Skocz do zawartości

Ogniskowa ponad 1500mm na HEQ5


Rekomendowane odpowiedzi

Konkret: jaką tubę polecilibyście przy poniższych wymaganiach?

- astrofoto DS, sporadycznie US, bez wizuala

- ogniskowa co najmniej 1500 mm

- współpraca z dobrym opaskowanym HEQ5

- kiepskie niebo, kiepski seeing

- kamera: Asi533MM lub Asi432MM - zależnie od potrzeb, mam już obie - w obu przypadkach niezbyt duży sensor

 

A może to nie ma sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Warto dopłacać do obudowy karbonowej?

Jeśli stać to tak ;) sztywniejsze to to i mniej ponownych ustawień ostrości.

Podpieram się tym co mam i tym co miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, lkosz napisał(a):

Refraktory już masz, więc bierz duże RC, 10" wzwyż. Noo chyba że bardzo chcesz małą światłosiłę to CC. Ewentualnie większy newton.

 

Na mgławice planetarne się zasadzasz?

 

RC 10" na HEQ5? Nie przesadzasz?

 

Galaktyki i planetarki.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z RC-kami to jest tak":

 

6" i 8" oraz 10" w wersji "tuba" mają wyciąg przykręcony to łoża. Trochę to trudne w kolimacji.

10 truss i wszystkie trussy mają separowany tilter na tylnej płycie, zdecydowanie sztywniejsze i dużo łatwiejsze w kolimacji. Niestety najmniejszy truss to 10" i jakoś nie widzę tego na HEQ5. Pewnie można ale będzie walka i dużo przekleństw. 🙂 

 

We wszystkich RC z GSO oryginalny wyciąg to katastrofa. W zasadzie do wymiany natychmiast - do foto zupełnie się nie nadaje. W tych z wyciągiem wiszącym na łożu w zasadzie niezbędny jest osobny tilter. Taki na 90 mm albo i na 109 mm tani nie będzie. 

 

Nie ma najmniejszego sensu 8" tuba carbonowa. Teleskop jest na tyle krótki i spięty z obu stron szynami Losmandy, że "sztywniejszość" karbonu to zawracanie głowy albo tzw. "chłyt małketingowy". Wydłużanie i skracanie tuby z powodu zmiany temperatury podobnie. I tak NINA pilnuje HFR i ostrzy kiedy trzeba a jedno więcej ostrzenie w ciągu nocy nie jest warte zwiększonych wydatków.

 

Jak chcesz mogę Ci pożyczyć RC8 na powiedzmy pół roku z oryginalnym wyciągiem od GSO już z silnikiem od DreamFokusera (bez pilota - to ver. classic). Płacisz za przesyłkę w obie strony - nic więcej. U mnie leży i się kurzy a nie mam jakoś serca sprzedawać.

 

A jeszcze tak zapytam - czemu nie Maksutov? Przy zbieraniu światła z DS liczy się tylko powierzchnia lustra a nie jakieś efy. 150 mm to tylko 6 cali - trochę przymało. No to czemu nie Newton z dobrym barlowem - newtony też wymagają doinwestowania bo w tych tańszych pająk to nieporozumienie a i wyciąg niewiele odbiega od tych z RC. 

 

Niestety wszystko zaczyna się - i kończy - na słowie kasa uczenie nazywanym budżetem. 🙂 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

...

Nie doprecyzowałem budżetu. Bez szaleństw, tak do 12 kzł. 

 Przy budżecie rzędu 12k na teleskop nie możesz wydać więcej niż jakieś 9 może 9.5 kzł - do wszystkiego co jest na rynku trzeba do foto zmienić wyciąg a co najmniej go "zelektryfikować" do ostrzenia auto. W mojej ocenie na HEQ5 1500 mm ogniskowej to będzie górna granica i to pewnie tylko na jakimś lekkim SC (ostrzenie wewnętrzne więc zewnętrzny wyciąg staje się przymusowy). Taki Meade ACF (https://www.astroshop.pl/teleskopy/meade-teleskop-acf-sc-152-1524-lx85-ota/p,70135) to zapewne max. i nawet pasuje z budżetem bo zostaje kasa na dobry wyciąg (z SerwisAstro.pl 🙂 ). Nie znam tego teleskopu bliżej więc to raczej tylko przykład max tego co się do HEQ5 nadaje. 🙂 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Jak chcesz mogę Ci pożyczyć RC8 na powiedzmy pół roku z oryginalnym wyciągiem od GSO już z silnikiem od DreamFokusera (bez pilota - to ver. classic). Płacisz za przesyłkę w obie strony - nic więcej. U mnie leży i się kurzy a nie mam jakoś serca sprzedawać.

 

Wieśku, propozycja świetna, naprawdę doceniam. Chyba każdy normalny astroamator by chętnie skorzystał :) No ale ja jednak nie skuszę się z dwóch powodów:

- licho nie śpi, coś się podzieje w transporcie jednym lub drugim i byłaby bardzo niezręczna sytuacja, bo to w końcu nie jest tania zabawka;

- nie planuję się rozstawać z AsiAir, więc musiałbym demontować DF i w to miejsce założyć EAF.

 

Na dodatek nie spieszy mi się. Dopiero co kupiłem Apo140, Asi2600MM, Antlie 2.5nm. Na razie robię rekonesans :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał(a):

A ja tylko powiem, że jako posiadacz niezłego HEQ5 (paski, łożyska, docieranie) to szczerze odradzam takie ogniskowe na tym montażu.

 

Móc to można, ale szkoda nerwów.

Popieram. To będzie  wyłącznie generator stresu w wersji dla DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

 bo to w końcu nie jest tania zabawka;

- nie planuję się rozstawać z AsiAir, więc musiałbym demontować DF i w to miejsce założyć EAF.

 

 

To tylko cztery śrubki. Peanuts. 
 

ale calkiem poważnie. AsiAir jest świetny na wyjazdy i do „krotszych” teleskopów. Do „poważnej” astrofoto, zwlaszcza tej stacjonarnej to sie nie nadaje. EAF to naprawdę badziewiasty instrument z „oszukanym” sposobem ostrzenia żeby przykryć niedoskonałości mechaniki (sofware duzo może ale… tutaj to ukrywa bylejakość bo backlash w EAF jest wręcz kosmiczny). Na dodatek „zamknięty” pod względem sprzętowym i funkcjonalnym. To jest „rzecz do wywalenia” w foto a zwłaszcza w foto dlugoogniskowym. 


Oferta jest otwarta. Nie namawiam. Jesli nie mam zatrzymań przed oferowaniem to znaczy, że nie obawiam sie ryzyka o którym piszesz. Rzekłbym ten poziom ryzyka olewam. 🙂 up to you 🙂 jakby co to tel masz 🙂 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi komplikuje plany. Trochę nakreślę sytuację.

 

Na tarasie w Krakowie mam obecnie dwa statywy/piery na kółkach: na jednym stoi AZ-EQ6, na drugim HEQ5.

Ten pierwszy jest na wyłączność dla Askara Apo140+Asi2600mono (ogniskowa 788 mm) - jestem zachwycony tym zestawem, po prostu bajka. Nie ma możliwości, bym w miejsce Apo140 wieszał cokolwiek innego.

Z kolei na HEQ5 montuję Askara FRA600+Asi2600kolor (ogniskowa 420 mm) i dobrze sobie radzi, więc nie mam motywacji do wymiany montażu. Od lata do zimy ten zestaw ma co fotografować, jedynie wiosna to posucha dla takiej ogniskowej (mam mocno ograniczony obszar dostępnego nieba) i stąd moje myśli o dłuższej, typowo galaktycznej ogniskowej. Mam jeden teleskop długoogniskowy - SCT 9.25" - ale nie do końca jest on odpowiedni:

- po pierwsze trochę duży i ciężki jak na HEQ5

- po drugie, to jednak sprzęt typowo wizualowy, w astrofotografii spisuje się dość słabo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dobrychemik napisał(a):

To mi komplikuje plany. Trochę nakreślę sytuację.

 

Na tarasie w Krakowie mam obecnie dwa statywy/piery na kółkach: na jednym stoi AZ-EQ6, na drugim HEQ5.

Ten pierwszy jest na wyłączność dla Askara Apo140+Asi2600mono (ogniskowa 788 mm) - jestem zachwycony tym zestawem, po prostu bajka. Nie ma możliwości, bym w miejsce Apo140 wieszał cokolwiek innego.

Z kolei na HEQ5 montuję Askara FRA600+Asi2600kolor (ogniskowa 420 mm) i dobrze sobie radzi, więc nie mam motywacji do wymiany montażu. Od lata do zimy ten zestaw ma co fotografować, jedynie wiosna to posucha dla takiej ogniskowej (mam mocno ograniczony obszar dostępnego nieba) i stąd moje myśli o dłuższej, typowo galaktycznej ogniskowej. Mam jeden teleskop długoogniskowy - SCT 9.25" - ale nie do końca jest on odpowiedni:

- po pierwsze trochę duży i ciężki jak na HEQ5

- po drugie, to jednak sprzęt typowo wizualowy, w astrofotografii spisuje się dość słabo.

 

Obstawiam że skończy się zakupem długoogniskowej tuby i trzeciego montażu klasy eq6/azeq6 🤣

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Jak już to EQ8 😀

a najlepiej coś lepszego i omijać montaże od SW

 

@dobrychemik w zaistniałej sytuacji weź kup coś porządnego i 12" RC ;) tylko ten z nowszej serii, z poprawionym mocowaniem wyciągu. Ale najpierw sprawdź nośność tego tarasu :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lkosz napisał(a):

…Ale najpierw sprawdź nośność tego tarasu :D

 Bez obaw. Do 400 kg na m2 musi wytrzymac. 😀 ale fakt EQ8 to nie jest hit. Ciekawe, że „hit stulecia” na giełdzie leży i nie bylo ofert. Chodzi o ten mont na pe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

ale fakt EQ8 to nie jest hit

no niepojęte jest dla mnie że przez tyle lat producent nie usunął wad konstrukcyjnych w montażu za taką kasę...

 

1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Do 400 kg na m2 musi wytrzymac.

400kg mówisz? hmmm...
@dobrychemik to w takim razie mam ofertę - ja już mam odpowiedni montaż, więc kup tę dwunastkę mi, choć możesz też 14", a ja Ci wyślę cassegraina 200/2450 oraz ASI174mini której szukasz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lkosz napisał(a):

 

 

400kg mówisz? hmmm...

No takie były kiedyś normy - chyba bo to nie mój zawód ale kiedyś chcialem se zrobic basen na czwartym pietrze i mi architekt wyliczył takie „normy”. Obecna patodeweloperka mogla to obniżyć nawet do 1 kg/m2 wiec strach sie wytoczyć na jakikolwiek balkon. 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik próbowałem zarówno RC8" Carbon jak i Mak 127 na moim opaskowanym HEQ5.

Przy pełnej ogniskowej odpad to max 10% klatek przez drgania i wiatr. Zazwyczaj 2-3%.

 

HEQ5 nie marudził, prowadził dobrze zarówno tubę 8" jak i małego maczka i ogniskowa 1500-1600 była do ogrania.

Nic, tylko próbować, jak masz dobrego HEQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sztuka AZ-EQ6 na pewno byłaby fajną opcją, ale to spory dodatkowy wydatek, na który obecnie nie mam ochoty. Z drugiej strony, wtedy mógłbym pójść nawet 10" teleskop. Sprawa do niespiesznego przemyślenia. A wcześniej zapewne przetestuję RC8 od Wieśka, by wyrobić sobie opinię o tej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.