Jump to content

Recommended Posts

Pytanie mam krótkie. Czy moim SKYMAX-em 127 zobaczę Catenę Abulfeda? Dwa dni temu próbowałem nad ranem, ale bez powodzenia. Na pewno główną przeszkodą był fatalny seeing....ale czy apertura wystarczy? Pozdrawiam Jarek

Wydaje mi się, że część łańcucha kraterów leżącą na północ od Ptolemeusza dostrzeżesz bez trudu. Składa się ona bowiem że stosunkowo dużych i regularnych kraterków.

Część leżącą w pobliżu Rupes Altai jest trudniej dostrzec, bo kraterki są zróżnicowanej wielkości ale zasadniczo dość małe i nawet jeśli są trochę zacienione nie tworzą kontrastowej struktury. Warto jednak nastawić się na wypatrywanie subtelnej linii biegnącej od Rupes Altai na północny zachód. 

• Thanks 1
  • 3 weeks later...

05.05.2020                                21:40 - 22:20

Wadowice

Ant. III-V                                  bezchmurnie do całkowitego zachmurzenia

SKYMAX 127 na EQ5 z prowadzeniem w osi RA

Bino SW + BCO18

Udało się złapać niepełną godzinę pogody. Moją uwagę przykuły wschodzące kratery Cavalerius, Hevelius i Lohrmann z błyszczącymi w Słońcu niczym pierścienie krawędziami. We wnętrzu Hevelisza widoczny szczyt wzniesienia centralnego oraz fragment oświetlonego wnętrza. W kierunku północno- zachodnim od wzniesienia widoczna zewnętrzna wschodnia krawędź Heveliusa A. Szkic rozpoczynałem w bardzo obiecujących warunkach, które niestety po około 30 minutach zaczęły się pogarszać /do tego smród z kominów przyprawiający o zawrót głowy/. Wiek Księżyca 12,73 doby, a faza 96,2%.

Pozdrawiam

Jarek

20200506_183451.jpg

Edited by megrez23
  • Like 6
Guest Irenlrzl

Здравствуйте друзья
Наша организация мы занимаем первое место по качеству и цене производства аква продукции в Киеве. Вас может заинтерсовать:
Водопады по стеклу – сделаете Ваше помещение уютнее и привлекательнее, создаст теплую релаксирующую обстановку.
https://drive.google.com/file/d/1mq1pFhgixRuaotmr5A5IAQ0czSfRG--d/view?usp=sharing - узнать подробнее здесь.

• 4 weeks later...
W dniu 16.04.2020 o 09:50, Loxley napisał:

Wydaje mi się, że część łańcucha kraterów leżącą na północ od Ptolemeusza dostrzeżesz bez trudu. Składa się ona bowiem że stosunkowo dużych i regularnych kraterków.

Część leżącą w pobliżu Rupes Altai jest trudniej dostrzec, bo kraterki są zróżnicowanej wielkości ale zasadniczo dość małe i nawet jeśli są trochę zacienione nie tworzą kontrastowej struktury. Warto jednak nastawić się na wypatrywanie subtelnej linii biegnącej od Rupes Altai na północny zachód. 

Wczoraj tj. 29 maja 2020 w końcu udało mi się zobaczyć fragment Cateny Abulfeda. Co prawda nie był to już MAK127, lecz MAK150, ale teraz wiem czego się spodziewać. Był to łańcuch drobnych kraterów ciągnący się od południowej krawędzi krateru Abulfeda, przecinający krater Almanon C i dalej biegnący w stronę krateru Catharina A. Być może dzisiaj tj. 30 maja byłaby widoczna część na północ od Ptolemeusza, ale zachmurzenie uniemożliwi to skutecznie.

Obserwowałem przez Bino SW z parkami BCO18 i 10.

Pozdrawiam

Jarek

• Like 2

30 - ego maja niestety się nie udało ze względu na zachmurzenie, ale wczoraj 1-ego czerwca jeszcze przed zachodem Słońca był widoczny łańcuch kraterów Cateny Abulfeda leżący pomiędzy kraterem Müller, a północną krawędzią Plolemeusza.

Pozdrawiam

Jarek

Edited by megrez23
  • Like 2
2 minuty temu, Darek_B napisał:

Niezła kreska, masz jakiś zawód z tym związany ?

Spróbuj ołówkami, lepiej wyjdą półcienie.

Absolutnie żaden. Może to dziwne, ale jak próbowałem ołówkiem, to wszystko mi się rozmazywało.

• Like 1
19 minut temu, Darek_B napisał:

To spróbuj twardym 2h lub więcej.

Sęk w tym, że próbowałem różnymi ołówkami (mam całą gamę). W sumie to może dlatego, że zasadniczo szkicować nie potrafię, ale zawsze fascynowałem się rysowanymi mapami i wyrobiłem sobie kreskowy styl,  jak na tolkienowskich mapach ;) Jak mam możliwość gumowania i poprawiania, to wpadam w szał perfekcjonizmu :D

• Like 3
  • 5 months later...

26 listopada 2020, krater Aristarchus – to mój próbny lot na Księżyc po długiej przerwie.

Na początku warunki obserwacji były całkiem dobre pod względem sieengu i przejrzystości. Jednak po kilkunastu minutach zaczęło się robić bardzo mglisto, co psuło kontrast.

Poniżej próba odwzorowania na papier.

Pozdrawiam

Jarek

IMG_20201127_151405.jpg

Edited by megrez23
  • Like 7

1 grudnia 2020. Petavis wykonany przy balkonowym LP ze względu na awarię latarki.:hmm: Co chwilę wyłania się bogactwo szczegółów obserwowanego obszaru. Wspaniały widok Rima Petavis oraz struktur wzniesienia centralnego. Pozdrawiam

Jarek

IMG_20201202_090359.jpg

• Like 8

6 grudnia 2020. Wypatruję przez teleskop Świętego Mikołaja. Niestety bez powodzenia. Za to Archimedes mimo Księżyca spowitego mglistą poświatą przykuwa moją uwagę. Warunki seeingowe raczej słabe z tendencją do pogarszania się z upływem czasu. 

Pozdrawiam

Jarek

IMG_20201206_092035.jpg

• Like 4

7 grudnia 2020. Nie po to człowiek zarywa noce, żeby schodzić z balkonu pokonanym z powodu nadciągająych chmur. Miałem 10 minut na szkic. Samotna góra Piton Mons licząca 2300 metrów nad poziomem odniesienia i jej cień, a także krater Piazzi Smyth lądują na papierze. Dla przypomnienia dodam tylko, że Charles Piazzi Smyth, to angielski astronom, syn również astronoma Williama Henry’ego Smytha. :original:

Pozdrawiam

Jarek

IMG_20201207_084419.jpg

• Like 5
  • 3 weeks later...

26 grudnia 2020. Nareszcie warunki pozwalające na obserwację. Tym razem moją uwagę przykuwają długie cienie we wnętrzu krateru Anaximander oraz wyłaniający się z cienia krater Carpenter.

Krater Anaximander ma średnicę 68,7 km i głębokość 2,4 km. Nosi nazwę żyjącego w 6 wieku p.n.e. greckiego filozofa i astronoma.

Krater Carpenter ma średnicę 59 km i głębokość 2,6 km.

Poniżej zamieszczam szkic, wykonany w ciągu 45 minut przy teleskopie oraz gotową grafikę "dopieszczoną w domowym zaciszu".

Pozdrawiam

Jarek

Carpenter1.png

Carpenter.png

• Like 5
  • 1 month later...

1 luty 2021. Bardzo mroźny poranek, który rozpoczął się dla mnie po drugiej w nocy obserwacjami tak dawno nieoglądanego już przeze mnie Srebrnego Globu. Spodziewałem się lepszego seeingu przy tak silnym mrozie, ale niestety po próbach w bino MB I z okularami Plossla GSO 25 mm i kolejno parami BCO18 oraz BCO10, w końcu decyduje się na szkic Theophilusa w BCO18. Obraz w czasie szkicu zmienia się co chwilę, raz rozmazując całkowicie to znowu tracąc na kontraście przez mniej lub bardziej snujące się wysoko delikatne cirrusy. Po około piętnastu minutach muszę uciekać na chwilę do mieszkania, aby rozgrzać szczypiące od mrozu palce. Szkic zajmuje mi około 35 minut przy teleskopie, "dopieszczam" go w domu.

t2.PNG.7be8f4e986bff06fbbee762d5a973e13.PNG

Krater ma średnicę 100 km i głębokość 3,2 km.

Pozdrawiam

Jarek

Edited by megrez23
  • Like 3
  • 3 weeks later...

21 luty 2021. Po długiej przerwie kolejny szkic. Tym razem wybieram krater Plato, znajdujący się blisko północnej krawędzi Morza Deszczów/ Mare Imbrium/. Jego średnica to 100 km, a głębokość 1 km. Dno krateru jest płaskie i zalane zastygłą, ciemną lawą. Plato jest otoczony wałem o wysokości około 2000–2400 metrów. Nazwa krateru upamiętnia Platona, jednego z najwybitniejszych filozofów starożytności.

Warunki obserwacji balkonowe z przejrzystością na szóstkę i seeingiem AIII. Sprzęt jak zwykle MAK150 SW na EQ5 oraz Bino Maxbright I z parką BCO18. Pozostałe dane na szkicu.

Pozdrawiam

Jarek

Plato.PNG

• Like 5
  • Love 1
30 minut temu, megrez23 napisał:

21 luty 2021. Po długiej przerwie kolejny szkic. Tym razem wybieram krater Plato, znajdujący się blisko północnej krawędzi Morza Deszczów/ Mare Imbrium/. Jego średnica to 100 km, a głębokość 1 km. Dno krateru jest płaskie i zalane zastygłą, ciemną lawą. Plato jest otoczony wałem o wysokości około 2000–2400 metrów. Nazwa krateru upamiętnia Platona, jednego z najwybitniejszych filozofów starożytności.

Warunki obserwacji balkonowe z przejrzystością na szóstkę i seeingiem AIII. Sprzęt jak zwykle MAK150 SW na EQ5 oraz Bino Maxbright I z parką BCO18. Pozostałe dane na szkicu.

Pozdrawiam

Jarek

Plato.PNG

Wspaniały szkic. Wczoraj też patrzyłem na Plato, i tak jak na Twoim szkicu nie widziałem małych kraterków w środku.

Obserwowałem refraktorem 102mm f/9,8.

Czy było je widać a ich nie narysowałeś?

• Thanks 1
7 minut temu, oicam napisał:

Wspaniały szkic. Wczoraj też patrzyłem na Plato, i tak jak na Twoim szkicu nie widziałem małych kraterków w środku.

Dziękuję. Nigdy nie polowałem na kratery znajdujące się na dnie Platona. Wcześniej prawdopodobnie widziałem ten znajdujący się na środku o średnicy 2,7 km w bino i GSO PL12.

Pozdrawiam

Jarek

2 minuty temu, megrez23 napisał:

Dziękuję. Nigdy nie polowałem na kratery znajdujące się na dnie Platona. Wcześniej prawdopodobnie widziałem ten znajdujący się na środku o średnicy 2,7 km w bino i GSO PL12.

Pozdrawiam

Jarek

Chyba przy takim oświetleniu trudniej je zobaczyć, ale Makiem 150 chyba powinno coś majaczyć.

22 godziny temu, oicam napisał:

Chyba przy takim oświetleniu trudniej je zobaczyć, ale Makiem 150 chyba powinno coś majaczyć.

Cześć, wczoraj w bino i BCO18 widziałem ten krater znajdujący się na środku dna Plato o średnicy 2,7 km.

Edited by megrez23

22.02.2021. Tym razem po dłuższej chwili wybierania "łatwego" obiektu do szkicu, rysuję kratery Reinhold i Reinhold B, położone na południowy-zachód od krateru Copernicus ,na Morzu Wysp /Mare Insularum/.

Rainhold ma średnicę 48 km, natomiast jego głębokość wynosi 3,3 km. Ściany wewnętrzne krateru są ukształtowane tarasowo, co doskonale widać w czasie obserwacji.

Został nazwany na cześć XVI-wiecznego niemieckiego astronoma i matematyka Erazma Reinholda.

Pozdrawiam

Jarek

Reinhold.PNG.c734ae100cf14ff7a44be5b8b2c4459b.PNG

• Like 5