Skocz do zawartości

Zakup akcesoriów astronomicznych w niezwykle atrakcyjnych cenach [ankieta]


Forum vs market  

62 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jesteś za możliwością zakładania wątków handlowych poza Marketem:

    • TAK - na forum i w statusach
      27
    • TAK - tylko w statusach
      0
    • NIE - bo do tego służy Market
      35


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Astropoliczanie

 

Nie tak dawno temu sporą część tematów na forum stanowiły ogłoszenia giełdowe. Żeby nie torpedować czytelności Astropolis (gdzie domyślnym trybem wyświetlania jest sortowanie od najnowszych tematów), jego właściciel czyli @Adam_Jesionwydzielił do tego specjalny moduł pt. Market.

 

Jednakże nasza rodzima pomysłowość nie zna granic, więc szybko handlowe wstawki (często w zawoalowanej postaci) zaczęły się pojawiać w dziale Statusów. I tylko kwestią czasu było, gdy pierwszy handlowy temat znowu "wyląduje" (w mniej czy bardziej bezpośrednim przekazie) wśród zwykłych postów.

 

Puszka Pandory została właśnie otwarta. Zachęcam obie strony (bo już wiadomo po dyskusji w statusach, że zdania są podzielone) do argumentacji - wolno / nie wolno anonsować swoje ogłoszenia poza Marketem.

 

--

PS. Mimo, że w Astropolis nie panuje ustrój demokratyczny - to może @Adam_Jesion chce się wsłuchać w głos ludu (w postaci Ankiety i poniższej dyskusji), lub po prostu przypomnieć swój punkt widzenia na ten temat.

 

Zachęcam do dyskusji i wypełnienia anonimowej ankiety 

  • Lubię 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na tym forum jestem jak "niemowle", zero stażu, więc raczej nie powinienem się wypowiadać, jednak..

Trafiłem na wątek o mierzeniu filtrów, trafiłem też na ten o kamerach SVB, powiem tak szanuję, to że komuś się chce poświęcać swój czas, dodatkowo wiadomo jak to z takimi zakupami „grupowymi”, a bo to za długo paczka idzie, albo „coś”.

Takie akcje tworzą też „wspólnotę” i wykraczają poza „market”.

W założonym temacie łatwiej podyskutować o sprzęcie.

  • Lubię 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paether napisał(a):

Jeśli ktoś chce pomóc innym kupić sprzęt za niższą cenę, niech działa (nie wnikając czy ma w tym jakiś interes bo to kwestia uczciwości). Ktoś skorzysta - super. Nikt nie będzie zainteresowany - wątek szybko zniknie z głównej. Gdzie minusy? 

 

Muszę się do czego przyznać: ceny, które podaję zainteresowanym udziałem w akcji ZAOKRĄGLAM. Co gorsza: W GÓRĘ! To źle? Wcale tak nie uważam. Czy mam w tym jakiś interes? Ależ oczywiście, korzystam na tym na parę sposobów:

a) pomagam ludziom, co zwiększa szanse, że kiedyś w razie potrzeby będą bardziej skłonni pomóc mi;

b) nawiązuję kontakty z astroamatorami, poznaję nowych ludzi, poszerzam krąg znajomych i kolegów;

c) robię większe zakupy u producenta, dzięki czemu skłonny jest mi dawać lepsze ceny nie tylko na towary dla kolegów, ale i dla mnie;

d) zaokrąglanie ceny daje mi pewien bonus, żeby ludzie nie wzięli mnie za frajera czy też by nie doszukiwali się jakichś niecnych pobudek.

Zatem: tak, w zaproponowanej akcji widzę cały szereg plusów dla mnie. Ale nie tylko dla mnie. To jest gra o sumie niezerowej. Kto chce to skorzysta. A kto nie lubi zakupów zbiorowych idzie do sklepu i kupuje tylko dla siebie - to też jest dobra opcja, bo producent fajnego sprzętu więcej zarobi. Chyba tyle w temacie z mojej strony.

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Paether napisał(a):

Otwarta kiedy? Nowym tematem o zakupie sprzętu SVB

Jeśli ktoś chce pomóc innym kupić sprzęt za niższą cenę, niech działa (nie wnikając czy ma w tym jakiś interes bo to kwestia uczciwości).

 

Nie otrzymałem od SVB żadnej fantastycznej oferty na zakup ich sprzętu, mimo to w koszyku mam ceny o wiele niższe, niż sugerowane w linkowanym wątku.

102ED + reduktor 0.8x + szyna za 3300? Z wysyłką i wszystkimi opłatami celnymi można to kupić za niecałe 2600 zł.

 

Miny zrzedły? no właśnie.... Typowo komercyjny wątek został przemycony pod przykrywką "pomocy" i "zakupu grupowego" bez ryzyka wykładania własnej kasy przez pośrednika.

 

 

6 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

W żadnym forumowym regulaminie nie ma zakazu, więc w zasadzie nie ma chyba o czym gadać.

 

Pytanie jest w ogóle dość tendencyjne, bo wątków stricte sprzedażowych raczej nie widziałem, więc problem wg mnie nie istnieje; a statusy... tam chyba można właściwie wrzucić co się chce

 

ad 1. Jasne, ale pewnie każdy pamięta jak wyglądało Astropolis kilka lat temu. Merytoryczne wątki od czasu do czasu przemykały w zalewie giełdowych ogłoszeń. I była masa głosów że coś z tym zrobić trzeba.

 

ad 2. Wg Ciebie problem nie istnieje bo tematów sprzedażowych nie ma. A jak się pojawią (bo jest taka tendencja i o tym jest ten wątek) to już problem będzie? ;)

 

 

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Aż do teraz, bo teraz @Marek_Nstawia nas przed zerojedynkowym wyborem i wpycha na siłę do przeciwnych narożników. Budowane jest złudzenie, że sprawa jest nagląca, poważna i wymagająca interwencji, a przecież tak nie jest.

 

Zamiast mówić innym "jak żyć" skup się  i jeszcze raz przeczytaj spokojnie:

"Zachęcam obie strony (bo już wiadomo po dyskusji w statusach, że zdania są podzielone) do argumentacji - wolno / nie wolno anonsować swoje ogłoszenia poza Marketem."

 

Nikogo nie stawiam przed strasznymi wyborami moralnymi i nie rozstawiam po kątach. Mam swoje zdanie na ten temat ale pytam pozostałych o opinie. Może jestem przewrażliwiony? A może nie jestem sam ze swoimi uwagami?

 

------------

A dlaczego w ogóle o to pytam?

 

Przez moje ręce przeszło ostatnio trochę sprzętu. Część z niego (z takich czy innych powodów) postanowiłem sprzedać (jako 'nowy' lub 'jak nowy'). Ale nie uważam, że moje ogłoszenia mają być "wszędzie" bo i tak nie "każdy" będzie nimi zainteresowany. Uważam że skoro jest miejsce na takie "anonse" to tam będę je umieszczać. Zamiast "śmiecenia" po forum wolę zrobić fajne zdjęcia i napisać ciekawy opis. Da się? Da!

 

Ale skoro jest ogólno-forumowe przyzwolenie* na handlowanie gdzie popadnie i jak popadnie, to nie ciągnę tematu.

 

* - na ten moment:

 

W dyskusji:

100% - za handlem poza marketem

 

W anonimowej ankiecie:

61% - za, 39% - przeciwko

 

Ps. trochę strach mieć tu niepopularne zdanie ;) . Tak czułem po lekturze statusów, dlatego zrobiłem tą ankietę w wersji anonimowej, żeby nie zostać sam na lodzie :D

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę podziel się linkiem do takiej oferty, bez podtekstów, rozmyślam nad czymś "większym" ale Askar 140 przekracza moje możliwości.

SVB 102 ED z reduktorwm za tyle, to zdecydowanie chiał bym kupić.

Z góry dziękuję.

Edytowane przez Andre7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Marek_N napisał(a):

 

ad 2. Wg Ciebie problem nie istnieje bo tematów sprzedażowych nie ma. A jak się pojawią (bo jest taka tendencja i o tym jest ten wątek) to już problem będzie

A w temacie dyskusji - nie wiem, zastanowię się jak będą, obecnie to jest problem czysto hipotetyczny. Tobie nie pasuje jeden (słownie - jeden) wątek, a przedstawiasz to tak, jakby się jakiś dramat dział. 

 

32 minuty temu, Marek_N napisał(a):

W dyskusji:

100% - za handlem poza marketem

 

W anonimowej ankiecie:

61% - za, 39% - przeciwko

 

Ps. trochę strach mieć tu niepopularne zdanie

Po pierwsze przy tak małej próbie trudno o jakieś wiążące wnioski, a po drugie, jak już wspomniałem, pytanie w ankiecie jest tendencyjne i nie do końca o to, co jest poniżej w treści posta - więc tym bardziej wynik jest niemiarodajny.

Poza tym - Ty, zdaje się, wyrażasz właśnie niepopularne zdanie i... Nic. Rozmawiamy sobie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Marek_N napisał(a):

Miny zrzedły? no właśnie.... Typowo komercyjny wątek został przemycony pod przykrywką "pomocy" i "zakupu grupowego" bez ryzyka wykładania własnej kasy przez pośrednika.

 

Ale sam sformułowałeś temat i ankietę w ten sposób, że nie dotyczą one kwestii uczciwości czy intencji autora tematu, ale tego gdzie taki rodzaj treści powinien/nie powinien być na forum wrzucany. Ktoś pokaże, że niecny handlarz robi to poza marketem za większy zysk niż "za fatygę", to takiego wątku nie będzie w żadnym miejscu na forum, ale domyślnie takie akcje zawsze były poza giełdą i nie widzę powodu, żeby to zmieniać.

 

56 minut temu, Marek_N napisał(a):

Wg Ciebie problem nie istnieje bo tematów sprzedażowych nie ma. A jak się pojawią (bo jest taka tendencja i o tym jest ten wątek) to już problem będzie?

 

Ta "tendencja" to dwa wątki przez 1,5 roku funkcjonowania marketu. Nie odważyłbym się na tej podstawie formułować wniosku, że grozi nam zalew strony głównej przez wątki handlowe.

 

56 minut temu, Marek_N napisał(a):

W dyskusji:

100% - za handlem poza marketem

 

W anonimowej ankiecie:

61% - za, 39% - przeciwko

 

Ankieta to zero-jedynkowy wybór (o którym pisał wyżej @Behlur_Olderys) przy bardzo ogólnie postawionym pytaniu, a dyskusja jest o bardzo konkretnej, niszowej kwestii, która w sumie sprowadziła się do jednej "oferty" (rozmawiajmy o faktach, nie wyimaginowanych tendencjach). Ciężko mi uwierzyć, że nie rozumiesz różnicy między "czy jesteś za wątkami handlowymi poza marketem?", a "czy masz coś przeciwko sporadycznym (nadal trzymajmy się faktów, a nie wróżenia przyszłości) akcjom zakupowym jako wątki na forum?" Zestawianie tego to zwykła manipulacja. Na obecnie postawione pytanie w ankiecie sam byłbym "przeciw".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o so chozi? Ten jeden czy dwa statusy w ciągu ostatnich paru tygodni?

 

Proponuję rozwiązywać problemy dopiero gdy się one pojawią. Jak forum zostanie znowu zasypane giełdą, a nie tak na wszelki wypadek. Dwa statusy to nie jest zasypanie forum i żadna puszka nie została otwarta.

 

I zgadzam się - pytanie w ankiecie jest błędnie zadane. Powinno brzmieć - czy cokolwiek zmieniać, czy zostawić jak jest.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andre7 napisał(a):

Proszę podziel się linkiem do takiej oferty

 

Do 12 sierpnia kupisz to w podanej cenie w sklepie SVBONY

 

 

59 minut temu, Paether napisał(a):

Ale sam sformułowałeś temat i ankietę w ten sposób, że nie dotyczą one kwestii uczciwości czy intencji autora tematu, ale tego gdzie taki rodzaj treści powinien/nie powinien być na forum wrzucany.

 

Nie zamierzam zajmować się kwestią uczciwości czy oceniać intencje autora bo ani nie mam na to ochoty, ani nie czuje się do tego kompetentny. Uważam za to, że tak duży narzut cen kwalifikuje ten post jako ofertę typowo zarobkową, (a nie formę niesienia pomocy). I o tym była ankieta.

 

Cóż, błędnie założyłem że tęgie, forumowe głowy są w stanie sprawdzić podstawowe dane, zanim "zostawią" u kogoś kilka tys. złotych. Przecież raptem kilka dni temu pisały sążniste rady pt. "jak nie dać się naciąć w necie" ;)

 

 

59 minut temu, Paether napisał(a):

Ciężko mi uwierzyć, że nie rozumiesz różnicy między "czy jesteś za wątkami handlowymi poza marketem?", a "czy masz coś przeciwko sporadycznym akcjom zakupowym jako wątki na forum?" 

 

Akcja zakupowa gdzie jest 20-30% drożej niż jak sobie sam kupisz. Akcja-marzenie!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Marek_N napisał(a):

Nie zamierzam zajmować się kwestią uczciwości czy oceniać intencje autora bo ani nie mam na to ochoty, ani nie czuje się do tego kompetentny. Uważam za to, że tak duży narzut cen kwalifikuje ten post jako ofertę typowo zarobkową, (a nie formę niesienia pomocy). I o tym była ankieta.

Faktycznie, jest "summer sale" na stronie SVBony.

Tylko wiesz, to, że ktoś dostał ofertę dobrych kilka tygodni temu, i zaczął organizować zakup grupowy, co też chwilę zajęło, wcale nie oznacza chęci wydymania ludzi na forum. Po prostu w międzyczasie SVBony urządziło wyprzedaż, ktora postawiła całą akcję pod znakiem zapytania, ale to wcale nie jest powód, żeby kogoś posądzać o nieuczciwe intencje.

  • Lubię 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek_N napisał(a):

Nie zamierzam zajmować się kwestią uczciwości czy oceniać intencje autora bo ani nie mam na to ochoty, ani nie czuje się do tego kompetentny

 

Właśnie to robisz w tym wątku :read:. Jasno oceniłeś intencje autora jako zarobkowe. 

 

2 godziny temu, Marek_N napisał(a):

Uważam za to, że tak duży narzut cen kwalifikuje ten post jako ofertę typowo zarobkową, (a nie formę niesienia pomocy). I o tym była ankieta.

 

Tym samym potwierdza się, że masz problem (być może słuszny) z jednym istniejącym wątkiem, ale ankietę sformułowałeś możliwie ogólnie, tak że wiele osób podpisze się pod opcją z zakazem i na siłę próbujesz zestawiać wyniki ankiety z dyskusją na ten konkretny zarzut. Gdzie tu logika?


 

2 godziny temu, Marek_N napisał(a):

Akcja zakupowa gdzie jest 20-30% drożej niż jak sobie sam kupisz. Akcja-marzenie!

 

Zacytowałeś fragment mojej wypowiedzi (o różnicy w temacie ankiety i dyskusji) i...skomentowałeś zupełnie czym innym.

Masz wątpliwości odnośnie cen? Pisz w wątku "handlowym", ostrzeż innych. Widzisz, że można taniej? Podziel się tym, merytorycznie obnaż autora, zamiast komentować, że giełda wypełzła na salony.

Łatwiej jest weryfikować takie sporadyczne próby zarabiania na forowiczach, gdy są one w postaci wątków, co jest dodatkowym plusem pozwalania na takie akcje jako tematy na forum.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Behlur_Olderys said:

Wydaje się że dla większości ludzi stan, w którym 99% sprzedaży odbywa się w Markecie a 1% ląduje czasem poza nim jest całkowicie akceptowalny i niewarty dyskusji.

W tym wypadku większość ma rację. Przeglądanie treści merytorycznych jest O WIELE przyjemniejsze gdy komercja ląduje w Markecie.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Marek_N napisał(a):

anonimowej ankiety 

Bardzo podkreślasz anonimowość tej swojej ankiety, w której pewnie większość głosów na nie to z twoich nowych założonych kont 🙂

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że cała sprawa ma podłoże raczej personalne. Kiedyś ktoś miał problemy z faktem, że wykonuję pomiary widm filtrów, które na pewno robię źle, tendencyjnie i w zasadzie to pewnie nie wiem co robię. I to w czasach gdy robiłem wszelkie pomiary zupełnie gratis. Sam fakt bycia aktywnym wystarczył, by poczuć niechęć do mnie. Po pewnym czasie się to uspokoiło. Teraz ktoś uważa, że mam złe intencje w ramach akcji zakupowej.

Dwa tygodnie temu zorganizowałem zakup lornetek SVB w cenach niższych niż ultraokazyjne ceny zaoferowane przez kogoś na giełdzie. Kilka osób chętnie skorzystało. Czy gdziekolwiek pisałem, że ceny tego kogoś, mimo że miały być takie super-super, były jednak wyższe? Jakoś nie odczuwałem potrzeby wywrzeszczenia tego na Forum.

 

Marku, z jakichś na pewno bardzo racjonalnych powodów, moja osoba Cię drażni. Cóż poradzić, mogę Cię co najwyżej przeprosić, że żyję i obiecać, że to się nie powtórzy.

Z drugiej strony wydajesz się czuć satysfakcję z całej tej sytuacji - masz okazję do doczepienia się. Ale czy pretekst jest zasadny, to już raczej nie dojdziemy do konsensusu. Pozwalasz sobie jeszcze przyrównywać zakupy z moją pomocą do opisanej niedawno sprawy zakupu teleskopu RASA. Jest to po prostu podłe z Twojej strony. Lubisz ankiety? Zrób ankietę i zapytaj ilu Forumowiczów ma zastrzeżenia do mojej uczciwości. Bez odbioru.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest szok że ten wątek w ogóle powstał i jakie są wyniki ankiety.

 

Nie zdziwiłbym się, gdyby teraz Oskar dał sobie spokój z pomaganiem ludziom, a my tu na tym Forum nie będziemy już mieć unikalnej w skali światowej możliwości sprawdzania, czy filtry za grube tysiące działają rzeczywiście tak jak deklaruje producent.

Wątek Oskara o parametrach, pomiarach i kupowaniu filtrów, wątek linkowany na zagranicznych forach, ma 5 lat, 890 postów na 36 stronach i 128 tysięcy wyświetleń. 
Nie wyobrażam sobie, aby takie wspaniałe rzeczy mogłyby dziać się w Markecie.

 

Osobiście do Marketu NIGDY nie zaglądam, więc cała ta kopalnia wiedzy, nawet gdyby jakimś cudem tam się znalazła, byłaby mi pewnie nieznana.

Podobnie, gdyby Oskar informował o możliwości pomiarów filtrów w Markecie, najprawdopodobniej bym o nich nie wiedział, i miałbym filtr H-beta z transmisją 50 %, zamiast 93 %.
Tak samo nie miałbym świetnej optycznie lornetki w cenie przeciętnej.

 

Nie rozumiem jaki ma cel całe to zamieszanie i dlaczego Oskar ma się tłumaczyć z pomagania ludziom.
Także nie rozumiem, dlaczego beneficjenci pomocy Oskara nie zabierają tutaj głosu.

 

  • Lubię 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paether napisał(a):

Tym samym potwierdza się, że masz problem (być może słuszny) z jednym istniejącym wątkiem, ale ankietę sformułowałeś możliwie ogólnie, tak że wiele osób podpisze się pod opcją z zakazem i na siłę próbujesz zestawiać wyniki ankiety z dyskusją na ten konkretny zarzut. Gdzie tu logika?

Bo ten konkretny przypadek, to właśnie sprzedaż, a konkretnie usługa pośrednictwa w zakupie. A że jego autor nazwał to "pomocą" to już się nie liczy? Fajna ta pomoc, taka mocno wymierna ;)

 

Po bodajże 5-tym anonsie sprzedażowym w statusach, napisałem że tylko czekać, aż pierwszy pojawi się na stronie głównej. Gdy się w końcu pojawił to pytam społeczności - wolno czy nie wolno? 

 

Masz już 48% głosów przeciwko ogłoszeniom handlowym na stronie głównej. Jednak warto się pochylić nad tym problemem, a nie odwracać kota ogonem i zarzucać komuś manipulację.

 

8 godzin temu, PrismoSal napisał(a):

Faktycznie, jest "summer sale" na stronie SVBony.

Tylko wiesz, to, że ktoś dostał ofertę dobrych kilka tygodni temu, i zaczął organizować zakup grupowy, co też chwilę zajęło, wcale nie oznacza chęci wydymania ludzi na forum. Po prostu w międzyczasie SVBony urządziło wyprzedaż, ktora postawiła całą akcję pod znakiem zapytania, ale to wcale nie jest powód, żeby kogoś posądzać o nieuczciwe intencje.

 

Akcja trwa nieprzerwanie od 1 lipca

Nie pisze o żadnym "wydymaniu" - to Twoje słowa

 

1 godzinę temu, Mareg napisał(a):

Wątek Oskara o parametrach, pomiarach i kupowaniu filtrów, wątek linkowany na zagranicznych forach, ma 5 lat, 890 postów na 36 stronach i 128 tysięcy wyświetleń. 
Nie wyobrażam sobie, aby takie wspaniałe rzeczy mogłyby dziać się w Markecie.

 

A dlaczego miało by się to dziać w markecie??

 

4 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Odnoszę wrażenie, że cała sprawa ma podłoże raczej personalne. Kiedyś ktoś miał problemy z faktem, że wykonuję pomiary widm filtrów, które na pewno robię źle, tendencyjnie i w zasadzie to pewnie nie wiem co robię. I to w czasach gdy robiłem wszelkie pomiary zupełnie gratis. Sam fakt bycia aktywnym wystarczył, by poczuć niechęć do mnie. Po pewnym czasie się to uspokoiło.

 

Owszem, swoją bytność "filtrową" rozpocząłeś od podważenia wiarygodności wszystkich testów dostępnych w necie, jako źle wykonanych i mało wartościowych. Przez długi czas uważałeś również, że w filtrach do wizuala liczy się tylko transmitancja, a szerokość połówkowa to zupełnie drugorzędny parametr. I z pozycji "eksperta" potrafiłeś doradzać początkującym UHC-S (i jego klony), ponad fajne markowe filtry tego typu (Lumicon / Orion).

 

Gdy w końcu Twój dorobek był na tyle duży że nie musiałeś się porównywać do innych, i ktoś Cię w końcu zaciągnął przed okular i naocznie zobaczyłeś różnice miedzy UHC-S a Lumiconem UHC, to rzeczywiście nie było się już do czego "przyczepić". Nie mam do Ciebie żadnej urazy - pytałeś na PW o lornetki SVBONY - udzieliłem Ci wyczerpującej odpowiedzi.

 

4 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Dwa tygodnie temu zorganizowałem zakup lornetek SVB w cenach niższych niż ultraokazyjne ceny zaoferowane przez kogoś na giełdzie. Kilka osób chętnie skorzystało.

 

Nie nazywałem ich ultraokazyjnymi - po prostu podałem oczekiwaną cenę. Gdy sprzedałem już swoje egzemplarze, to pytającym osobom polecałem Twoją ofertę.

 

Tylko między naszymi ofertami była zasadnicza różnica:

- lornetki kupiłem za swoje i w ciemno (SA205 nie miała wtedy żadnego testu)

- obie lornetki były dostępne u mnie od ręki, bez czekania na przesyłkę z Chin

- przed zakupem można było przez nie spojrzeć i ocenić czy jest warta tych pieniędzy

- zrobiłem im ładne zdjęcia, opisałem wrażenia obserwacyjne, porównałem ze sobą

 

I rzecz ostatnia. SA205 kupił nasz wspólny znajomy, o czym również Cię poinformowałem. I dopiero na podstawie oceny egzemplarza sprowadzonego przeze mnie, uruchomiłeś całą akcję zakupów grupowych.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że takie rzeczy łatwiej sobie wyjaśnić w cztery oczy niż na forum. Ludzie generalnie mają do siebie większy szacunek, gdy swoje racje trzeba wyłożyć in person, a tak to tylko zrobiła się kupoburza.

Może trzeba było z Dobrym Chemikiem umówić się na browca (a jeśli alkohol u którego wzmaga agresję, to lepiej na squasha). Napić się trochę (tudzież wypocić nieco złości) i potem sobie podyskutować.

Ten bezpodprogowy przekaz "foralny" mocno kuleje gdy temat jest bardziej kontrowersyjny, bo wyzuty z człowieczeństwa awatar na forum nie wzmaga uczucia dyskusji z drugą osobą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.