Skocz do zawartości

M 31+M 33


Erik

Rekomendowane odpowiedzi

no z 1,5 godz akomod0ałem sie ,a potem z 45 min na galaktyke wyzerkałem sie aż do bólu ,ale jak chceż zobaczyć przez malucha to sie trza poswięcić a nie jak niektórzy popatrzą i mówią eeeeeeeeee tak n ie widac ,na łatwizne to można z 40 cm lustrem nie sztuka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z 1,5 godz akomod0ałem sie ,a potem z 45 min na galaktyke wyzerkałem sie aż do bólu

 

Bardzo podoba mi się takie podejście; poświęcenie obserwowanemu obiektowi jak najwięcej czasu, by wyzerkać tyle detalu ile się da!

Sam mam krótki "staż obserwacyjny" a i apertura niewielka, ale przyjdzie czas i na jakieś większe lustro w końcu. :)

 

Szkice świetne!

Możesz napisać coś więcej o technice: jaki papier, twardość ołówków itp?

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre szkice! Od razu widać, jakie zalety mają duże lustra! Czekamy na szkic M 13 przy dużym powiększeniu! :)

 

PS. Co oznacza 'złożenie kilku obrazów'?? Czy chodzi tutaj o pole widzenia w okularze??

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożenie kilku obrazów oznacza że obiekt nie miesci sie w pojedynczym obrazie okularu ,więc oglądam go po kawałku składjac jak puzle w całośc.

Przy małym powiekszeniu gdzie wypełnia całe pole widzenia ,nie wyłuska sie tyle szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Nie tak dawno temu zajmowalem sie eksploracja M33 za pomoca mojego Newtona 35cm i Naglerow 7mm i 17mm.

Zajzalem do tego watku bo chcialem porownac sobie wyniki obserwacji i nie byl bym soba jak bym nie zauwazyl, ze cos tu nie jest w porzadku.

Gwiazdy na rysunku zdaja sie pasowac do tego sprzetu ale na gwiazdach sie konczy.

Przede wszystkim rzucily mi sie w oczy czesci ramion, ktore sa widoczne tylko na dlugoczasowych fotografiach...?

No i jeszcze obiekty NGC i IC(oprocz zaznaczonych przez autora widze na rysunku jeszcze I137, I139, I140) z ktorymi mialem problem, jakos nie chce mi sie wierzyc, ze ktos je widzial w tak malym sprzecie.

Pozostaje jeszcze kwestia odwzorowania ksztaltu i nasycenia barw tych obiektow, ktora tez jest zbyt doskonala biorac pod uwage obserwacje wizualna.

Wg mnie albo autora wyobraznia ponosi albo jest to kolejny rip z fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno temu zajmowalem sie eksploracja M33 za pomoca mojego Newtona 35cm i Naglerow 7mm i 17mm.

Zajzalem do tego watku bo chcialem porownac sobie wyniki obserwacji i nie byl bym soba jak bym nie zauwazyl, ze cos tu nie jest w porzadku.

Gwiazdy na rysunku zdaja sie pasowac do tego sprzetu ale na gwiazdach sie konczy.

Przede wszystkim rzucily mi sie w oczy czesci ramion, ktore sa widoczne tylko na dlugoczasowych fotografiach...?

No i jeszcze obiekty NGC i IC(oprocz zaznaczonych przez autora widze na rysunku jeszcze I137, I139, I140) z ktorymi mialem problem, jakos nie chce mi sie wierzyc, ze ktos je widzial w tak malym sprzecie.

Pozostaje jeszcze kwestia odwzorowania ksztaltu i nasycenia barw tych obiektow, ktora tez jest zbyt doskonala biorac pod uwage obserwacje wizualna.

Wg mnie albo autora wyobraznia ponosi albo jest to kolejny rip z fotki.

 

Szkic M33 rzeczywiście ekstremalny, ale chyba nie doceniasz naprawdę ciemnego nieba i długotrwałej akomodacji. Kiedyś sam doświadczyłem czegoś zupełnie nieprawdopodobnego, obserwując po raz pierwszy z mojej miejscówki nad Bugiem - wysoka skarpa na obrzeżach Puszczy Białej. W drugiej połowie sierpnia, 15cm Newtonem widziałem rzezcy nieprawdopodobne.

Między innymi właśnie w M33 widziałem wyraźnie ramiona. Ale naprawdę niebo było takie na 7mag. Akomodacja - kilka godzin. Forma fizyczna - doskonała. Newton 35cm nigdy nie pokazał takich detali pod niebem 5mag.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic M33 rzeczywiście ekstremalny, ale chyba nie doceniasz naprawdę ciemnego nieba i długotrwałej akomodacji. Kiedyś sam doświadczyłem czegoś zupełnie nieprawdopodobnego, obserwując po raz pierwszy z mojej miejscówki nad Bugiem - wysoka skarpa na obrzeżach Puszczy Białej. W drugiej połowie sierpnia, 15cm Newtonem widziałem rzezcy nieprawdopodobne.

Między innymi właśnie w M33 widziałem wyraźnie ramiona. Ale naprawdę niebo było takie na 7mag. Akomodacja - kilka godzin. Forma fizyczna - doskonała. Newton 35cm nigdy nie pokazał takich detali pod niebem 5mag.

Pozdrawiam

 

Ale ja wcale nie twierdze, ze mam 5mag.

,,Niestety" niebo mam rewelacyjne a niestety dlatego bo mam do obserwatorium daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

WITAM!

 

Naprawde tyle wyłuskałem z M33 czy ktoś wierzy czy nie.

Niebo miałem wtedy w garnicach 7mag ,nie chce sie tutaj przechwalac ale mam wzrok ponad przecietną(stwierdzone podczas kilku badan u okulisty).

Jezeli chodzi o nasycenie to we wszystkich swoich szkicach chciałem pokazac co widziałem a nie jak to wyglada w okularze teleskpu,dlatego kontrast wszystkich szczegółów jest wzmocniony dla lepszego ich uwidocznienia.Nie chce sie tu powtarzac bo wielokrotnie juz mówiłem ze całkowita akomodacja oka nastepuje dopiero po ok 1,5godz.a dodatkowo jak poswiecimy pond 40 min obiektowi to jest efekt.

Zaletą szkicownia jest to ze rysujac pamietamy później pewne szczegóły poniważ zostały one utrwalone na rysunku.A samym tylko oglądactwem nie pamieta sie czy dany szczegół był widoczny czy nie.

 

POZDRAWIAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o nasycenie to we wszystkich swoich szkicach chciałem pokazać co widziałem a nie jak to wygląda w okularze teleskopu, dlatego kontrast wszystkich szczegółów jest wzmocniony dla lepszego ich uwidocznienia.

I być może tu jest pies pogrzebany. Erik, moja sugestia: postaraj się w kolejnych szkicach pokazać jednak jak to wygląda w okularze, bo potem po prostu będą pojawiać się pytania "czy ty aby ze zdjęcia nie rysowałeś". Jak najbardziej możesz utrwalać szczegóły, które wyłuskałeś po długiej obserwacji (choć tu sam mam dwa zupełnie przeciwstawne poglądy na sprawę i nie mogę się zdecydować na żaden z nich ;) ). Natomiast na pewno nie można wyciągać na rysunku najbardziej ulotnych detali tylko dlatego, że chce się dobitnie pokazać, że udało się je zaobserwować - bo wtedy robi się po prostu przekłamanie.

Mimo wszystko, jednym z ważniejszych celów prezentowania szkiców na forum jest odpowiedź na pytanie "co zobaczę takim a takim teleskopem?". Można oczywiście pójść w kierunku, który Ty wybrałeś, ale moim zdaniem trzeba to mieć na uwadze. Jeśli natomiast chcesz zaznaczyć, że widziałeś bardzo ulotne detale, które są trudniejsze do uchwycenia na rysunku bez ich przerysowania, to zawsze możesz ująć je w opisie (a na szkicu pominąć)

 

Nie chce sie tu powtarzac bo wielokrotnie juz mówiłem ze całkowita akomodacja oka nastepuje dopiero po ok 1,5godz.a dodatkowo jak poswiecimy pond 40 min obiektowi to jest efekt.

tylko potem może być problem jak poświecisz sobie światełkiem (nawet czerwonym) żeby coś narysować i chcesz wrócić do okularu. Może się mylę, ale na moje taka akomodacja na niewiele się zda, jeśli chcesz jednocześnie poszkicować (chyba, że masz pamięć fotograficzną).

 

również pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.