Skocz do zawartości
lemarc

Księżycowe zakamarki.

Promowane odpowiedzi

HAMAL    6834

Powiedzcie Wy mi, bo w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a że i tak w to nie idę to po co ma tracić czas na próby :) Robicie IRpass OSC nagrywając 8 bit? A jaki stosujecie wtedy balans kolorów? Bo nie ma pewności jak kamerka OSC tworzy luminancję mono gdy dostaje jedynie czerwony sygnał ale balans kolorów niebieskiego i zielonego nic nie wnoszących zakresów jest nadal na 50%. O ile niebieski można zjechać a czerwony podbić o tyle zielony jest nieruszalny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

TomekDw    396

Kolejne podejście 0 filtrów tylko SCT 11 i ASI 1600, tym razem obróbka z programem wrzuconym tutaj na forum. Nie wiem czy wina ostrości czy słabych warunków lub niewychłodzenia.

krater2.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435
Napisano (edytowane)

Ma ktoś może fotkę Kanału Hadleya (Rima Hadley) - ciekawi mnie jak to na naszym polskim niebie widać ;)? Gapiłem się nieraz na to miejsce, ale jakoś dotąd nie przyszło mi do głowy, aby próbować to zauważyć... jakim teleskopem trzeba dysponować?

Chodzi mi o to miejsce :)

spudis_apollo_15_post.jpg__800x600_q85_c

Powyższa fotka Apollo 15 z tego białego kółeczka jak się nie mylę (?)

220px-AP_15_LS_1.png

Z dalszej perspektywy, to oczywiście to miejsce na Księzycu (Apeniny)

apeniny copy.jpg

Tutaj jeszcze przekroje - spore to jest, nie wygląda na takie na tej fotce Aplollo 15!

Znith+Observatory+Malta+Rima+Hadley+regi

Elevation.jpg

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
emeł    3383

Ma ktoś może fotkę Kanału Hadleya (Rima Hadley) - ciekawi mnie jak to na naszym polskim niebie widać ;)

Fragment zdjęcia z początku września ubiegłego roku :) Mak 150/1800 z barlowem 2,5x

Rima_Hadley_9.09.16_4500mm.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435
Napisano (edytowane)

Czyli to jest miejsce z którego zrobili zdjęcie (patrząc na w kierunku północnym)? NIESAMOWITE! Widać ten "wąwóz"! :astronom: :icon_eek: :wow:

apollo15x.jpg

368635main_hadley-rille-closeup.jpg

a15dmh1231715.jpg

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
emeł    3383

Wyprzedziłeś mnie ze swoim zdjęciem. Ale chyba mamy podobną wizję :)

Untitled.jpga15dmh1231715.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2672

Powiedzcie Wy mi, bo w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a że i tak w to nie idę to po co ma tracić czas na próby :) Robicie IRpass OSC nagrywając 8 bit? A jaki stosujecie wtedy balans kolorów? Bo nie ma pewności jak kamerka OSC tworzy luminancję mono gdy dostaje jedynie czerwony sygnał ale balans kolorów niebieskiego i zielonego nic nie wnoszących zakresów jest nadal na 50%. O ile niebieski można zjechać a czerwony podbić o tyle zielony jest nieruszalny.

Nikt sie nie kwapi, to ja może odpowiem :) Najlepszą opcją jest rozdzielenie zdjecia kolor na 3 osobne mono - rozdzielenie kanalow. Wtedy bierzesz do obrobki czerwony, a reszte wywalasz. No i masz czysty czerwony (jako mono). Tak to sie powinno robić.
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HAMAL    6834

Robiłem kiedyś próby, bo mam ASI120MM pixel 3,75 mono i ASI 224MC pixel 3,75 color więc idealna para do takich prób, i niestety 224 sam kanał czerwony wyglądał jak niezły blur 120stki. Czemu ach czemu oni nie zrobią matrycy mono 224 :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
emeł    3383

Nikt sie nie kwapi, to ja może odpowiem :) Najlepszą opcją jest rozdzielenie zdjecia kolor na 3 osobne mono - rozdzielenie kanalow. Wtedy bierzesz do obrobki czerwony, a reszte wywalasz. No i masz czysty czerwony (jako mono). Tak to sie powinno robić.

Z balansem kolorów postępować wtedy tak, jak wspomniał Hamal? Czerwony na maksa, a niebieski na minimum? Czy nie ma to znaczenia?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2672

Z balansem kolorów postępować wtedy tak, jak wspomniał Hamal? Czerwony na maksa, a niebieski na minimum? Czy nie ma to znaczenia?

Nie, nic nie trzeba robic. Po prostu usuwasz informacje o G i B, a pozostawiasz R w oryginale. Po rozdzieleniu kanalow masz juz pliki mono, gdzie nie ma juz zadnego balansu.

To mozna zrobic w PSie lub Maximie. Co do innego softu, nie szukalem.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lukasz83    4337

Nie, nic nie trzeba robic. Po prostu usuwasz informacje o G i B, a pozostawiasz R w oryginale. Po rozdzieleniu kanalow masz juz pliki mono, gdzie nie ma juz zadnego balansu.

Gdzieś czytałem, że na masce Bayera jest po 25% pikseli przypisanych do R i B

oraz 50% przypisanych do G, oraz że w przypadku zbierania podczerwieni można zamienić miejscami "alokację" G i R tak żeby wykorzystać 50% matrycy a nie 25%.

Tylko nie pisało jak to praktycznie wykonać w FC lub innym programie :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
emeł    3383

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodzi mi o ustawienia kamery w trakcie zbierania materiału.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2672

oraz 50% przypisanych do G, oraz że w przypadku zbierania podczerwieni można zamienić miejscami "alokację" G i R tak żeby wykorzystać 50% matrycy a nie 25%.

Tak, jest 25% R i B, a 50% G. Ale nic sie z tym nie da zrobic, bo to sa fizyczne filtry na pikselach. Zadna manipulacja programowa nie przestawi fizycznego filtra.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2672

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodzi mi o ustawienia kamery w trakcie zbierania materiału.

Tam tez bym nic nie ruszal.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lukasz83    4337

Tak, jest 25% R i B, a 50% G. Ale nic sie z tym nie da zrobic, bo to sa fizyczne filtry na pikselach. Zadna manipulacja programowa nie przestawi fizycznego filtra.

Ok, czaję :)

A czy wiesz może czy istnieje programowa możliwość wyłączenia pikseli zielonych i niebieskich już na etapie nagrywania. Pozwoliłoby to widzieć obraz nie tak bardzo rozmyty przez sygnał (szum, przecieki przez filtry) z tych dwóch nieużywanych kanałów - pytam oczywiście w przypadku nagrywania narrowband h-alpha lub podczerwieni.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HAMAL    6834

Tam tez bym nic nie ruszal.

No właśnie niekoniecznie tak musi być, z chwilą tworzenia luminancji można balansem wzmocnić kolor czerwony osłabiając w chwili interpolacji RGB pozostałe. Polecam porobić próby z nocy w bardzo ciemny pokoju, pobawić się na ustawieniu MONO8 i poobserwować co się dzieje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HAMAL    6834
Napisano (edytowane)

I tak i nie :) To co napisał Lukasz83 miało by sens gdyby obraz stał w miejscu z dokładnością do ćwierci pixela ale on nie stoi w miejscu, on lata jak głupi w zakresie 2-3 pixeli i dzięki temu potem stackując wieeele klatek można odzyskać to co czerwone a chowało nam się za zielonymi i niebieskimi pixelami :)

Trochę też może pomóc Drizzle ale nie w sposób taki jak w HST bo tam robią foto w danym położeniu, następnie przesuwają obraz o PÓŁ pixela ^_^ i jada dalej, u nas to niewykonalne, no chyba za pixele zaczną mieć 1mm :)

Edytowane przez HAMAL

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lukasz83    4337
Napisano (edytowane)

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia - jak spojrzymy na charakterystykę np.: 178MC to widać, że w podczerwieni te zielone piksele też chłoną fotony :)

Co prawda z dwukrotnie mniejszą czułością ale zawsze - dodatkowo jest ich dwukrotnie więcej niż czerwonych więc może efekt końcowy pracy na kanałach zielonym i czerwonym będzie podobny...

Tylko pewnie w zieleni będzie trzeba naświetlać dłużej ale za to rozdzielczość będzie większa (?)

http://www.tavcso.hu/kepek/asi178-QE.jpg

Edytowane przez Lukasz83

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HAMAL    6834

Ten obiekt zrobiony na nieruszanym balansie kolorów prawie nie wychodzi

http://astrofotografia.republika.pl/bright_dark_nebulae/NGC7538.htm

na podbiciu R do 70% wychodzi jak na zdjęciu a Wy przecież pracujecie na czerwonych pixelach. Stąd moje pytanie z poprzedniej strony bo byłem ciekaw jakie stosujecie techniki u ustawienia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2672

Ok, czaję :)

A czy wiesz może czy istnieje programowa możliwość wyłączenia pikseli zielonych i niebieskich już na etapie nagrywania. Pozwoliłoby to widzieć obraz nie tak bardzo rozmyty przez sygnał (szum, przecieki przez filtry) z tych dwóch nieużywanych kanałów - pytam oczywiście w przypadku nagrywania narrowband h-alpha lub podczerwieni.

Mówisz tylko o podglądzie? Chyba się nie da, przynajmniej w FC.

No właśnie niekoniecznie tak musi być, z chwilą tworzenia luminancji można balansem wzmocnić kolor czerwony osłabiając w chwili interpolacji RGB pozostałe. Polecam porobić próby z nocy w bardzo ciemny pokoju, pobawić się na ustawieniu MONO8 i poobserwować co się dzieje.

Zasadniczo interpolacja każdego z kanałów RGB jest operacją niezależną, więc nie powinno mieć to znaczenia. Być może efekt, któy opisujesz w kolejnym poście wynika po prostu z tego, że podbiłeś po prostu kanał czerwony, czyli jakby zwiększyłeś sobie cyfrowo zakres dostępnego gainu. Ale z punktu widzenia kamery i rzeczywistego sygnału, to co robisz na kompie nie ma znaczenia (nie da się wydobyć informacji, których nie ma na wejściu).

I tak i nie :) To co napisał Lukasz83 miało by sens gdyby obraz stał w miejscu z dokładnością do ćwierci pixela ale on nie stoi w miejscu, on lata jak głupi w zakresie 2-3 pixeli i dzięki temu potem stackując wieeele klatek można odzyskać to co czerwone a chowało nam się za zielonymi i niebieskimi pixelami :)

Trochę też może pomóc Drizzle ale nie w sposób taki jak w HST bo tam robią foto w danym położeniu, następnie przesuwają obraz o PÓŁ pixela ^_^ i jada dalej, u nas to niewykonalne, no chyba za pixele zaczną mieć 1mm :)

Hmm, trochę nie czaję jak to się ma do postu Łukasza (lub nie czaję postu Łukasza) :)

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia - jak spojrzymy na charakterystykę np.: 178MC to widać, że w podczerwieni te zielone piksele też chłoną fotony :)

Co prawda z dwukrotnie mniejszą czułością ale zawsze - dodatkowo jest ich dwukrotnie więcej niż czerwonych więc może efekt końcowy pracy na kanałach zielonym i czerwonym będzie podobny...

Tylko pewnie w zieleni będzie trzeba naświetlać dłużej ale za to rozdzielczość będzie większa (?)

http://www.tavcso.hu/kepek/asi178-QE.jpg

Na moje oko to trochę większa różnica, niż 2x. Ciekawe, co się dzieje dalej, bo wykres się kończy tam, gdzie zaczyna być ciekawy. Może faktycznie coś by się z tego wycisnęło. W ogóle, to wymyśliłem kolorową kamerę doskonałą - w zakresie widzialnym filtry miałyby charakterystykę, jak zwykła maska bayera, ale w IR nagle wszystkie skakałyby do prawi 100% transmisji. Wówczas, gdy damy filtr L, to odcinamy podczerwień i jest zwykłe RGB, a w IR pass otrzymujemy równoważnik kamery mono (każdy piksel rejestruje IR). Jakby producenci matryc na to poszli, to byłby hit :) W jakiś tam monitoringach to mogłoby się sprawdzić, więc może jest nadzieja na jakiś nakład... O ile udałoby się zrobić filtry o takiej charakterystyce dość tanio.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta