami zdjęcia Hubble'a czy Webba, albo tygodniami obrabiane rezultaty mozolnej pracy użytkowników tego forum.

 

A wracając do tematu: aż kusi mnie, by po zakupie AZ GTI dociułać na S50 i spróbować zabawy tym sprzętem - jak ktoś już pisał wyżej - jako źródła stacków. To może być interesująca podróż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, polaris napisał(a):

@Tayson spróbuj z folią Baadera, rezultaty są dużo lepsze. Sprawdziliśmy.

 Potwierdzam z folią Baadera rezultaty są dużo lepsze. Dla porównania zamieszczam zdjęcia wykonane z filtrem dedykowanym do S50 i przy użyciu foli Baadera.

 

1713679401560[1].jpg

1713679343206[1].jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PrismoSal napisał(a):

Ba, ja bym jeszcze dodał, że kosmos w 99% nie wyglada tak jak ludzie sobie to wyborażają oglądając naświetlane godzinami zdjęcia Hubble'a czy Webba, albo tygodniami obrabiane rezultaty mozolnej pracy użytkowników tego forum.

 

A wracając do tematu: aż kusi mnie, by po zakupie AZ GTI dociułać na S50 i spróbować zabawy tym sprzętem - jak ktoś już pisał wyżej - jako źródła stacków. To może być interesująca podróż.

Ja oglądam przez okular, nie przez video, wiec powiedz to kupującym S50, a nie mnie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam nad tym na ile taki seestar jest zagrożeniem dla małych zestawów - typu lustrzanka + obiektyw 135-300mm/ APO50-70mm. Bo na pewno bije mobilnością, szybkim rozkładaniem i automatyzacja. Oczywiście mowa o foto średniej wielkości DSach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Charon_X napisał(a):

Tak się zastanawiam nad tym na ile taki seestar jest zagrożeniem dla małych zestawów - typu lustrzanka + obiektyw 135-300mm/ APO50-70mm. Bo na pewno bije mobilnością, szybkim rozkładaniem i automatyzacja. Oczywiście mowa o foto średniej wielkości DSach. 

Nie widzę powodu dla którego miałoby to nie działać dokładnie tak samo jak 50mm + 462MC lub podobna niechlodzona matryca. Jedynie trzebaby pewnie dodać klin paralaktyczny, robić ręcznie stack i ewentualnie poprawić ostrość na maskę. Są opcje i EQ i ręcznej ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jakościowo zdecydowanie nie jest konkurencją dla takiego zestawu. Lustrzanka z Samyangiem potrafi zrobić cuda. Oczywiście 90% zależy od operatora.

 

Oczywiście Samyang 135 ma F2 i jednak te 77mm apertury, więc na montażu paralaktycznym i z dobrą kamerką astro wygra. Ale z lustrzanką bez moda, gdzie większość wodoru jest blokowana, to wielkiej różnicy nie ma, zwłaszcza jeśli ta lustrzanka jest na alt-az. Generalnie jak pisałem w tym wątku - jak ktoś nie ma NIC poza telefonem to jest to najlepsza opcja by wejść w astrofoto

Zrzut ekranu 2024-04-28 135046.png

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie krytykuję w tym poście S50, który niewątpliwie ma swoje zastosowania. Jako słonecznik chcę tylko dodać, że w optymalnej konfiguracji (kamera mono, folia Baadera, wąski filtr zielony) i po zestackowaniu z apertury 50 mm osiągalne jest takie Słońce:

 

get.jpg?insecure

 

(Celestron TravelScope 50)

 

 

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał(a):

Nowe gadżety, druk.

Odrośnik,  generator 4 spajków, celownik, dekielek.

20240428_192526.jpg

Również zaopatrzyłem się w części z tych gadżetów. Nabyłem, maske do spajków i celownik, który dodatkowo doposażyłem w szukacz słoneczny.

Czasami się przydaję przy ręcznym szukaniu Słońca.

Poniżej prezentuje również pierwsze efekty zdjęć gwiazd ze spajkami.

20240422_203819.jpg

20240422_204041.jpg

1713729686598.jpg

1714253402498.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie nie ma, źle zrozumiałem opisy jak czytałem na forach. Można oszukać go do pracy w EQ ale dedykowanego trybu chyba nie ma, ale może ktoś kto ma się wypowie. Może się boją że przekładnie plastikowe jednak z czasem nie dadzą rady?

 

Z tego co rozumiem to maksymalna ekspozycja to też 30s, co jest w sumie logiczne przy pracy w AZ. 

 

Podobno za to ma być tryb mozaiki, ale nie wiadomo kiedy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Sebastian Ś. napisał(a):

Chyba faktycznie nie ma, źle zrozumiałem opisy jak czytałem na forach. Można oszukać go do pracy w EQ ale dedykowanego trybu chyba nie ma, ale może ktoś kto ma się wypowie. Może się boją że przekładnie plastikowe jednak z czasem nie dadzą rady?

 

Z tego co rozumiem to maksymalna ekspozycja to też 30s, co jest w sumie logiczne przy pracy w AZ. 

 

Podobno za to ma być tryb mozaiki, ale nie wiadomo kiedy. 

Można go oszukać, chociaż jakiś czas temu skasowali opcję niezbędną do tego triku (ręczne centrowanie na obiekcie bez wykonywania goto). Ale ponownie ją przywrócił apdejt ostatni. 
 

natomiast ja bym się bał obciążeń silnika przy pracy pod kątem - nie był do tego projektowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.