Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2007


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo słuszna uwaga Hamal. Ja sobie dałem spokój i po pół roku sprzedałem cały sprzęt i jestem szczęśliwym człowiekiem. Słuszność decyzji potwierdzam codziennymi obserwacjami ( wzrokowo ) nieba, ... przepraszam chmur :D . W tym kraju obserwacje astronomicznme są bez sensu. Teraz czytam książki o wszechświecie i lepiej na tym wychodzę, przynajmniej czegoś się dowiem, bo zobaczyć to raczej nie zobaczę.

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiedziony ? uuuuu zdarza się :D Chociaż mieszkamy w tym samym kraju i całkiem niedaleko od siebie to ja widziałem już co nieco przez moją rurkę (i nie tylko) fakt ze czasem wymaga to poświęceń ale w życiu na nic tego nie zamienię.

 

Oczywiście jak chce się oglądac obrazki niczym z Habla to lepiej zostać w domu w ciepłych kapciach niż narażać się na przeziębienie z możliwością niepowodzenia. Ale tak to już jest z tym naszym Hobby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu wszyscy u nas narzekają, bo to najgorszy miesiąc. Pamiętam że poprzedniej zimy nie mialem pogody przez trzy miechy z rzędu i jakoś mi nie przeszła ochota do obserwacji. Teraz raptem trzy tygodnie i już biadolenie słychać. <_<

 

To przyjedź do Koszalina :szczerbaty: . W Grudniu byłem tylko 3 razy na obserwacjach. A tak to ciągle chmury prawie. W tym czasie ciągle słyszę o pięknym seeingu i kryształowym niebie na południu Polski.

Ale chęć do obserwacji nie przechodzi. Wczoraj mi się wreszcie udało wyjść na trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo kiepskiej pogody próbowałem coś sfocić. Ale pogoda nie pozwala na cuda. Wrzuciłem fotke do "księżycowych zakamarków" i taki Marsik z nocy 26/27. Ale składany z RGB, bo kamera cz-b. Barlow był 2x (ogniskowa 7m), reszta jak w stopce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo kiepskiej pogody próbowałem coś sfocić. Ale pogoda nie pozwala na cuda. Wrzuciłem fotke do "księżycowych zakamarków" i taki Marsik z nocy 26/27. Ale składany z RGB, bo kamera cz-b. Barlow był 2x (ogniskowa 7m), reszta jak w stopce. Cz-b robiony przez filtr IR -pass, stack 4800 klatek.

 

Pozdrawiam

 

PS. Jasna plama przy brzegu na godzinie 4 - Olympus Mons.

Mars_RGB_20071226_2310UT.jpg

Mars_20071227_0010_4800kl_IR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon NRD , ładne fotki :Beer:

 

Ja nie mialem tyle szczęścia , po roz drugi po ustawieniu sprzętu nagle pojawiły się chmurki i koniec.

 

100 klatek filmu bez barlowa , na niego bym już nie zdążył z ustawieniami , walnąłem te 100 klatek samą kamerą w ognisku gł, a potem stack z tych kilku klatek, szkoda , a pogoda była cały dzień całkiem całkiem.

blablablas.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 klatek filmu bez barlowa , na niego bym już nie zdążył z ustawieniami , walnąłem te 100 klatek samą kamerą w ognisku gł, a potem stack z tych kilku klatek, szkoda , a pogoda była cały dzień całkiem całkiem.

Jak na kilka klatek, to i tak ładnie widać. Ale uwaga obserwatorzy Marsa:

 

30 stycznia może dojść do uderzenia 50m asteroidy w Marsa. Dostałem dziś maila:

 

A small asteroid discovered November 20 may strike Mars next month.

 

Astronomers with NASA's Near Earth Object (NEO) Program at the Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California, calculate the odds of a January 30 collision at 1 in 75. While this is remote, it's less so than last week's estimated 1-in-350 chance.

 

NEO astronomer Steve Chesley, who's used to dealing with million-to-one odds, calls the event "extremely unusual," and, in something of a twist, NEO astronomers are rooting for an impact.

 

An armada of spacecraft orbiting the Red Planet — the European Space Agency's Mars Express and NASA's Mars Reconnaissance Orbiter and Mars Odyssey — would have ringside seats to view the strike and its after-effects. Even Earth-based telescopes could potentially observe the impact because Mars is near opposition and, therefore, unusually close.

 

Astronomers say asteroid 2007 WD5 is about 160 feet (50 meters) across. If it struck Mars, the energy would be similar to the 1908 Tunguska blast in Siberia, where a stony asteroid exploded above the taiga. The blast felled and scarred trees over 810 square miles (2,100 square km).

 

Może coś zobaczycie - ja akurat jadę z dziećmi na ferie, i teleskop nie wejdzie do bagażnika. :angry:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś zobaczycie - ja akurat jadę z dziećmi na ferie, i teleskop nie wejdzie do bagażnika. :angry:

 

Pozdrawiam

 

No niestety chyba nie bardzo:

"But don't expect to see collisional fireworks if you view Mars through your telescope."

za:

http://www.skyandtelescope.com/news/12713937.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszonocny Mars.Pogode mialem piekna,calutki dzien, tak ze nie spieszylem sie ze strzelaniem w Marsa,az tu kolo godziny 23ciej przylazly chmury,zaskoczyly mnie,prognozy byly dobre, na cala noc...

 

Mars w ognisku 12m. 100 i 75% oryginalu.

C11 TouCam.

Seeing 5/10

 

Marsy.JPG

 

Mialem nadzieje zapolowac na Saturniastego.

Pozdrawiam.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po godz. 23 nic wielkiego się nie wydarzyło. :rolleyes: Rozległy obszar Amazonis nie prezentuje się najlepiej w małych teleskopach.

Twoje zdjęcia wyglądają naprawdę dobrze, tak więc bez obaw.

 

Myłem płyte korekcyjną w moim SCT, tak więc kolimacja i przy okazji nagrałem kilka avików. Niestety seeing bardzo słaby.

 

Meade SCT 8'', PCVC 740K, Bx2, registax

seeing 2/10 (balkon)

Mars2a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z ogniskowej ok. 7m.

 

Kupilem laptoka,wiec wszystko zaczynam od nowa,nie wiem jak to wyglada na innych monitorach,ale na moim beznadziejnie.Nie ma to jak szklany ekran!

 

Masz.jpg

 

Też tak myślałem, aż do czasu kiedy nie kupiłem monitora na matrycy S-IPS. Teraz już wiem, że postęp może iść w dobrą stronę i tylko mi się wydawało, że moja stara 19" CRT była taka świetna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.