Skocz do zawartości

Simeis 147 (SH2-240)


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Kilka dni temu udało mi się wreszcie wrócić do codziennej aktywności. Znalazł się więc i czas na astrofoto.

 

Ta mgławica była dla mnie zawsze owiana aurą tajemniczości. Chociażby dlatego, ze odkryto ją stosunkowo niedawno. Mgławica ma 3 stopnie średnicy. Jest więc ogromna. Bardzo chciałem zobaczyć jak wygląda zawieszona w kosmosie w większym kadrze. A że nie znalazłem takiego zdjęcia w sieci, więc sam je postanowiłem popełnić. Powinienem to zrobić właściwie kamerą ST-10 - jest znacznie czulsza, ale ma mniejsze pole.

Nigdy nie fotografowałem przy czasie migawki 3600 sekund. To jest gaz na maksa jesli chodzi o mój sprzęt.

Jakościowo zdjęcie pozostawia wiele do życzenia, ale wynika to przede wszystkim z bardzo słabej jasności tego obiektu.

 

11 godzin ekspozycji czyli 11 fot po godzinie.

 

Simeis 147 jest niesamowicie słabym obiektem. Bardzo, bardzo wymagającym. Gdybym w taki sposób wyprowadził krzywew PS jak przy dzisiejszej obróbce na na przykład zdjęciu mgławicy Ameryka to podejrzewam, że na ekranie byłaby wielka świecąca biała plama.

Kilka słów o tej mgławicy napisałem w tamtym sezonie, gdy była zagadką i fotografowałem ją innym sprzętem. Link tutaj do zagadki.

 

Pozdrawiam serdecznie

Tiamat

 

Sprzęt: Nikkor 180 ED, SBIG STL 11000m, Losmandy G-11

Większa rozdzielczość tutaj.

simeis_147_AF_mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinne ekspozycje - szacunek :notworthy: - fotony skapywaly po jednym :). Znaleźć ja w sieci to faktycznie prawie cud - znalazlem tylko wzmianke z brzydkim obrazkiem ale to po prostu powala jak sie porowna.

Proponuje polska nazwę: Kłębek wełny albo po prostu Kłębek :)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy modyfikowany Canon by ją złapał. Wydaje mi się że raczej na pewno tak, trzebaby tylko wiekszej światłosiły, minimum f/4 i nie trzeba byłoby aż godzine naświetlać (pół godziny by wystarczyło, gdyż różnica między f/5.6 a f/4 to EDIT: 2 razy dłuższe/krótsze czasy plus mniejsza czułość Canona = ok 30 minut).

 

Jest dużo obiektów dostępnych na naszym niebie, których nikt jeszcze nie fotografował np. taki VdB 152 (choć to już nie długo :) ) albo IC 2118. Tyle że one są akurat refleksyjne i tutaj godzine już nikt by nie naświetlił przy europejskim LP :szczerbaty:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego. Jak wygląda zależność między światłosiłą, a długością naświetlania?

Sorki za off-topic

 

EDIT (jednak był błąd):

Z tego co mi powiedział niegdyś nasz forumowy kolega który jest dobry ze wzorów :szczerbaty: to x = (5.6/4)^2. Jeśli gdzieś zrobiłem błąd to proszę o poprawienie.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę stary wysyłaj to w świat! Im dłużej na to patrzę to mi się wydaje coraz ładniejsze :D

Aha, i niech mnie coś trafi jeśli to nie będzie następne zdjęcie na stronie głównej.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LBN826

 

Jednak opłaca się wybierać jasną optykę do astrofoto, zwłaszcza przy rzadkich bezchmurnych nocach u nas w kraju :)

 

Trudno się nie zgodzić. Oczywiście, przy jasnych M-kach to nie ma aż takiego znaczenia i można focić nawet f8. Ale przy trudniejszych, ciemniejszy robi się już problem rejestrowalności. Żeby coś było pojedyncze ekspozycje muszą jechać powyżej 30 min, a nawet 60. A wtedy pojawia się już problem jakości całego setupu - dosłownie każdy element musi być perfekt. Małe drgnięcie kabla i po godzinnej ekspozycji ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za to co napisaliście!

Spasiba, djakuju i wogóle. Wiele z tego jest ogromnie przesadzone, ale mimo to jeszcze raz wielkie dzięki!

 

Mam dla Was zagadkę.

Co to jest na tej animacji?

Niestety, żeby sensownie było ją widać musiałem zmontować GIFa, który ma prawie 3mb. Jest to sześć klatek- cropów, czyli sześć godzin. W środkowej częście na lewo przemieszcza się dziwny obłok. Wyglada jak oderwany fragment Simeisa:)

Co to jest?

 

Jeszcze wstawiam zdjęcie mgławicy w negatywie.

Tu większa rozdzielczość.

Wiszę jeszcze astrorelację z wakacji. Postaram sie niedługo uzupełnić.

Pozdrawiam

Tiamat

simeis_147_AF_invert_copy.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.