Skocz do zawartości

Centaurus A \ NGC 5128


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

L:16x180s i złapałeś pofalowaną otoczkę? Imponujące zdjęcie!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobrazowanie fal znakomite. W tle bardzo dużo. Świetna praca.

  

9 godzin temu, Herbert West napisał(a):

L:16x180s i złapałeś pofalowaną otoczkę? Imponujące zdjęcie!

Też uważam że niesamowite. Sprawdziłem swój materiał na szybko i nie mam śladu aby wyciągnąć takie coś. Magia CCD chyba plus magia obróbki. Szacun tak czy inaczej.
Bedę musiał chyba tam wrocić w takim razie i gonić króliczka :)

 

Edytowane przez MaPa
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Herbert West napisał(a):

L:16x180s i złapałeś pofalowaną otoczkę?

 

No wiec przyzwyczajony do pewnego standardu pokazywania tej galaktyki na astropolis i po wykonaniu autostretcha:

 

image.jpeg.b040b054bc7ff0e8bbc578c4f016a67f.jpeg

 

doznałem dysonansu poznawczego. Szybko zaczęło mi się jednak układać w głowie i zrozumiałem źródło różnych wygibasów kolorystycznych jakie widziałem w obróbce tej galaktyki :)

 

Na sam fakt zdolności rejestracyjnych musiały tu zgrać się kamera, jasność teleskopu, wysokość nad poziomem morza i cytując za Wikipedią "doskonale ciemne niebo":

 

image.png.f0dbd95f4516439bc450af2e4aa412aa.png

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite zdjęcie! Początkowo myślałem, że ta brązowa część w centrum to mgławica gdzieś po drodze, ale potem doszło do mnie, że to prawdopodobnie pozostałość jednej z dwóch galaktyk a jej falujący kształt to właśnie grawitacyjny efekt zderzenia. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić :) Niesamowicie złapane fale grawitacyjne, takim teleskopem to po prostu... em, kosmos :D

O cudownie złapanej drobnicy już nawet nie wspomnę, taki mały planktonik który okazuje się całą galaktyką niezmiernie daleko to moje ulubione okienka do niezmierzonej ilości światów, które z naszego punktu widzenia są piaskiem pustyni. 💖

Edytowane przez PrismoSal
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PrismoSal napisał(a):

proszę mnie poprawić

 

Chciałbym ale jednak "fal grawitacyjnych" nie udało się zarejestrować - rozumiem że to pewien skrót myślowy - to co widać to koncentrycznie rozchodzące się ze środka zagęszczenia/rozrzedzenia gwiazd co wygląda jak fale po wrzuceniu kamienia do wody - przynajmniej ja to tak rozumiem ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, .zombi. napisał(a):

 

Chciałbym ale jednak "fal grawitacyjnych" nie udało się zarejestrować - rozumiem że to pewien skrót myślowy - to co widać to koncentrycznie rozchodzące się ze środka zagęszczenia/rozrzedzenia gwiazd co wygląda jak fale po wrzuceniu kamienia do wody - przynajmniej ja to tak rozumiem ;)

 

Przyjmuję bez zmrużenia oka, nie znam się na tym :D Tak to tylko wyglądało okiem absolutnego amatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite jak dużo udało Ci się wycisnąć. Na moim materiale (f / 4.8, ASI2600MC, 2h) są ledwo widoczne pyły, chociaż też było robione w doskonałych, namibijskich warunkach. Muszę wrócić do obróbki, wypróbować jakieś resample i inne cuda, żeby zwiększyć SNR i zobaczyć czy można więcej pokazać.

I już wiem też, że podczas następnego pobytu na południu będę dopalał ten obiekt.

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, holeris napisał(a):

Niesamowite jak dużo udało Ci się wycisnąć

 

Podejrzewam że nie bez znaczenia jest różnica 3.6 vs 4.8 oraz mono vs color ale chętnie obejrzał bym stack bo fakt że nikt na astropolis nie pokusił się o pokazanie halo jest podejrzane :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, .zombi. napisał(a):

 

Podejrzewam że nie bez znaczenia jest różnica 3.6 vs 4.8 oraz mono vs color ale chętnie obejrzał bym stack bo fakt że nikt na astropolis nie pokusił się o pokazanie halo jest podejrzane :)

Bardzo chętnie, zaraz podeślę na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drapię się cały czas po głowie. Materiału z Asi1600 nie porównam bo to nie ta liga detektora. No nie mam specjalni wiele poza halo po prostu. Popatrzyłem na Twojego stretcha. Falki są ale nie zataczają okręgów, są widoczne u góry i na dole od wąsa. Finalna praca to okręgi właściwie. Chciałbym być pewny, ze wiem czego szukać u mnie w sygnale :) ( teraz lub w przyszłości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MaPa napisał(a):

No nie mam specjalni wiele poza halo po prostu

 

Te przejścia są ekstremalnie delikatne i żeby było je widać to trzeba nad nimi popracować - jest do tego nawet specjalne narzędzie - Local Histogram Equalization :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatkało mnie :) Zrobiłeś kapitalną pracę i to taką ogniskową. Większość osób przymierza się do niej przynajmniej z metra, ale tutaj ten szerszy kadr okazuje się atutem. Świetna robota i gratuluję!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.