Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

najpierw wyrazy uznania i pokłony

 

teraz pytanie lajkonika:

 

jak długo trwa wypalenie 950 klatek?

czy przez ten czas terminator nie przesunie się na tyle, że dynamiczna sytuacja światła i cienia przy takim szczególe pokaże inne obrazy?

A może jest to widoczne na zdjęciu w postaci 'nieostrości' (chyba, że stack niweluje ten efekt)

Najłatwiej to sprawdzić porównując pierwszą i ostatnią klatkę...

czy też od rzeczy marudzę???

 

 

pozdr

R

 

z grubych obliczeń wyszło mi, że średnicę Archimedesa terminator przebieży w ciągu 9-10h

Edytowane przez roberciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość hanysiak

"Wypalenie klatek" to terminologia specjalistów od DSO, a w przypadku filmowania Księżyca procesy rejestracji są bardzo szybkie. Użyto kamery DMK.Przyjmuję,że pracowała z prędkością 15klatek/sekundę więc 950klatek / 15 =63 sekundy, tyle trwa nagranie materiału 950 klatek z prędkością 15klatek na sekundę. Moim zdaniem efekt rozmazania cieni jest niezauważalny.

 

Jeśli średnica krateru (83km)ma się tak do 10 godzin(600min)jak poszukiwane przesunięcie terminatora do czasu trwania nagrania avi(1minuta), to 83km/600min daje 130 metrów podróży cienia po powierzchni Księżyca w ciągu nagrywania materiału,a więc liczba poniżej zdolności rozdzielczej naszych teleskopów(dla Księżyca)a więc zaniedbywalna i bez wpływu na rejestrację rozmazania cienia.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Lotar'

 

Szczególne miejsce, wyjątkowe ujęcie, sentymentalny widok! Dzięki za przypomnienie czegoś, co widziałem wizualnie)kilka lat przed lądowaniem Apollo 11, mając do dyspozycji - potężny na owe czasy - wizualny refraktor ZEISS F/15-200, będący na wyposażeniu Koła Astronomicznego przy Instytucie Fizyki UMCS w Lublinie.

 

Pozdrawiam. :rolleyes:

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odświeżę trochę temat :)

Zabrakło trochę ostrości i stabilności montażu, ale jest - Petavius. Noc 24/25.09.2010

Za pomocą Cassegraina 250/4600 mm z dachu II LO w Głogowie ( http://lo2.nazwa.pl/obserwatorium/default.htm ) oraz SPC800NC.

 

Pozdrawiam.

post-18487-097592100 1285573014_thumb.jpg

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa mi link, a chetnie bym to cudo zobaczył, mimo ze domyslam się co to za teleskop :astronomer2: Do tego nigdy nie widziałem zdjęć z tego sprzętu, choć teoretycznie moze to być niezła rurka do Księżyca i planet, tym bardziej ze w ognisku głównym mamy zadowalajaca skalę obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa mi link, a chetnie bym to cudo zobaczył, mimo ze domyslam się co to za teleskop :astronomer2: Do tego nigdy nie widziałem zdjęć z tego sprzętu, choć teoretycznie moze to być niezła rurka do Księżyca i planet, tym bardziej ze w ognisku głównym mamy zadowalajaca skalę obrazu.

 

Już poprawiłem. Tej samej nocy zrobiliśmy tez Jowisza, zdjęcie w odpowiednim dziale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę że nie ma zachwytu nad moimi fotkami , więc zamieszczam kolejne B)

 

Ps. kratery niech pozostana zagadką , odpowiedzi udziela niejaki Hanysiak , nagrodami są wyjazd do Fromborka i podziwianie super teleskopu Hanysiaka koszt wyjazdu na własna ręke , oraz możliwość spojrzenia przez teleskop tylko 2 000 zł , wszystkie finanse zostana przekazane Maćkowi na budowę większego teleskopu - gratulujemy zwycięzcom :D

m2.jpg

m3.jpg

m4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo nieporozumien: ja tak bezkonkursowo bo finansow brak. Choc cel charytatywny - popieram na razie tylko moralnie :yes:

 

Wczorajsza ksiezycowa nocke niestety przespalem po bezplodnej walce z Jowiszem. A szkoda bo Lysy wysoko na niebie stal. Obudzilem sie dopiero o swicie

i zrobilem pare nagran. Pierwsza fotke juz obrobilem, wyglada moim zdaniem dosc przekonujaco. C11@f/20, DMK31 @30fps, 400 z 1500 klatek zlozonych w Avistacku,

wyostrzanie i obrobka w PS.

 

Clavius3009100008.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka przekonująca, że warto wstawać o każdej porze, żeby ustrzelić naszego ulubionego stelitę :astronomer2:

 

Wczoraj przed wschodem słońca drugi raz patrzyłem na Księżyc przez mojego Newtona 406mm i muszę przyznać, że za pierwszym razem obraz był dużo ostrzejszy, mimo niższego położenia Księżyca na niebie. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za sprawą Atlasu Księżyca który obiecałem pokazać wpadłem na chwilę do Zakamarków Księżycowych. Druk miałem ukończony wiosną tego roku, tylko jakoś nie kwapiłem się zanieść materiał do pobliskiego znajomego "oprawcy" - artysty w fachu introligatorskim. Obrzydł mi Księżyc( :szczerbaty: ) gdy zakończyłem batalię z przeciwnościami pogodowymi na drodze do tego trudnego jak się okazało celu. Atlas jest pokaźnych rozmiarów 51x34cm. i waży ok 4kg. nie jest więc wygodny w oglądaniu, ale to tylko pamiątka rodzinna, więc będzie sobie leżał. :D

Pozdrowienia dla wszystkich zakamarkowiczów.

IMG_7502b.JPG

IMG_7506b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że zamieszcze w "zakamarkach" coś, co zobaczy Lemarc, kiedy zajrzy tu nastepnym razem i kto wie....może coś się odezwie w sercu... :astronomer2:

 

 

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4084483/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc - szczere gratulacje - Atlas wygląda jakby fabryka robiła. A ciężki, bo trzeba było drukowac dwustronnie.

Nie myslałeś o drugim bardziej szczegółowym? A dla ogółu wydanie kieszonkowe? Nie ma atlasu Księżyca po polsku. Na lewej stronie schemat i nazwy kraterów - na prawej zdjęcie. A format troche mniejszy, bo takie kilogramy w pole niosić ciężko.

 

Hanysiak - mnie fotki z linka dały dużo do myślenia, nie to żeby zaraz kupować 1m teleskop w Pirenejach. Z drugiej strony nie zaraz, ale może kiedyś - zdjęcia powalają. W każdym razie poleciałem do szopy, dach odsunąłem i wio.. 48GB nagrałem. Tylko teraz to obrobić...

 

Pozdrawiam serdecznie astromaniaków.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.