Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, kubaman napisał(a):

nie, ja tylko wykręciłem śrobki

do celi się nie dostałem, tylko to widać z zewnątrz jak na zdjęciu

Masz teleskop kilka dni i jeszcze go nie rozłożyłeś na czynniki pierwsze? Panie; jak tak można?

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Masz teleskop kilka dni i jeszcze go nie rozłożyłeś na czynniki pierwsze? Panie; jak tak można?

 

Kuba nie daj się, to prowokacja!

Po kilku dniach by było: Nie ma sprawy, możesz mi go przysłać, skolimuję go.

Po kolejnych paru dniach: OK, paczka dotarła, biorę się za rozpakowanie.

I kontakt by się urwał...

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę OT ale tak w przerwie ;)

giphy.gif.dc7b93e1bdb58d4b847ee3b51eb608ca.gif

pasjonującego śledzenia wątku otworzyłem w sąsiednich zakładkach opisy 140APO i 103APO z teleskopy.pl, hehe, no nie wysilili się, Askar na stronie takiego CTRL-c -> CTRL-v nie ma :)

No a jako, że 103-kę mam na balkonie od kilku tygodni (niepogody 🙃) życzę posiadaczom aby Wasze zadowolenie z wydanych pieniędzy tak niewiele się różniło od mojego jak te opisy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

OK, paczka dotarła, biorę się za rozpakowanie.

I kontakt by się urwał...

OK, paczka dotarła. Ale po co mi te cegły? Odesłać? :)

 

@kubaman, a dasz radę odkręcić odrośnik z pomarańczowego pierścienia i zobaczyć jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musiałem po nocy na mrozie do kopuły łazić..

 

image.png.1474784fb25afa7a82a08ec36b27768a.png   image.png.ede5ac488f79356adee5b9de3cddcc6f.png   image.png.31d1b364667c1cff46f43a57a99ced5c.png

 

 

3 zestawy 3 śrub co 120 stopni, niestety oklejone.

śrub do kolimacji całej celi nie widać, a nie chce tego rozwalać.. albo ich nie ma

 

Po zdjęciu odrośnika można bardzo łatwo odkręcić maskownicę - plastikowy przedni pierścień i dostać się do celi i nacięć w metalowym pierścieniu.

image.png.23d9c820298b800d2decae06737756f1.png

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam sprawdzić wyciągi przy zakupie.

Człowiek z CN odesłał Askara 140, bo producent uznał, że jest ok. A użytkownik nie i odesłał.

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/?p=13177481

https://www.youtube.com/watch?v=x9DdtAUDC_Q film na którym widać przesunięcie ...

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2024 o 18:29, Robson_g napisał(a):

Mnie od początku coś zawsze niepokoiło w tych Askarach.

Pomijając kształt gwiazd, bo te sa zawsze ładne, takie równe kuleczki.

Chodzi mi bardziej o kontrast, kolor, ostrość, szczegółowość.

Widzicie to, czy ja za mocno fiksuję?

 

Nie fiksujesz, też to widzę 😉.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

Polecam sprawdzić wyciągi przy zakupie.

Człowiek z CN odesłał Askara 140, bo producent uznał, że jest ok. A użytkownik nie i odesłał.

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/?p=13177481

https://www.youtube.com/watch?v=x9DdtAUDC_Q film na którym widać przesunięcie ...

 

 

 

 

to się reguluje przecież

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem informację od tego gościa na CN. 

Jakkolwiek ma problem to pewne i Sharpstar mu nie pomógł, to jednak widać, że chłop zielonego pojęcia o teleskopach nie ma.

Twierdzi i nikt go nie sprostował, że jedyna śruba do regulacji focusera to śruba docisku zębatki do listwy.. No nie, nie róbmy sobie jaj.

 

Askar 140 APO posiada 4 śruby regulacyjne, które powinny bez problemy pomóc usunąć problem luzu na draw tube:

 

Dwie tu:

image.png.e79de23b8f3a3c1f15427560ecfc8cfe.png

 

 

Oraz dwie tu:

image.png.de95dc4953820aac539112537f9fdc00.png

 

Do tego są dwie śruby do regulacji docisku, i kolejna o której pisze ten koleś - do blokowania pozycji. Jeśli on chciał tą ostatnią śrubą wyregulować luz no to człowiek pomyłka.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Właśnie sprawdziłem działanie wyciągu z EAF - wszystko działa elegancko. Żeby wyostrzyć obraz w wizualu z zamontowaną kątówką i okularem MV 30mm/82deg wyciąg musi być aż na 90 mm wysunięty i całość wygląda wtedy już potężnie. Ogólnie: jest kolosalna różnica w wielkości teleskopu złożonego do transportu a wielkością w stanie gotowości do pracy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał(a):

no właśnie też kilka dni temu pisałem, bez kątówki nie ma możliwości wyostrzyć, a nawet z kątówką jest prawie maksymalny wysów

A ten maksymalny wysów wyciągu natępuje przy jakim wysunięciu pierwszej tulei?

Co do celi obiektywu: trochę mnie martwi, że tak duże soczewki (140mm) są podparte tylko na 3 śrubach - to może zwiastować silne spajkowanie przy silnym

mrozie, gdy cela sie skurczy. Ale za to będzie to obiektyw dość prosty w kolimacji.

I zastanawiają mnie te nacięcia w celi, widoczne pod taśmą (białe strzałki)

. Ich położenie odpowiada położeniu śrubek kolimacyjnych, więc mam pewną teorię....

 

image.png.ede5ac488f79356adee5b9de3cddcc6f.png

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Marcin_G napisał(a):

A ten maksymalny wysów wyciągu natępuje przy jakim wysunięciu pierwszej tulei?

przy maksymalnym

W sensie nie jest to na ostatnim milimetrze, ale jak pisałem bez kątówki z samym okularem w wyciągu nie wyostrzysz

 

na moich zdjęciach widać jeszcze takie kółka, nie za bardzo wiem co to może być:

 

image.png.9c5fae909deaa2d86ab6ba069fbd11bc.png

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Marcin_G napisał(a):

A ten maksymalny wysów wyciągu natępuje przy jakim wysunięciu pierwszej tulei?

Co do celi obiektywu: trochę mnie martwi, że tak duże soczewki (140mm) są podparte tylko na 3 śrubach - to może zwiastować silne spajkowanie przy silny mrozie, gdy cela sie skurczy. Ale za to będzie to obiektyw dość prosty w kolimacji.

I zastanawiają mnie te nacięcia w celi, widoczne pod taśmą (białe strzałki)

. Ich położenie odpowiada położeniu śrubek kolimacyjnych, więc mam pewną teorię....

 

image.png.ede5ac488f79356adee5b9de3cddcc6f.png

 

Może nacięcia mają te naprężenia zmniejszyć?
Albo mają służyć do obracania soczewek względem siebie w osi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wimmer napisał(a):

 

Może nacięcia mają te naprężenia zmniejszyć?
Albo mają służyć do obracania soczewek względem siebie w osi.

 

Wygląda, że te nacięcia są tylko przy jednej grupie śrub kolimacyjnych, co raczej wyklucza 1. hipotezę, bo nie chcemy asymetrycznej celi.

Też myślałem o obracaniu, bo to podczas kolimacji może być bardzo pomocne.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kubaman napisał(a):

jeszcze to dzisiaj sprawdzę, ale myślę, że te nacięcia lecą po całym obwodzie

 

 

Tylko nie odklejaj tej taśmy. Głupio by było, gdyby przez nasze domysły choć jedna śrubka kolimacyjna się poluzowała. Możesz przejechać palcem i w dotyku też wyczujesz, czy rowek jest dookoła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odklejenie taśmy śrubek nie ruszy, bo one są zawsze krótsze, na wypadek, gdyby soczewka miała być nieosiowo.

Jeśli rowki są na całym obwodzie to rzeczywiście ułatwi to odkształcanie się celi na skutek skurczu termicznego. Poza tym, tak przefrezowana cela jest lżejsza i ma mniejszą pojemność cieplną. Czyli ewidentnie konstrukcja jest przemyślana. Plus dla Askara!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśmę nie ruszałbym bo zawsze się jakieś pyłki/paprochy dostaną między soczewki. Ten duży otwór pod folią jest najprawdopodobniej dostępem do środkowej soczewki, żeby ewentualnie ją obracać w czasie kolimacji. Prostokątnych blaszek - spacerów nie widać, czyli soczewki są rozdzielone pełnymi pierścieniami. 3 nacięcia są zrobione piłofrezem na wskroś, także jest przez nie dostęp do obwodu soczewki. Jeżeli jest tylko jedna grupa 3 rowków na obwodzie, zrobili to żeby wprowadzić jakiś pasek-dystancer pomiędzy soczewkę a ściankę celi? Nałożyli do rowków jakiś silikon, żeby zapobiec obracaniu się soczewek?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kubaman napisał(a):

Przeczytałem informację od tego gościa na CN. 

Jakkolwiek ma problem to pewne i Sharpstar mu nie pomógł, to jednak widać, że chłop zielonego pojęcia o teleskopach nie ma.

Twierdzi i nikt go nie sprostował, że jedyna śruba do regulacji focusera to śruba docisku zębatki do listwy.. No nie, nie róbmy sobie jaj.

 

Askar 140 APO posiada 4 śruby regulacyjne, które powinny bez problemy pomóc usunąć problem luzu na draw tube:

 

Dwie tu:

image.png.e79de23b8f3a3c1f15427560ecfc8cfe.png

 

 

Oraz dwie tu:

image.png.de95dc4953820aac539112537f9fdc00.png

 

Do tego są dwie śruby do regulacji docisku, i kolejna o której pisze ten koleś - do blokowania pozycji. Jeśli on chciał tą ostatnią śrubą wyregulować luz no to człowiek pomyłka.

 

Z tego co zrozumiałem to jest przeskok podczas ustawiania ostrości w danym punkcie.

Tu masz docisk po całości, więc albo ściśnie ponad miarę i tak będzie przeskok, tylko po prostu ciężej będzie chodził wyciąg przy ustawianiu ostrości.

Te boczne na wyciągu to są do osiowości wyciągu. A tutaj chyba raczej jest problem na przesuwie, czyli jakaś nie równości...

Ale Gość pisał, że kazali mu rozebrać wyciąg...

Po za tym On twierdzi, że ruszał te śrubki są do mocowania EAF... https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/?p=13177992

Sam możesz sprawdzić... 

Ostatecznie chyba bardzo się zraził, bo na pytanie:

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/?p=13178092

Cytat

Czytam tutaj, że poza problemem z przesunięciem ostrości byłeś zadowolony z 140 i jej optyki. Czy mam rację?

Być może Askar/Sharpstar poszedł na skróty z wyciągiem, żeby cena była tak niska. Poprzedni model 140 firmy Askar/Sharpstar, trójka AL-140PH f/6.5, został sprzedany za 4000 dolarów i cieszył się dużym uznaniem. (Niektóre modele 140PH są nadal dostępne tu i ówdzie. Serwis Teleskop sprzedaje je pod marką TS.)  

 

Backyard Astronomer's Guide (ostatnie wydanie) bardzo dobrze wypowiada się o refraktorach Sharpstar.

 

Odpowiedział:

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/?p=13178198

Cytat

 

Nie będę polecał teleskopu, jeśli producent nie stoi za nim po zakupie bez względu na cenę i to, co jest dobre, a co złe, lub gdy do gwarancji producenta, Certyfikatu Kontroli Jakości dołączone są bezwartościowe dokumenty. 

Również 140 ma konkurencję. Obecnie w sprzedaży jest wiele innych teleskopów tripletowych w zakresie 5” 130–127 mm i są one tańsze niż 140.

 

Po prostu warto sprawdzić mechanikę...

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.