Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18214 postów

Ja tylko bronię tego, aby pochopnie nie wydawać oceny, bo co qbanos potrafi wiemy, ale testy robi przy okazji, należy o tym pamiętać.

Oczywiście - zapewne wszyscy mamy tego świadomość. Dlatego dla mnie cenniejsza będzie jego opinia po powrocie. Poza tym - jeszcze jakieś noce ma, więc może jeszcze uda mu się zrobić kompletne zdjęcie, a przynajmniej zebrać na nie materiał.

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Marek_N

Marek_N

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1017 postów

Z twojego postu bije jakaś dziwna energia, sugerująca naginanie faktów.

Sugerującą zachowanie wstrzemięźliwości w wydawaniu opinii. Jak sam zauważyłeś zarówno zdjęcie Kuby jak i Jona to tylko testy, więc ciężko oceniać ich walory estetyczne. Fakt jest taki, że mimo innej obróbki, ilość zarejestrowanego detalu na obu zdjęciach jest podobna, więc ciężko je stawiać na przeciwległych biegunach.

I jeszcze jedno - nie oczekuj od testów zdjęć WOW - bo to nie kamera robi zdjęcia, ale właściciel, na ogół po dłuższym obcowaniu ze sprzętem (czas, czas, czas). Oczekiwanie takiego zdjęcia od testera, który robi to przy okazji innych zadań jest chyba trochę oderwane od rzeczywistości.

Ja nie oczekuje zdjęć Wow tylko efektu Wow. Tym efektem może być np. duża ilość detalu przy krótkiej sesji, przy krótkich sub-ekspozycjach, duża rozpiętość tonalna itp.

Np. dla ASI1600 takim efektem było udowodnienie, że z filtrem H-alfa można robić 15 sek sub-ekspozycje, a ich stack daje efekt jednej klatki 15 min z topowego CCD.

Przejrzałem wczoraj net w celu nadrobienia zero-siedemdziesięcio-jedynkowych zaległości. I już jestem spokojny o tą kamerkę :)

Crop z najciekawszego fragmentu w skali 100%

M42_ASI071_48-mm_crop.jpg

Matej Mihelcic

sub-ekspozycje po 200 sek + 20 sek (centrum M42), łączna ekspozycja poniżej 120 min

Obiektyw 135 mm f/2.8, LighTrack II (montaż ala Astrotrac)

Cały wątek tutaj:

https://www.cloudyni.../561301-asi071/

0
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | Lumicon UHC, OIII | AstroTrac TT320X-AG

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów
Fakt jest taki, że mimo innej obróbki, ilość zarejestrowanego detalu na obu zdjęciach jest podobna, więc ciężko je stawiać na przeciwległych biegunach.

a wcześniej napisałeś:

u Kuby jest dwa razy krótszy sumaryczny czas naświetlania

Ale zostawmy to, bo wyjdzie, że się kłócę :) Zapisz się na test i sam zobacz, czy kamera jest wg Ciebie ok, czy nie. 

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

qbanos

qbanos

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2959 postów

*
Popularny

Cześć,

Poniżej przedstawiam krótką recenzję z użytkowania kamery ZWO ASI 071-MC Cool podczas pobytu na wyspie La Palma.

Nie będę się rozwodził nad techniczną specyfikacją kamery, bo to można znaleźć w manualu. Skupię się natomiast na moich subiektywnych odczuciach z jej użytkowania.

Po pierwsze, nie miałem zbyt dobrej pogody niestety, stąd tylko 30 tak naprawdę w miarę udanych klatek jednego obiektu. Podczas niektórych ekspozycji przez niebo przechodził cirrus, co na pewno trochę psuło SNR - zwłaszcza w ostatnią noc, gdy próbowałem sfotografować inne obiekty. Tyle narzekania.

Wszystkie zdjęcia wykonałem przez obiektyw Canon EF 200 2.8, przymknięty mechanicznym stoperem do f/4. Podczas pierwszej próby pojawił się, opisany już w tym wątku, problem z kształtem i punktowością gwiazd. Udało mi się go częściowo naprawić dzięki Joanowi Genebriera z Tacande Observatory koło Los Llanos, który pożyczył mi przedłużkę T2 zwiększającą backfocus obiektywu. Musiałem się do niego przejechać 100 km, więc odpieram zarzuty, że realizowałem własne cele zamiast testować kamerkę,  co potwierdzi zresztą moja żona :) Przedłużka pomogła, ale gwiazdy nadal odstawały jakością od tych jakie mi wychodziły z Canona i tego obiektywu. To znacząco pogarsza detal zdjęcia, gdyż gwiazdy są rozlane. Zauważyłem też jakieś odblaski od jasnych gwiazd. Prawdopodobnie z oryginalnym, właściwym adapterem od ZWO, nie ma takich problemów.
Obiektyw zamocowałem na montażu Takahashi EM-10 Temma 2 Jr. bez guidingu. Zasilanie dla całości zapewniła przeciwwaga iOptron PowerWeight (gorąco polecam) o pojemności 8Ah, co spokojnie wystarczyło na parę godzin fotografowania. 

Wszystkie zdjęcia wykonane zostały na szczycie wulkanu, niedaleko Obserwatorium Roque de los Muchachos, na wysokości 2 400 m n.p.m. (tylko tam była względna pogoda). W tym miejscu dziękuję Żonie za dotrzymywanie mi towarzystwa na tym pustkowiu po całodziennym zwiedzaniu :)

Obudowa
Kamera jest bardzo mała i lekka jak na swoje możliwości. Całość zestawu, poza statywem, przewiozłem w bagażu podręcznym, co dobrze rokuje na wszelkie podróże pod ciemne niebo. Bo właśnie tam ta kamerka spisze się najlepiej moim zdaniem. Kamera jest dobrze wykonana, choć elementy radiatora są dość ostre. Adam wypożyczył mi również przejściówkę na bagnet Canona, która bardzo ciasno mocuje obiektyw do kamery. Nie ma mowy o ugięciach. Na zimnie dość ciężko się kamerę wypina z takiego mocowania. Fajny jest futerał, w którym można bezpiecznie przewozić kamerę. Jest ona cylindryczna, więc nie powoduje niepotrzebnych momentów bocznych. Można ją dowolnie obracać w wyciągu nie zmieniając wyważenia.

Cooler
Kamera posiada chłodzenie TEC, bardzo zresztą wydajne. Działa ono trochę inaczej niż w FLI czy SBIG. Po włączeniu coolera nie daje on natychmiast 100% mocy, a powoli się rozkręca, przez co schłodzenie trwa trochę dłużej niż jestem przyzwyczajony. Wszystkie zdjęcia zrobiłem przy -15 st. C. Temperatura utrzymywana była dość dobrze, w granicach +/- 1 st. C od zadanej. We FLI czy SBIG termostat działa lepiej, ale z kolei ASI praktycznie nie wymaga darków. Być może można gdzieś to podkręcić w ustawieniach. Żeby cooler działał pod Maximem, musimy zastosować wersję 6. W wersji 5 niestety cooler nie chce pracować. Na potrzeby testu zainstalowałem sobie triala 6-tki.
Chłodzenie zużywa mało energii. Z wykresów szumu w funkcji temperatury wynika, że schłodzenie do około -15 stopni C pozwala w drastyczny sposób ograniczyć szum. Tyle też ustawiłem. Jednocześnie cooler działał na bardzo małych obrotach rzędu 10%, pobierając tylko około 0.1 A prądu przy temp. zewnętrznej ok. 2 st. C. Dzięki temu nie trzeba używać już ciężkich akumulatorów.
Wiatraczek coolera chodzi bardzo cicho, znacznie ciszej niż SBIG czy FLI.

Użytkowanie:
Kamerę ustawiłem na predefiniowane parametry offsetu i gainu pt. "unity gain". Niestety, za każdym razem gdy się łączyłem poprzez Maxima musiałem od nowa wybierać to ustawienie, sterownik jakby tego nie zapamiętywał. Albo nie porafiłem tego zapisać :)
Wykonywałem głównie ekspozycje 180 s. W kadrze był jasny obiekt (m42), którego centrum przy tych ustawieniach przepalało się. Nie zdązyłem spróbować ustawić kamery na "high dynamic range", być może wtedy studnia by się nie przepełniła.
Zdjęcia wykonywałem w bin1x1, co wypluwało klatki o ciężarze 30MB. Ściągnięcie takiej klatki trwa sekundę dzięki USB 3.0. Super sprawa. FLI16803 ściąga posobnej wielkości klatkę w ciągu 25 sekund w trybie low-noise.

Ogólnie kamera w użyciu bez problemowa. Nic się nie zawieszało. Sterowałem nią z tabletu Surface3, który ma zainstalowanego Windowsa. Rewelacja - cały zestaw miał dosłownie podpięte 3 kable i jednym ruchem można go wrzucić do bagażnika samochodu.

Zdjęcie
Poniżej prezentuję najlepsze zdjęcie jakie udało mi się wykonać tą kamerką. Sporo brakuje optycznie, z powodów opisanych powyżej, ale jak na klatki 180 s przy f/4 to uważam, że sprzęt spisał się rewelacyjnie. Zdjęcie to stack 30 klatek x 3 min czyli 1,5 h. Identycznie jak u Marcina w tym wątku, przy czym u mnie światło było trochę niższe tj. f/4 a nie f/3.5. Poprosiłem go przy okazji o przesłanie surowego stacka w celu porównania i zmierzenia SNR obu fotek. Wiadomo bowiem, że obróbka dużo zmienia w wynikowym odbiorze fotki, więc lepiej pomierzyć to obiektywnie. Skala jest co prawda trochę inna i rozmiar piksela też, ale zobaczymy. Nie znam też długości ekspozycji pojedynczej klatki.

integration_M42w.jpg

Gdyby ktoś chciał się pobawić w obróbkę, załączam stacka. Klatki zostaly skalibrowane dark/flat/bias, choć podobno dark i bias nie jest tu potrzebny. Ja jednak wolę pełną kalibrację :)
Na życzenie udostępnię też pojedyncze klatki.

Dodam, że podczas robienia tego zdjęcia wiało z prędkością 60 km/h. Musiałem obciążyć statyw żeby się nie wywrócił. Mimo to gwiazdy były w miarę punktowe, co jest zasługą montażu, ale też krótkich ekspozycji.

Podsumowanie
Dla tej kamery widzę właśnie takie przeznaczenie jakie testowałem - czyli szybkie sesje pod ciemnym niebem bez guidingu. Sprzęt rozstawiam w ciągu 10 minut i zaczynam fotografowanie. Kamera produkuje kolejne klatki i nie trzeba jej pilnować ani chronić przed chmurami (jak to ma miejsce przy guidingu).

Tak naprawdę miałem dwie sesje z tym sprzętem, a to stanowczo za mało, żeby go ocenić. Niemniej jednak wrażenia są na pewno bardzo pozytywne. Gdybym miał wybór kupić nowego Canona 6D mod lub tą kamerę, to wybrałbym na dzisiaj ASI. Cena bardzo podobna, ASI nawet chyba tańsza. Chciałbym jeszcze przetestować tę kamerkę z porządną optyką teleskopową (a nie obiektywem foto), ale może kolejni testerzy zrobią to za mnie :)

Kilka zdjęć z miejscówki (polecam się przejechać).
IMG_6253.jpg IMG_5619.jpg IMG_6290.jpg

Dziękuję Adamowi za możliwość przetestowania fajnej kamery, która, coś czuję, wiele zmieni w świecie astrofoto. Niecierpliwie czekam na wyniki kolegów. Kamera dzisiaj pojechała do Pawła :)

Kuba

Użytkownik qbanos edytował ten post 28 marzec 2017 - 14:06

+16

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Dzięki Qbanos za test i recenzję. Kamera teraz trafiła do Pawła, więc wkrótce będziemy mieli kolejne opinie.

Ja wczoraj wreszcie zmontowałem swój zestaw (na pożyczonym EQ6 - dzięki). Udało mi się zebać tylko 30 min materiału (120s x 15 klatek). To co widać w ASI071 to dużo lepiej zbalansowany kolor niż w QHY8L, którą robiłą mi zawsze mocno zielone zdjęcia i trzeba było sporo się natrudzić nad balansem.

W tym zdjęciu tego materiału jest stanowczo za mało, ale już coś tam widać.

mały:

hamburg-stack2small.jpg

większy (65%):

hamburg-stack2.jpg

Update: trochę rozjaśniłem zdjęcie, bo pierwotnie było chyba za ciemne ;)

Użytkownik Adam_Jesion edytował ten post 28 marzec 2017 - 13:21

+9
Post rekomendują: ekolog, qbanos, Jazz, HAMAL, Marek_N, Amper, Wega, Winter, bajastro,

AstroKingS.png

Grzędziel

Grzędziel

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 794 postów

Wygląda bardzo zachęcająco. A jaką optyką to robiłeś?

+1
Post rekomendują: dziki,

bas.sic

bas.sic

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 710 postów

Dzięki Qbanos za test i recenzję. Kamera teraz trafiła do Pawła, więc wkrótce będziemy mieli kolejne opinie.

Ja wczoraj wreszcie zmontowałem swój zestaw (na pożyczonym EQ6 - dzięki). Udało mi się zebać tylko 30 min materiału (120s x 15 klatek). To co widać w ASI071 to dużo lepiej zbalansowany kolor niż w QHY8L, którą robiłą mi zawsze mocno zielone zdjęcia i trzeba było sporo się natrudzić nad balansem.

W tym zdjęciu tego materiału jest stanowczo za mało, ale już coś tam widać.

mały:

attachicon.gifhamburg-stack2small.jpg

większy (65%):

attachicon.gifhamburg-stack2.jpg

Update: trochę rozjaśniłem zdjęcie, bo pierwotnie było chyba za ciemne ;)

Adam

A możesz gdzieś wrzucić stack?

Robione TS 100Q F5.8Q?

pk

0

iq45, tsapo65, stf8300m -->zwo asi 1600MM-C, fw4-8300 --> EFWmini, zwo 1200mm, kable, złączki, trytytki

Pozdrawiam - Paweł Koczan

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Adam

A możesz gdzieś wrzucić stack?

Robione TS 100Q F5.8Q?

pk

Teleskop to Takahashi FSQ (pewnie za chwilę pojawi się komentarz dotyczący płaskości pola :))

https://www.dropbox....stack.tiff?dl=0

0

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

W czasie testów ASI071 został w niej odkryty amp-glow. Oczywiście nie jest to nic niezwykłego, szczególnie w CMOSach, ale warto temat zbadać solidniej. Po kontakcie z ZWO ustaliłem, że:

1. lekki amp glow może się pojawiać (głównie przy dolnej krawędzi) - to jest ok, zgodne z konstytucją.
2. na USB2 amp glow jest dużo mocniejszy, niż na USB3
3. w starych maximach może być problem ze sterownikiem ASCOM (objawia się m.in. np. nie działającym prawidłowo coolerem - nie włącza się w ogóle). Być może na anihilację amp glow też w niektórych scenariuszach wpływa.

Ja u siebie używam tych kamer na Maxim 6, Win 10, USB3. Jak widać, można by się jakiegoś lekkiego pojaśnienia dopatrywać na dole, ale to nie ma nic wspólnego z tym, co doświadczył Paweł. Temperatura -15 stopni, 60 sekund. Mocny stretch.

amp-glow.png

a teraz ta sama kamera, ten sam komputer, ale podłączona do portu USB2:

amp-glowUSB2.png

Wyraźnie amp-glow jest większy, choć dla jasności, nadal akceptowalny (wartość na poziomie 200 ADU na 65500 jednostek). Zapewne w 99% przypadku zostanie przysłonięty fotonami.

Warto jednak ten problem zapamiętać i wszędzie tam, gdzie jest możliwe użycie USB3 - koniecznie z niego korzystać (wszystko działa lepiej). Problem ten może dotyczyć wszystkich kamer ASI (być może też innych), więc jak ktoś walczy z ampglow, niech spróbuje przepiąć kamerę na USB3.

0

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

I jeszcze w ramach poprawności badawczej - te same parametry, ale inny egzemplarz kamery, USB2 (czyli tam, gdzie amp-glow jest widoczny).

Wygląda praktycznie identycznie, więc możemy spokojnie założyć, że to cecha generyczna tego modelu. 

Inaczej mówiąc, aferę zrobiłem niesłusznie ;)

Załączone miniatury

• amp-glowUSB2_cam2.png

0

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

I jeszcze raz USB3 z tej samej kamery i w podobnej skali, jak z USB2. Amp-glow bliski zeru przy 300 sek.

Załączone miniatury

• amp-glowUSB3_cam2.png

+2
Post rekomendują: qbanos, dziki,

AstroKingS.png

dziki

dziki

Syriusz

• Moderator
  • 2717 postów
Jestem ciekaw jakby wyglądała klatka 300 sek USB2 bez włączonego chłodzenia (rozumiem że "stary" Maxim to wersja 5, która mogła nie włączać chłodzenia, co chyba właśnie mogło mieć miejsce w przypadku setupu Pawła, ale głowy nie dam ;)).
0
astrofoto: HEQ5 belt mod, SW 150/750 + QHY9, TS 60/228 + Atik 16IC, powered by AstroHub 3.0
wizual: Sky-Watcher (Synta) Dobson 10" rozsuwany, Nikon Action 12x50 5.5;
również fotki naziemne: Łukasz Szczepański fotografia oraz blog www.blogszaregoczlowieka.pl

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3381 postów

Łukasz, u mnie chłodzenie chodziło.

0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://astroscapes.eu

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Jestem ciekaw jakby wyglądała klatka 300 sek USB2 bez włączonego chłodzenia (rozumiem że "stary" Maxim to wersja 5, która mogła nie włączać chłodzenia, co chyba właśnie mogło mieć miejsce w przypadku setupu Pawła, ale głowy nie dam ;)).

Pamiętaj, że to jest baaardzo mocno rozjaśnione zdjęcie - stąd może się wydawać, że tam jest dużo hot pikseli. Ale jak się zrobi normalną dynamikę, to praktycznie w ogóle nic nie widać - czerń.

Rozumiem, że pytasz w kontekście sensowności kupowania niechłodzonej kamery? ASI071 nie ma w wersji "sote". Trzeba zrobić taki test na normalnej klatce "światła" - z chłodzeniem i bez.

0

AstroKingS.png

dziki

dziki

Syriusz

• Moderator
  • 2717 postów
Pytałem w kontekście możliwego niedziałania chłodzenia u Pawłą - ale już Paweł napisał, że działało, więc patrzenie na niechłodzone klatki nie jest potrzebne :)
0
astrofoto: HEQ5 belt mod, SW 150/750 + QHY9, TS 60/228 + Atik 16IC, powered by AstroHub 3.0
wizual: Sky-Watcher (Synta) Dobson 10" rozsuwany, Nikon Action 12x50 5.5;
również fotki naziemne: Łukasz Szczepański fotografia oraz blog www.blogszaregoczlowieka.pl

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, akcja, społeczność, astropolis.pl, ZWO, ASI 071MC-C

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników