Skocz do zawartości

Czy warto wracać do starego materiału?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja do swojego nigdy nie wracałem, bo nie lubię obróbki, ale ostatnio robię porządku i z ciekawości obrobiłem jakieś zdjęcia z 2005 i muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony, że wtedy nawet coś mi wychodziło 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile kto ma czasu i chęci. Ja byłeś w Namibii, to najważniejsze, że swoje zobaczyłeś i masz pamiątkę w postaci materiałów, jak obrobisz to już powiedzmy drugorzędne. 

Ale przerażające jest to, jak dzisiejszym oprogramowaniem można przetworzyć materiał ze stacku do finalnej fotografii. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - obie wersje są fajne ,  ta druga jest "bardziej nowocześnie " obrobiona  -  lepszy balans barw , gwiazdy obrabiałeś pewnie osobno , bo znacznie mniejsze.

Ciekawe, że technika  odseparowania gwiazd  na wczesnym etapie obróbki, kiedyś rzadko stosowana (bo bardzo trudna w wykonaniu) dzisiaj jest postępowaniem standardowym dzięki niesamowitej progresji oprogramowania ( Starnet, potem StarXterminator) . Dodatkowo pod strzechy weszła także  dekonwolucja (  BlurXterminator ) -  technika stosowana kiedyś przez nielicznych. 

Mając do dyspozycji takie narzędzia  stary materiał wręcz prosi się o ponowną obróbkę .

Ja też mam zamiar ponownie przyjrzeć się materiałowi z Namibii, a zwłaszcza obiektom zebranym w SHO . 

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To już hard core :) Aż się łezka w oku kręci. To były czasy.

Iris 2008. Canon 300 D, SW Newton 150/750 na EQ5. Nie chce mi się sprawdzać ile klatek, bo nie wiem na którym dysku to mam.

 

2008

2013irisintegrationbezdark.thumb.jpg.e7cd44a41028a7d3f75cc6ddd5274839.jpg

 

2024_iris_integration_ver6.thumb.jpg.be7b2507a2b0928053277715337ebea5.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie miałem na myśli. Wrzucę przykład od siebie. Fotka m31 z początku 2005, Canon 300, Pentacon 135 na f4.0, klatki, uwaga!!!: 3 lighty i 1 dark 😁. W całej tej sztuce chyba tylko przymknięcie przesłony bydło zgodne ze sztuką ;) Ten wątek spowodował, że ze zwykłej ciekawości spojrzałem na te stare fotki i różnica jest znacząca. Druga rzecz wynikająca z tych starytch fotek jest taka, że potwierdza się, że teza iż kupowanie sprzętu najlepiej zacząć od montażu. Mając słaby aparat, tani obiektyw i porządny montaż można było spokojnie uzyskiwać sensowny materiał.

200501082130.jpg.6a37d0813666613e62d49e3b2ad46ed6.jpg

 

2005-01-08_m31.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie spojrzenie w stary materiał i próba obrobienia go na nowo (i to bez zbędnej zabawy i cackania się z nim) sprowokowało powstanie tego wątku.

 

32 minuty temu, tomekL napisał(a):

teza iż kupowanie sprzętu najlepiej zacząć od montażu

Słuszna teza. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.