Skocz do zawartości

Słońce dla początkujących


Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł ten czas, że postanowiłem wziąć się za astrofotografię Słońca. Plan jest taki, by nie kupować dedykowanego teleskopu, ale wykorzystać to, co mam, np. Askara 140Apo. Zamówiłem filtr Antlia CaK 3nm, a Ha 5nm i PlayerOne Photosphere już mam. Jaki filtr typu ERF powinienem zakupić, żeby nie usmażyć sprzętu? Domyślam się, że standardowy OD5 będzie za ciemny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    ERF na pełną średnicę do 140 to ładny grosz wyjdzie. Może coś takiego - filtr szary Haida NanoPro MC ND1000 (ND3.0) 112mm. 3nm i 5nm to ciągle szeroko. Według mnie to tylko będzie dużo lepsza widoczność granul i kontrast w grupach plam słonecznych. Ale warto próbować. Baader Solar Continuum 7,5nm poprawia obraz zdecydowanie.  CaK będzie super widać pochodnie słoneczne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbyś używać filtra CaK to przydałby się triband ERF żeby przepuścił tez linię wapnia. Stosowanie standardowego ERF-a h-alpha z filtrami o których piszesz mija się z celem. Nic to nie da, poza przerostem kosztów nad treścią. 

Askar jest idealny pod Daystar Quark, nawet nie trzeba pełnoaperturowego ERF-a, wystarczy UV IR cut lub Player One ERF 2". 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi jakbyś szukał jakiegoś ND3.8 na wlocie, nie ERF. To musi puszczać 500 i 390nm. Zastanawiam się tylko po co ten filtr ha...

 

40 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Ale Klin Herschela do foto? Myślałem, że to zabawka do wizuala.

nie, jest spoko do zdjęć. Nawet lepszy od folii ND. Może i nawet w CaK pyknie... choć spodziewałbym się tutaj większych strat niż w okolicach 500nm. Jednak trzeba pamiętać na jakiej zasadzie działa klin herschela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej. Co chcesz robić? White Light (WL) to żadne ERF ani inne cuda nie są potrzebne. Folia mylarowa za grosze i jazda. Tylko to efektu nie "bedzie". Fotografia wąskopasmowa to dwie opcje: Lunt z Etalonem na poziomie 1 angstroema albo (tańsze) Daystar Quark z takim podobnym Etalonem. Różnica między Lunt-em a Quarkiem jest, że "strojenie" Etalona w Luncie jest ciśnieniowe (pokrętło zmienia ciśnienie) i ma skutek natychmiastowy a w Daystar masz to samo termicznie (grzałka) co trochę trwa - nawet do 10 min. ERF to (dla mnie) filtr montowany na wlocie do teleskopu odcinający IR głównie - ceny kosmiczne  EDIT - ale działa i nawet w ognisku z apertury 127 mm nie parzy w rękę i papieru nie zapali EDIT_END. Za fi 90 mm to coś ponad 1.5 k PLN (w Delta Optical). Czy jest sens na pełnoaperturowy ERF - moim zdaniem nie. Daystar dla apertury powyżej jakieś 90 mm (w instrukcji powyżej 120 mm) do długotwałych obserwacji wymaga ERF. Daystar ma wbudowanego Barlowa 4.3 (to daje ogniskowe na poziomie 2m+ z byle czego. Jakość teleskopu jest prawie bez znaczenia bo dla 1 angstroema aberracja chromatyczna... wiadomo.  Używam od Zenithstara 61 mm (daje prawie pełną tarczę) po jakiegoś Messera 127S/627 (z ERF 90 mm bo i tak pełna apertura nie jest mi potrzebna) 627mm * 4,3 daje całkiem miłą ogniskową. 🙂 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Ale Klin Herschela do foto? Myślałem, że to zabawka do wizuala.

Mam klin i teraz poluję na Solar Continuum, klin nadaje się zarówno do wizuala jak i do foto i efekt jest dużo lepszy niż przez folię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, astro4u.net napisał(a):

klin nadaje się zarówno do wizuala jak i do foto i efekt jest dużo lepszy niż przez folię

 

Muszę trochę pomarudzić — czy zrobiłeś miarodajne porównanie (np. połapać kilka surowych wideo w tej samej sesji przez ten sam teleskop przy stałym seeingu przez folię i klin)? Bo jeśli to sytuacja „kiedyś próbowałem przez folię i było kiepsko, a przy innej okazji klin dał świetny efekt”, winiłbym seeing. Klin może być optycznie nieco lepszy, ale wątpię, że „dużo”. Ja sam od kilkunastu lat fotografuję przez folię Baadera i o ile seeing dopisuje, obraz jest jak żyleta, czy to z Maksutowa, czy z Newtona (a wcześniej i z achro). (Nie mam teraz linku, ale na którymś forum pokazano wyniki pomiaru interferometrycznego folii, była dobra jak szkło wyszlifowane do λ/10).

 

@dobrychemik dlatego na początek polecam folię ND 3,8 i ten PlayerOne Photosphere, albo nawet zwykły szeroki zielony (szerokiego Hɑ nie, bo fotosfera ma kiepski kontrast w dłuższych falach).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A propos klina Herschela: czy on się nie ugotuje w refraktorze 140mm? Jakoś boję się tego, żeby bez filtra na obiektywie celować w Słońce taką dużą aperturą.

Chyba na początek muszę się rozejrzeć za tą folią ND3.8.

 

39 minut temu, astro4u.net napisał(a):

Mam klin i teraz poluję na Solar Continuum, klin nadaje się zarówno do wizuala jak i do foto i efekt jest dużo lepszy niż przez folię.

 

22 minuty temu, astro4u.net napisał(a):

Jak coś mogę Ci kiedyś podrzucić Klin na testy mamy do siebie niedaleko.

 

Dzięki, jak już będę coś więcej wiedział co i jak robić, to się odezwę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 A propos klina Herschela: czy on się nie ugotuje w refraktorze 140mm? Jakoś boję się tego, żeby bez filtra na obiektywie celować w Słońce taką dużą aperturą.

Chyba na początek muszę się rozejrzeć za tą folią ND3.8.

 

 

 

Dzięki, jak już będę coś więcej wiedział co i jak robić, to się odezwę :)

 

Tutaj masz rację , bo zalecany jest do około 100 mm ( ja mam go podpiętego do 102 m i jest OK) ale kiedyś z ciekawości wsadziłem do 127 mm i było dobrze grzał się trochę bardziej i nic więcej. Większych apertur nie sprawdzałem bo większe mam tylko reflektory a tam nie wolno klina stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, WielkiAtraktor napisał(a):

Bo jeśli to sytuacja „kiedyś próbowałem przez folię i było kiepsko, a przy innej okazji klin dał świetny efekt”, winiłbym seeing. Klin może być optycznie nieco lepszy, ale wątpię, że „dużo”.

z moich doświadczeń wynika, że klin daje nieco lepszy kontrast. Ale powiedzmy, że jest to zaniedbywalne przy robieniu zdjęć, gdzie kontrast można skorygować w obróbce. Klin jest po prostu mechanicznie wygodniejszy od folii i to w fotografii jego główna zaleta. Nie rwie się, jest mały, sam ogranicza ilość promieniowania, polaryzuje światło.

 

39 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 A propos klina Herschela: czy on się nie ugotuje w refraktorze 140mm? Jakoś boję się tego, żeby bez filtra na obiektywie celować w Słońce taką dużą aperturą.

nie, po prostu kup wersję 2". Choć wersja mniejsza powinna też dać radę. Z moim 6" refraktorem wersja 2" ledwo się nagrzewa. Trzeba sprawdzać jakie filtry ma klin wbudowane, mój ma tylko ND3.0 (baaderowskie mają solar continuum wbudowany). Kamerze nic się nie stanie, a do obserwacji wizualnych trzeba solar continuum, albo polaryzacyjny pojedynczy (kręcąc okularem można wtedy regulować jasność co jest bardzo wygodne). Bez tego tarcza jest nieprzyjemna do obserwowania jak Księżyc w pełni. Ale nie jest to groźne. No chyba że nie ma filtra ND, to trzeba bardzo uważać, bo goły klin puszcza ok. 4% światła. Ale raczej na terenie UE nie zostałoby to dopuszczone do sprzedaży...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2024 o 23:34, dobrychemik napisał(a):

A propos klina Herschela: czy on się nie ugotuje w refraktorze 140mm? Jakoś boję się tego, żeby bez filtra na obiektywie celować w Słońce taką dużą aperturą.

Chyba na początek muszę się rozejrzeć za tą folią ND3.8.

Ja używam klina 1,25" w 150mm i jest ok. Szukałem takiego gdzie w specyfikacji pisało, że taką aperturę obsługuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych kilku dniach coraz więcej wiem o tym jak mało wiem o obserwacjach i fotografowaniu Słońca. Czyli idzie dobrze.

 

Przemyślałem sprawę. Nie ma sensu korzystać z Apo140. Mam go zmontowanego na stałe do astrofotografii nocnej łącznie z reduktorem x0.8 i niech już tak zostanie. Dla Słońca przeznaczę ED102 + Asi533 mono - wydaje mi się, że powinno być OK. Co o tym sądzicie?

image.png.ed006b6b662ad121f17c99fc9589fd9a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.