Skocz do zawartości

M 1 - Mgławica Kraba w technice fotografii krótkoczasowej - początek większego projektu


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Uuu, poważna fota! Świetne, gratulacje!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, tex88 napisał(a):

@Tuvoc ile cię wyszły opłaty dodatkowe ? cło 8% i Vat 23% ?

Takie opłaty miałem przy innej kamerze od Player One (matryca IMX462), natomiast ta przyszła bez dodatkowych opłat. Nic wiem czemu :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja bez chłodzenia? Jestem dociekliwy, ale ta kamerka jakąs zawrotną karierę robi, 10 minutowe suby bez chłodzenia widziałem itd. Jestem skonfundowany.

Do lucky imagingu jak widać powyżej jest doskonała w rękach uzdolnionego człowieka.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał(a):

Wersja bez chłodzenia? Jestem dociekliwy, ale ta kamerka jakąs zawrotną karierę robi, 10 minutowe suby bez chłodzenia widziałem itd. Jestem skonfundowany.

Do lucky imagingu jak widać powyżej jest doskonała w rękach uzdolnionego człowieka.

Wersja bez chłodzenia, jedynie z takim dokręcanym wiatraczkiem. Te 10 minutowe klatki to może raczej z wersji chłodzonej?

https://player-one-astronomy.com/product/uranus-c-pro-usb3-0-color-camera-imx585/

U mnie przy klatkach maksymalnie 5-7 sekundowych problemów nie ma. Dłuższych nie robię, ale na tą wersję chłodzoną już choruję :) i na pewno będzie w nowym setupie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to chciałem napisać, że mamy tu doskonały przykład tego, że może jednak warto wyjść z tego starego, odziedziczonego po zaszumionych CCDkach paradygmatu palenia kilkuminutowych klatek, bo współczesne kamery szumią tak nieznacznie, że naprawdę można.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

To przy okazji zadam pytanie której firmy kupować tą kamerkę z chłodzeniem?

Nie tylko Odtwarzacz Pierwszy ją oferuje ;)

Tego to nie wiem, mnie przekonała firma Player One. Niby to te same matryce IMX, ale jakość wykonania, dodatki i pomysł na poszczególne modele mnie urzekł (np. łatwe ustawianie tiltu w serii kamer do fotografii Słońca).

 

7 godzin temu, aleksyb napisał(a):

@Tuvoc A da radę podrzucić jednego suba? 

Oczywiście.

 
frame_00002.thumb.png.11d9f465a10fba09877f8542c826943a.png

 

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

I stack :)

Proszę. Udostępniam z moją stanowczą prośbą o niepublikowanie i wykorzystywanie tego materiału.

https://drive.google.com/file/d/1bWophVpLofWy0caMelbkY2HEnyY5fWrg/view?usp=sharing

To stack RGB.

 

1 godzinę temu, kubaman napisał(a):

No tylko czy chcąc zrobić coś teleskopem F8 można palić 1 sekundowe suby?

Oto jest pytanie (nie chce śmiecić pod tak znakomitym zdjęciem, ale temat wart uwagi!)

Żadne śmiecenie, po to jest forum :) Dokładnie tak jak pisał @Krzysztof z Bagien - to zależy. W technice lucky imaging robiłem m.in. mgławice planetarne z pożyczonego SCT 9.25" czyli F/10. Podobnie robi Stephane Gonza (na Astrobin znany jako exaxe) mój "guru" w lucky imagingu (na równi z Łukaszem Sujką i Hamalem). Potrafi do jasnego Newtona dać Barlow 2x lub 2.5x. Wszystko zależy od jasności powierzchniowej obiektu. Można tak robić jasne, zwarte mgławice planetarne, ale już z galaktykami może być gorzej. @kubaman próbuj :) Co Ci szkodzi. Czym jaśniejszy obiekt tym krótsze klatki, nawet poniżej 1 sekundy.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował. Kurczę, chyba sam spróbuję podobnego podejścia. Fajnie że ta kamerka ma fabrycznie zabudowany tilter, i ogólnie jest zwartą konstrukcją. A sam HCG uruchamia się przy niższym gainie niż w 585 od ZWO. Fajny sprzęt :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2024 o 22:31, Tuvoc napisał(a):

na finalną wersję złożyło się 11747 klatek 1 sekundowych dla RGB oraz 4074 dwusekundowych z filtrem Baadera H-alpha 32 nm. Wszystko wykonane teleskopem TS 200/1000 ONTC i kamerą od Player One z matrycą IMX585MC.

 

A jaki gain?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuvoc napisał(a):

650. Dla tej kamery maksymalnie to 800.

 

A jak to się ma do wykresów podanych przez ZWO dla tego sensora? Maksymalna wartość gain to 450, może PO używa innych jednostek.

ZWO_ASI_585_MC_5.thumb.jpg.48f01f7b74b76d131c2f7ff60833a80a.jpg

 

Pytam, bo ciekawi mnie jaki jest szum odczytu i stopień konwersji e-/ADU przy tym gainie, którego użyłeś do M1.

 

Aha, i jeszcze drugie pytanie - do stackowania wrzuciłeś wszystkie klatki razem, RGB i Ha, czy stackowałeś osobno RGB, osobno Ha, i połączyłeś to w obróbce? Bo stack, który wysłałeś, ma już chyba dane i z RGB, i z Ha?

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuvoc napisał(a):

650. Dla tej kamery maksymalnie to 800.

Na stronie Player One wykresy są do 500. Ale w sumie w przypadku kamer ZWO też coś takiego było, że kiedyś wykresy wyglądały inaczej, niż teraz.

 

Chyba coś się w tzw. międzyczasie zmieniło w parametrach sensora albo okolicznej elektroniki; bodajże z @Little Ghostkiedyś o tym na forum gadałem, bo też mi jej wartości gainu nie pasowały do wykresów (a ona też ma kamerę z tą matrycą) i się okazało, że teraz gain ma szerszy zakres i przy innej wartości włączą się HCG.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Piotr K. napisał(a):

A jak to się ma do wykresów podanych przez ZWO dla tego sensora? Maksymalna wartość gain to 450, może PO używa innych jednostek.

 

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Na stronie Player One wykresy są do 500.

Obstawiam, że to pewnie jakieś skalowanie bezwględne w SharpCap. W każdym razie pracuję na ok 80% dostępnego gainu tej kamery.

 

 

51 minut temu, Piotr K. napisał(a):

Aha, i jeszcze drugie pytanie - do stackowania wrzuciłeś wszystkie klatki razem, RGB i Ha, czy stackowałeś osobno RGB, osobno Ha, i połączyłeś to w obróbce? Bo stack, który wysłałeś, ma już chyba dane i z RGB, i z Ha?

Dwa oddzielne stacki. W stacku RGB jest sporo czerwonego od emisji h-alpha, tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.