Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

#76
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  Założyciel Astropolis

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18053 postów
 • Skąd:Warszawa

Ja tylko bronię tego, aby pochopnie nie wydawać oceny, bo co qbanos potrafi wiemy, ale testy robi przy okazji, należy o tym pamiętać.

 

Oczywiście - zapewne wszyscy mamy tego świadomość. Dlatego dla mnie cenniejsza będzie jego opinia po powrocie. Poza tym - jeszcze jakieś noce ma, więc może jeszcze uda mu się zrobić kompletne zdjęcie, a przynajmniej zebrać na nie materiał.


0

Adam Jesionkiewicz

Reanimowałem bloga: Blog Jesiona o astrofotografii
#77
Marek_N

Marek_N

  Arktur

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1007 postów
 • Skąd:Kraków

Z twojego postu bije jakaś dziwna energia, sugerująca naginanie faktów.

 

Sugerującą zachowanie wstrzemięźliwości w wydawaniu opinii. Jak sam zauważyłeś zarówno zdjęcie Kuby jak i Jona to tylko testy, więc ciężko oceniać ich walory estetyczne. Fakt jest taki, że mimo innej obróbki, ilość zarejestrowanego detalu na obu zdjęciach jest podobna, więc ciężko je stawiać na przeciwległych biegunach.

 

I jeszcze jedno - nie oczekuj od testów zdjęć WOW - bo to nie kamera robi zdjęcia, ale właściciel, na ogół po dłuższym obcowaniu ze sprzętem (czas, czas, czas). Oczekiwanie takiego zdjęcia od testera, który robi to przy okazji innych zadań jest chyba trochę oderwane od rzeczywistości.


Ja nie oczekuje zdjęć Wow tylko efektu Wow. Tym efektem może być np. duża ilość detalu przy krótkiej sesji, przy krótkich sub-ekspozycjach, duża rozpiętość tonalna itp.

Np. dla ASI1600 takim efektem było udowodnienie, że z filtrem H-alfa można robić 15 sek sub-ekspozycje, a ich stack daje efekt jednej klatki 15 min z topowego CCD.

 

Przejrzałem wczoraj net w celu nadrobienia zero-siedemdziesięcio-jedynkowych zaległości. I już jestem spokojny o tą kamerkę :)

 

Crop z najciekawszego fragmentu w skali 100%

M42_ASI071_48-mm_crop.jpg

Matej Mihelcic

sub-ekspozycje po 200 sek + 20 sek (centrum M42), łączna ekspozycja poniżej 120 min

Obiektyw 135 mm f/2.8, LighTrack II (montaż ala Astrotrac)

Cały wątek tutaj:

https://www.cloudyni.../561301-asi071/


0
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | Lumicon UHC, OIII | AstroTrac TT320X-AG

#78
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  Założyciel Astropolis

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18053 postów
 • Skąd:Warszawa
Fakt jest taki, że mimo innej obróbki, ilość zarejestrowanego detalu na obu zdjęciach jest podobna, więc ciężko je stawiać na przeciwległych biegunach.

 

 

a wcześniej napisałeś:
 
u Kuby jest dwa razy krótszy sumaryczny czas naświetlania

 

 

Ale zostawmy to, bo wyjdzie, że się kłócę :) Zapisz się na test i sam zobacz, czy kamera jest wg Ciebie ok, czy nie. 


0

Adam Jesionkiewicz

Reanimowałem bloga: Blog Jesiona o astrofotografii


#79
qbanos

qbanos

  Astro-Forum.org

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2948 postów

*
Popularny

Cześć,
 
Poniżej przedstawiam krótką recenzję z użytkowania kamery ZWO ASI 071-MC Cool podczas pobytu na wyspie La Palma.
 
Nie będę się rozwodził nad techniczną specyfikacją kamery, bo to można znaleźć w manualu. Skupię się natomiast na moich subiektywnych odczuciach z jej użytkowania.
 
Po pierwsze, nie miałem zbyt dobrej pogody niestety, stąd tylko 30 tak naprawdę w miarę udanych klatek jednego obiektu. Podczas niektórych ekspozycji przez niebo przechodził cirrus, co na pewno trochę psuło SNR - zwłaszcza w ostatnią noc, gdy próbowałem sfotografować inne obiekty. Tyle narzekania.
 
Wszystkie zdjęcia wykonałem przez obiektyw Canon EF 200 2.8, przymknięty mechanicznym stoperem do f/4. Podczas pierwszej próby pojawił się, opisany już w tym wątku, problem z kształtem i punktowością gwiazd. Udało mi się go częściowo naprawić dzięki Joanowi Genebriera z Tacande Observatory koło Los Llanos, który pożyczył mi przedłużkę T2 zwiększającą backfocus obiektywu. Musiałem się do niego przejechać 100 km, więc odpieram zarzuty, że realizowałem własne cele zamiast testować kamerkę,  co potwierdzi zresztą moja żona :) Przedłużka pomogła, ale gwiazdy nadal odstawały jakością od tych jakie mi wychodziły z Canona i tego obiektywu. To znacząco pogarsza detal zdjęcia, gdyż gwiazdy są rozlane. Zauważyłem też jakieś odblaski od jasnych gwiazd. Prawdopodobnie z oryginalnym, właściwym adapterem od ZWO, nie ma takich problemów.
Obiektyw zamocowałem na montażu Takahashi EM-10 Temma 2 Jr. bez guidingu. Zasilanie dla całości zapewniła przeciwwaga iOptron PowerWeight (gorąco polecam) o pojemności 8Ah, co spokojnie wystarczyło na parę godzin fotografowania. 
 
Wszystkie zdjęcia wykonane zostały na szczycie wulkanu, niedaleko Obserwatorium Roque de los Muchachos, na wysokości 2 400 m n.p.m. (tylko tam była względna pogoda). W tym miejscu dziękuję Żonie za dotrzymywanie mi towarzystwa na tym pustkowiu po całodziennym zwiedzaniu :)
 
Obudowa
Kamera jest bardzo mała i lekka jak na swoje możliwości. Całość zestawu, poza statywem, przewiozłem w bagażu podręcznym, co dobrze rokuje na wszelkie podróże pod ciemne niebo. Bo właśnie tam ta kamerka spisze się najlepiej moim zdaniem. Kamera jest dobrze wykonana, choć elementy radiatora są dość ostre. Adam wypożyczył mi również przejściówkę na bagnet Canona, która bardzo ciasno mocuje obiektyw do kamery. Nie ma mowy o ugięciach. Na zimnie dość ciężko się kamerę wypina z takiego mocowania. Fajny jest futerał, w którym można bezpiecznie przewozić kamerę. Jest ona cylindryczna, więc nie powoduje niepotrzebnych momentów bocznych. Można ją dowolnie obracać w wyciągu nie zmieniając wyważenia.
 
Cooler
Kamera posiada chłodzenie TEC, bardzo zresztą wydajne. Działa ono trochę inaczej niż w FLI czy SBIG. Po włączeniu coolera nie daje on natychmiast 100% mocy, a powoli się rozkręca, przez co schłodzenie trwa trochę dłużej niż jestem przyzwyczajony. Wszystkie zdjęcia zrobiłem przy -15 st. C. Temperatura utrzymywana była dość dobrze, w granicach +/- 1 st. C od zadanej. We FLI czy SBIG termostat działa lepiej, ale z kolei ASI praktycznie nie wymaga darków. Być może można gdzieś to podkręcić w ustawieniach. Żeby cooler działał pod Maximem, musimy zastosować wersję 6. W wersji 5 niestety cooler nie chce pracować. Na potrzeby testu zainstalowałem sobie triala 6-tki.
Chłodzenie zużywa mało energii. Z wykresów szumu w funkcji temperatury wynika, że schłodzenie do około -15 stopni C pozwala w drastyczny sposób ograniczyć szum. Tyle też ustawiłem. Jednocześnie cooler działał na bardzo małych obrotach rzędu 10%, pobierając tylko około 0.1 A prądu przy temp. zewnętrznej ok. 2 st. C. Dzięki temu nie trzeba używać już ciężkich akumulatorów.
Wiatraczek coolera chodzi bardzo cicho, znacznie ciszej niż SBIG czy FLI.
 
Użytkowanie:
Kamerę ustawiłem na predefiniowane parametry offsetu i gainu pt. "unity gain". Niestety, za każdym razem gdy się łączyłem poprzez Maxima musiałem od nowa wybierać to ustawienie, sterownik jakby tego nie zapamiętywał. Albo nie porafiłem tego zapisać :)
Wykonywałem głównie ekspozycje 180 s. W kadrze był jasny obiekt (m42), którego centrum przy tych ustawieniach przepalało się. Nie zdązyłem spróbować ustawić kamery na "high dynamic range", być może wtedy studnia by się nie przepełniła.
Zdjęcia wykonywałem w bin1x1, co wypluwało klatki o ciężarze 30MB. Ściągnięcie takiej klatki trwa sekundę dzięki USB 3.0. Super sprawa. FLI16803 ściąga posobnej wielkości klatkę w ciągu 25 sekund w trybie low-noise.
 
Ogólnie kamera w użyciu bez problemowa. Nic się nie zawieszało. Sterowałem nią z tabletu Surface3, który ma zainstalowanego Windowsa. Rewelacja - cały zestaw miał dosłownie podpięte 3 kable i jednym ruchem można go wrzucić do bagażnika samochodu.
 
Zdjęcie
Poniżej prezentuję najlepsze zdjęcie jakie udało mi się wykonać tą kamerką. Sporo brakuje optycznie, z powodów opisanych powyżej, ale jak na klatki 180 s przy f/4 to uważam, że sprzęt spisał się rewelacyjnie. Zdjęcie to stack 30 klatek x 3 min czyli 1,5 h. Identycznie jak u Marcina w tym wątku, przy czym u mnie światło było trochę niższe tj. f/4 a nie f/3.5. Poprosiłem go przy okazji o przesłanie surowego stacka w celu porównania i zmierzenia SNR obu fotek. Wiadomo bowiem, że obróbka dużo zmienia w wynikowym odbiorze fotki, więc lepiej pomierzyć to obiektywnie. Skala jest co prawda trochę inna i rozmiar piksela też, ale zobaczymy. Nie znam też długości ekspozycji pojedynczej klatki.
 
integration_M42w.jpg
 
Gdyby ktoś chciał się pobawić w obróbkę, załączam stacka. Klatki zostaly skalibrowane dark/flat/bias, choć podobno dark i bias nie jest tu potrzebny. Ja jednak wolę pełną kalibrację :)
Na życzenie udostępnię też pojedyncze klatki.
 
Dodam, że podczas robienia tego zdjęcia wiało z prędkością 60 km/h. Musiałem obciążyć statyw żeby się nie wywrócił. Mimo to gwiazdy były w miarę punktowe, co jest zasługą montażu, ale też krótkich ekspozycji.
 
Podsumowanie
Dla tej kamery widzę właśnie takie przeznaczenie jakie testowałem - czyli szybkie sesje pod ciemnym niebem bez guidingu. Sprzęt rozstawiam w ciągu 10 minut i zaczynam fotografowanie. Kamera produkuje kolejne klatki i nie trzeba jej pilnować ani chronić przed chmurami (jak to ma miejsce przy guidingu).
 
Tak naprawdę miałem dwie sesje z tym sprzętem, a to stanowczo za mało, żeby go ocenić. Niemniej jednak wrażenia są na pewno bardzo pozytywne. Gdybym miał wybór kupić nowego Canona 6D mod lub tą kamerę, to wybrałbym na dzisiaj ASI. Cena bardzo podobna, ASI nawet chyba tańsza. Chciałbym jeszcze przetestować tę kamerkę z porządną optyką teleskopową (a nie obiektywem foto), ale może kolejni testerzy zrobią to za mnie :)
 
Kilka zdjęć z miejscówki (polecam się przejechać).
IMG_6253.jpg IMG_5619.jpg IMG_6290.jpg
 
Dziękuję Adamowi za możliwość przetestowania fajnej kamery, która, coś czuję, wiele zmieni w świecie astrofoto. Niecierpliwie czekam na wyniki kolegów. Kamera dzisiaj pojechała do Pawła :)
 
Kuba

Użytkownik qbanos edytował ten post wczoraj, 14:06

+11

#80
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  Założyciel Astropolis

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18053 postów
 • Skąd:Warszawa

Dzięki Qbanos za test i recenzję. Kamera teraz trafiła do Pawła, więc wkrótce będziemy mieli kolejne opinie.

 

Ja wczoraj wreszcie zmontowałem swój zestaw (na pożyczonym EQ6 - dzięki). Udało mi się zebać tylko 30 min materiału (120s x 15 klatek). To co widać w ASI071 to dużo lepiej zbalansowany kolor niż w QHY8L, którą robiłą mi zawsze mocno zielone zdjęcia i trzeba było sporo się natrudzić nad balansem.

 

W tym zdjęciu tego materiału jest stanowczo za mało, ale już coś tam widać.

 

mały:

 

hamburg-stack2small.jpg

 

większy (65%):

 

hamburg-stack2.jpg

 

Update: trochę rozjaśniłem zdjęcie, bo pierwotnie było chyba za ciemne ;)


Użytkownik Adam_Jesion edytował ten post wczoraj, 13:21

+6
Post rekomendują: ekolog, qbanos, Jazz, HAMAL, Marek_N, Amper,

Adam Jesionkiewicz

Reanimowałem bloga: Blog Jesiona o astrofotografii


#81
Grzędziel

Grzędziel

  Procjon

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPip
 • 717 postów
 • Skąd:Mysiadło

Wygląda bardzo zachęcająco. A jaką optyką to robiłeś?


+1
Post rekomendują: dziki,

#82
bas.sic

bas.sic

  Procjon

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPip
 • 697 postów
 • Skąd:Piaseczno

Dzięki Qbanos za test i recenzję. Kamera teraz trafiła do Pawła, więc wkrótce będziemy mieli kolejne opinie.

 

Ja wczoraj wreszcie zmontowałem swój zestaw (na pożyczonym EQ6 - dzięki). Udało mi się zebać tylko 30 min materiału (120s x 15 klatek). To co widać w ASI071 to dużo lepiej zbalansowany kolor niż w QHY8L, którą robiłą mi zawsze mocno zielone zdjęcia i trzeba było sporo się natrudzić nad balansem.

 

W tym zdjęciu tego materiału jest stanowczo za mało, ale już coś tam widać.

 

mały:

 

attachicon.gifhamburg-stack2small.jpg

 

większy (65%):

 

attachicon.gifhamburg-stack2.jpg

 

Update: trochę rozjaśniłem zdjęcie, bo pierwotnie było chyba za ciemne ;)

Adam

A możesz gdzieś wrzucić stack?

Robione TS 100Q F5.8Q?

pk


0

iq45, tsapo65, stf8300m -->zwo asi 1600MM-C, fw4-8300 --> EFWmini, zwo 1200mm, kable, złączki, trytytki

Pozdrawiam - Paweł Koczan


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, akcja, społeczność, astropolis.pl, ZWO, ASI 071MC-C

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników