Skocz do zawartości

M 1 - Mgławica Kraba w technice fotografii krótkoczasowej - początek większego projektu


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Super zdjecie! Przepraszam, że sie "wtrynię" ale co tam ja 3 latka temu popełnilem M1 moją ASI290M ( EQR-R, Synta 200/1200) 150 x 5s i ostatnio trafiłem to zdjęcie przy okazji zabawy z BXT i NXT

!M12021-10-09113x9LEQMODHEQ56ZWOASI290MM_stacked-1_stretched_GraXpert_NoiseX.thumb.jpg.afd1f6b166d6930d32c489726a4bac7e.jpg 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Pawcio napisał(a):

Super zdjecie! Przepraszam, że sie "wtrynię" ale co tam ja 3 latka temu popełnilem M1 moją ASI290M ( EQR-R, Synta 200/1200) 150 x 5s i ostatnio trafiłem to zdjęcie przy okazji zabawy z BXT i NXT

!M12021-10-09113x9LEQMODHEQ56ZWOASI290MM_stacked-1_stretched_GraXpert_NoiseX.thumb.jpg.afd1f6b166d6930d32c489726a4bac7e.jpg 

Świetne! Bardzo mi się podoba. Jest skala i detal.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, simarik napisał(a):

Takiego ładnego "Kraba" to nie widziałem. I to w takiej konfiguracji zbieranego materiału.

To masz prawie 16 tys. klatek - tak z ciekawości w czym to składałeś i ile to zajęło czasu?

Dziękuję. Stackowałem Sirilem i zajęło mu to dobrych kilka godzin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Dziękuję. Stackowałem Sirilem i zajęło mu to dobrych kilka godzin :)

 

Możesz napisać dwa zdania jak wyglądała obróbka: czy przed Sirilem wywalałeś nieudane pliki (jakim softem)?

Kamerka w wersji chłodzonej?

 

Pięknie pokazana struktura bez wyostrzania na siłę czego nie cierpię ;)

 

M.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Możesz napisać dwa zdania jak wyglądała obróbka: czy przed Sirilem wywalałeś nieudane pliki (jakim softem)?

Kamerka w wersji chłodzonej?

 

Pięknie pokazana struktura bez wyostrzania na siłę czego nie cierpię ;)

 

M.

Dzięki wielkie. Co do selekcji to Siril wybiera klatki np. wg parametru FWHM. Czasami robię dodatkowo ręczną selekcję. Obróbka standardowo w Pixinsight, odrobinę w PS I Astrosurface.

 

Kamera ma tylko pasywne chłodzenie. Wentylator jest do dokupienia w sklepie Player One.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

M1.png.bf97113a99dbda683c716437f2711e99.png

 

Tym razem chciałbym się podzielić moim astrofotograficznym debiutem 2024 roku, a jego bohaterką jest Mgławica Kraba.
 

Mgławica Kraba (katalogowe oznaczenia: M 1, NGC 1952, Taurus A, LBN 883, Sh2-244) otwierająca słynny katalog Charlesa Messiera to pozostałość po supernowej i jednocześnie tzw. plerion czyli mgławica synchrotronowa, zasilana przez ogromnej energii pulsar. Jej (lub potocznie jego jeśli mówimy po prostu Krab) odkrywcą był w 1731 roku angielski astronom John Bevis, ale twórcą potocznej i powszechnej do dnia dzisiejszego nazwy był inny słynny astronom William Parsons (lord Rosse). Przy użyciu swojego teleskopu, słynnego „Lewiatana z Parsonstown” wykonał on szkic tego obiektu, a to co narysował przypominało mu pospolitego skorupiaka.

 

Więcej o historii tej fascynującej mgławicy, w tym o chińskim tropie i jej związku ze schizmą wschodnią można dowiedzieć się w filmie Darka Hoffmana na jego kanale yotube’owym: https://www.youtube.com/watch?v=_Fn_rB2F2Dc. Gorąco polecam.

 

Przy pozornej wielkości 8,4, porównywalnej do wielkości księżyca Saturna - Tytana, nie jest widoczna gołym okiem, ale można ją dostrzec używając lornetki w sprzyjających warunkach. Mgławica leży w ramieniu Perseusza Galaktyki Drogi Mlecznej, w odległości około 2,0 kiloparseków (6 500 lat świetlnych) od Ziemi. Ma średnicę 3,4 parseka (11 lat świetlnych), co odpowiada pozornej średnicy około 7 minut kątowych, i rozszerza się z prędkością około 1500 kilometrów na sekundę, czyli 0,5% prędkości światła. W centrum mgławicy znajduje się Pulsar Kraba, gwiazda neutronowa o średnicy 28–30 kilometrów i prędkości obrotu 30,2 raza na sekundę, emitująca impulsy promieniowania od promieni gamma do fal radiowych. Przy energiach rentgenowskich i gamma powyżej 30 keV Mgławica Kraba jest zazwyczaj najjaśniejszym trwałym źródłem promieni gamma na niebie.

 

Mógłbym tu przytoczyć jeszcze wiele moim zdaniem fascynujących badań, obserwacji oraz ciekawostek, ale pozwolę sobie podrzucić garść linków. Są to niezwykłe, nietuzinkowe badania amatorów pokazujące, że dobry pomysł pozwala wynieść pasję na zupełnie inny poziom:

 

- dziesięcioletni time-lapse Detlefa Hartmanna, praca przytaczana już przez @Gość na chwilę, pokazujący rozszerzanie się tego obiektu w czasie - https://www.astrobin.com/327338/?q=M1&camera=#

- ten sam projekt rozszerzony o symulację komputerową przyszłej potencjalnej ekspansji Mgławicy Kraba - https://www.astrobin.com/401415/

- otoczenie pulsara Kraba – świetnie pokazał to Stephane Gonza, ale również i @Wiesiek1952

http://astrophoto17.eklablog.com/m1-dans-la-constellation-du-taureau-a135296512
https://www.astrobin.com/328043/C/?q=exaxe
https://astropolis.pl/topic/88120-m1-czyli-krab-ze-szczecina/
- rejestracja „mrugania” pulsara, kolejny wspaniały pomysł - https://www.cloudynights.com/topic/285383-crab-nebulass-pulsar-is-blinking-not-a-joke/

- a tutaj coś dla druciarzy. Pulsar można zarejestrować radiowo i jest to w zakresie możliwości każdego zaangażowanego radioastroamatora: https://qsl.net/oe5jfl/pulsar/pulsar.htm

 

Zainteresowanym polecam jeszcze ten post, w którym autor oprócz opisu własnych obserwacji wizualnych zebrał dostępne na tamten czas materiały o M 1 opublikowane na forum Astropolis: https://astropolis.pl/topic/55499-messier-001-mgławica-krab/

 

Teraz kilka słów o samym zdjęciu i tytule posta.

Na zdjęcie składają się dwie sesje wykonane w technice krótkoczasowej. Po odrzuceniu słabszych klatek na finalną wersję złożyło się 11747 klatek 1 sekundowych dla RGB oraz 4074 dwusekundowych z filtrem Baadera H-alpha 32 nm. Wszystko wykonane teleskopem TS 200/1000 ONTC i kamerą od Player One z matrycą IMX585MC.

 

Chciałbym z całą pewnością wracać jeszcze niejeden raz do Mgławicy Kraba z nowymi odsłonami i próbami realizacji nietypowych pomysłów. Temat pozostaje zatem otwarty.

Super praca!

Jak się dobrze w twoją fotke wpatrzeć, to prawie widać jak się rozszerza. Świetny efekt przestrzenny.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Wspaniale pokazałeś ten obiekt. Tło ma fajny poziom, dynamika, kontrast, przejścia tonalne utrzymane świetnie. Takie jest moje zdanie. W tej skali jest to referencyjna fota. 
M1 jest częścią kadru, a nie rozdeptaną, napitą muchą końską, brawo!

Podpisuje się pod tym :)

Czuć trojwymiarowość obiektu na tym zdjęciu. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, apolkowski napisał(a):

Masz wersję bez wodoru?

Jasne:
image.thumb.png.4250a8998444da3b2f3772a09c501a1f.png

 

56 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Mógłbyś udostępnić surowy stack? 🤑 Wystarczy RGB.

Wrzucę niebawem.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Tym razem chciałbym się podzielić moim astrofotograficznym debiutem 2024 roku, a jego bohaterką jest Mgławica Kraba.

 

Super jest ta fotka! Chyba pierwsze zdjęcie M1, jakie w ogóle widziałem, na którym mgławica wygląda naturalnie, bez przekombinowania i wyciągania na siłę w dziwnych kolorach.

BTW - zwróciliście uwagę, że na animacji ze zdjęć kolegów @TUR, @jcbo i @Pav1007 oprócz mgławicy porusza się też gwiazda wskazana strzałką?

m1.jpg.1b8c14c62f3e276952d1eafaf3c8727d.jpg

 

Sprawdziłem w Stellarium, faktycznie ona całkiem szybko wędruje, widać to gdy się ją zaznaczy, wycentruje, i zmienia lata. Ale nie ma nawet nazwy podanej. Za to w Sky Safari jest opisana jako TYC 1309-1640-1.

EDIT po zmierzeniu w Stellarium przy użyciu kątomierza - wygląda na to, że przez 10 lat przemieściła się o ok. 3", co daje apparent motion rzędu 0,3" na rok. I mniej więcej tyle podaje Sky Safari - 0,247"/yr. Czyli jednak wiedzo te astronomy co robio :D

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.