Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

Cisza jak makiem zasiał...

A ja przed chwilą zszedłem ze Ślęży i mogę powiedzieć jedno - Niebo będzie dzisiaj że HEJ. Syf się już rozpuścił i południe zaprasza na spacer po kulkach :)

 

Gdyby nie to, że idę na premierę Batmana o północy sprzęt miałbym już spakowany.

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jordanów dzisiaj?

 

 

Witam

Jestem początkującym obserwatorem nieba , chciałbym dołączyć do waszych wypadów na tąpadła podszkolić sie trochę.

ps. jest tu ktoś z okolic szczepina żeby śmigać na wspólne obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć Panowie :rolleyes:

Jestem z Wrocka i chętnie przyłączyłbym się do grupy. Jak planujecie dzisiejszy wyjazd i powrót? Czy wymagany jest własny sprzęt?

Pozdro

 

ja z wyjazdem sie jeszcze łamię... dziwnie sie te chmury zachowują....

 

generalnie każdy przyjeżdża kiedy chce i wyjeżdża kiedy chce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z wyjazdem sie jeszcze łamię... dziwnie sie te chmury zachowują....

 

generalnie każdy przyjeżdża kiedy chce i wyjeżdża kiedy chce...

 

No tak, ale ja tam nigdy nie byłem, nie znam miejsca i w ciemnościach trudno będzie trafić. Piszę teraz już na przyszłość, bo pogoda dziś nieżyczliwa. Czy z mapy google'a można dojechać tam precyzyjnie? Mam na myśli już samą miejscówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle:

 

6 godzin bardzo owocnych obserwacji, zaczęliśmy z Jurkiem od M8, a skończyliśmy na M42. Po drodze były i "popularesy", jak wszystkie M dostępne na niebie, jak i obiekty, które do dzisiaj uważałem za nieobserwowalne, a z Ultrablockiem okazały się całkiem osiągalne nawet w 8'mce.

Padły m.in: Kalifornia, Flaming Star, ta obok z kijankami była jeszcze bardziej widoczna(IC410), padły obydwie galaktyczki powyżej Andromedy (Caldwellowe)(NGC185), szczególnie ta trudniejsza(NGC147), bardziej rozległa, co dobrze obrazuje kontrast nieba, za jakim się bawiliśmy dzisiaj w nocy... Pegaz dostał po kopytach, Ameryka, Pelikan stały jak wół i waliły po gałach, z Crescentem włącznie. Jurek z 12-tką wyhaczył Stephena z orkiestrą, planetarek nie liczę. NGC891 - igiełka z Perseusza też była nasza... U Jurka w 12, przy NGC7331 widoczne były towarzyszki. Widoczne z UB były mgławice Dusza i Serce - jako pojaśnienia, w Duszy nawet można było pokusić się o kształt. Celowałem też w Bąbla i z UB była widoczna mgławicowatość w kilku obszarach, ale bez dokładnie namierzonego celu, nie wiem, w którą tak naprawdę patrzyłem... sprawdzę wieczorkiem na spokojnie... Najwięcej problemów sprawił nam C4 (NGC7023), ale tutaj pomogło Jurka zacięcie. Kto nie był niech żałuje... ja relację uzupełnię jeszcze wieczorkiem, a tutaj mały suplement z poranka:

 

DSC_0915s.jpg

 

p.s. wyciągaliśmy obiekty, co do których, gdyby nie obecność i potwierdzenia Jurka, nie przyznałbym się, że je widziałem... cudowna noc i niech żałuje ten, kto nie był...

 

p.s.2 nie wspomniałem o Veilu ??? Z UB doskonale idoczny Pickering's w 8'mce... u Jurka pokazał włókienka

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś Jordanów ok 22:00 - 22:30, Iro będzie.

Pozdrawiam i Zapraszam :)

 

Ja będę też. Iro z Rokitą łupną dzisiaj tzw "hard"tricka - trzy nocki z rzędu zasługują na szacunek godny największych postrzeleńców. Muszę to zobaczyć.

 

Do zaraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę też. Iro z Rokitą łupną dzisiaj tzw "hard"tricka - trzy nocki z rzędu zasługują na szacunek godny największych postrzeleńców. Muszę to zobaczyć.

 

Do zaraz.

Panowie gdzie to jest ten Jordanów i Astro-poletko? Wybaczcie - jestem zielony w temacie. Koło Ślęży, ale gdzie dokładniej. Być może zdecyduję się również na wypad :astronom:

Edytowane przez Barti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie gdzie to jest ten Jordanów i Astro-poletko? Wybaczcie - jestem zielony w temacie. Koło Ślęży, ale gdzie dokładniej. Być może zdecyduję się również na wypad :astronom:

Załączę jeszcze raz... mapę autorstwa kolegi teha,

Opis: wyjazd z miasta krajową 8. na Kudowę Zdrój, w Jordanowie skręt z 8 w prawo, potem według mapy.

Pozdrawiam

jordanów.jpg.jpeg

Edytowane przez rokita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie możliwość to zapiszcie dziś współżędne GPS. Wczoraj np byłem na tąpadłach bo nie chciałem po nocy szukać was gdzieś tam :)

A mi się udało dojechać, brawo dla mapki! Trafiłem jak po sznurku: po nocy i pierwszy raz :)

Niebo bylo piękne, Synty rządziły. Okulary w wyciągu tańcowały raz ten, raz tamten. Niestety wilgoć dała znać mocno o sobie i nie dotrwaliśmy dłużej niż do 2:30. Ale ja jestem zadowolony. Towarzystwo było zacne a to sie również liczy. Dzięki Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.