Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

     Skoro "biało" zrobiło się w tym wątku, to i ja dorzucę parę nowych fotek w zimowych aranżacjach (z dodatkowymi ciekawostkami przyrodniczymi).

 

Na początek dwie, zrobione zupełnie przypadkowo zwykłą komórką (Samsunga), bo akurat nie miałem wtedy nic innego przy sobie.

 

     Porosty to bardzo ciekawe organizmy. Niektóre całkiem dobrze czują się w mieście (są wskaźnikiem niezbyt czystego powietrza), bo bardzo lubią NO2, tak jak Złotorost ścienny (Xanthoria parietina):    

Zlotorost-scienny1.jpg.3e58af7eeae35fc25c83c3adb3b56aa7.jpg

 

Zlotorost-scienny2.jpg.c67260f92e50739c0bf8920bbdfab15d.jpg

 

Ciekawy film z wiedzą o porostach w pigułce (wskaźnikach czystego powietrza):  TUTAJ.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

Poniżej materiały z pieszej wycieczki do:

foto1_suchyy-22-01-2022.jpg.a461e141784a38cae202358a3a11c65c.jpg

 

 

     Mnóstwo połamanych drzew (również po zeszłorocznych wichurach):

foto2_suchyy-22-01-2022.jpg.9f38799eacc593fb0754c23f7598dc4b.jpg

 

 

... niektóre poukręcane, jak zapałki:

foto3_suchyy-22-01-2022.jpg.4a615c6ade14eb4f188dd2d21d85eed3.jpg

 

 

Piękny w swojej okrutności: rak drzewa! Jak się dobrze przyjrzeć, to przypomina misia Koalę wspinającego się na pień:

rak-drzewa.jpg.1a249589d6e9433d0b6d169375481767.jpg

 

 

... i jeszcze ciekawostka "inżynieryjna": wieżowce dzięciołów (w budowie) ;):

wiezowiec-dzieciolow1.jpg.1765cc3c7f76120fe03c76fedbb98bbd.jpg

 

wiezowiec-dzieciolow2.jpg.5f930cec44c83306e126fb34599243d3.jpg

 

 

Na koniec mała impresja artystyczna pt. "Diament", związana z powyższymi materiałami. To malutki kryształek lodu, niczym nieoszlifowany diament, ukryty w mchu porastającym pień starego dębu:

diament2.jpg.7eab8843eed31975d75490b50a75f1e5.jpg

 

 

... i niżej pełny kadr, z którego wyciachałem gimpem powyższe foto ("diamencik" dostrzegłem przypadkiem dopiero w domu, analizując zrobione fotki):

diament1.jpg.4087345f8bb1edddf26054c3fc15ab33.jpg

 

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

     Piękna, słoneczna pogoda w dniu dzisiejszym, aż zachęcała do wyruszenia w teren. Spokojne, niedzielne przedpołudnie z błękitnym niebem nad głową, nastrajało w końcu optymistycznie, zwłaszcza, że na drzewach pojawiły się bazie, zwiastujące cieplejszą porę roku. Popatrzcie na ten błękit i radujcie oczy:

 

bazie.jpg.cbbb9ffa317bf859beadf541b7c4a844.jpg

 

     Co prawda, na wiosnę trzeba będzie jeszcze trooochę poczekać, ale przynajmniej te kilka dni ze Słońcem pozwoli odetchnąć pełną gębą. Niestety, prawdopodobnie od środy znowu powrót do szaroburości pospolitej! :(

 

    Dzisiaj nie miałem zbyt wiele czasu na spacerowanie, ale zawsze staram się mieć oczy szeroko otwarte, żeby nie przegapić interesujących do focenia wydarzeń/obiektów. Ostatnio sporo przyglądam się z bliska pniom drzew w poszukiwaniu porostów i mchów, co często wywołuje na twarzach postronnych przechodniów "banany" uśmiechów! Faktycznie, że może to wyglądać trochę dziwnie, kiedy starszy facet gapi się z bliska na drzewo, jak przysłowiowa sroka w gnat. ;):) Jak się jednak okazuje, warto, bo można wyczaić takie ciekawe widoki, jak niżej.

 

Kolorowy makrokosmos na korze drzewa:

makrokosmos3.jpg.acf4040bcfa73eb7435565ae5df49be5.jpg

 

 

 

     Wracając z wycieczki trafiłem na niezłe przyjęcie. :brawo:

 

Przylot na imprezę:

przylot.jpg.92d30b8ffb43db6b01a5a00967906b72.jpg

 

 

... pierwsi goście:

party1.jpg.0aab2f9b3fafa10b6eaa2342c02e1cb8.jpg

 

 

... srocze party ;):):D:

party2.jpg.f6beaaa5c464482215d687184c03a8ff.jpg

 

 

Zagadka dla spostrzegawczych: ile srok widać na ostatniej fotce? Dla ułatwienia podpowiem, że jedna dopiero co wylądowała, a kilka innych chowa się za towarzyszkami. Dawno już nie widziałem takiego sroczego sejmiku (wygląda na przedwiosenne biuro matrymonialne :uhm: )! ;)

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Kolejna zagadka przyrodnicza. Co to za drzewo? Nie należy u nas do popularnych: dlaczego, wystarczy popatrzeć na poniższe foto. Trzeba uważać żeby się na to nie nadziać! :uhm: Akurat to rośnie niedaleko mojej chaty i szczerze powiem, że nie wiem gdzie w Lublinie są kolejne tego typu egzemplarze. Jest oryginalne nie tylko ze względu na te ogromne, twarde i niezwykle ostre kolce:

 

drzewo-oj.thumb.jpg.4c45f0e2071ac518b3d31e53d6fe7099.jpg

 

Dla ułatwienia podam, że nie jest to nasze rodzime drzewo.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Darek_B napisał:

Ooo widziałem takie w Australii. Ale wtedy nie wiedziałem jak się nazywają, tam nawet trawa była jakaś inna. :)

ps.

Teraz już wiem: Gleditsia triacanthos czyli Iglicznia trójcierniowa.

 

... funkcjonuje również spolszczona nazwa łacińska, czyli: Glediczja trójcierniowa i potocznie Iglicznia pospolita. Tak, to bardzo dziwaczne drzewo, zwróćcie na nie szczególną uwagę, jeśli będziecie mieli okazję zobaczyć je na żywo. Oprócz tych niesamowitych i niezwykle ostrych cierni (średnio 20-to centymetrowej długości :new_shocked: ), formujących kolczatki na pniu, tworzy niezwykłe owoce w postaci dużych strąków, dochodzących do 40 cm długości! Drzewo pochodzi z Ameryki Północnej i rośnie całkiem spore. Popatrzcie na moją iglicznię z zeszłorocznymi owocami, widocznymi w rozłożystej koronie, teraz zimową porą bez liści (przypominających pokrojem liście akacji):

 

glediczia_trojcierniowa2.thumb.jpg.433ab52ed62963f11716b5d2c9bc39e4.jpg

 

glediczia_trojcierniowa1.jpg.fb8a6be70db109a9ff4eb60953fb1f35.jpg

 

 

... i jeszcze kilka fotek zacytowanych z netu:

 

trójciernie:

https://drzewa.nk4.netmark.pl/zasoby/atlas/glediczja/glediczja_trojcierniowa/glediczja_trojcierniowa_201.jpg

 

https://drzewa.nk4.netmark.pl/zasoby/atlas/glediczja/glediczja_trojcierniowa/glediczja_trojcierniowa_493.jpg

 

https://drzewa.nk4.netmark.pl/zasoby/atlas/glediczja/glediczja_trojcierniowa/glediczja_trojcierniowa_490.jpg

 

 

owoce:

https://drzewa.nk4.netmark.pl/zasoby/atlas/glediczja/glediczja_trojcierniowa/glediczja_trojcierniowa_741.jpg

 

https://drzewa.nk4.netmark.pl/zasoby/atlas/glediczja/glediczja_trojcierniowa/glediczja_trojcierniowa_701.jpg

 

Źródło: mojedrzewa.pl

 

 

Pozdrawiam: Jurek

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 17.02.2022 o 14:06, suchyy napisał:

 

... funkcjonuje również spolszczona nazwa łacińska, czyli: Glediczja trójcierniowa i potocznie Iglicznia pospolita. Tak, to bardzo dziwaczne drzewo, zwróćcie na nie szczególną uwagę, jeśli będziecie mieli okazję zobaczyć je na żywo. Oprócz tych niesamowitych i niezwykle ostrych cierni (średnio 20-to centymetrowej długości :new_shocked: ), formujących kolczatki na pniu, tworzy niezwykłe owoce w postaci dużych strąków, dochodzących do 40 cm długości! Drzewo pochodzi z Ameryki Północnej i rośnie całkiem spore. Popatrzcie na moją iglicznię z zeszłorocznymi owocami, widocznymi w rozłożystej koronie, teraz zimową porą bez liści (przypominających pokrojem liście akacji):

 

Pozdrawiam: Jurek

 

 

Możesz napisać, gdzie dokładnie to drzewo rośnie? Chętnie bym je obejrzał.

Zresztą mam wrażenie, że kiedyś je już widziałem, tylko nie pamiętam gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomaszB napisał:

Możesz napisać, gdzie dokładnie to drzewo rośnie? Chętnie bym je obejrzał.

Zresztą mam wrażenie, że kiedyś je już widziałem, tylko nie pamiętam gdzie.

 

     Faktycznie, mogłeś je widzieć, jeśli jeździłeś na basen do SPA ORKANA. Po drugiej stronie ul. Szaserów (boczna  ul. Orkana) rośnie fotografowana przeze mnie Iglicznia (z grupą kilku młodszych osobników) - zaznaczyłem na zrzucie z map Google. Te wielgachne strąki walają się pod nią cały rok (o ile administracja osiedla nie pozbiera). Nasiona ze strąków są prawdopodobnie jadalne, ale nie widziałem żeby je ptaki jadły. Dla drobnych ptaków pewnie są za duże i trudne do wydobycia z twardych strąków! Myślę, że takie Iglicznie rosną również w innych punktach Lublina, ale kto się przygląda bliżej drzewom? :icon_rolleyes: (jeśli wiecie, dajcie info?).

  

26641357_Iglicznia_ulSzaserw_Lublin-opis.jpg.4ada1c29b3ff83b87499b42a6a663d32.jpg

 

     Pokażę jeszcze uschnięty owoc (strąk) Igliczni, który przed chwileczką sfociłem (w tle widoczny kwietniowy śnieg pod moim balkonem - chyba już ostatnie podrygi zimy). Strąk z nasionkami działa jak grzechotka, wytwarzając ciekawe niezbyt głośne dźwięki:

 

owoc-Igliczni.jpg.35f42d9e027e88a3d8075a0980304d30.jpg

 

 

     U mnie na Błoniach rośnie jeszcze inne dziwaczne drzewo. Napiszę o nim późnym latem, żeby pokazać fotki i opisać ciekawe atrybuty.

 

Pozdrawiam; Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, suchyy napisał:

 

     Faktycznie, mogłeś je widzieć, jeśli jeździłeś na basen do SPA ORKANA. Po drugiej stronie ul. Szaserów (boczna  ul. Orkana) rośnie fotografowana przeze mnie Iglicznia (z grupą kilku młodszych osobników) - zaznaczyłem na zrzucie z map Google.

 

Dzięki.

Jeździłem tam z dziećmi na rowerach jak były mniejsze :-). Na kolce nie zwróciłem uwagi, ale te strąki mnie zawsze intrygowały :-). Mieszkam na "Skarpie", czyli rowerami mieliśmy tam jakieś 15 minut.

 

4 godziny temu, suchyy napisał:

 

Myślę, że takie Iglicznie rosną również w innych punktach Lublina, ale kto się przygląda bliżej drzewom? :icon_rolleyes: (jeśli wiecie, dajcie info?).

Ja się czasem przyglądam, bo lubię drzewa, ale się na nich nie znam :-).

 

4 godziny temu, suchyy napisał:

     U mnie na Błoniach rośnie jeszcze inne dziwaczne drzewo. Napiszę o nim późnym latem, żeby pokazać fotki i opisać ciekawe atrybuty.

Pozdrawiam; Jurek.

Chętnie zobaczę co jeszcze ciekawego rośnie.

Z rosnących w Lublinie polecam katalpie i miłorzęby. Kilka można znaleźć w różnych miejscach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.