Skocz do zawartości

M42 made in USSR


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Fotka popełniona wczoraj przy wyśmienitych warunkach (świetna widoczność, mógłbym spokojnie robić klatki po 30'). Niestety znowu byłem sam i nuda mnie zmogła koło północy :) Tym razem zabrałem na pokład HEQ5 stary rosyjski obiektyw Tair 4,5/300. Jest to szkło o konstrukcji Petzval'a, a więc daje pole płaskie jak stół bilardowy. Niestety mój egzemplarz upadł poprzedniemu właścicielowi (wujkowi) czego wynikiem było przestawienie się jednej soczewki. Na jasnych gwiazdach obiektyw daje duszki, które jednak starannie wymazałem w PS, wybaczcie :) Aberracja po sporym przymknięciu jest do zaakceptowania moim zdaniem.

 

Sprzęt: Tair 4,5/300, Canon 350D mod., HEQ5 guidowane Vestą SC1 i SW 70/500

Dane: 10x30", 5x2', 1,5', 6x10', 4x15' czyli 140' materiału (powinno być kilka razy tyle) na ISO800, f/~6

 

Po kliknięciu wyższa rozdzielczość (ograniczona szumem niestety):

m42slg7.jpg

 

 

Podobną fotkę można zrobić na dość tanim EQ5 guidując (choćby ręcznie), obiektyw Tair 3S 4,5/300 na allegro to wydatek rzędu 250zł. Wcale nie trzeba wydawać 10 000zł żeby się bawić w astrofoto :szczerbaty: Zachęcam do prób z krótką ogniskową!

 

 

pozdrawiam :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie.

Nie mogę się doczekać aż kupię EQ5 z napędem :) Wiem, że potem czeka mnie albo zmiana aparatu albo dokupienie C350 tylko do astrofoto. Ale na początek mój aparat wystarczy do krótkich czasów i ogniskowych.

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos jesteś dla mnie mistrzem w foceniu nieba :Salut:

Twoje fotki są dla mnie inspiracją, a w dodatku focisz mój ulubiony obiekt :Beer:

 

Pozdrawiam i czekam na jeszcze!

 

Ty nie czekaj, montaż masz niczego sobie, jakieś tele do aparatu i dawajjjjj :D

 

Qbanos świetna fotka, podobają mi się te spajki na najjaśniejszej gwiazdce :D

 

Swego czasu zastanawiałem się nad przydatnością tego taira do astrofoto i teraz mam już jasność.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie trzeba wydawać 10 000zł żeby się bawić w astrofoto :szczerbaty:

 

 

 

:blink: pozdrawiam Cie Kubo... bez sarkazmu...

 

i gratuluje efektów, przecieraj dalej sciezki dla ludzi takich jak Ja, co nie maja tych dziesieciu paczek w portfelu na sprzet...

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie jedzie już EQ3 Soligora, a w torbie foto czeka krótszy brat Twojego Taira, dostosowany do słabszego monta - Tair 11A czyli Petzval 135mm/2.8.

 

Tairy z końcówką A są świetnym rozwiązaniem dla Nikoniarzy (jak ja) - nie trzeba do nich przejściówki z soczewką, która kładzie astrofoto. Wystarczy adapter z allegro i przekręcenie 3 śrubek i mamy obiektyw z końcówką do Kieva czyli bagnetem Nikona.

 

Czekam z niecierpliwością na pierwsze próby, aczkolwiek zgodnie z tradycją kupna sprzętu astro, właśnie skończyła się u mnie pogoda;-)

 

Pzdr,

karpies

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne, wyważone, dobre zdjecie. Choć obiekt znany, naświetlany, szkicowany.... to jednak zatrzymałem się chwilę i cieszyłem twoim zdjęciem. Dziękuję i proszę o więcej. 3maj ten klimat...

 

dobrych warunków i dobrej zabawy

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie trzeba 10k, no ale te 2-3k to już trzeba mieć. Bo ten obiektyw przecież do jakiegoś aparatu trzeba przykręcić.

A jeszcze montaż EQ5 parę stów+ napedy to juz z tysiak jest + ten aparat (lustrzanka -powiedzmy canon używany z 1000 zł)+ jakiś laptop za parę stów no i ten obiektyw za 200 stówy.

 

Za to kilkadziiesiąt k i wiecej to trzeba jak chcemy rywalizować z co lepszymi astrofotografami - a i tak czeka nas sromotna porazka za hubblem ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie trzeba 10k, no ale te 2-3k to już trzeba mieć. Bo ten obiektyw przecież do jakiegoś aparatu trzeba przykręcić.

A jeszcze montaż EQ5 parę stów+ napedy to juz z tysiak jest + ten aparat (lustrzanka -powiedzmy canon używany z 1000 zł)+ jakiś laptop za parę stów no i ten obiektyw za 200 stówy.

 

Niby tak, ale zauważ, że wiele osób aparat, laptop i EQ5 już ma. Ale z jakiegoś trudno pojętego powodu, nawet nie próbując mówiąc, że na astrofoto trzeba dużo kasy. Nie wiem, może ten pęd za długością to powoduje. Im większy telep, tym lepiej. A faktycznie jest tak, że z ogniskowymi do 300 mm można zrobić bardzo dużo i to prawie na każdym paralaktycznym montażu.

 

Nie wiem, skąd wy bierzecie pogodę. Nie mniej - wg mnie świetne zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o obiektywach f=300, to ścigajac się dzisiaj z chmurami samotnie w polu, zachaczylem o gwiazdozbior Woźnicy, żeby trochę sobie przypomnieć parę deesów. Padło na M38 i okolice, gdzie jest skupisko gromad, a nadto i mglawic, że az się prosi zrobić fotke tego miejsca w szerszym ujęciu i kolorze. Tak pospiesznie po jednej fotce przy okazji komety Holmes która mija skupisko galaktyk i do chaty. 1X200sek, ISO-800, Sonnar300/4(5,6)

IMG_1115a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za komentarze :Beer: Nie do końca to wyszło tak jak chciałem, jednak Tair jest trochę za ciemny, marzy mi się jakies f/2.8 albo chociaż f/4... :)

 

Przysłona była ustawiona pomiędzy f/5.6 a f/8, myślę że było jakieś f/6.2 (nie ma tam f-stopu). Ciemne niebo to jednak podstawa, przy tej przesłonie robiłem wczoraj 15-minutowe klatki na ISO800 i tak wygląda surowa:

 

img9173oz9.jpg

 

Tło już dość jasne, ale to w końcu nie zenit i tylko 7km od miasta :) Z chęcią pociągnąłbym te 20-25 minut ale komu by się chciało tyle czekać... :szczerbaty:

 

Nadal zachęcam do atakowania krótkich ogniskowych! Trzeba tylko pamietać o odpowiedniej ilości materiału, im większe LP tym więcej musimy naświetlić, niestety.

 

 

pozdro

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pokaz jak szumi Canon :) Wersja bardzo hardcorowa, ale wiem już, że będę chciał wyciągnąć w przyszłości te mgławice wokół m42. Jak narazie przynajmniej widzę, że tam są :)

 

m42deepkr9.jpg

 

pozdro :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

a czy wg Ciebie zestaw Canon 400D, HEQ5 i sigma http://pasaz.onet.pl/a23af049ffffffc00023f...%3F%26lista%3D0 ma wogóle sens (a propos 300mm)?

 

A M42 :notworthy:

 

Jeśli jest to Sigma 70-300 APO to nie ma sensu przy 300mm (70mm to jest max, a i tak jest cienko). Do astrofoto wybieraj obiektywy stałoogniskowe. Trzeba zwracać uwagę na w miarę płaskie pole i brak aberracji. Niestety w przedziale do 2000zł nie ma chyba nic takiego. Proponuje Taira 3S :lol: Ma płaskie pole, a jak się przymknie trochę to aberracja nie jest jakaś straszna (patrz moja fotka).

 

Co do reszty zestawu to jak najbardziej, chociaż jeśli chcesz wieszać tylko teleobiektyw to nie potrzebujesz nośności HEQ5 :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pokaz jak szumi Canon :) Wersja bardzo hardcorowa, ale wiem już, że będę chciał wyciągnąć w przyszłości te mgławice wokół m42. Jak narazie przynajmniej widzę, że tam są :)

 

Te mgławice są już widoczne na głównym zdjęciu w postaci braku gwiazd...

 

Bardzo fajna fotka... Wcześniejszy Orion też wymiata

 

Podoba mi się Twój sposób obróbki i staranność

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.