Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 1-ego sierpnia 2008


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

fotografowałem zaćmienie w Jarosławcu nad morzem. Z racji rotacji turnusu nie miałem czasu przejrzeć konkretnie materiału. Poniżej fotka z zaćmienia obrobiona w 10 minut. Tylko levelsy i preferencja składowych kolorów przy migracji do grayscale...

 

Co mnie najbardziej urzekło w tym zaćmieniu, to to, że było widać na tle tarczy nierówności księżyca.

 

Zdjęcie Nikon D40, ND5 Badeera + Synta 8" dobson

 

 

DSC_6537_xxx.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

fotografowałem zaćmienie w Jarosławcu nad morzem. Z racji rotacji turnusu nie miałem czasu przejrzeć konkretnie materiału. Poniżej fotka z zaćmienia obrobiona w 10 minut. Tylko levelsy i preferencja składowych kolorów przy migracji do grayscale...

 

Co mnie najbardziej urzekło w tym zaćmieniu, to to, że było widać na tle tarczy nierówności księżyca.

 

Zdjęcie Nikon D40, ND5 Badeera + Synta 8" dobson

DSC_6537_xxx.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

Wspaniała ostrość - faktycznie pięknie widać rzeźbę brzegu Księżyca. Kto nie wierzy - niech sobie powiększy!

Gratulacje dla Ciebie i Twojego sprzętu.

Edytowane przez Aquamarin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem się doszukać szczeny po obejrzeniu tego materiału ,napisałem o zgodę na umieszczenie tego filmiku zza koła podbiegunowego , konkretnie z Hornsund

 

Kolega będąc tam już lata na ekspedycji polarnej miał tylko 89% tarczy , ale efekt i tak jest niesamowity.

 

 

 

http://www.przewodnicy.zakopane.pl/rozne/f...rnsund_2008.avi

autor : Witek Kaszkin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniała ostrość - faktycznie pięknie widać rzeźbę brzegu Księżyca. Kto nie wierzy - niech sobie powiększy!

Gratulacje dla Ciebie i Twojego sprzętu.

 

Dzięki za przychylną opinię, choć zdjęcie to nie jest jeszcze tak ostre, jak bym tego chciał. Było w tym wątku kilka dokładniejszych zdjęć. Swoją drogą focenie w ognisku w Syncie 8" ze starym wyciągiem, regulując ostrość ręcznie w oparciu o matówkę i wskaźnik ostrości w aparacie to trochę loteria... zawsze jak robię zdjęcia ostrzę co 2-3 zdjęcia, w nadziei, że na 100 strzałów, gdzieś 10 będzie miało akceptowalną ostrość.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze ja wrzucę parę fotek. Wcześniej nie miałem jak wrzucić, bo nie było mnie w domu.

Sprzęt Synta + folia Badera + kompakt Kodaka C613. Do obserwacji i zdjęć używałem też różnych dodatkowych filtrów jakie akurat miałem w domu: niebieski (chyba 80A -zdjęcie 3), polaryzacyjny 25%, zielony (z zestawu od R 60/700, z gwintem pasującym tylko do zestawowych kellnerów), Neodymowy Baadera (chyba 4 zdjecie), Contrast Boster Baadera (zdjecie 2), Orion Ultrablock (dawał ładny turkusowy kolor w wizualu, ale na zdjęciach niezbyt dobrze wychodził - patrz ostatnie zdjęcie).

 

0d7e2e0c6db19325.jpg

 

6f349fc862d24c70.jpg

 

2ad7492deba0a64d.jpg

 

4c928a035e6167c4.jpg

 

07143b47690bf561.jpg

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przychylną opinię, choć zdjęcie to nie jest jeszcze tak ostre, jak bym tego chciał. Było w tym wątku kilka dokładniejszych zdjęć. Swoją drogą focenie w ognisku w Syncie 8" ze starym wyciągiem, regulując ostrość ręcznie w oparciu o matówkę i wskaźnik ostrości w aparacie to trochę loteria... zawsze jak robię zdjęcia ostrzę co 2-3 zdjęcia, w nadziei, że na 100 strzałów, gdzieś 10 będzie miało akceptowalną ostrość.

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

Chciałbym Ci polecić wypróbowaną metodę ogniskowania na gwiazdach dzień-dwa wcześniej.

Można też zrobić to nie na matówce, ale przez serię próbnych zdjęć przy różnych nastawach ogniska.

Tu, rzecz jasna, przydałby sie jakiś wyciąg z precyzyjną skalą. Dobrze robić zdjęcia przy braku prowadzenia - gwiazdy dają kreski, najlepszy wariant to, oczywiście, najcieńsza kreska. Potem tej nastawy już nie zmieniam i czekam na zaćmienie.

Zauważyłem jednak pewne problemy ze scyntylacją obrazu (przy tym przy Słońcu bywa ona większa - może to po prostu wpływ temperatury, w tym tej wewnątrz tubusa). Ogniskowanie w nocy nie musi być więc miarodajne. Ale zwykle mi się sprawdza. I faktycznie, Twoja metoda wykonywania zdjęć przy minimalnie różnych nastawach ostrości też ma w tej sytuacji sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to mój pierwszy post na tym forum, niemam jeszcze teleskopu chociaż planuję w przeszłości zająć się astrofotografią, mimo to postanowiłem zrobić kilka zdjęć podczas zaćmienia aparatem cyfrowym - za filtr służyła dosyć mocna maska spawalnicza :) - nie była używana nigdy do spawania więc nie miała na szybie żadnego pyłu, powtapianych części itd. Oto co wyszło:

7b0b897b42229b33m.jpg

 

Po kliknięciu na miniaturkę zdjęcie otworzy sie w orginalnym formacie takim jak było przegrane z aparatu, nie było edytowane.

Po prawej stronie niżej słońca widać małą świetlistą kulkę ( jakby gwiazdę), czy możliwym jest że tą kropką jest merkury czy jest to niemożliwe ?

Przypominam że szyba na masce była przetarta i niemiała żadnego pyłu i brudu, na odblask to też nie wygląda. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawej stronie niżej słońca widać małą świetlistą kulkę ( jakby gwiazdę), czy możliwym jest że tą kropką jest merkury czy jest to niemożliwe ?

Przypominam że szyba na masce była przetarta i niemiała żadnego pyłu i brudu, na odblask to też nie wygląda. :unsure:

 

Niemozliwe, tzn. było by mozliwe ale w czasie pełnego zacmienia, a juz tym bardziej nie przez maske spawalniczą :-)

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Ci polecić wypróbowaną metodę ogniskowania na gwiazdach dzień-dwa wcześniej.

Można też zrobić to nie na matówce, ale przez serię próbnych zdjęć przy różnych nastawach ogniska.

Tu, rzecz jasna, przydałby sie jakiś wyciąg z precyzyjną skalą. Dobrze robić zdjęcia przy braku prowadzenia - gwiazdy dają kreski, najlepszy wariant to, oczywiście, najcieńsza kreska. Potem tej nastawy już nie zmieniam i czekam na zaćmienie.

Zauważyłem jednak pewne problemy ze scyntylacją obrazu (przy tym przy Słońcu bywa ona większa - może to po prostu wpływ temperatury, w tym tej wewnątrz tubusa). Ogniskowanie w nocy nie musi być więc miarodajne. Ale zwykle mi się sprawdza. I faktycznie, Twoja metoda wykonywania zdjęć przy minimalnie różnych nastawach ostrości też ma w tej sytuacji sens.

 

Dzięki za wskazówki.

Metodę "na gwiazdach" stosuję przy foceniu Księżyca. Przy zdjęciach zaćmienia Słońca, wadą tej metody może być wpływ temperatury sprzętu na odległość ostrzenia w wyciągu. Tubus ma ok. metra dł. żywej blachy i 1,4 metra obwodu... różnica 10 st.C to ok 0.15 mm różnicy w odległości matrycy aparatu od lustra. Ponoć przy 203 mm apertury i f=1200 odcinek względnej ostrości to ok 0,05mm, niektórzy piszą, że 0,02mm.

Ale biorąc pod uwagę fakt, że w Syncie jest stary chiński wyciąg, gdzie dokładność ustawienia liczy się w calach a nie setnych milimetra, to i tak bez znaczenia, a z Crayfordem ponoć nie można robić zdjęć w ognisku. Z resztą to i tak bez znaczenia, bo bez robofocusa to czysta loteria, zwłaszcza w słońcu, gdzie sprawdzenie dokładności zdjęcia, gdy nic nie widać na zaświetlonym wyświetlaczu, to magia.

Gdy dodam do tego jeszcze, że pamiętnego dnia żonglowałem okularem na przemian z aparatem... to wyjdzie na to że jedyna sensowna metoda, to znaleźć punkt zbliżony do punktu ostrości i robić serię zdjęć delikatnie przekręcając pokrętło ostrości. Stosuję tą metodę gdy chcę uzyskać zdjęcie słońca z konkretnego dnia, przy zaćmieniu nie mogłem sobie za bardzo na nią pozwolić :)

 

Pozdrowienia

 

Iro

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chwilę czasu na złożenie animacji z zaćmienia.

Niestety tylko 42 zdjęcia, robione w różnych odstępach czasu. Od 2 do 5 minut.

Sprzęt ten co zwykle: Sky-Watcher 203/1200, Canon EOS 350D, Folia mylarowa ND5.

 

Miniaturka:

thumb_animacja_zacmienia.gif

 

Większa wersja (800x800 - 6,43MB).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstrzeliłeś się nie w ten wątek, ale whatever : )

Przyznam szczerze, że zrzera mnie zazdrość jak widzę fotki tych co byli te 600km na północ ode mnie :Beer: : D

 

Widzę ogólnie że korona była bardzo spokojna. Taka mi się nawet podoba bardziej niż ten chaos z Węgier.

No ale napisz coś więcej, czym robiłeś na jakich czasach etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.