Skocz do zawartości

M81 i M82


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Na lewo otoczona niebieskimi ramionami galaktyka spiralna M81. Na prawo podkreślona przez czerwień gazów i pyłów nieregularna M82.
Dwie duże galaktyki zamknięte w grawitacyjnym uścisku i tak jak przez ostanie miliardy lat. Ten grawitacyjny wpływ miał ogromne znaczenie w historii obu galaktyk.
Przewiduje sie ze za następne kilka miliardów lat pozostanie tam tylko jedna galaktyka.

Dla miłosników dopracowanego tła. To co widać to IFN. Nie chciałem wyciągać na siłę ale i tak to co widać stanowić może swoisty welonik dla galaktyk smile.gif

FSQ, 2KXM - 5h LRGB

Wieksza rozdzielczosc http://www.astromarcin.pl/images/galaxies/M8182/m8182_2010_1600.jpg

 

Najnowsza wersja (ST8300) na stronie : http://www.astromarcin.pl/pages/M8182.html

m8182_2010_800.jpg

Bardzo mnie zainteresował obszar na prawo poniżej M82. Tam jest tyyyyle galaktyczek. Ciekawe czy ktoś zaczął opracowywać katalog tak słabych obiektów które są dostępne przy obecnej astrofotografii cyfrowej. Dobrze się prezentują w wersji mono i z podciągniętym tłem.

m82mono_smallgalxies.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Marcinie? Tak się wpatruję w to zdjęcie i coś mnie uwiera. W końcu wymyśliłem o co mi chodzi. To zdjęcie wygląda chyba zbyt doskonale. Teraz co to jest "zbyt doskonale" - zdaje się że gwiazdki ostro rozdzielają się z tłem, i to samo w kwestii granic kolorów w galaktykach.

To jest uwaga zupełnie nie-techniczna, tylko w 100% subiektywna z punktu widzenia mojego gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł, pozamiatał i poszedł... :szczerbaty:

Dobrze że mam już szczęke na szybkozłączkach i z gumką, co bym nie musiał ciągle szukać :D

Fotka śliczniutka, miodna tak jak ja lubie :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Marcin jakie miałeś czasy pojedyńczych klatek??

 

Pięknie !

Zastanawiam się ile luminacji, a ile koloru jest w tym złożeniu. Tak czy inaczej zdjęcie zbyt dobre, bym mógł je wykonać w 5h łącznego materiału. Genialną masz miejscówkę - normalnie Mekka astrofoto.

 

Luminancje zbierałem na tzw "normalnej wsi" na pld-zach od Tarnowa ale przejrzystość była bardzo dobra. To galaktyka z tzw zenitu nawet jak są latarnice w oddali, to przy braku zamglenia nie wpływają na zdjęcie. Na marginesie w ogole sie nie spodziewalem zobaczyc IFNa a tu niespodzianka cos widac ( no moze nie na monitorze przy słonecznym oknie ;) )

 

 

L 18x10min

RGB 5x8min

 

 

Super! Nawet kolor mi się podoba! :friends:

 

W Twoich ustach to najlepszy komplement, zapamiętałem Cie jako ortodoksyjnego zwolennika BW :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia IFN tam widać. Swoją drogą, bardzo fajnie te pyły przysłaniają samą galaktykę dwoma smugami. Za bardzo u Ciebie nie widać, ale jakbyś zwrócił na to uwagę, to na bank z tego materiału możesz je wyciągnąć.

 

Co do miękkości to Marcin mnie do tego już przyzwyczaił i w jego wydaniu mi się to podoba. Można nawet powiedzieć, że to rozpoznawalny styl :) Nie może być tak, że wszyscy będziemy tak samo obrabiać zdjęcia. Dobrze, że są różne podejścia. Mi się to bardzo podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo FSQ N ma takie charakterystyczne, dwupłatowe, ciemne śmigiełko, a u Ciebie to jak z newtona, jeszcze robione z dwóch kątów kamery :huh:

Tak kojarze to smigiełko w FSQ N tylko z tego co pamiętam ukazywało się na gwiazdkach oddalonych o centrum kadru (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.