Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj była śliczna faza na M.Crisium, ale przerwa w chmurach trwała zbyt krótko. Dzisiejsza porcja pochodzi z obecnego cyklu księżycowego. 1. najlepsza jak dotąd moja fotka Claviusa, będzie lepsza z barlowem jak się trafi lepszy seeing. 2. krater Longomontanus w kropie, oraz okolica krateru Gambart, nieopodal ktorego lądował Surveyor 2. Wszystkie fotki w robione w ognisku gł. 2500mm.

clavius.JPG

longomontanus_filtered.JPG

video_08_02_15_20_34_03_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwie fotki z tego cyklu księżycowego warte pokazania. Pierwsza to równina Mare Imbrium i monotonne otoczenie krateru Timocharis, jakże spokojny widok jak na prawdziwym morzu. Druga to rejon leżący na południe od krateru Copernikus, tj. obszar wokół kraterów Lansberg i Reihold. Fotka obejmuje miejsca lądowań dwóch wypraw Apollo, nr. 12 i 14.

timocharis.JPG

lansberg_reinhold.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wracam do sprawy rozdzielczości na fotkach Księżyca. Jeśli chodzi o moje fotki, to na przykładzie zdjęcia rejonu Hadley-Rille tę rozdzielczość łatwo ustalić na ok. 1km. Lepiej widoczne są na zdjęciach szczeliny niż pojedyńcze kratery, dlatego szczeliny są bardziej miarodajnym detalem do oceny rozdzielczości. Zanaczam że zdjęcie robione jest w ognisku gł. SC10" = 2500mm. czyli że mam jeszcze szanse na poprawienie tego wyniku z barlowem 2x, jeśli trafię na dobre warunki. Krater Hadley ma średnicę 6km, inne detale można sobie skonsultować z mapką NASA.

hadley_rille.JPG

hadley.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chcialem zamiescic swoja fotke rejonu krateru Pitatus,ale po pierwsze Lemarc mnie uprzedzil,a po drugie to tylko webcam..:(

W takim razie zwroce uwage na ciekawy kraterek polozony na lewo od wielkiego Pitatusa.Wyglada na to,ze ma on zamiast wzniesienia centralnego-okragly wał.Cos takiego uwiecznilem jak mysle po raz pierwszy.

 

PITATUS2.JPG

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Toucam zdaje sie niezniszczalny,chociaz ukrecilem mu kiedys kabel,poniewaz przykrecanie kamery do wyciągu Cassegraina Uniwersał wymagało obracania kamerką,a kiedy byla podłaczona do komputera to kabel sie skręcał, az sie razu pewnego skręcił:)

Mam szczera nadzieje wymienic ja w ciagu miesiaca na cos postępowego,a w gre wchodza DMK i VAC-135.

 

Wiec niemal na pozegnanie, jeszcze jedno ujęcie..

Tak sie szczesliwie złozyło,ze cały miniony "miesiac ksiezycowy" (4 wieczory) warunki byly na tyle dobre ze krecilem w ognisku 6m z malym wyjatkiem na Platona-10m.

 

Kobra2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogranicze Mare Humorum i Mare Nubium obfituje w szczeliny i to te największych rozmiarów, wieloset -kilometrowej długości i szerokości do kilku kilometrów, widocznych przy sprzyjającym oświetleniu już przez małe lunety. Jedną z najokazalszych jest prosta szczelina Hesiodus biorąca swój początek, lub koniec jak kto woli, w sąsiedztwie krateru o średnicy 42 km. od ktorego bierze swą nazwę, ciągnąca się aż do dziwnej spękaliny przy kraterze Ramsden, w Palus Epidemiarum. Szkoda że jest usytuowana bardziej równoleżnikowo, przez co traci nieco na wyglądzie.

hippalus.jpg

hesiodus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DMK matryca pracuje wszystkimi pikselami, bo obraz jest mono, na dodatek filtr IR-Paas też trochę stabilizuje obraz, więc musi być lepiej. W kamerce zastosowano tzw. skan progresywny(mi to akurat nic nie mowi) pliki są niekompresowane i to skutkuje takim efektem jakby w moim SCT ktoś poprawil optykę, a to stara kamerka tak kompresowała materiał. Nie wiem tylko jakiej wersji Registaxa używasz, bo ja V 4.0, ktora np. nie rozkodowuje mi starych avików nagranych na płytkę, ale to nic, ważniejsze że błyskawicznie obrabia materiał z DMK.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>...zastosowano tzw. skan progresywny(mi to akurat nic nie mowi)

 

Progresywnie czyli linia po linii.

Skanowanie międzyliniowe to skanowanie najpierw linijek parzystych, a w następnej "międzyklatce" nieparzystych. Przy nieruchomych obiektach nie powinno być widocznej różnicy między obiema metodami.

 

Obrazeczki o co chodzi, tutaj:

http://www.suma.com.pl/axis/s_progresywne.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksiezyc nadchodzi,chmury tez...a ja mam jescze taki widok z lutego.Odstep czasowy miedzy sasiadujacymi ujeciami 2 doby.

 

Ostrzegam ze oczy bola przy zezowaniu,bo to prawdziwe 3D :)

 

D3KCCDx2.JPG

 

Pozdrowienia!

 

Nazbieralo sie tego materialu troche...przegladam aviki,sprzatam dysk,a tu jeszcze kawalek nieobrobionego ksiezyca..:)

 

14.02.2008

 

ostry2.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jakby zgrać dwóch gości dość odległych od siebie będących w sporej odległości np. 500km od siebie i fotografujących ten sam obszar to czy dałoby się uzyskać jakiś ciekawy efekt 3d?

Synchronizacja nie musiałaby być bardzo dokładna, pewnie do godziny by wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jakby zgrać dwóch gości dość odległych od siebie będących w sporej odległości np. 500km od siebie i fotografujących ten sam obszar to czy dałoby się uzyskać jakiś ciekawy efekt 3d?

Synchronizacja nie musiałaby być bardzo dokładna, pewnie do godziny by wystarczyło.

 

500km to śmiesznie mało w porównaniu do odległości od "celu".

nawet średnica ziemi wypada blado.

natomiast odchylenia przy libracjach wydają się wystarczające, tylko że chyba one są zsynchronizowane z fazą księżyca? bo jeżeli tak to nie uzyskamy zdjęć w innych położeniach a tej samej fazie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.