Skocz do zawartości

20" Mój kolejny teleskop


Mario33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kosmos, gwiazdy, galaktyki to interesowało mnie od najmłodszych lat. Pamiętam piękne noce z rozgwieżdżonym niebem kiedy leżałem tak sobie na dworze i wpatrywałem się w odchłań bez większego sensu, poprostu coś tam widziałem intrygującego, coś co nie umiałem opisać. Dziś wpatrując się w to samo nocne niebo widzę i czuję się tak jak wtedy, z "drobną" różnicą. Dziś sięgam dalej, o wiele dalej niż mogłem sobie to wyobrazić będąc tym małym chłopcem.

Trzy lata temu zdecydowałem się na kupno pierwszego teleskopu. Była to popularna do dziś 8" Synta, którą wtedy uznałem za bardzo duży instrument i raczej ten docelowy. Spędziłem z nią wiele pogodnych nocy, rozkoszowałem się pięknymi widokami. To była dla mnie nowa jakość tej pasji. Mogłem zobaczyć to,co wcześniej nieosiągalne. Ale to pojęcie "teleskop docelowy" stał się mało znaczące. Po roku obserwacji "przeskoczyłem" na 12", które dało mi możliwość zobaczenia lepiej, dalej, wyraźniej...

Minęły kolejne 2 lata, podczas których poznawałem kosmos, obcowałem z nim. Przyszedł moment, w którym zapragnąłem sięgnąć jeszcze dalej. Podjęcie decyzji trwało kilka tygodni. Wiedziłem tylko jedno, że przeskok o kolejne cale musi być większy niż poprzednio. I tak marzenie o dużym teleskopie realizuje się w tym momencie.

Wybrałem 20", uznałem że to będzie sensowny wybór. Lusterko główne to 508mm średnicy i 2089mm ogniskowej przy grubości blanku 40mm. Całą konstrukcje teleskopu realizują dla mnie Adam S. i Mirek D. Można powiedzidzieć, że będzie to Taurus500. Lekka konstrukcja z aluminium i sklejki,. Teleskop powinien byc gotowy do końca tego roku. Postaram sie wkleić jakieś fotki jak będzie gotowy do podboju kosmosu. Mam nadzieje, że ten teleskop da mi wiele radochy.

 

Pozdrawiam Mario33

IMG_8440.jpg

IMG_8439.jpg

IMG_8435.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje zakupu, tym bardziej, że coraz mniej osób decyduje się na zakup dużych teleskopów czysto obserwacyjnych, a może tylko o tym nie piszą?

pozdrowienia

 

a to lustro z orion optics?

a myślałem, że od tego Pana: http://homepage.ntlworld.com/nicholoptical/index.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze gratuluje. Ale będziesz miał widoki, ahhhhh:szczerbaty:. Piękna sprawa - 20" i w dodatku będzie to sprzęt mobilny. Czekamy niecierpliwie na pierwsze wrażenia.

 

Mam tylko jedno pytanie do Ciebie. Jaka jest waga tego szkiełka? Znasz ją może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kosmos, gwiazdy, galaktyki to interesowało mnie od najmłodszych lat. Pamiętam piękne noce z rozgwieżdżonym niebem kiedy leżałem tak sobie na dworze i wpatrywałem się w odchłań bez większego sensu, poprostu coś tam widziałem intrygującego, coś co nie umiałem opisać. Dziś wpatrując się w to samo nocne niebo widzę i czuję się tak jak wtedy, z "drobną" różnicą. Dziś sięgam dalej, o wiele dalej niż mogłem sobie to wyobrazić będąc tym małym chłopcem.

Trzy lata temu zdecydowałem się na kupno pierwszego teleskopu. Była to popularna do dziś 8" Synta, którą wtedy uznałem za bardzo duży instrument i raczej ten docelowy. Spędziłem z nią wiele pogodnych nocy, rozkoszowałem się pięknymi widokami. To była dla mnie nowa jakość tej pasji. Mogłem zobaczyć to,co wcześniej nieosiągalne. Ale to pojęcie "teleskop docelowy" stał się mało znaczące. Po roku obserwacji "przeskoczyłem" na 12", które dało mi możliwość zobaczenia lepiej, dalej, wyraźniej...

Minęły kolejne 2 lata, podczas których poznawałem kosmos, obcowałem z nim. Przyszedł moment, w którym zapragnąłem sięgnąć jeszcze dalej. Podjęcie decyzji trwało kilka tygodni. Wiedziłem tylko jedno, że przeskok o kolejne cale musi być większy niż poprzednio. I tak marzenie o dużym teleskopie realizuje się w tym momencie.

Wybrałem 20", uznałem że to będzie sensowny wybór. Lusterko główne to 508mm średnicy i 2089mm ogniskowej przy grubości blanku 40mm. Całą konstrukcje teleskopu realizują dla mnie Adam S. i Mirek D. Można powiedzidzieć, że będzie to Taurus500. Lekka konstrukcja z aluminium i sklejki,. Teleskop powinien byc gotowy do końca tego roku. Postaram sie wkleić jakieś fotki jak będzie gotowy do podboju kosmosu. Mam nadzieje, że ten teleskop da mi wiele radochy.

 

Pozdrawiam Mario33

 

 

cyknij foto ze skala porównawczą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Lustro nie jest od Orion Optics lecz od Nichol Optical. Lustro było napylane w Orionie-Hilux Enhanced Aluminium. Co do wagi, to jakieś 17kg.

 

A, to te naklejki z Oriona na bocznej powierzchni mnie zmyliły :)

Do tego blank wygląda dokładnie tak samo jak w Orionie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Teleskop jest już na ukończeniu, za jakieś 2 tygodnie będę mógł go odebrać i przeprowadzić pierwsze obserwacje. Cała konstrukcja wygląd dość oryginalnie, Adam Salawa przyznał, że to chyba najlżejsza 500. Waga głównej paczki to około 36kg+rurki.

Kratownica na zdjęciach jest od 400 do testów, na właściwym "stygnie" farba :D .

 

Pozdrawiam Mario33

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

100_1447.jpg

100_1450.jpg

100_1521.jpg

100_1533.jpg

100_1536.jpg

Edytowane przez Mario33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario, nienawidzę Cię :lol:

A tak serio - gratuluję konkretnej decyzji. I oczywiście zazdroszcząc Tobie tak wspaniałego sprzętu mam nadzieję, że kiedyś uda mi się na jakimś zlocie przez niego popatrzeć.

A kiedyś... również mieć porównywalnej wielkości lustereczko (Sawes, mam nadzieję że tego nie czytasz :szczerbaty:)

pozdrawiam

 

ps. a w interesie nas wszystkich życzę Tobie, żebyś nie doświadczył "klątwy" 20 tygodni zachmurzenia :)

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity!

Z własnego doświadczenia wiem, że trójraminenny pająk daje więcej spajków ale są one 2 razy 3 razy mniejsze niż w przypadku czteroramiennego.

 

Witam,

 

Pajak trojramienny jest nastepny w kolejnosci po wygietym pajaku dwuramienny jezeli chodzi o ilosc dyfrakcji.

Daje 6 slabszych spajkow aw porownaniu z 4-ma mocniejszymi spajkami z pajaka 4-ramiennego.

 

Niestety przy tym rozmiarze teleskopu zastosowanie wygietego pajaka 2 ramiennego nie bylo juz konstrukcyjnie mozliwe.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.