Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2007


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

O ksieżycach Marsa wszyscy zapomnieli. Focic i dawać. Sam spróbuję jak sie wypogodzi. W tegorocznej opozycji jasność Fobosa wynosi 11,6mag, Deimosa 12,7mag. Dzisiejszej nocy( z 8/9 grudnia) o godzinie 1:25 naszego czasu nastąpi elongacja Fobosa w odległości 21,4 sek. od centrum Marsa. Elongacja Deimosa nastąpi 9-go o godzinie 23:20 w odległości 54,1 sek. kątowej od środka tarczy.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ustawic te ...olerne kolory i jak np. Michail uzyskuje taki cieply wyglad Marsa?

Moj marsik z wczorajszego centrum nizu,robiony przy cisnieniu(za ICM) 995hPa.W kategoriach absolutnych zdjecie jak zdjecie,ale jak na mnie to widocznosc szczegolow calkiem dobra i to w oku nizu!Tak wiec kolejny mit obalony,bo zadko,ale i w czasie niskiego cisnienia mozna trafic na dobry seeing.

 

Marzec_.jpg

Poprawiłem trochę twojego Marsa. Mam nadzieję, że nie będziesz zły :szczerbaty:

Marzec_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysiak, fotka nawet, nawet. Bardzo mi się podoba bo świetnie widać Ziemię Arabską - bardzo ładna i wyraźna a poza tym bardzo przypomina... Polskę :blink: .

 

O ksieżycach Marsa wszyscy zapomnieli. Focic i dawać. Sam spróbuję jak sie wypogodzi. W tegorocznej opozycji jasność Fobosa wynosi 11,6mag, Deimosa 12,7mag. Dzisiejszej nocy( z 8/9 grudnia) o godzinie 1:25 naszego czasu nastąpi elongacja Fobosa w odległości 21,4 sek. od centrum Marsa. Elongacja Deimosa nastąpi 9-go o godzinie 23:20 w odległości 54,1 sek. kątowej od środka tarczy.

 

Zapewne będzie to ciężka przeprawa przy takiej jasności planety. Jednak jestem pewien że doświadczenie wygra.

Gdybym miał odpowiedni sprzęt (i odpowiednie doświadczenie) to też bym spróbował. :unsure:

A w ogóle to aż PHOBOS o tym pomyśleć :szczerbaty: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,tak...Pan synoptyk trabi od dwoch dni o wyzu,a z nieba leci kapusniaczek i prognoze wczorajsza juz skorygowali w ICM.Ciekawe czym sie wczoraj kierowali przy prognozowaniu zachmurzenia..Mam w nosie takie wyze,w ktorych wysokie cisnienie spowodowane jest,podobnie jak w akwarium,zawartoscia wody w atmosferze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars już nie pamiętam z kiedy ;) , męczyłem materiał chyba dwa dni :szczerbaty: i już wiem co bym zrobił lepiej tylko pogody nie ma ^_^

 

 

Mars2007.jpg

 

Newton 270/1500 dobson, projekcja okularowa Ortho Kasai 4mm, 10 klatek na sek. stack 200kl.

 

PS. Hanysiak, Mars wypas :Salut:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :D

 

Hamal,moim zdaniem,przy srednim seeingu(potrzeba wyostrzania) 200klatek to malo.Naturalny kolor i dobra ostrosc,widac ze Newton poradzi sobie jeszcze lepiej przy naprawde dobrym seeingu.

 

 

Tak wiem, widać potencjał ale ja mam dobsona i korekty napedem "szargają" obrazem, ten jest z filmiku 2200 klatek, ręcznie :mellow: wybrałem 200, bo reszta nie nadawała się do niczego, Chyba musze kręcić po 10000 :D No i przerzuciłem się z 5 na 10 kl. na sekundę :rolleyes:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 5 klatkach matryca nie ingeruje w materiał , natomiast przy 10 już tak i wówczas możesz mieć więcej materiału ale przy stackowaniu wychodzą też szczegóły których tak na prawdę nie ma na powierzchni Marsa , są to po prostu sztucznie dodane artefakty z matrycy i po obróbce niektóre szczegóły są nieprawdziwe .

 

Lepiej kręcić kilka krótkich 3 min. filmów i z nich powybierać ręcznie .

 

Ps. jak na prowadzenie z platformy fajna fotka - pozdrawiam Janusz.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polemizowal,ale bardziej na poziomie emocji....bo mi tam zadne dodatkowe kratery na powierzchni Ksiezyca sie nie pojawiaja,kiedy nagrywam z predkoscia 10-15 kl/sek. :D

 

Dla 5fps,seeing musi byc bardzo dobry,zeby byl sens stosowac tak wydluzona ekspozycje.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 5 klatkach matryca nie ingeruje w materiał , natomiast przy 10 już tak i wówczas możesz mieć więcej materiału ale przy stackowaniu wychodzą też szczegóły których tak na prawdę nie ma na powierzchni Marsa , są to po prostu sztucznie dodane artefakty z matrycy i po obróbce niektóre szczegóły są nieprawdziwe .

Polecam strony o kamerkach philipsa, raczej zalecane jest 15 klatek/sek i taki zawsze stosowałem. Przy 30/sek (bo przełączyłem szybko kamerki nie wyłaczając programu wychodziła siatka pikseli). Przy 5 kl/sek musisz mieć super seeing żeby z planetki coś wyszło. Mars w STC 8" f10 z barlowem 3X daje się focić przy maksymalnym gainie (100%) i czasie 1/33 sek. Trzeba pamiętać, że im krótrzy czas, tym bardziej "zamrożona" chwila - i z tego jest co wybierać, a nie z zamazanych obrazków. Cz-b Skynyx pozwala robić maksymalnie jak dotąd 115 klatek /sek. Namawiam do poszukania w internecie opisów do cudzych zdjęć - można z tego wyciagnąć wnioski. Ja raczej staram się skrócić czas migawki i maksymalnie dużo kręcić na sekundę - w chwili dobrego seeingu - masz wtedy 1000 - 2000 super klatek. Co do artefaktów - dobrze porównać swoje zdjęcie z cudzymi, i przede wszystkim nie przeostrzać.

 

Pozdrowienia

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak, że przy krótkich czasach traci się na kontraście?

Trochę tak, ale kontrast zawsze podniosę. A obraz z kamerki o dużym kontraście ciężko sensownie zestackować, tz. coś może zostać "wyżarte". Kontrast zostaw na koniec.

Fotka pokazuje w górnym rzędzie Stack, stack z waveletem, ostatni poprawiony kontrast krzywymi w corelu. Na dole pojedyncza, b.dobra klatka. Stack 1597 klatek z 2000 (50% jakości).

 

Pozdrawiam

Mars_klatka_stack_obrobiony.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.