Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2007


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Poskładałem Marsa z 15 listopada. Pierwszy raz robiłem fotki wieczorem, a nie nad ranem. Te do 22:00 nadawały się tylko do kosza. A te po 23:00 też, bo siadał szron w ilościach hurtowych, suszarka nie pomagała (co filmik - czyszczenie przedniej szyby). Muszę znów zaczaić się o 3:00, tylko na razie to mgła jak mleko wisi nad Inowrocławiem i okolicą.

 

Pozdrowienia

Mars20071115_223416_RGB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poskładałem Marsa z 15 listopada. Pierwszy raz robiłem fotki wieczorem, a nie nad ranem. Te do 22:00 nadawały się tylko do kosza. A te po 23:00 też, bo siadał szron w ilościach hurtowych, suszarka nie pomagała (co filmik - czyszczenie przedniej szyby). Muszę znów zaczaić się o 3:00, tylko na razie to mgła jak mleko wisi nad Inowrocławiem i okolicą.

 

Pozdrowienia

 

 

 

Niesamowite są te wasze Marsy :blink: ...

 

Niedługo będziecie mogli zrobić całą siatkę globu.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj się wybrałem na obserwacje i jakoś tak kompletnie Mars był bez detalu mimo naprawdę dobrego seeingu. Dopiero teraz patrzę na calsky.com jak wtedy Mars wyglądał i wychodzi na to, że dobrze widziałem, bo niewiele było widać. Uff... a już myślałem, że coś jest nie tak ze mną lub ze sprzętem.

Wychodzi na to, że dopiero za tydzień tarcza będzie bardziej urozmaicona.

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj się wybrałem na obserwacje i jakoś tak kompletnie Mars był bez detalu mimo naprawdę dobrego seeingu. Dopiero teraz patrzę na calsky.com jak wtedy Mars wyglądał i wychodzi na to, że dobrze widziałem, bo niewiele było widać. Uff... a już myślałem, że coś jest nie tak ze mną lub ze sprzętem.

Wychodzi na to, że dopiero za tydzień tarcza będzie bardziej urozmaicona.

Mialem tak samo az mialem ochote wrzucic moje lv do stawu :szczerbaty:

W okolicach 23 kiedy mars jest juz wysoko tarcza jest prawie 'pusta'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze, że chyba nabawiłbym się niezłego bólu głowy gdyby odbył się dzisiaj plebiscyt i w ostateczności finał na najlepsze zdjęcia miesiąca czegokolwiek z Układu Słonecznego.

 

Michal_B i OBERON RD szczerze gratuluje tych fotek, są po prostu kosmiczne ! :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj się wybrałem na obserwacje i jakoś tak kompletnie Mars był bez detalu mimo naprawdę dobrego seeingu. Dopiero teraz patrzę na calsky.com jak wtedy Mars wyglądał i wychodzi na to, że dobrze widziałem, bo niewiele było widać. Uff... a już myślałem, że coś jest nie tak ze mną lub ze sprzętem.

Wychodzi na to, że dopiero za tydzień tarcza będzie bardziej urozmaicona.

 

Ja także obserwowałem wczoraj Marsa. Toż to była ciężka przeprawa - najpierw około godziny 21:00 osądziłem że stan seeingu est fatalny a o godzinie 23:00 był supcio.

 

I co wywnioskowałem: w obserwacji Czerwonej Planety bardzo pomocny jest filtr polaryzacyjny, który przyciemniał jasną tarcze planety i tym sposobem wyciągnałem nieco więcej detalu niż bez filtra.

 

Tarcza była niemal pusta. NIEMAL bo widziałem czapę lodową na biegunie północnym i nie jestem całkiem pewien ale także Solis Planum.

 

A widze tutaj że Oberon chce chyba ostro konkurować z Michalem_B. Cóż, to może okazać się trudne ale fota niczego sobie, gratulacje dla obu wytrwałych astrofotoplaneciarzy :helo: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka w załączeniu z południem u góry, bo do zamieszczenia na stronach ALPO. Na stronce poniżej można mierzyć się z najlepszymi.

 

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/Latest/

 

U mnie nie widzę tych zmian północnego bieguna o których pisze Lemarc, ale może nie ta strona Marsa na mnie patrzyła, a poza tym katastrofalnie szarpało mi tubusem - był porywisty wiatr (no ale to on przegonił chmury) i trudno było o spokojne klatki. Filmiki też były krótsze niż zwykle.

 

Pozdrawiam

Mars20071127_23.53UT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łącznie ponad 5 tys klatek

 

Ile? :blink: Ale wszystkie jak leci czy przebierane?

 

Wreszcie i ja mogę "coś" pokazać, choć teleskop za jasny i do tego dobson to tyle wyszło :lol:

Po całym dniu meczenia materiału z 1500 ręcznie wybrane 50 dało najlepszy efekt a na samą myśl o obróbce dostaje dreszczy.

 

Mars.jpg

 

Newton 270/1500, projekcja okularowa Ortho Kasai 5mm, ToUcam PRO II PCVC840K, 50 klatek.

 

PS. Robicie niezłą robotę chłopaki. :notworthy:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietna fota Hamal. :notworthy:

 

Swoja droga zastanawiam sie czemu jak te Marsy dajecie czapa do gory, to wydaje mi sie jakby wieksza. Z kolei jak jest tak jak u Hamala, to jakos tak ta czapa niknie pod spodem i za winklem Planety... ciekawe zludzenie :blink:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile? :blink: Ale wszystkie jak leci czy przebierane?

 

Wreszcie i ja mogę "coś" pokazać, choć teleskop za jasny i do tego dobson to tyle wyszło :lol:

Po całym dniu meczenia materiału z 1500 ręcznie wybrane 50 dało najlepszy efekt a na samą myśl o obróbce dostaje dreszczy.

 

Mars.jpg

 

Newton 270/1500, projekcja okularowa Ortho Kasai 5mm, ToUcam PRO II PCVC840K, 50 klatek.

 

PS. Robicie niezłą robotę chłopaki. :notworthy:

 

Oczywiście przebierałem kilka godzin roboty (słabo płatna :)

Gratuluję fotki jak na newtona to super.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ustawic te ...olerne kolory i jak np. Michail uzyskuje taki cieply wyglad Marsa?

Moj marsik z wczorajszego centrum nizu,robiony przy cisnieniu(za ICM) 995hPa.W kategoriach absolutnych zdjecie jak zdjecie,ale jak na mnie to widocznosc szczegolow calkiem dobra i to w oku nizu!Tak wiec kolejny mit obalony,bo zadko,ale i w czasie niskiego cisnienia mozna trafic na dobry seeing.

 

Marzec_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.