Skocz do zawartości

M31 z daleka


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Galaktyczka z wczorajszej sesji, niestety warunki były tragiczne, ciągle strasznie parował mi obiektyw, częściowo udało mi się rozwiązać problem zabierając go do samochodu, ogrzewając i zawijając w jakieś szmaty ;) Ale wtedy i tak maksymalnie 5 fotek i znowu do grzania. Mimo tych problemów coś udało się uchwycić, chociaż było trochę nudno, zwykle gdy robię fotki w między czasie obserwuję sobie niebo lornetką, tej nocy ze względu na tą parę na sprzęcie nie było to możliwe...

 

Fotka robiona na EQ3-2, Canon 350D nie modyfikowany, obiektyw Sigma 70-300 APO, stack 10 zdjęć każde po 300s przy F/5,6, ISO800, ogniskowa wg EXIF 168mm, obróbka w DSS, Irisie i PS

m31_mala.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 ok,nie było by robić w ognisku głównym teleskopu na pewno o wielo lepiej by wyszło :rolleyes:

 

Mógłbyś "odszyfrować" swoją myśl i napisać w prosty sposób o co Ci chodzi?

 

KKK- -galaktyczna przyjemna, dobry kadr, ale w procesie obróbki zbyt mocno wyciąłeś tło, widać to wyraźnie na histogramie i niestety na zdjęciu.

Edytowane przez Lotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez porządnego flata się chyba tu nie obejdzie. Jak już pewnie wiesz, ta sigma to średni pomysł do foto gwiazdek. Mogę jedynie zasugerować ogniskową tylko i wyłącznie 70mm przy f/5.6 jako przynoszącą znośne efekty. Więcej tą sigmą się nie da bo brzegi lecą, co potwierdza Twoja fota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pewnie wiesz, ta sigma to średni pomysł do foto gwiazdek. Mogę jedynie zasugerować ogniskową tylko i wyłącznie 70mm przy f/5.6 jako przynoszącą znośne efekty.

 

Tak, wiem że Sigma jest średnia do gwiazd, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ;) I tym sprzętem rozwija się zainteresowania.

 

Jest dobrze kkk. Tylko dwie rzeczy bym poprawił:

- wspomniane nierówne tło, gradienty

- kolor, a właściwie brak kolorów.

 

Kolorki niestety DSS pochłonął... Próbowałem najpierw stackować w Irisie, kolory wyszły wówczas, ale problemem było dla mnie wyciągnięcie szczegółów, bo się wszystko zlewało przy korektach krzywymi, dlatego wolałem zostawić szarego stacka z DSS, niż kolorowego bez szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zrobić flaty w domowych warunkach, do tego stackowałem w Irisie. Wydaje mi się że fotka wygląda już znacznie lepiej pod względem winietowania. Nawet kolorów jakiś nabrała ta galaktyczka. Niestety aberacji i innych wad obiektywu już się raczej nie usunie... No chyba że jeszcze bardziej przymykać obiektyw, ale wtedy montaż mi nie pociągnie dłuższych ekspozycji niestety.

okd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tło to wyciąłes w pień razem ze wszystkimi ewentualnymi ramionami i halem galaktyki...Co do obiektywu to napiszę po raz kolejny - to szkło nadaje się w miarę do ogniskowej 70mm i po przymknięciu do f/5.6. Reszta ogniskowych odpada!!!

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne zdjęcie czekam na rozpoczęcie zabawy na podobnym zestawie ponieważ mój mt800 jeszcze nie przystosował się do focenia w ognisku narazie tylko teoretycznie nastawiam się na focenie na cg5+ eos 350d na poczatku myslalem o M42 to moja pierwsza eMka jaka wogule widziałem przez teleskop duży obiekt mysle ze nie bede musial ruszac obiektywu 70 -300 a postrzelam coś na kitowym obiektywie canona w zakresie ogniskowych 50-70.Fotka super pozdrawiam i czekam na kolejne fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie bo seiing w kielcach wacha sie na poziomie 0 od kilkunastu dni jeden dzień stosunkowo niezłego nieba poświęciłem na zapoznanie się z montażem cg5 i prowadzeniem jak narazie przy ekspozycjach rzędu 70-100 sec z ustawieniem polarnej według lunetki i obiektywem 300 wychodziło ładnie minimalnie ruszone myśle ze powodem było słabe ustawienie polarnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ciąglę uczę się jeszcze obróbki materiału, nowy, duży dysk mam więc starych rawów nie wyrzucam i co jakiś czas do nich wracam. Ale oczywiście abym podążał we właściwym kierunku potrzebne są mi Wasze opinie o które bardzo proszę pod tym zdjęciem, stack tych samych zdjęć co powyżej tylko troszkę w inny sposób podszedłem do materiału.

fotom31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

tak czytam te wasze wypowiedzi i dochodze do wniosku ze niedlugo niepoterzbny bedzie aparat do robienia astrofotografii... Wystarczy powiedziec programowi zeby ci narysowal dany obiekt przy roznych ustawieniach sprzetowych i bedzie po problemie.

 

jak dla mnie zdjecia najmniej obrobione sa najlepsze, bo pokazuja prawdziwy obraz tego co mozna zobaczyc. wszelkie dodatkowe obrobki to tylko oszukiwanie siebie, bo tak naprawde nie jest tak ladnie, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytam te wasze wypowiedzi i dochodze do wniosku ze niedlugo niepoterzbny bedzie aparat do robienia astrofotografii... Wystarczy powiedziec programowi zeby ci narysowal dany obiekt przy roznych ustawieniach sprzetowych i bedzie po problemie.

 

jak dla mnie zdjecia najmniej obrobione sa najlepsze, bo pokazuja prawdziwy obraz tego co mozna zobaczyc. wszelkie dodatkowe obrobki to tylko oszukiwanie siebie, bo tak naprawde nie jest tak ladnie, prawda?

 

Pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją opinią.

Jeśli zależy Ci żeby zobaczyć "prawdziwy obraz tego co mozna zobaczyc" to patrzysz gołym okiem i kropka.

Foto pozwala zobaczyć więcej , pozwala podrasować niedoskonałości naszego wzroku.

A czy używanie teleskopu to nie jest wspomaganie naszego wzroku ?

Przecież normalnie tego nie widać co przez teleskop.

Chodzi o to żeby wiedzieć i widzieć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytam te wasze wypowiedzi i dochodze do wniosku ze niedlugo niepoterzbny bedzie aparat do robienia astrofotografii... Wystarczy powiedziec programowi zeby ci narysowal dany obiekt przy roznych ustawieniach sprzetowych i bedzie po problemie.

 

jak dla mnie zdjecia najmniej obrobione sa najlepsze, bo pokazuja prawdziwy obraz tego co mozna zobaczyc. wszelkie dodatkowe obrobki to tylko oszukiwanie siebie, bo tak naprawde nie jest tak ladnie, prawda?

 

Moim zdaniem nie prawda. Wg mnie zdjęcia wykonuje się po to żeby zobaczyć to czego nie można zobaczyć gołym okiem, to czego technicznie nasze oczy nie potrafią odebrać, bo jeśli jeśli chcesz zobaczyć "prawdziwy obraz tego co mozna zobaczyc" to do tego masz szkice, albo po prostu sobie popatrz przez teleskop.

 

Tutaj masz surową klatkę do tego zdjęcia, na pewno bardziej Ci się podoba i więcej możesz na niej zobaczyć niż na tej obrobionej? Bo szczerze mówiąc ja te fotki też obrabiam tak żeby miały jakieś walory estetyczne...

m31__6_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytam te wasze wypowiedzi i dochodze do wniosku ze niedlugo niepoterzbny bedzie aparat do robienia astrofotografii... Wystarczy powiedziec programowi zeby ci narysowal dany obiekt przy roznych ustawieniach sprzetowych i bedzie po problemie.

 

jak dla mnie zdjecia najmniej obrobione sa najlepsze, bo pokazuja prawdziwy obraz tego co mozna zobaczyc. wszelkie dodatkowe obrobki to tylko oszukiwanie siebie, bo tak naprawde nie jest tak ladnie, prawda?

 

Super opinia :blink:

Myślę że powinieneś napisać taki program, który odpowie na wszystkie pytania dotyczące wyglądu wszechświata, bo o czymś takim napisałeś. Zbijesz fortune :lol:

Rozumiem że jesteś rozgoryczony tym że nikt Ci nie napisał JAKI TELESKOP ZA 1200PLN JEST IDEALNY DO WIZUALA I ASTROFOTO, ale to oznacza tylko tyle, że nadal nie przeczytałeś lektury z zakresu ASTROFOTOGRAFII ORAZ WYMAGAŃ DOTYCZĄCYCH POTRZEBNEGO DOŃ SPRZĘTU!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musicie od razu tak na mnie skakac:) wyrazilem po prostu swoja opinie, a ze jestem jeszcze zielony jesli chodzi o astrofotografie to moze nie wszystko jeszcze pojmuje (szczegolnie jesli czytam posty i nie rozumiem 90% terminologii:) )

 

wlasnie dzisiaj zakupilem Skywatcher Explorer 200 [HEQ5] i niedlugo sam zaczne obserwowac a w niedalekiej przyszlosci robic zdjecia i wtedy pewnie sam zaczne poprawiac wady naszego wzroku. ale na poczatku musze sam zobaczyc jaka to jest roznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.