Skocz do zawartości

Strona MRA2009 wystartowała


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim ja skomentuję tę stronę, zapytam co Wy o niej sądzicie oraz, jak wg Was buduje ona wizerunek tego przedsięwzięcia - czyli MRA.

 

Proszę o komentarz oraz krótką ocenę 1-10. Uprzedzając wątpliwości - nie mamy nic wspólnego z tą stroną - niestety.

 

http://www.astronomia2009.pl

 

dla porównania - oryginał:

http://www.astronomy2009.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie

... NC ... (czyli No Comments)

 

Ale do początku roku jeszcze kilkanaście dni, może się jeszcze coś zmieni.

 

Pozdrawiam

 

Andrzej (ax) Skoczewski

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do początku roku jeszcze kilkanaście dni.

 

Strona powinna juz wisiec od roku. Oceniam ja na 3- choc jakby ja taka zrobil to bym sie bardzo cieszyl z mojego osiagniecia ;)

 

A co do meritum. Widze ze projekt globalny dotyczacy "ciemnego nieba" odszedl w niepamiec (patrz artykul dr Bajtlika z Mlodego Technika) i teraz bedzie realizowany "Galileoskop" - czyli teleskop dla kazdej szkoly.

 

Przynajmniej by filmk zostawili na wejsciu. Przeciez ten co byl na tymczasowej stronie byl ekstra reklama!

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona powinna juz wisiec od roku. Oceniam ja na 3- choc jakby ja taka zrobil to bym sie bardzo cieszyl z mojego osiagniecia ;)

 

A co do meritum. Widze ze projekt globalny dotyczacy "ciemnego nieba" odszedl w niepamiec (patrz artykul dr Bajtlika z Mlodego Technika) i teraz bedzie realizowany "Galileoskop" - czyli teleskop dla kazdej szkoly.

 

Przynajmniej by filmk zostawili na wejsciu. Przeciez ten co byl na tymczasowej stronie byl ekstra reklama!

 

Kamil

Największy problem jest w tym, że Internet, a przede wszystkim strona internetowa jest JEDYNYM kanałem kontaktu MRA ze światem. To co dzisiaj zobaczyłem w żaden sposób nie spełnia swojej roli. Nie komunikuje tego, czym jest astronomia miłośnicza. Nie intryguje, nie inspiruje. Abstrahuję zupełnie od kwestii gustu, bo to zawsze może być dyskusyjne. Patrzę od strony użytkowej i tego, co ta strona zakomunikuje potencjalnemu, młodemu czytelnikowi.

 

Film był świetnym pomysłem (amerykańców). Widać, że wiedzą, co to jest stron WWW i czemu służy. Niestety - w naszej wersji oskalpowaną ją z jedynego sensownego elementu, który mógłby choć trochę zaintrygować...

 

Będę bardzo dużo o tym mówił, bo to jest mój świat. Od kilkunastu lat... Serce się kraje, że marnuje się jedyną szansę na dotarcie do ludzi. Owszem - podchodzę do tego emocjonalnie, gdyby ktoś zapytał. Obchodzi mnie to...

 

Patrząc na funkcję tej strony mam schizofrenię. Nie wiem, czy to promocja pewnego portalu, czy Roku Astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie

... NC ... (czyli No Comments)

 

Ale do początku roku jeszcze kilkanaście dni, może się jeszcze coś zmieni.

 

Pozdrawiam

 

Andrzej (ax) Skoczewski

To co widzisz, powstaje od wielu miesięcy.

 

Strona zabija cały potencjał.

 

Wybaczcie, ale ja jako część społeczności miłośników nieba totalnie nie identyfikuje się z tym, co tam widzę.

 

Co do galileoskopu - też jestem bardzo zaskoczony, bo na ostatnim spotkaniu dr Bajtlik miał pejoratywny stosunek do tego projektu - jako po prostu nierealnego, nic nie wnoszącego poza szumem. Najwyraźniej, coś się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że koledzy organizatorzy czytają, co tu piszemy. Niech to będzie forma listu otwartego.

 

Jestem bardzo poważnie zaniepokojony pomysłami, zawartymi na tej stronie. Przykład:

http://www.astronomia2009.pl/4/

 

Żeby wziąć udział w konkursach astronomiczny, mały berbeć, czy inny potencjalny miłośnik będzie musiał szukać miesięcznika DELTA za 4 zł? Robimy stronę internetową, żeby odesłać ludzi do kupienia drukowanego magazynu? Trzeba być studentem Wydziału Matematyki UW? Co to za pomysł? Jaka jest dostępność tego periodyku w skali kraju?

 

To ma wspomagać ideę MRA - czyli, jak pisze sam koordynator: "W szczególności pragną pobudzić ciekawość poznawania przyrody wśród dzieci o młodzieży, a także w krajach mniej zaawansowanych w rozwoju naukowym i technologicznym."

 

Proszę, abyście drodzy koordynatorzy przemyśleli ten pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...

Szczerze mówiąc trochę inaczej sobie wyobrażałem wygląd i zawartość tej strony :(

Dla mnie zdecydowanie przegrywa z oryginałem - daje 4/10

 

Film był znacznie lepszym pomysłem. <_<

Wczoraj oglądał go mój kumpel i mówił, że jest świetny - ciekawe co by powiedział o dzisiejszej stronie. :lol:

 

Miejmy nadzieję, że jeszcze się coś zmieni.

 

Pozdrawiam,

Astrokrzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żenada i dno... nikt tak nie spier.... żadnego projektu jak Polacy - Polak potrafi :(

w tej chwili nic więcej nie jestem w stanie napisać, tak mnie szarpie z nerwów

Jak można takie g.... pokazywac światu... :blink::angry:

zero polotu, zero przesłania, zero natchnienia, ot po prostu odwalone zadanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie,

 

Nie znam sie na szacie graficznej, nie jestem w stanie ocenic jej pod tym kątem. Ale zostałem zdruzgotany tym co ta strona mówi o nas, o miłosnikach astronomii. Zaglądam do działu o organizacjach astronomicznych w Polsce i co widze? Baronię prezesa Piotra Nawalkowskiego vel Admirała. Nieśmiertelny OPP Polaris reprezentujący sobą całą żenade jaką tylko mona sobie wyobrazić w świecie astronomii amatorskiej. Tuż obok takich instytucji jak PTA, PKiM czy PTM. To jest jakaś katastrofa. Będziemy postrzegani przez świat przez pryzmat szkodliwych pomysłów i mentalność Piotra Nawałkowskiego.

 

Katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy problem jest w tym, że Internet, a przede wszystkim strona internetowa jest JEDYNYM kanałem kontaktu MRA ze światem. To co dzisiaj zobaczyłem w żaden sposób nie spełnia swojej roli. Nie komunikuje tego, czym jest astronomia miłośnicza. Nie intryguje, nie inspiruje. Abstrahuję zupełnie od kwestii gustu, bo to zawsze może być dyskusyjne. Patrzę od strony użytkowej i tego, co ta strona zakomunikuje potencjalnemu, młodemu czytelnikowi.

 

No tak o gustach się nie dyskutuje jednak - ja spróbuje popatrzeć to z innej strony:

 

--

Wyobraźmy sobie teoretycznie - jestem przypadkowym odwiedzającym tą ową stronę, codziennym zjadaczem chleba czyli laikiem z astronomii i czy jako spec od tworzenia stron.

 

Co widzę?

Ubogą stronę właściwie nie zawierającą nic ciekawego co mogłoby mnie zachęcić do zajrzenia dalej i pozostania na dłużej.

Nie ma nawet linków do ciekawych miejsc na sieci dotyczących piękna naszego nieba/kosmosu.

 

Czego oczekuję?

Tak sobie myślę - astronomia to kosmos - więc oczekuje czegoś kosmicznego, masy ciekawych zdjęć czy jakis bardzo interaktywnych części strony które pozwolą że co jakiś czas tu zajrze sprawdzając co w trawie piszczy ... itp itd

Może nawet złapię bakcyla jak coś znajdę bardzo poznawczego i absorbującego ... :)

 

Finalnie

Nie zauważając nic ciekawego po prostu wychodzę .... i tu już nie wracam ... bo to czego oczekiwałem to na pewno nie lista tytułowanych profesorów - czyli komitetu organizacyjnego, czy tez aż 3 Wydarzenia dotyczące roku astronomii które założę się że nie są otwarte nawet dla miłośników astronomii.

---

 

Będę bardzo dużo o tym mówił, bo to jest mój świat. Od kilkunastu lat... Serce się kraje, że marnuje się jedyną szansę na dotarcie do ludzi. Owszem - podchodzę do tego emocjonalnie, gdyby ktoś zapytał. Obchodzi mnie to...

 

Patrząc na funkcję tej strony mam schizofrenię. Nie wiem, czy to promocja pewnego portalu, czy Roku Astronomii.

 

 

Widzisz każdemu z nas zależy ... ale cóż ... zrobić w tym temacie.

Może coś konkurencyjnego? Stronę która będzie w Googlach wyżej w rankingu niż owa strona?

 

A czy jest to promocja pewnego portalu? Ja bym to nazwał antypromocją :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle nieźle przydałby by się jeszcze jakiś banery co by można było promować stronę w innych miejscach :huh:

Nie wiem czy nie zle,ja raczej wnioskuje podobnie jak koledzy wyzej.Glowne cele i zamierzenia legly w gruzach a za to jest promowane wprowadzenie(zakupienie) lunety do wszystkich szkol aby uczniowie mogli sie zapoznawac z jej budowa,zastosowaniem itd.

Z tego co mi wiadomo celem nadrzednym bylo zrobienie czegos w celu zmniejszenia zaswietlenia(light pollution) miast i generalnie globu,to byl priorytet.Rowniez na stronce powinny sie znalesc jakies informacje przyciagajace uwage czytelnika,cos co zaciekawi,zainspiruje do zglebiania wiedzy,popchnie do zrobienia tego pierwszego kroku.Oprucz tego stronka sama w sobie wyglada nieco biednie,malo informacji,nieczytelnie zrobiona(malo przejrzyscie),prosta,generalnie nieprzyciagajaca.

Nie wiem co za cele przyswiecaly tworcom tej stronki,mam na mysli tworcow www jak i merytorycznych ale wiem jedno,napewno nie powyzsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem masakra !

 

Zawiodłem sie bardzo. Tak jak wielu z Was oczekiwałem cos bardziej profesjonalnego. Ludzie jak by nie było to przecież "Nasz" rok. A tu po otworzeniu strony tak jakby mi bateryjke wyciagneli. Ehh. Ja rowniez mam nadzieje ze to sie zmieni. Czuje, ze to bylo robione na siłe, na szybko, tak aby juz cos sie pojawilo.

 

... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ralph73 miałem na myśli fakt że projekt się rozwija, niestety po zapoznaniu się z treścią muszę stwierdzić że nie takie były założenia.

Sama strona nie wygląda źle, wprawdzie informacji za wiele nie ma ale to przecież pierwszy dzień jak jest dostępna, miejmy nadzieję że to się zmieni na lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam Wasze zdanie, również mocno zawiodłem się na całym serwisie.

A od twórców słyszałem już od listopada że będzie na dniach stawiany... szkoda.

Faktycznie marna to wizytówka. Tak jak kolega powiedział, chociaż by ładne zdjęcia dali żeby tak szaro i ponuro nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to miernie a oprawa jak sprzed 10 lat. Wczoraj się nie mogłem otrzasnąć, więc zajrzałem dzisiaj i na trzeźwo, po kolei:

 

1. Zimny pot mnie oblał jak zobaczyłem Wydarzenia Ogólnopolskie - to se Pany Profesory poświętują.

2. Konkursy, to jakieś nieporozumienie - "Delta" jest matematyczno-fizyczno-astronomiczno-informatyczna (w odpowiednich proporcjach) i to jeszcze specjalistyczna. Myślę, że mało miłośników astronomii ją w ogóle zna, już lepsza by była "Urania", chociaż w ogóle to porażka, że trzeba coś kupować !!!

3.Programy edukacyjne - zamiast Galileoskopu proponowany jakiś shitoskop Spica - to sie na pewno dzieciaki wyedukują. Na allegro mnóstwo wynalazków o tych parametrach w tej cenie już od dawna można dostać.

 

Nie chce mi się nawet dalej analizować - ręce opadają i tyle ... czego ja się zresztą spodziewałem, drugiej Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy.

 

Mam nadzieję, że koledzy organizatorzy czytają, co tu piszemy. Niech to będzie forma listu otwartego.

Ja myślę, że nie ma co liczyć, że organizatorzy to czytają - tylko należy - taki list otwarty do organizatorów skierować !!! I to jeszcze przed pierwszą konferencją, na której ogłosi sie wielki sukces obchodów MRA2009 !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona jest po prostu nudna. Grafika rodem z kilku lat wcześniej. Nie wiem ile czasu zajęło jej pisanie, ale chyba mogli postarać się lepiej.

Dobijają mnie również zdania, "Najsłynniejszym polskim astronomem jest Mikołaj Kopernik". To stwierdzenie typu " Adam Mickiewicz wielkim poetą był". Sorry, jest. Gdyby był jeszcze odnośnik do wersji anglojęzycznej, OK. Dla przyjaciół z zagranicy. A tak??

Słabe 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię oprzeć się pokusie i też ocenię owąż stronę.

Na 10 punktów przyznałabym 2. 1 punkt za fakt, że potrafili "skonstruować" stronę oraz 1 punkt za dowcip z Galileoskopem - "niedroga, dobrej jakości luneta", w której "plastikowa obudowa nie wytrzyma zapewne zbyt wielu montaży i demontaży" (Trochę wiary w dzieci!!! Z demontażem na pewno sobie poradzą!!!), ale przecież można ją wykorzystać jako "ławę optyczną do demonstracji własności soczewki".

A krytykuje się Polaków za "składanie" samochodów z elementów znalezionych na złomowisku. W końcu samochód też nie musi służyć tylko do jeżdżenia - zawsze jeszcze można wyjąć siedzenie i będzie na czym usiąść przy łowieniu ryb... i w ten właśnie sposób złomowiska przyczyniają się do poznawania przyrody:)

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby odpowiedzialne za tą stronę, wykazały się minimalnym nakładem pracy!

Brakuje wielu informacji dotyczących astronomi amatorskiej w polsce, nie ma przykładowych zdjęć wykonanych przez polskich amatorów, choć zawodowych astronomów też nie potraktowano lepiej...

O sekcji zakryciowej info nie znalazłem, ale "Stowarzyszenie Polaris OPP" się znalazło???? Ludzie litości...

Szkoda że nie walneli jedynie nagłówka z okienkiem wyszukiwarki... Co by się nie przemęczać... :blink:

Ogólnie jedynka z wykrzyknikiem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, moze faktycznie pasowaloby wystosowac jakis list otwarty. Jeszcze nie jest za pozno, zeby to zmienic. Jak widac jest nas wielu, ktorym nie podoba się polska wersja mra2009. Caly czas mam nadzieje, ze to sie zmieni. Zrobmy cos. Ma ktos doswiadczenie w pisaniu takiego listu? Ja niestety nie, ale sluze jaka kolwiek pomoca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

List otwarty... ano kilka miesięcy temu na GG odebrałem taki link od anonimowego użytkownika, wiem, że wielu go dostało. Nie ukrywam, że mam prawie 99% pewność, że wiem kto to pisał. Wiele z tych myśli jest mi bliskich:

 

http://milosnicyastronomii.bloog.pl/id,357...ml?ticaid=6734c

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz przeczytałem ten wątek i przeczytałem treść listu otwartego, który szanowny kolega Paweł podlinkował.

Jak widzę, niestety, w naszym polskim zakątku internetu, znów ktoś chce zagarnąć wszystko dla siebie i organizować coś wielkiego - bez wcześniejszych konsultacji, pytań, propozycji i zbierania pomysłów - na takiej zasadzie 'ja rządzę - a wy się cieszcie'. I jak zwykle - jak widać - zadanie przerasta możliwości a forma - treść (choć i forma jest tutaj tragiczna).

 

Nie tędy droga! W pełni zgadzam się z listem otwartym! Czemu ktoś zignorował całe środowiska? Czyżby MRA 2009 miało być tylko lokalną inicjatywą w Polsce - tam, gdzie ten ktoś zamieszkuje? W ten sposób naprawdę sporo stracimy!

 

Co więcej, mam wrażenie - mam nadzieję, że mylne - na podstawie tej strony http://www.astronomia2009.pl/6/, że celowo zignorowano społeczność tego i sąsiednich forów. Dlaczego? Sprawdźcie sami, jakie serwisy są tam podane (dość niszowe i skupiające małą ilość amatorów). O innych - tych, gdzie znacznie więcej się dzieje - nie ma ani słowa. Czemu się tak stało? Czyżby ktoś chciał wykorzystać MRA 2009 dla własnych celów?

Co więcej - sądzę również, że wiele osób z komitetu zwyczajnie nie używa komputera i internetu tak często jak większość z nas - przez co zwyczajnie nie wiedzą, gdzie tak naprawdę sporo się dzieje. Na dodatek, lokalne organizacje po prostu mogły być poproszone o dokonanie czegoś lokalnego - dlatego mogą też nie wiedzieć, jak cała sytuacja wygląda...

 

Akcje MRA 2009 powinny być odtrąbione i organizowane przynajmniej od czerwca tego roku. Wtedy byłby czas na zrobienie czegoś konstruktywnego, o walorze edukacyjnym i wspólnie. To, co tam widzę - to straszne hop siup.

 

Pozdrawiam ten komitet i otwarcie piszę - źle robicie! Szkodzicie wszystkim dookoła! Apeluję do Was o szybką zmianę w działaniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, moze faktycznie pasowaloby wystosowac jakis list otwarty. Jeszcze nie jest za pozno, zeby to zmienic. Jak widac jest nas wielu, ktorym nie podoba się polska wersja mra2009. Caly czas mam nadzieje, ze to sie zmieni. Zrobmy cos.

Paweł Maksym wspomniał, że już ktoś takowy list otwarty napisał:

http://milosnicyastronomii.bloog.pl/

List otwarty... ano kilka miesięcy temu na GG odebrałem taki link od anonimowego użytkownika, wiem, że wielu go dostało. Nie ukrywam, że mam prawie 99% pewność, że wiem kto to pisał. Wiele z tych myśli jest mi bliskich:

http://milosnicyastronomii.bloog.pl/id,357...ml?ticaid=6734c

Możemy w końcu coś zrobić dla astronomii, dla ciemnego nieba ... ale posadki w PTA

są ważniejsze ... to ma być impreza uświadamiająca dla laików, a

nie dla PTA ... jak zwylke, jak jest okazja do wybicia się, to Polak

potrafi spier.... sprawę !!! ehhh ..... rok 2009 jeszcze przed nami i

trzeba działać, póki jest jeszcze szansa !

 

Pozdrawiam optymistycznie:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.