Skocz do zawartości

Celestron C9.25 SCT - mały tuning termiczny


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł!

Wreszcie skończyłem mój mały projekt mechaniczno-elektryczno-termiczny, czyli ułatwienie życia Celestronowi C9.25. Modyfikacje polegały na:

- skróceniu szyny Losmandy, a by w przedniej części tubusa, tuż przed korektorem Schmidta zmieścił się...

- dodany wentylator wysysający ciepłe powietrze z tubusa

- dodany został też drugi identyczny wentylator pompujący zimne powietrze bezpośrednio na zwierciadło główne

- dodana jest grzałka zwierciadła głównego (bardzo mała moc grzania, 8W)

- dodana jest grzałka menisku na jego obwodzie (moc jak wyżej, 8W)

 

W założeniu modyfikacje mają na celu skrócenie czasu, po którym Cel będzie w równowadze termicznej z otoczeniem, wydajne grzanie płyty korekcyjnej Schmidta oporowym drutem grzewczym, mającym bezpośrednio styk ze szkłem korektora (co oczywiście nie zwalnia mnie z konieczności/chęci używania odrośnika). Dodałem także grzałkę zwierciadła głównego, aby delikatnie podgrzać je w okolicy punktu rosy oraz aby unikać kondensacji pary wodnej po powrocie z zimnego balkonu do ciepłego mieszkania.

 

Klocki wymagane do modyfikacji:

- dwa wentylatory 5V 40x40 od sprzętu komputerowego

- drut grzewczy 0,4mm z allegro

- uchwyt na dwa ogniwa "16850", które są źródłem prądu (celowo nie zamierzałem używać zewnętrznych zasilaczy, aby nie plątać się w kablach i zeznaniach

- trzy przełączniki on/off

- trochę zwykłego przewodu dwużyłowego 2x0,5mm2, doprowadzającego zasilanie do grzałki korektora, przedniego wentylatora. Z tego przewodu wykonane jest też "okablowanie" w okolicy przełączników i lustra głównego.

 poniżej wiercenie otworu na wentylator w tubusie oraz adapter z drukarki 3D dopasowujący kształt płaskiego wentylatora do walca tubusa

 

IMG_8395.JPG

IMG_8397.JPG

IMG_8399.JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa! Bardzo lubię takie projekty. A jeżeli działają, to jeszcze bardziej 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotrek K. napisał(a):

I tak zmodyfikowane duże SCT w polskich warunkach mają sens :) Napisz po testach ile czasu mu zajmuje teraz dojście do stanu gotowości bojowej po wystawieniu na zewnątrz z ciepłego pomieszczenia.

C9.25 jest moim małym SCT. Rolę dużego SCT dość nieskutecznie - właśnie z racji problemów z termiką - pełni C11, który na stół operacyjny trafi latem. Tu założę 4 wentylatory (dwa ssące, dwa pompujące) oraz odpowiednio większą moc grzałek. I chyba jednak z opcją zewnętrznego zasilania z 12V.

Mam też świadomość, że taka modyfikacja, mimo trwałej ingerencji w mechanikę teleskopu, tylko podnosi jego wartość....

@astro4u.net, wiercenie tubusa jest bardzo odprężające, bo masz do czynienia z metalową rurą; optyka trzymana jest z dala od kurzu i opiłków metalu.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota!

Takie, ładnie wykonane projekty motywują mnie aby wziąć się w końcu za mojego 14" ACF.

 

Czy tubus w środku wyczerniony jest flokiem czy to matowa farba? 

 

Mam obawy, że flok będzie się odklejać z blachy tubusu. 

 

Pozdrawiam 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcinos napisał(a):

Czy tubus w środku wyczerniony jest flokiem czy to matowa farba? 

Mam obawy, że flok będzie się odklejać z blachy tubusu. 

Flok.

Na razie się trzyma.... A co chcesz robić z 14" ACF-em?

@Piotrek K. - mogę zmierzyć jak szybko obniża się temperatura powietrza wewnątrz tubusa, ale to przecież nie to samo co temperatura zwierciadeł...

Nie mam pomysłu na grzanie zwierciadła wtórnego.....:scratchhead: A przynajmniej na jego grzanie w wersji mało inwazyjnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Nie mam pomysłu na grzanie zwierciadła wtórnego.....:scratchhead: A przynajmniej na jego grzanie w wersji mało inwazyjnej...

A gdybyś podmienił tą zewnętrzną nakrętkę na lw na nieco wyższą, taką żeby w środku zmieścił się jakiś malutki aku, i w środku poprowadził kawałek drutu oporowego na spód lw? wyłącznik byś dał na zewnątrz dekielka. Chyba by się dało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrek K. napisał(a):

A gdybyś podmienił tą zewnętrzną nakrętkę na lw na nieco wyższą, taką żeby w środku zmieścił się jakiś malutki aku, i w środku poprowadził kawałek drutu oporowego na spód lw? wyłącznik byś dał na zewnątrz dekielka. Chyba by się dało ?

Ja mam wersję XLT, z wyjmowanym lustrem wtórnym aby wpakować tam Hyperstara w ognisko główne. Więc jest pole manewru. Muszę to tylko tak ogarnąć, aby kolimowanie zwierciadła wtórnego nie powodowało problemów z drutami grzewczymi....

Aktualnie głowę mam zaprzątniętą dużym binoboxem 150mm....:facepalm:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak aktywne chłodzenie wpłynie na stabilność i ostrość obrazu w wysokich powiększeniach. Miałem dwukrotnie C11 i nie mogłem się przekonać do miękkich obrazów planet. Tylko DSy z ES 40 mm były całkiem przyzwoite.

Być może izolacja tuby i wentylatory mieszające powietrze mogłyby zmienić ten stan rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pki1234 napisał(a):

I chociaż temat był już kilkakrotnie poruszany na forum to napisz jeszcze proszę jak ustawiales optycznie wszystkie elementy po operacji.

W dużych SCT Celestrona masz trzy (a może i cztery?) zmienne:

- ustawienie płyty korekcyjnej Schmidta w osi zwierciadła głównego (płyta podparta jest na  śrubkach rozstawionych co 90o)

- obrót płyty wokół jej własnej osi

- ustawienie zwierciadła wtórnego w osi korektora (tu luz jest niewielki)

- 'klasyczna" kolimacja zwierciadłem wtórnym na trzech śrubkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej niż zmienne zastanawiało mnie jak to ustawiłeś żeby było wszystko w osi. Czy masz jakiś domowy sposób czy za pomocą specjalnego kolimatora który jak pamiętam kosztuje jakieś 3 tys zł. Kilka razy myślałem żeby wyjąć swoją płytę korekcyjną ale obawa że nie ustawię tego później poprawnie zwyciężała.😏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Na razie się trzyma.... A co chcesz robić z 14" ACF-em?

No właśnie wpadłem na podobny pomysł jak Ty. Muszę zamontować chłodzenie aby teleskop był użyteczny. Pierwotnie myślałem o 4 wentylatorach na tylnej ściance, 2 tłoczą + 2 wyciągają powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcinos napisał(a):

No właśnie wpadłem na podobny pomysł jak Ty. Muszę zamontować chłodzenie aby teleskop był użyteczny. Pierwotnie myślałem o 4 wentylatorach na tylnej ściance, 2 tłoczą + 2 wyciągają powietrze.

Cztery wentylatory umieszczone tylko z tyłu nie zapewnią Ci ostudzenia płyty korekcyjnej Schmidta. Zabierz tego Meade'a na zlot i wszystko przedyskutujemy w cieniu domków....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pki1234 napisał(a):

Bardziej niż zmienne zastanawiało mnie jak to ustawiłeś żeby było wszystko w osi. Czy masz jakiś domowy sposób czy za pomocą specjalnego kolimatora który jak pamiętam kosztuje jakieś 3 tys zł. Kilka razy myślałem żeby wyjąć swoją płytę korekcyjną ale obawa że nie ustawię tego później poprawnie zwyciężała.😏

Wstępną kolimację zawsze robię "od przodu" - obiektyw smartfona zamocowanego na statywie ustawiam w osi zwierciadła głównego i potem tak walczę ze zwierciadłem wtórnym, aby wszelkie odbicia były idealnie koncentryczne. Jeśli to się nie uda - czas na małą korektę po 0,5mm płytą korkcyjną. Położenie korektora względem przedniej Celi jest fabrycznie zaznaczone.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2024 o 06:37, Marcinos napisał(a):

Mam obawy, że flok będzie się odklejać z blachy tubusu. 

 

Pozdrawiam 

M

Wykleiłem flokiem swojego SCTka, zaraz po zakupie, jakieś 8 lat temu - wszystko się elegancko trzyma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.