Skocz do zawartości

Okularki do 80ED


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Po przejrzeniu tematów na forum dotyczących okularków złożyłem sobie taki zestawik ekonomiczny. Pytanie czy na początek się sprawdzi z ED80 ?

 

1. Vixen Plossl 6 mm

2. Vixen Plossl 15 mm

3. Vixen Plossl 25 mm

 

Ewentualnie prosze o jakieś sugestie.

Okulary typu LV, LVW, Ortho, Swan zostawiam na przyszłe miesiące do rozpatrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam zooma LV + barlow 2x, to naprawdę fajny okularek. Do takiego sprzętu można jeszcze rozważyć barlowa 3x np. NPZ, wtedy masz zakres 24-2,6. Mój Vixen bardzo ładnie pracuje w połšczeniu z barlowem 2x z zestawu od Messiera. Koszt chyba nieco większy niż zakładany ale naprawdę warto.

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikaj Plossli o malych ogniskowych. Przy 6mm bedziesz musial wlozyc oko gleboko do muszli ocznej. Jezlei ma byc ekonomicznie, to lepiej beda dzialac dobrze dobrane Plossle i dobry Barlow. Np. 25mm, 15mm i 10mm plus Barlow 2x da Ci w sumie 25mm, 15mm, 12.5mm, 10mm, 7.5mm i 5mm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze poczekaj i kup dobry uzywany barlow x2 . Tak z przypadku odkupilem 2" produkcji AK . Odsuwajac okular od barlowa uzyskuje wypadkowy do 10 mm . Obraz jest dobry , nie widac pogorszenia obrazu . Pewne okulary z barlowami dobrze pracuja a inne nie . Moj okular to 20 mm kellner z przednimi soczewkami z obiektywu Olympus 50 mm AF . Ma cos ok 28-30 mm ogniskowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach oszczędności to proponuje:

Vixen LVW 5 mm co daje 120x

Vixen LVW 8 mm co daje 75x

Vixen LVW 17 mm co daje 35x

William Optics SWAN 33 mm 2" co daje 18x

 

taki zestaz w zupełnośći wystarczy.

koszt to tylko 2666zł - przesyłka gratis :lol:

Oszczędność polega na tym że przez dłuższy czas nie będziesz zmieniał okularków.

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem ortho 6mm na moim Celestronie 80ED i jestem mile zaskoczony tym co zobaczyłem przez ten okular. Obraz ostry prawie w całym polu widzenia. Bez problemów rozdzieliłem epsilony Lutni /pow. 100x/. Już teraz widać, że będzie z tego ortho duży pożytek :rolleyes:

Jedyny mankament to mały LER tego okularu, ale przy stabilnym montażu /w moim przypadku CG-5/ obserwacje nie nastręczają większych problemów. W moim odczuciu jest to już minimalny /graniczny/ ale jeszcze akceptowalny LER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem.

Wysprzedałem moje plossle i teraz mam mentlik w glowie co kupic :o

Mysle nad okularami Ortho,na poczatek 5mm i 7mm,a pozniej się cos dokupi o dłuższych ogniskowych.

Lecz co jakis czas słysze inne propozycje od znajomych :D

Co myslicie na ten temat?

Kupowac Ortho 5mm,7mm itp (obserwacje planetek i DS)-moj telep 200/1000 F5,czy kupic Okular Vixen LV 8~24 mm + dobry barlow + 5mm do kompletu?

Bardzo prosze o radę ,bo juz jestem w trakcie zamawiania :)

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że masz zamiar wymienić wyciąg na 2” więc moja propozycja jest następująca, barlow Soligor 2”+ lantan 7mm co daje 143x czyli optymalne powiększenie na nasze polskie warunki i z 2”S. 286x na bardzo dobre warunki. A barlowa wykorzystasz także do DS. bo to 2”. :Beer:

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie, ja doszedłem do innego wniosku, okulary trzeba kupować raz jeden! bo teleskop można wymienić a okulary zostaną - tu nic się nie zmarnuje.

Czas pomyśleć o okularkach szerokokątnych np serii UWAN WO.

Barlowa też jeśii zakupie to WO.

Do planet jak najbardziej można zakupić coś o mniejszym polu widzenia czyli lantany LV czy ortoskopy.

Ale jeśli chcemy obserwować np. pole galaktyk w Pannie to bez dużego pola będzie kłopot.

Ja wiem, że 800-900 złotówek nie leży na ulicy ale po co ciągle zmieniać okulary? i w sumie tracić?

Szperając troszkę po niecie można dojść do wniosku, że WO UWAN'y to praktycznie odpowiednik naglerów w nieco niższej cenie. Myśle że różnica między Naglerem a UWAN'em jest znikoma.

Tele Vue ma nieco większą gamę ogniskowych do wyboru a WO tylko 4 sztuki: 4mm, 7mm, 16mm i 28mm.

Znam Pewnego Pana który zakupił "wiaderko" naglerów i do dziś ma święty spokój :D

Czy nie lepiej kupić jeden dobry produkt niż ciągle kombinować?

Takie jest moje zdanie, możecie się ze mną nie zgodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie, ja doszedłem do innego wniosku, okulary trzeba kupować raz jeden! bo teleskop można wymienić a okulary zostaną - tu nic się nie zmarnuje.

Czas pomyśleć o okularkach szerokokątnych np serii UWAN WO.

Barlowa też jeśii zakupie to WO.

Do planet jak najbardziej można zakupić coś o mniejszym polu widzenia czyli lantany LV czy ortoskopy.

Ale jeśli chcemy obserwować np. pole galaktyk w Pannie to bez dużego pola będzie kłopot.

Ja wiem, że 800-900 złotówek nie leży na ulicy ale po co ciągle zmieniać okulary? i w sumie tracić?

Szperając troszkę po niecie można dojść do wniosku, że WO UWAN'y to praktycznie odpowiednik naglerów w nieco niższej cenie. Myśle że różnica między Naglerem a UWAN'em jest znikoma.

Tele Vue ma nieco większą gamę ogniskowych do wyboru a WO tylko 4 sztuki: 4mm, 7mm, 16mm i 28mm.

Znam Pewnego Pana który zakupił "wiaderko" naglerów i do dziś ma święty spokój :D

Czy nie lepiej kupić jeden dobry produkt niż ciągle kombinować?

Takie jest moje zdanie, możecie się ze mną nie zgodzić.

 

Zgadzam się z Tobą w 100% Adamo,

można spokojnie odkładać i np. co kilka miesięcy kupować jeden okular, w ten sposób w ciągu 2-3 lat można uzbierać cały zestaw, który będzie służył do końca życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.