Skocz do zawartości

IC 1318 - Gamma Cygni Nebula


Rekomendowane odpowiedzi

... no i nadszedł kolejny "sky-buster" ;) Sprzęt już okiełznany. Kupuj filtry narrowband, którymi z miasta poszalejesz niewiele gorzej, niż chłopaki w Nowym Meksyku ;)

 

decyzja już zapadła, zastanawiam się tylko gdzie zamówić żeby nie czekać za długo :D,

nie znasz jakiegoś sklepu w Uni gdzie dostane filtry astrodona

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wersja z Canona z filtrem UHC Astronomic. 7x600s ISO800, EQ5, Stellarvue 80ED, kolory "naturalne"...

Wszystko poszło źle podczas tego focenia i te 2H nocy zdatnej do focenia ..... chyba zmienie hobby B)

Ale ogólnie jest to chyba łatwa mgławica do ustrzelenia.... trzeba się tylko dobrze przyłożyć. Będzie sobie czekała w kolejce na poprawkę w lepszych czasach ( moze jutro ? :Beer: )....

labedz_00XL600.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie tez tak Canon teraz szumi przy tej temperaturze ? Ja oniemiałem ile kropeczek mi wychodzi a szczególnie widać to na darkach.

Szumi jak cholera... właściwie w temperaturze 15C nie da się focić - taką miałem temp w niedziele kiedy próbowałem sfocić trąbe słonia i w zasadzie nic nie udało mi się złapać.... wczoraj było 10C więc coś już widać.... Wlasnie kombinuje sobie termometr do kompa taki co robi logi z wykresikiem zmian co by wywalać klatki naświetlone w temp powyżej 11-12C i aby darki robić z uwzględnieniem zmian ..... w zasadzie mam juz taki ( 15PLN i 1/2H lutowania ) tylko musze go uruchomić ponownie ( dam znać odpowiednim tematem ).

 

SBIGa trzeba..... Piort_s już to wie.... <_< .... ja niestety też :huh: .....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyobraźcie sobie, jak parę tygodni wcześniej próbowałem focić na płd. półkuli, gdzie było 27 stopni o północy. Mój 5D pokrył się totalnie hotpixelami. W pierszej chwili pomyślałem - no ładnie, coś mi się zepsuło. A potem zrozumiałem, że temp. bliska 30 stopni nie jest najlepsza do długich ekspozycji ;).

 

Tak więc panowie - 15 stopni... hmmm - nie narzekajcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szumi jak cholera... właściwie w temperaturze 15C nie da się focić - taką miałem temp w niedziele kiedy próbowałem sfocić trąbe słonia i w zasadzie nic nie udało mi się złapać.... wczoraj było 10C więc coś już widać.... Wlasnie kombinuje sobie termometr do kompa taki co robi logi z wykresikiem zmian co by wywalać klatki naświetlone w temp powyżej 11-12C i aby darki robić z uwzględnieniem zmian ..... w zasadzie mam juz taki ( 15PLN i 1/2H lutowania ) tylko musze go uruchomić ponownie ( dam znać odpowiednim tematem ).

 

SBIGa trzeba..... Piort_s już to wie.... <_< .... ja niestety też :huh: .....

 

Latem praktycznie Canonem nie da się focić, temperatura musi być poniżej 10 st C, a najlepiej poniżej 5 st C. Czyli tak jakby opadają nam 3 miesiące kiedy jest za jasno i za ciepło. Zostaje 9 miesiecy na focenie z czego połowa jest z Księżycem a więc tak naprawdę Canon pozwala na focenie w ciągu około 5 miesięcy w roku. CCD nie ma takich ograniczeń, dlatego jest to mus, choć niekoniecznie SBIG (stara technologia :) ) Zresztą pod wzgledem chłodzenia zdecydowanie lepszy jest FLI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem praktycznie Canonem nie da się focić, temperatura musi być poniżej 10 st C, a najlepiej poniżej 5 st C.....

 

Hehe poczekaj az pokaże wyniki z klatek robionych powyżej 15st (cos miedzy 15 a 19). Jeszcze potrzebuje jedna sesje żeby dorobić dosłownie kilka klatek ale nie powiem żeby tak wogole sie nie dało B)

 

Fragment 8min darka w temp 18st wygląda tak (poniżej) i przypomina mi klatki z sbiga :-)

 

350Dmod_8min_17st_szumy.jpg

 

Sprawdzę w temp pow 20-22 st - to będzie dopiero widok ! :lol:

 

 

A tak na poważnie to potwierdzam słowa qbanosa ze tak ponizej 10 st by pasowało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu natrafiłem na stronkę amatora z okolic Mediolanu - focił canonem umieszczonym w takiej małej "lodówce" na Peltiery. Nawet mu to nie skraplało wody na matrycy itp. Nie mogę sobie przypomnieć adresu, ale chyba nazywa się Franco Squeglia?. Zaraz to sprawdzę.

Edit:

Franco Sgueglia - stronka otwiera się po wpisaniu nazwiska w google, jest dokładny opis "cold box for digital camera" i fotki

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu natrafiłem na stronkę amatora z okolic Mediolanu - focił canonem umieszczonym w takiej małej "lodówce" na Peltiery. Nawet mu to nie skraplało wody na matrycy itp. Nie mogę sobie przypomnieć adresu, ale chyba nazywa się Franco Squeglia?. Zaraz to sprawdzę.

Edit:

Franco Sgueglia - stronka otwiera się po wpisaniu nazwiska w google, jest dokładny opis "cold box for digital camera" i fotki

 

Troche nie wierze w takie wynalazki.... chłodniej będzie z całą pewnością, ale wątpie aby aż o 25C - tyle to mozna uzyskaźć peltierem schładzając małą płytkę ale nie wnętrze całej dużej skrzynki. Ba... da się pewnie i schłodzić taką skrzynkę ale Peltierem o mocy powiedzmy 10A i więcej a takie urządzenie niestety wymaga olbrzymiego radiatora od strony ciepłej co nam w cudowny sposób zwiększa wagę zestawu ( już pomijam wagę skrzynki )

To raz.... dwa - wymień w takim aparacie teraz baterie podczas sesji....

Trzy zawieś to na aparacie tak by się ni gibało....

Cztery - a co będzie jak jednak skropli się trochę wody ?

Pięć - ile będzie nam sie chciało czekać na schłodzenie całego aparatu.... bo trochę to jednak potrwa ( godzinę, dwie ? )

 

A teraz policzmy :

skrzynkę zrobimy za powiedzmy 100zl ( wersja optymistyczna )

zasilacz do tego - 200zł

peltier - 100zl

radiatory - 200zł

zasialnie do aparatu co by jednak nie zmieniać bateryjek - 200zł ( albo i wiecej, już nie pamiętam )

-------

800zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, nie no chyba nie będzie tak źle, przecież pojemność cieplna dslr'a jest minimalna - to prawie sam plastik. Mocowanie jest proste, a do środka można przecież włożyć trochę dessicanta. Ale fakt - to rozwiązanie raczej stacjonarne. Właściwie to jakiś czas temu kupiłem dwa Peltiery, radiatory, wentylator, jakiś klej termoprzewodzący itp., ale kompletnie nie mam czasu żeby to teraz złożyć - ale mam zamiar :ha:

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, nie no chyba nie będzie tak źle, przecież pojemność cieplna dslr'a jest minimalna - to prawie sam plastik. Mocowanie jest proste, a do środka można przecież włożyć trochę dessicanta. Ale fakt - to rozwiązanie raczej stacjonarne. Właściwie to jakiś czas temu kupiłem dwa Peltiery, radiatory, wentylator, jakiś klej termoprzewodzący itp., ale kompletnie nie mam czasu żeby to teraz złożyć - ale mam zamiar :ha:

Może takie rozwiązanie jest prostsze :)

 

http://ghonis2.ho8.com/rebelpeltier.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.