Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, gawain74 napisał:

Opisy jak zawsze ok, jednak fajnie byłoby zobaczyć też wersję bez.

Może mi się wydaje, ale widoczne jest działanie masek/selektywnej obróbki na Słońce, ale i tak zdjęcie jest godne pogratulowania i pozazdroszczenia.

Witaj Gawain74

Wersję bez opisu oczywiście również mam :) 

Co do poświaty koło słońca to na surowych zdjęciach prosto z aparatu również ona jest,miałem niestety założony filtr polaryzacyjny ponieważ zwykłego UV nie wziąłem z domu i wydaje mi się,że to wina filtra,ponieważ zdjęć wschodów/zachodów słońca nie powinno się robić z nakręconym filtrem polaryzacyjnym,ponieważ wychodzą wtedy właśnie różne dziwne odcienie itp.

Jeszcze słowo o warunkach tamtego dnia - ogólnie były bardzo słabe (za dnia ledwo widoczny Jeszted) dopiero zachodzące słońce ukazało Średniogórze Czeskie i Rudawy,jednak dość mocno wiało i sporo zdjęć wyszło poruszonych,w kierunku Szumawy również kierowałem obiektyw,jednak tam ledwo widocznym obiektem był Bezdez,nawet Rip się nie pokazał. Tak szczerze to kompletnie nie przykładałem wagi do zdjęć z tego wypadu,jednak gdy zacząłem wyciągać rawy z tych fotek to dostrzegłem zarysy Klinovca oraz Fichtelberga,szybki opis i jest :) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Rambo75 napisał:

Tak szczerze to kompletnie nie przykładałem wagi do zdjęć z tego wypadu,jednak gdy zacząłem wyciągać rawy z tych fotek to dostrzegłem zarysy Klinovca oraz Fichtelberga,szybki opis i jest

Odległość i tak zacna, ale Słońce jest obłędne :) i to w jakże miłym dla oka towarzystwie. Dla mnie kadr super. Marzy mi się podobne ujęcie, ale do gór mam średnio blisko daleko cokolwiek to znaczy:)

Jedyna możliwość z moich okolic, to od listopada do lutego zachód Słoneczka na tle Sudetów, niestety z różnych powodów, jak dotąd nie udało mi się.

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2020 o 01:12, Rambo75 napisał:

Jeszcze słowo o warunkach tamtego dnia - ogólnie były bardzo słabe (za dnia ledwo widoczny Jeszted) dopiero zachodzące słońce ukazało Średniogórze Czeskie i Rudawy,jednak dość mocno wiało i sporo zdjęć wyszło poruszonych,w kierunku Szumawy również kierowałem obiektyw,jednak tam ledwo widocznym obiektem był Bezdez,nawet Rip się nie pokazał. Tak szczerze to kompletnie nie przykładałem wagi do zdjęć z tego wypadu,jednak gdy zacząłem wyciągać rawy z tych fotek to dostrzegłem zarysy Klinovca oraz Fichtelberga,szybki opis i jest :) 

Brawo. Po raz kolejny zachód Słońca czyni cuda.

Na Szumawę z Karkonoszy potrzebna jest inwersja, taka jak 2 stycznia. Poza tym - Szrenica może się okazać i tak za niska. Warto wejść wyżej, w okolice Łabskiego Szczytu, Śnieżnych Kotłow i Wielkiego Szyszaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ja znów poszedłem w góry i tym razem padło na Beskid Żywiecki i pasmo Policy. Odwiedzone schronisko PTTK na Hali Krupowej, Okrąglica 1239m, Jasna Góra 1239m, Polica 1369m, Czyrniec 1328m. Widoki jak zwykle rewelacyjne :) Tym razem może zacznę od kierunku wschodniego Gorce / Beskid Wyspowy.

Na pierwszym zdjęciu przy lewym horyzoncie widać fragment Krakowa. Delikatnie na lewo od niego, przy mocnym zbliżeniu na oryginalnym zdjęciu wydaje mi się, że majaczą góry Świętokrzyskie. Niestety nie przygotowałem się i nie mam 100% pewności... Odległość ponad 160km https://www.peakfinder.org/?lat=49.6285&lng=19.6437&azi=49&zoom=5&ele=1176&date=2020-06-07T07:28Z
-7FSIf0xI33WCfw4p0doOEqGyBVPhJZo1fd1vCjm

 

Tutaj widać Beskid Wyspowy w całej okazałości. Pomiędzy Ćwilinem a Śnieżnicą widać Brzankę/Ostry Kamień w odległości 108/111km https://www.peakfinder.org/?lat=49.6128&lng=19.6294&azi=79&zoom=7&ele=1284&date=2020-06-07T07:28Z
AzRS-t9yB1RGG_OPeROphmWk1U-UCDTXQB-IQylC

 

Trochę bardziej w kierunku Gorców na środku, w oddali Jaworze w odległości 93km. Najwyższy szczyt to Kudłoń w Gorcach, gdzie byłem kilkanaście dni temu. I na kolejnym zdjęciu całe Gorce
https://www.peakfinder.org/?lat=49.6128&lng=19.6294&azi=92&zoom=7&ele=1284&date=2020-06-07T07:28Z
ZOuMgUYHwv_GrfhBJs_ug0_qdLGDJL2xAZO7UeMM

Devo1S5LB2lS2jmEzj7fFyfPv0k1CAtIQZdAxLd7

 

A blisko, na zachód od szczytu Policy oczywiście pasmo Babiej Góry
VWz37rfAA1P1k109AJ5KwUHl27AOPijArGIzo8to

 

W stronę Tatr/Słowacji również fajne widoki, chociaż odległość mało spektakularna. Szkoda, że jak już wspomniałem, byłem nieprzygotowany w kierunku dalekich obserwacji. Miejsce ma potencjał, bo można pomyśleć o odległościach 170km+

https://www.udeuschle.de/panoramas/panqueryfull.aspx?mode=newstandard&data=lon:19.64378$$lat:49.6284$$alt:auto$$altcam:10$$hialt:false$$resolution:20$$azimut:275.9$$sweep:53.6$$leftbound:249.1$$rightbound:302.7$$split:60$$splitnr:1$$tilt:auto$$tiltsplit:false$$elexagg:1.2$$range:300$$colorcoding:false$$colorcodinglimit:140$$title:Zugspitze$$description:$$email:$$language:en$$screenwidth:1600$$screenheight:870

https://www.peakfinder.org/?lat=49.6285&lng=19.6437&azi=291&zoom=7&ele=1176&date=2020-06-07T07:28Z

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pisałem w komentarzu już w temacie Praga, Mlada Boleslaw. Chciałem podesłać więcej szczegółów w drugim komentarzu, ale komentarz nie chce się opublikować.

 

A teraz do rzeczy. 

W dniu 06.06 widziałem w Mielcu z okien bloku górkę, której nie jestem w stanie zidentyfikować. Udeuschle nie pokazuje nic. W tym dniu widoczność była znakomita, tatry po drugiej stronie bloku były widoczne do 10 rano. Jest z tego dnia nawet filmik:
hej.mielec.pl/pl/676_aktywni/57205_mieszka-w-mielcu-ma-balkon-z-widokiem-na-tatry-wideo-.html
Tutaj mój rzut z udeuschle:
zapodaj.net/f8d32ea5ef5b1.png.html
Mam zdjęcie fatalnej jakości, wykonane nad ranem telefonem:
zapodaj.net/0f614452a8c77.jpg.html

Trochę się pobawiłem suwakami w programie graficznym, coś tam udawało się z tego wyciągnąć, ale jestem w całym tym temacie amatorem. Gołym okiem widok był lepszy.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mateusz88 napisał:

W dniu 06.06 widziałem w Mielcu z okien bloku górkę, której nie jestem w stanie zidentyfikować.

To odległa o 27 km hałda w Machowie. Ma circa 60 m deniwelacji, do Szarloty jej trochę brakuje :) Tak poza tym, to wierzę na słowo, że na tamtym zdjęciu jest górka. Nawet na sporym powiększeniu nic tam nie widać. Natomiast układ budynków jest pomocny przy identyfikacji, bo zgadzają się azymuty i możliwości obserwacji obiektu o takiej wysokości.

Edytowane przez Czarny
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Darek_B napisał:

Dzisiaj 9.06 rano była mżawka bez szans na jakiekolwiek obserwacje. ;)


Pogoda ostatnio nie sprzyja dalekim obserwacjom z Podkarpacia. 6.06 to był jakiś fenomenalny zbieg sprzyjających warunków. Szczerze mówiąc kiedy jechałem na miejscówkę było szaro i buro, bez kolorów i bez szans na Tatry i księżyc. Czekałem do ostatniej chwili i w ciągu kilku minut wszystko się jednak odmieniło.
Powiem tylko z własnych doświadczeń, że zachody słońca za tatrami są bardziej przewidywalne. Słońce daje jednak bardzo duży kontrast i nawet przy gorszej pogodzie wyciąga widzialność Tatr. Z księżycem to moje pierwsze zdjęcie i muszę przyznać, że nie jest tak łatwo i przewidywalnie. Widnokrąg w kierunku Tatr nie był podświetlony. Wydaje mi się że przy księżycu musi te Tatry po prostu być widać, a księżyc to tylko tło.
Było jeszcze kilka górek z których można było złapać księżyc z większą pewnością, ale chciałem koniecznie sfotografować Łomnicę na tle księżyca – to takie najbardziej widowiskowe. Oprócz zapowiadanej wilgotności problemem była  ogromna chmura na wschodzie. Na szczęście Księżyc znalazł lukę. Dodam tylko że w ciągu miesiąca  był to chyba jedyny dzień z taką przejrzystością powietrza i jedyny dzień kiedy było widać Tatry.

 

Obserwacja Tatr z odległości  140 km nie jest może jakimś wielkim wyczynem ale udało mi się uchwycić Łomnicę w na Tle księżyca i widziałem to na żywo i  byłem tym po prostu bardzo podekscytowany :).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej, poniższe zdjęcia ze względu na wątpliwe walory estetyczne wrzucam w ramach ciekawostki :)
Zarys sytuacji w skrócie - zwiedzałem sobie dzisiaj zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, no i postanowiłem przy okazji wejść na Górę Zborów (https://pl.wikipedia.org/wiki/Góra_Zborów). Symulacje z udeuschle.de pokazywały, że można zobaczyć z niej Tatry, znalazłem też zdjęcie na dalekich obserwacjach. Problem w tym że pora o której tam byłem raczej nie sprzyjała tego typu atrakcjom, było koło godziny 13, temperatura pod 30 stopni - widoki oczywiście bardzo ładne, ale niezbyt dalekie, majaczył Beskid Śląski, przy odrobinie wyobraźni Babia Góra. Porobiłem zdjęcia 'na ślepo', z użyciem Canona 400mm. W domu zacząłem bawić się suwakami, no i jednak coś wyskoczyło - tu teraz pytanie do was bardziej doświadczonych - czy zgadza się położenie tego co oznaczyłem. Wrzucam panoramę żeby się rozeznać w terenie i zbliżenia na klientów. Wiem jak to wygląda, i technicznie nie jest to obserwacja bo ja nic nie widziałem, tylko widział aparat i to dopiero jak go do tego przekonałem :D ale jeśli dobrze oznaczyłem, to pękło 150km, wiem że nie jakiś wyczyn, ale zajmuje się tematem raczej przy okazji, no i to będzie mój rekord (co prawda naciągany ;) )

 

panorama ogrodzieniec mala.jpg

banikov hruba kopa male.jpg

czerwone wierchy male.jpg

Edytowane przez Qbszon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Michał nieźle zaszalał w Chorwacji, czego mu szczerze gratuluję :-). Nie miałem tyle szczęścia w Bieszczadach i w Pieninach, ale w środę (26.08) nacieszyłem oczy widokiem z nowej wieży na Radziejowej. Najdalej było widać Małą Fatrę - Stoh i Vel'ký Rozsutec (ok. 110 km). W kierunkach wschodnim i południowo-wschodnim - niestety, słabizna.

Mala_Fatra.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2020 o 16:55, Bulizzor napisał:

Przedsmak z telefonu.

Jednak telefon, to jeszcze nie to, co normalny aparat fotograficzny :-). Czekamy zatem. Na razie tylko domyślam się, że ważną rolę odegrał aktor drugiego, a właściwie nawet trzeciego planu - pojedynczy pik, widoczny na lewo od gór wypełniających środek kadru.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Jednak telefon, to jeszcze nie to, co normalny aparat fotograficzny :-). Czekamy zatem. Na razie tylko domyślam się, że ważną rolę odegrał aktor drugiego, a właściwie nawet trzeciego planu - pojedynczy pik, widoczny na lewo od gór wypełniających środek kadru.

Zgadza się. Monte Viso. Nie jest to jednak ta najdalsza obserwacja :) Tamta nie potrzebowała pomocy zachodu czy też wschodu Słońca :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2020 o 23:08, Michał Skiba napisał:

Strzał przez Adriatyk i to nie byle gdzie. Abruzzia pozdrawia Dalmację - Sv. Jure --Mt. Velino 328 km:)

 

Brawo Michał  świetna obserwacja i imponująca odległość, tym bardziej, że zaplanowana, przemyślana i uskuteczniona. Szkoda tylko, że w polskich warunkach nie mamy takich możliwości. Acha i tak mi przyszło do głowy, że teraz to już powoli musisz myśleć o 400+ ;)

Edytowane przez Slawek.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.