Skocz do zawartości

Merkury sprzed kilku dni


Janus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 miesięcy temu...

:blink: niezłe! (choć stare)

A new ray crater is seen at approx. 305 degrees W and -35 degrees. It was not imaged by the MESSENGER

takie wielkie kratery które nawet z ziemi dobrze widać to raczej rzadko powstają. porównanie zdjęć z poprzedniego przelotu messengera z tym co sfilmuje we wrześniu tego roku może być baaardzo ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej

A ja dziś na Merkurego polowałem. Niestety był za chmurami. Coś tam widac było ale cieniutko. W Maku127 z Lantanem 9 cos na wzor fazy widac bylo alw to ledwo, ledwo. Ale co tam. pierwszy raz w życiu Merkurego przez teleskop widziałem

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj też się zasadzilem na Merkurego bo to ostatnie chwile kiedy zniknie mi za ściana budynku. Jedyna szansa na fotki to 26 kwietnia jeśli będzie pogodnie przy złączeniu z Księżycem. Tym razem robiłem fotki na siłę, będzie co będzie, no i fazę widać, ale kolor zdecydowanie zafałszowany przez atmosferę że przebija Marsa intensywnością, nawet balans nie pomógł. (ognisko gł. SC10")

merkury_22_04_09b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja go wczoraj widziałem z dachu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, podczas artystycznego wydarzenia autorstwa angielskiej artystki Rae Chapman, w ramach konferencji "Europejskie Regiony Kultury". Uczestniczyliśmy z Tadeo (i z teleskopami) w tym wydarzeniu. Co ciekawe Merkury był widoczny kilka stopni ponad hotelem "Mercure", odrobinę ponad neonem z nazwą hotelu. Szkoda, że nie miałem aparatu, była świetna okazja na zrobienie zdjęcia "z podpisem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rzadko kiedy Merkury jest tak dobrze widoczny gołym okiem w centrum dużego miasta (np. w Warszawie), tak jak teraz, pod koniec kwietnia 2009 roku.

 

gallery_14903_3_9539.jpg

To zdjęcie wykonałem 24 kwietnia 2009 r, o godz. 20h 56m CWE.

 

Kilka dni wcześniej próbowałem zrobić zdjęcia Merkurego przez swój refraktor, ale rozmiar tarczy wyszedł zbyt mały, aby te zdjęcia tu pokazać. Może 27 kwietnia, na pokazie w CAMKu teleskopem 350mm, uda się wykonać zdjęcia tarczy Merkurego w większej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku, to moje drugie podejście do Merkurego. Poprzednio, skończyło się spacerem na wał i oglądaniem kominów, a Merkury zaginął niezauważony, gdzieś tam, w poświacie słońca. Tym razem, przyłapany został (21.04.2009), mimo całkiem jeszcze jasnego nieba, w momencie "skoku" z komina elektrowni do rzeki Skawinki :). Nie miałem ze sobą żadnych przyrządów obserwacyjnych, ale przynajmniej udało się go uwiecznić na zdjęciach.

merkury_2009_1.JPG merkury_2009_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie udało mi się złapać Ksieżyc w teleskopie na montażu i on sobie go prowadzi. To było o 16:30. Około 17:30 Księżyc będzie w południku z Merkurym i wystarczy zjechać telepem półtora stopnia w dół żeby mieć Merkurego w polu widzenia. Poszukiwania zacząłem już koło południa, ale u nas niebo jest nie najlepszej czystości, jest zbyt jasne, w efekcie szukanie lornetkami 10x50 i 25x100 nie dały rezultatu. Postanowilem użyć telskopu i podziałki ra./dec. według których skierowałem go we właściwie miejsce z różnicy współrzędnych, mając Słońce za punkt odniesienia. Kiedy zauważyłem go z trudem w telskopie przy 100x, zrozumiałem dlaczego nie miałem szans.

 

Ps. Właśnie zgubilem "cieniasa" kiedy zjechałem w dół do Merkurego i teraz szukam obydwóch, ale bez skutku jak na razie. :angry:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 17:30 Księżyc będzie w południku z Merkurym i wystarczy zjechać telepem półtora stopnia w dół żeby mieć Merkurego w polu widzenia.

 

W południku z Merkurym będzie dopiero około 21:00. Teraz jeszcze przez pewien czas Merkury jest na lewo od Księżyca na podobnej wysokości nad horyzontem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie używany SkyMap i sie zapomniało o porawce czasu. :Boink: Nie udało się wcześniej, no to było później już w towarzystwie. Zrobilem jednego avika, bo więcej nie było sensu nagrywać mimo wyższej pozycji Merkurego, nic lepiej pod względej seeingu. Na pociechę podłączyłem Sonnara 300/4 i strzelilem kilka seri fotek. Oto stack z 5-ciu, ale musiałem go przyciąc z prawej strony, gdyż pojawil się tam obraz ściany balkonu.

zlaczenie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mnie też udało się dziś powalczyć Canonem :)

 

Efekt: Łysy, Siostry i Merkury :D

 

Obiektyw Revuenon 200mm (f/4) - trochę wali abberką ale najlepiej nadawał się do kadru.

 

200mm_3.jpg

 

i z samolocikiem w tle ;) (niestety złapały się już kominy wentylacyjne pobliskiego bloku <_< )

 

200mm_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.