Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, KrisJot napisał(a):

Moim zdaniem dokładnie o tym samym pisał @Mateusz F. Z tego właśnie też powodu cierpliwie czekam na testy i wrażenia spod nocnego nieba. Te dzienne traktuje jako pierwsze wrażenie,  które nie zawsze jest najlepsze. U mnie tak było na początku przygody z Makiem Oriona 180. Dopiero nmza którymś razem zachwycił dawanym I sprawił, że się "polubiliśmy". Gorąco Wam kibicuje.

@kubaman. kurcze, jakbyś mieszkał bliżej, to zaproponowałbym Ci wspólne testy z moim Nikonami i dlugoogniskową Masuyama'ą, której nie miałem serca sprzedać🙂.

no ja chętnie, ale jak to daleko jest?

 

 

Przy okazji - to chyba już wiadomo, ale powiem, bo może warto - dla mnie teleskop przede wszystkim do fotografii. Wizual w gratisie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Bydgoszczy.

 

To ja przeciwnie. W astrofoto w mojej ocenie dopiero raczkuje. U mnie głównie wizual. Jakiś czas temu kupiłem TSA 120, miał być czysto do wizuala, a zacząłem nim przygodę w focenie DS. Przygodę bez "spiny", ta zabije każdą pasję.

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KrisJot napisał(a):

Zobaczymy testy na gwiazdach. Tak w ogóle nawet Takahashi zaliczyło wpadki w swojej historii, więc moim zdaniem zbyt pochopnie stawiasz "krzyżyk" na wszystkim spoza "złotej elity". Poczekajmy, zobaczymy, tym bardziej, że z tego co widzę @Kubaman pisze otwarcie, jak jest, bez zaklinania rzeczywistości. Za to szacunek,tym bardziej, że sam wydał nie małe pieniądze na to APO.

Nikt tego krzyżyka nie postawił. Skąd bierzecie te intencje ?

 

3 godziny temu, Mateusz F napisał(a):

Drodzy Takao-maniacy , uprzejmie przypominam że to wątek o Askar 140 a nie o TOA - pomyliliście działy. Ale jak już tu jesteście to Wam coś powiem …. 

 

W mojej opinii te wasze TOA to jak Lamborghini czy Ferrari …. kupione najczęściej dla lansu , przez osobę która nie wykorzysta nawet 10% jego możliwości , ma marginalny wpływ na ogólny rozwój społeczności , jest kłopotliwe bo delikatne i tak na dobrą sprawę jest najgorszym możliwym wyborem dla 99% użytkowników. 

 

Mało tego … piszecie że jakość kosztuje … owszem , macie świadomość ile kosztuje dobry ręcznie produkowany newton , z baterią okularów i filtrów? To Wam powiem więcej niż to wasze TOA a jednak jakoś lwia część użytkowników idzie tą drogą.

 

Zostawcie proszę ten wątek i pozwólcie pisać  kolegom o teleskopie Askar 140.

Drogi Matuszu, ja sam siebie nie wywołałem do tablicy to raz.

Dwa kup sobie Newtona, dwie, trzy, cztery, baterie okularów i filtrów i lansuj się do woli ?

Każdy używa sprzętu jak chce, nawet jakby to był 1%, nikt nikomu nie siedzi na podwórku...

Ile jest Was tych lwich użytkowników ? A wiem, tak się łatwiej pisze, za kogoś ?

Ja przeszedłem drogę od newtonów, achromatów, lornetki, semi-apo, apo...

Ja uważam, że każdy ma prawo do wyboru i do wypowiedzi i używania rozumu. 

Także, proszę Cię nie wypowiadaj się za wszystkich...

 

2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Nie pojmuję, po prostu nie mieści mi się w głowie, po co to wszystko? Po cholerę kolegom od kilkukrotnie droższych refraktorów tak bardzo zależy, żeby przekonać nabywców tańszego sprzętu, że mają być niezadowoleni, bo kupili szrot? Swego czas kupiłem taniego ED od SVB i gdy pierwszy raz przez niego spojrzałem (kupiony był głównie do astrofoto), to zachwycił mnie obraz. Czemu to jest takim problemem, przez co jeden z forumowiczów aż musiał uznać, że jest to oznaką mojej naiwności. Co więcej, zasugerował, że może to być celowe wprowadzanie w błąd. 

Czemu są tu ludzie, którym tak bardzo przeszkadza to, że inni potrafią być zadowoleni? Nie wierzę, by wytłumaczeniem były jakieś kompleksy i chęć dowartościowania siebie. To musi być coś mądrego, czego ja po prostu nie ogarniam.

 

Nie mam smartfona za 4000 zł, bo wystarczy mi taki za 1000 zł. Nie mam samochodu za pół miliona, bo wystarczy mi taki za parokrotnie niższą kwotę. Nie musiałem się żenić z najpiękniejszą kobietą świata, wystarczyła mi najwspanialsza w promieniu 60 km. I wcale mi to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - jestem zadowolony ze swoich wyborów. A jak ktoś ma z tym problem i odczuwa głęboką potrzebę codziennego wykrzykiwania, że powinienem być niezadowolony, to myślę sobie... że ludzie są bardzo różni.

Ten sam szacunek należy się tym, którzy wybiorą inne rzeczy z różnych powodów...

Jeszcze raz,  kto wykrzykuje, że powinieneś być niezadowolony ? 

 

2 godziny temu, kubaman napisał(a):

Mam ESa x2

 

Słuchajcie, brak pogody ewidentnie daje się we znaki. Napisałem Wam moje wrażenia, jak pisałem patrzyłem prze teleskop maksymalnie 5 minut. Chciałem dobrze, wszyscy są ciekawi. Na moich oczach chmury zasłoniły Deneba, warunki się pogarszały, a nie były dobre od początku.

Myślę, że Piotrek dobrze to opisał - gorączka, złe warunki, brak możliwości porównania. I pośpiech, bo z rodziną zaraz po tym na basen poszedłem, właśnie wróciłem.

Muszę to oczywiście powtórzyć. Marcin, ja nie napisałem, że brzegi są nieostre, ale że widać różnicę. tak mi się wydawało. Ale z drugiej strony patrzyłem na jedną gwiazdę, może z minute przeczesywałem za pomocą pilota pole by ją znaleźć w wizjerze (naprawdę to było na szybkości, zamontowanie telepa w kopule zajęło mi 3 minuty, po 15 nie było już nieba)

Do tego ze mnie żaden wizualowiec, nie znam się i mówię o tym otwarcie. Tzn jak CA wygląd to wiem i nikt ni kitu nie wciśnie, lata temu robiłem testy obiektywów fotograficznych z najwyższej półki, mam z dobrą optyką do czynienia ze 20 lat.

 

Pamiętajcie, że dla niewprawnego oka to nie jest taka prosta sprawa - Askar jest dwa razy jaśniejszy, porównanie tego co widać w okularze na MAKu nie jest wcale takie oczywiste.

Inna ogniskowa itd. Ale MAK daje naprawdę fajny obraz, ten w askarze jest porównywalny na pierwszy rzut oka.

 

Jednego jestem po tym teście pewien - nie było widac CA, w żadnym miejscu pola widzenia.

Gwiazda zogniskowana dala 3 widoczne krążki Airego w okularze ortho 10.5mm.

 

 

 

 

Chciałbym, jeszcze w tej kwestii Takahashi i kamiennego kręgu, bo Maciek prosił o kulturę.

Być może kolega Mateusz F był dosadny w swojej opinii. Ja mam jednak wielką prośbę do Was koledzy. Uznajmy, że ten teleskop z Chin za 10k PLN jest dużo gorszy od waszych Takahashi za 50k (i za 20 z drugiej ręki). Nikt nie twierdzi inaczej. Nikt tego nie oczekuje i nie prowokuje takich tez, poza Wami samymi.

I biorąc to pod uwagę pozwólcie toczyć nam normalną rozmowę o sprzęcie który nas interesuje, chcemy go kupić lub już kupiliśmy. Inaczej to jest po prostu trollowanie, usilne i celowe wybijanie ludzi z równowagi, formułowanie wymyślonych tez przeciwko innym wymyślonym tezom.

A to jest bardzo obraźliwa forma współistniena w internecie. Szanujmy się wszyscy, i zacznijmy od tej strony.

Dotyczy to też lajkowania trollujących postów, uważam to za prowokację.

Na pewno będzie mniej pyskówek.

Z góry dziękuję bo wierzę, że jesteśmy zdolni do pozytywnych zachowań.

 

 

Wiesz, "krzyżyk na drogę", albo ten post o lansie Matusza. Słabe to dla mnie... Z naszej strony "kręgu Takahashi" nie przypominam sobie, żeby coś takiego poleciało... Ja mam wrażenie, że od razu z założenia, są wkładane w moje usta tezy, których ja tutaj nie piszę...

Gdzie ja tu trolowałem ? Nie bardzo rozumiem.  Szanujmy się nawzajem. Forum pomieści wszystkich.

A propo dzięki za opisy i zdjęcia Askara. 

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kubaman napisał(a):

Z Krakowa wyniosłem się pod Kraków, Nową Hutę widzę z okna.

W każdym razie i tak zapraszam :)

Dziękuję, i vice versa. Jeśli tylko będę w okolicy, dam znać🙂. W tym roku powinienem zawitać w Twoje strony by wreszcie spotkać się z pewnym bardzo dobrym Kolegą z tego forum, z którym popełniamy kolejnego Newtona ATM. Tym razem do Ds'ow.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

 

image.png.0e2bd653877a8c440a35172b1f60cda8.png

 

ale nic to, pokój między Polanami, mam nadzieję, że rozumiecie o co nam chodzi

kupił bym tego Taka, ale wyszło mi, że obecnie mam o jeden montaż za mało 😉

 

Edytowane przez kubaman
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, m_jq2ak napisał(a):

Nikt tego krzyżyka nie postawił. Skąd bierzecie te intencje ?

 

Drogi Matuszu, ja sam siebie nie wywołałem do tablicy to raz.

Dwa kup sobie Newtona, dwie, trzy, cztery, baterie okularów i filtrów i lansuj się do woli ?

Każdy używa sprzętu jak chce, nawet jakby to był 1%, nikt nikomu nie siedzi na podwórku...

Ile jest Was tych lwich użytkowników ? A wiem, tak się łatwiej pisze, za kogoś ?

Ja uważam, że każdy ma prawo do wyboru i do wypowiedzi i używania rozumu. 

Także, proszę Cię nie wypowiadaj się za wszystkich...

 

Ten sam szacunek należy się tym, którzy wybiorą inne rzeczy z różnych powodów...

Jeszcze raz,  kto wykrzykuje, że powinieneś być niezadowolony. To jest kilku osób, odbiór, reakcja na niektóre posty.

 

Wiesz, "krzyżyk na drogę", albo ten post o lansie Matusza. Słabe to dla mnie... Z naszej strony "kręgu Takahashi" nie przypominam sobie, żeby coś takiego poleciało... Ja mam wrażenie, że od razu z założenia, są wkładane w moje usta tezy, który ja tutaj nie piszę...

Gdzie ja tu trolowałem ? Nie bardzo rozumiem.  Szanujmy się nawzajem.

A propo dzięki za opisy i zdjęcia Askara. 

 

Marcinie pisałem o stawianiu "krzyżyka" na sprzęcie, a nie "krzyżyku na drogę". Chodziło mi o odgórne zaszufladkowanie sprzętu, że jest tak "dobry", jak jego cena na sklepowej półce. Tak też odebraniem Twoje posty. Jeśli nie to było Twoją intencją, ok, to dziękuję za wyjaśnienie.

 

Dla jasności też jestem fanem marki Takahashi. Uwielbiam swojego TSA za perfekcjonizm jego Twórców, ale również swoje miejsce w moim astrosercu ma np. Newton. Każdy jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Zmierzam do tego, że zawsze najpierw staram się najpierw poznać, a dopiero po tym oceniać. Czasem można się bardzo miło zaskoczyć.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał(a):

hmm

 

image.png.0e2bd653877a8c440a35172b1f60cda8.png

 

ale nic to, pokój między Polanami, mam nadzieję, że rozumiecie o co nam chodzi

kupił bym tego Taka, ale wyszło mi, że obecnie mam o jeden montaż za mało 😉

 

Skoro piszesz o dodatkowym montażu. U mnie hasło z dodatkowym "tragarzem teleskopów" zaowocowało przenikliwym spojrzeniem mojej Żony... wspaniała Kobieta, ale w tamtym momencie zdecydowanie nie podzieliła mojego entuzjazmu.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział ktoś kiedyś zdjęcie gałązek czy krawędzi dachu, zrobione (najlepiej w pochmurny dzień) markowym refraktorem - mógłby wrzucić tutaj linka?

Pogrzebałem chwilę na cloudynights i praktycznie nie ma nic 😕

Nie wiem czy te zdjęcia, zwykle wychodzą wujowo, ze względu na rozpraszanie krótkiego końca widma w wilgotnym powietrzu - pespektywa powietrzna?

 

TSA120 i FOA60 najlepsze fotki jakie znalazłem na całym CN. Słaba rozdzielczość, słoneczny dzień i bez tła nieba:

Issues with my new Takahashi FOA60Q - Refractors - Cloudy Nights

tsa120.jpg.823c73e29e10445508c04db579b92b80.jpg

 

foa60.jpg.057390e485ac7f09fac0c9d42d0c75b3.jpg

 

FSQ106 i 125SDP tez nie za dobra rozdzielczość i słoneczny dzień. Coś tam FSQ, w przedostatnim rzędzie lekko ciągnie.

Pentax 125SDP / 150SDP - Refractors - Cloudy Nights

fsq.jpg.e79cecc0f067b4ef0ccaa61a18e6e612.jpg

 

TMB 100f8 Zdjęcie w małej rozdzielczości, ale widać lekki fioletek.

Achromat and Chromacor - Refractors - Cloudy Nights

tmb.jpg.ae369c8d36471c3e03eddb54cb5e379a.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubaman napisał(a):

...

MAK lepszy. ostrzejszy i jakby taki kryształowo czysty. Tu widać lekko kolorek od szkła. Bardzo subtelnie to widać, ale równica do MAKa jest całkiem oczywista.

...

 

Jakby Ci się udało cyknąć MAKiem i tym nowym tą samą gwiazdę w centrum kadru to byłoby fajnie. Dla mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko będzie możliwość to jasne. 

 

Chciałem jeszcze napisać o cenie. 

Askar 140 APO dostajemy goły i wesoły. Nie ma żadnych złączek foto, nawet najprostszych i dokręcenie czegokolwiek nie jest możliwe. Teleskop jest zakończony ''wbudowanym'' gniazdem 2'' z zaciskiem pierścieniowym i do tego jest redukcja na 1.25''. To wszystko. Nie ma złączki do DSLR (Np Esprity mają). Nie ma szukacza co odczułem wczoraj na wyścigi ustawiając telepa w kopule.

Nie ma kątówki! Teleskopem wyjętym z walizki nie da się wykonać obserwacji. Nie ma też żadnego okularu. Walizka jest ale to raczej futerał do przechowywania. Wygląda fajnie ale jest bardzo delikatna i podrówżowania za długo nie wytrzyma. No i jest mała telep się mieści solo i to kompletnie zwinięty.

 

 

Biorąc to wszystko pod uwagę do ceny trzeba doliczyć ze dwa tysiące plus moim zdaniem obowiązkowy flattener za kolejne 1.5.

 

Dla mnie to idealnie, bo mam tony sprzętu i nie potrzebuję więcej walających się klamotów za które musiał bym zapłacić i wrzucić do pudła w garażu. To jest dobra taktyka by zrobić taniej. Jednocześnie widać, że tu jakiś oszustw technicznych (np dziaderstwo optyczne czy mechaniczne) nie potrzeba było stosować. 

 

Jakbym miał jakoś zawodowo się do tego odnieść to Askar zastosował techniki produkcji i projektowania Value Engineering i zrobił to bardzo skutecznie.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, poprawka: element z gniazdem dwucalowym nie jest wbudowany, ale odkręcany. Jest tam gwint 92mm.

 

Co do braku szukacza, kątówki i okularów: bardzo dobrze. Myślę, że zdecydowana większość kupujących tego Askara ma już takie akcesoria. To nie jest sprzęt dla kogoś, kto zamierza kupić swój pierwszy teleskop. 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, da się ocziwiście odkręcić cały element z gniazdem 2'' ale to jest bardzo duży element i nic standardowo dostępnego pod ręką, potrzeba wykonać sowcjalne złączki. W to miejsce wkręca się flattener lub reduktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, apolkowski napisał(a):

Jest generator masek do openSCAD w plikach.  Dodaje takie kuleczki dociskające na boku.

Ja wolę z dopasowanym rantem jak na zdjęciu, na pewno nie spadnie. Sama maska z generatora oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał(a):

Askar 140 APO dostajemy goły i wesoły.

 

I to jest w sumie fajne. Podoba mi się. Nawet jakbym nie miał akcesoriów to to, że Askara daje mi wybór w tej kwestii to ino plus przy decyzji zakupu.

 

W sumie ciekawe jak Askara wypada względem konkurencji ? Przed pojawianiem się wersji 140 mm i 185 mm nie interesowałem się tym teleskopem bo myślałem, że to typowy sprzęt do focenia mający wiele zbędnych do wizuala dodatków.

Jak to wygląda w mniejszych wersjach ? Bo za 10k zł jeśli chodzi o 140 mm to znam tylko SW ED150 który ponoć słabo wypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kubaman napisał(a):

hmm

 

image.png.0e2bd653877a8c440a35172b1f60cda8.png

 

ale nic to, pokój między Polanami, mam nadzieję, że rozumiecie o co nam chodzi

kupił bym tego Taka, ale wyszło mi, że obecnie mam o jeden montaż za mało 😉

 

No to dokup drugi... 

Jak zobaczysz różnicę to bedziesz wiedzial ze warto:))))

 

Marcinie!!!

 

Wychodzimy z baru. :)

 

 

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.