Skocz do zawartości

Cassini - czy jeszcze go widać.


Art 69

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego ja nigdy nie widziałem przerwy Cassiniego, nawet jak miałem bardzo dobre warunki?...Coś nie tak ze mną, czy z moim teleskopem?...Mieszkam w siedmiotysięcznym miasteczku, niebo mam dobre...i nic...

 

Cierpliwosci, ja dopiero zobaczylem pierwszy raz cassiniego po tym jak sie dowiedzialem o chlodzeniu teleskopu, czyli po roku obserwacji tej palnety, i w moim przypadku po min. 2 godzinach łapania temperaury. Oczywiscie warunki pogodowe to podstawa (najlepiej lekkie przymglenie).

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie patrzyłem przez twój teleskop (refraktor 90 mm f/10 ?) i twoje okulary także głowy nie dam, ale sądzę, że przerwę Cassiniego powinieneś zobaczyć.

Próbuj okularem 10 mm (pow. 90 i źrenica 1,1 mm).

W ostatnią niedzielę i poniedziałek widziałem Cassiniego (nie po całym obwodzie ale duże fragmenty) z balkonu w znacznie większym mieście. Mam teleskop tylko nieznacznie większy niż twój (SW 100 ED f/9), używałem dwóch okularów o długościach 12 i 7 mm.

Zadbaj o to, żeby nic nie świeciło Ci w oczy (jakieś latarnie czy okna sąsiadów) i czekaj na „tę chwilę”.

 

Na pewno się uda – Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwosci, ja dopiero zobaczylem pierwszy raz cassiniego po tym jak sie dowiedzialem o chlodzeniu teleskopu, czyli po roku obserwacji tej palnety, i w moim przypadku po min. 2 godzinach łapania temperaury. Oczywiscie warunki pogodowe to podstawa (najlepiej lekkie przymglenie).

Pozdr. Artur

 

Teleskop (i oczywiście wszystkie inne szkiełka) chłodzę zawsze min. 3-4 godziny. Teraz trzymam go cały czas na werandzie, na której temperatura jest równa temperaturze zewnętrznej :)

 

Nigdy nie patrzyłem przez twój teleskop (refraktor 90 mm f/10 ?) i twoje okulary także głowy nie dam, ale sądzę, że przerwę Cassiniego powinieneś zobaczyć.

Próbuj okularem 10 mm (pow. 90 i źrenica 1,1 mm).

W ostatnią niedzielę i poniedziałek widziałem Cassiniego (nie po całym obwodzie ale duże fragmenty) z balkonu w znacznie większym mieście. Mam teleskop tylko nieznacznie większy niż twój (SW 100 ED f/9), używałem dwóch okularów o długościach 12 i 7 mm.

Zadbaj o to, żeby nic nie świeciło Ci w oczy (jakieś latarnie czy okna sąsiadów) i czekaj na „tę chwilę”.

 

Na pewno się uda – Powodzenia.

 

Pogoda dobra, niebo ciemne, Saturn ostry (z dziesiątką i szóstką w wyciągu), a przerwy ani widu ani słychu.

Obiektyw i okulary mam czyste...ale mam wrażenie, że obrazy są czasami jakieś...dziwne...nie potrafię tego sprecyzować, ale czasem wydaje mi się, że mam jakiś syf na optyce, albo parę...sprawdzam, i wszystko jest w porządku...obraz jest niby ostry, ale przy delikatnych ruchach głową coś się deformuje...sam nie wiem...

 

Pozdrawiam i dziękuję za słowa otuchy :)

Dzisiejsze próżne poszukiwania przerwy Cassiniego osłodziłem sobie M44, M36, M37, M38, M81, M82, M13 i M92 więc w sumie nie było tak źle ;)

Edytowane przez lehoslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czasem wydaje mi się, że mam jakiś syf na optyce, albo parę...sprawdzam, i wszystko jest w porządku...obraz jest niby ostry, ale przy delikatnych ruchach głową coś się deformuje...sam nie wiem...

 

tutaj przeczytałem że przy bardzo małej źrenicy wyjściowej np. 0,5mm dają się we znaki niedokładności i zanieczyszczenia pływające na twojej własnej soczewce w oku - może to właśnie widzisz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj przeczytałem że przy bardzo małej źrenicy wyjściowej np. 0,5mm dają się we znaki niedokładności i zanieczyszczenia pływające na twojej własnej soczewce w oku - może to właśnie widzisz? :)

 

Z tym, że dopiero przy maksymalnym użytecznym powiększeniu mojego teleskopu, do którego potrzebuję okulara 5 mm (w moim przypadku barlow+okular 10mm), średnica źrenicy wyjściowej wynosi 0,5mm. To zjawisko występuje według pana Janusza_P tylko po zejściu pod tę granicę, a ja i tak zwykle obserwuję samą dziesiątką, co daje źrenicę wyjściową 1mm, rzadziej szóstką, co daje 0,6mm. Poza tym opisywane przeze mnie "dziwne zjawisko" pojawia się też w okularze 25mm. Czyli albo coś nie tak ze sprzętem (może bardzo tandetne okulary?), albo ze mną :) Chętnie zerknąłbym przez taki sam teleskop u kogoś, albo przez lepszy okular.

 

Mam nadzieję, że nie odchodzę zbyt bardzo od tematu wątku, wszak chodzi o dostrzeżenie przerwy Cassiniego ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cassiniego to właśnie skończyłem obserwować i go dojrzałem - wreszcie:)

nie było go widac dobrze... siedziałem przy okularze bawiąc się mikroruchami jakies 40 min, ale się udało i jestem szczęśliwy ;)

powiększenie 250x(cassini ledwo co dostrzegalny) i to przy niezlym seeingu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dodam ze power 240x na lustro 150 f/8 jest jak najbardziej użyteczne. w dobry seeing obraz ostry jak żyleta.
Potwierdzam.

w 150/750 + barlow Vixen +LV6 = 250x

cassini widoczny, czasami (chwile 1 sek.) coś jakby majaczyło na pierścieniach i wydawało mi się że widzę jakąś strukturę pierścieni na całej ich powierzchni. To jednak chyba max. jak na tą optykę. Nie mam dłuższego okularu, następny 9mm daje z barlowem 167x i to jest trochę za mało. Obraz co prawda znacznie jaśniejszy i żyleta, ale w porównaniu z 250x - mały.

Aha, teleskop stoi na balkonie w brezentowej torbie cały czas, więc ma temperaturę otoczenia - i to jest podstawa !!! + idealna kolimacja !!!

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj na Saturna trafilem przypadkiem, tzn podczas ustawiania montazu - kiedy montaz pytal mnie czy to na co sie skierowal to Regulus. Obok byl Saturn wiec zerknalem na niego - i zostalem juz tu na godzine. Widok byl super. Takich warunkow nie pamietam. Saturn byl widoczny z pasami na powierzchni przy powiekszeniu x400 (max mojego MT800). Cassini od czasu do czasu sie ujwanial. Potem oczywiscie przyszly chmury i sie skonczylo.

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......... Seeing 5/5. Obraz planety ani drgnie przy 200x. Przerwa Cassiniego rzuca się w oczy.........

 

Noce o bardzo dobrym seeingu ISTNIEJĄ!

Saturna jakiego dzisiaj widziałem zapamiętam na długo.

Obserwowany obuocznie i powiększony 300x wyglądał jak na forumowych fotografiach.

 

To był zachwycający widok.

 

PS

Na takie warunki obserwacyjne czekałem rok! Mam nadzieję, że na kolejne trafię znacznie wcześniej.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem jak spojrzałem na saturna to byłem w szoku. Takiego seengu to ja chyba nigdy jeszcze w życiu nie miałem (a przynajmniej nie w czasie widoczności tej planety). Dawało sie wycisnąć 400x bez większego problemu!

Przerwa cassiniego to wogóle nie był problem. Pasiaste szczegóły w atmosferze planety. Wyraźne wszystko jak...

Co więcej, całkiem wyraźnie było jeszcze widać takie jakieś pociemnienie w pierścieniach położonych od strony planety. Nie widziałem tego ani w 2007 ani w 2006r. (od kiedy to mam teleskop, który mi daje sensowną rozdzielczość), mimo , że pierścienie były w korzystniejszej pozycji...

Masakra :banan:

Dodam tylko, że obserwowałem z dachu mojego warszawskiego bloku...

Edytowane przez Grzegorz S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio z braku możliwości wyjazdów w teren dosyć często lukałem na Saturna i Łysego z balkoniku :)

 

O Księżycu nie ma się co rozwodzić w tym wątku ...

(na nowo odkryłem piękno jego małych kraterków w krótkich okularkach ;) )

 

...ale na Saturnie raz miałem naprawdę przyzwoity seeing jak na balkon z wszystkimi jego barierkami itp.

Cassini wylukany, po tym jak poprzeglądałem zdjęcia forumowe :) dodam, że przerwa w moim odczuciu lepiej widoczna po prawej stronie pierścienia w newtonie. (6mm Ortho)

4,8mm-owy okularek fajnie powiększa planetkę, jednak obserwacje przypominają coś na kształt patrzenia na rybki akwariowe z góry przez lustro wody falujace na skutek działania pompki czy innego też akcesoria akwarystycznego :)

Ten power musi poczekać na dobre warunki poza miastem...

 

Zaintrygowało mnie też coś, co widać na zdjęciach planetki forumowych naszych kolegów... a mianowicie ciemna kreska między pierścieniem a planetką, dobrze widoczna... mniemam, że jest to może cień pierścienia na planecie...?

 

Pozdrawiam

 

Ps. potestowałem też filterki planetarne wypożyczone od kolegi (dzięki Łukasz), ale tak narazie tylko bardzo lamersko ;)

Uszaty najbardziej spodobał się w niebieskim #80A, pas nad pierścieniem chyba w nim był najbardziej ewidentny... natomiast Łysy psychodelicznie wyglądał w czerwonym #23A :rolleyes:

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem chyba najlepszego Saturna w mojej paromiesięcznej karierze. Obserwacje na szybko, spod domu (wieś, lecz b.blisko okien), telep wychłodzony, okular nie, a planeta blisko Księżyca.

 

Sprzęt: Synta 8" + LVW 8mm + czasem filtr polaryzacyjny. Power 150.

 

Pas nad pierścieniem bez problemu, beżowawy. Cassini najpierw jako kropki, potem zakrzywione przecinki w "uszach". Zanikały i pojawiały się jako ostre kreseczki. Seening całkiem całkiem :rolleyes: Oczywiście spłaszczenie biegunowe, ostry cień pierścienia i jaby znikomy ślad drugiego pasa w atmosferze (chyba) :helo:

 

Gdybym miał krótszy okular i więcej czasu (i wyczyszczone z kurzu lustro :Boink: ) - byłoby znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się to dziwne wydaje, bo tego kurzu nie ma aż tak dużo, choć już jest wyraźnie widoczny (poza nim lustro jest czyste). Lecz jeśli to nie kurz, to co w takim razie widzę w każdym okularze? Jakby matowy refleks-zabrudzenie, jakbym w środku pola widzenia miał małą nalepkę z lekko zgniecionej przezroczystej folii :unsure: Wygląda jak coś między zaciekiem a zaparowaniem na szybie.

 

Refleks odpada, bo ta "nalepka" jest zawsze w tym samym miejscu, bez względu na zewnętrzne źródła światła.

 

Podczas ostatnich niedawnych obserw tego nie było.

 

A może coś na lusterku wtórnym? Teraz mi przyszło do głowy, idę sprawdzić.

 

Sorry za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Cassini wciąż widoczny już przy powiększeniu 120x , przy 240x wręcz wspaniale. Widoczne pasy, cień pierścienia na planecie oraz księżyce (wygląda na to, że wszystkie oprócz Mimasa i Enceladusa), ale sprawdzę to jeszcze dokładnie. Program satsat, z którego korzystam pokazuje je trochę w innym położeniu niż widzę przez teleskop, to pewnie kwestia położenia geogr. z którego się obserwuje? Oczywiście uwzględniam odwrócenie obrazu w zwierciadle;)

Edytowane przez sq8luv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Cassini wciąż widoczny już przy powiększeniu 120x , przy 240x wręcz wspaniale. Widoczne pasy, cień pierścienia na planecie oraz księżyce (wygląda na to, że wszystkie oprócz Mimasa i Enceladusa), ale sprawdzę to jeszcze dokładnie. Program satsat, z którego korzystam pokazuje je trochę w innym położeniu niż widzę przez teleskop, to pewnie kwestia położenia geogr. z którego się obserwuje? Oczywiście uwzględniam odwrócenie obrazu w zwierciadle;)

 

Saturn jest za daleko, żeby położenie geograficzne miało wpływ na ułożenie księżyców. Sprawdź czy dobrze ustawiasz czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni obserwuję saturna przy powiększeniach 200x i 240x , obraz zadawalający jak na warunki miejskie. Widoczna przerwa cassiniego, cień pierścieni i pasy na planecie. O godz. 21 namierzyłem marsa, ale obraz był niezbyt wyraźny, prawdopodobnie dlatego, że teleskop miałem skierowany wzdłuż ściany bloku.

 

Nareszcie pogodne noce!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.