Skocz do zawartości

Zaćmienie Księżyca 15.06.2011


Gość astrodamian27

Rekomendowane odpowiedzi

Gość astrodamian27

W Środę 15 Czerwca 2011 roku miłośnicy Astronomii będą świadkami ''Całkowitego Zaćmienia Księżyca'' w tym roku. Początek zaćmienia Księżyca o godzinie 18h.23m a zakończenie zaćmienia o godzinie 00h.03 po północny 16 Czerwca. Księżyc wzniesie się ponad południowy horyzont na stosunkowo niewielką wysokość. B) Jak wychodzi na to że pogoda dopisze i będą wyśmienite warunki do obserwacji zaćmienia Księżyca :astronomer2: Miłych i udanych obserwacji !!!

post-10327-0-51817100-1307911255_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

(...) Księżyc wzniesie się ponad południowy horyzont na stosunkowo niewielką wysokość. B) Jak wychodzi na to że pogoda dopisze i będą wyśmienite warunki do obserwacji zaćmienia Księżyca :astronomer2: Miłych i udanych obserwacji !!!

 

moim zdaniem mała wysokość Księżyca (w momencie fazy maksymalnej ok. 7 st, Słońce będzie tylko -8 st) jest w sprzeczności z "wyśmienitymi warunkami". Może się okazać, że Księżyc będzie widoczny dopiero pod koniec zaćmienia całkowitego (i później), ew. przed zaćm. całkowitym, ale przy wysokości Księżyca zaledwie 2 stopnie !

Te warunki przypominają mi częściowe zaćmienie Księżyca (o fazie ponad 0.8), które z kilkoma obserwatorami PTMA obserwowaliśmy (a ja także fotografowałem) także w czerwcu - 4.VI.1976 roku (opis jest w "Uranii" z tamtego roku).

Wtedy też Księżyc był bardzo nisko nad horyzontem (dla niego to "normalne" - takie są pełnie w czerwcu...) Okazało się, że nie można było obserwować z naszego Pawilonu PTMA (drzewa zasłaniały tę część nieba do ponad 30 stopni :angry: ) i staraliśmy się wykonać obserwacje z dachu OA, u doc. Bielickiego. Tradycyjnie nie chciano nas wpuścić - w końcu wpuszczono nas na taras obok sali wykładowej, ale o piętro niżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Za trzy dni zaćmienie Księżyca…

 

Może znacie dobre miejsce lub miejsca do sfotografowania tego zaćmienia?

 

Chodzi mi o Warszawę.

 

Najlepszym miejscem byłby np. Pałac Kultury 32 piętro ale taras widokowy jest otwarty tylko do 22:00. Z tej wysokości horyzont widać idealnie.

 

Może macie jakieś ciekawe miejsca.

 

Będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podobno na Ursynowie jest jakaś górka - widać całą panoramę Warszawy

nie znam dokładnie bo nie byłem ale ktoś pisał o tym na forum

 

na Ursynowie jest górka znana jako Kopa Cwila (lub Kopiec Cwila) - w sobotę (18 czerwca) m. in. PTMA przeprowadzi tam pokaz nieba (o ile będzie pogoda). W środę - pewnie każdy będzie mógł tam pójść indywidualnie.

Natomiast Oddział PTMA w Warszawie - w swojej siedzibie - przeprowadzi pokaz zaćmienia Księżyca (oczywiście należy pamiętać o moich uwagach wyżej).

Tak na marginesie - PTMA w Warszawie prowadzi pokazy od ok. 80 lat :astronom: (a więc sporo przed II Wojną Światową !!), ale działalności PTMA prasa w stolicy nie widzi (albo nie chce widzieć...)

Zdarzają się wyjątki - raz na kilka lat...

 

Jakiś rok temu skanowałem swoje slajdy (na Ektachrome 400 ASA) z zaćmienia Księżyca z 1982 r (to zaćmienie to cała historia, opisywałem obserwacje w PTMA m. in. w "Uranii" z 1982 r).

Niedawno pobawiłem się programem graficznym i zrobiłem komputerową modyfikację jednego slajdu.

 

Co wyszło - pokazuję niżej...

post-14903-0-29960900-1308014130_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pogoda nie dopisze, zaćmienie można obejrzeć w internecie, m.in. na stronie Slooha: http://eclipse.slooh.com/ oraz na stronie Bareket Observatory: http://www.bareket-astro.com/live-astronomical-web-cast/rare-central-lunar-eclipse-june-2011-live-webcast.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za informację dla _Spirit_ oraz Hermes1937

 

Znalazłem na Wikipedii link do strony opisującej - "Kopa Cwila (zwyczajowo: Kopiec Cwila) - sztuczne wzniesienie w warszawskiej dzielnicy Ursynów"...

 

oto link:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopa_Cwila

 

Rozważam też opcję - LOTNISKO OKĘCIE Aleja Krakowska - punkt na usypanej górce dla fotografujących lądowania samolotów.

 

Sądzę że pogoda dopisze...

 

Pozdrawiam!

post-638-0-90276300-1308076188_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

O której to w końcu będzie godzienie? Tutaj piszą żę o http://wiadomosci.onet.pl/nauka/dzis-wieczorem-niesamowite-zjawisko-na-niebie,1,4419979,wiadomosc.html 19;30...? Tylko nie rozumiem jak to możliwe skoro księżyc wschodzi o 19:56 UT w przypadku Gdyni :P Czyczli trzeba dodać dwie godzinki? Czy ja coś już mieszam? :-)

Edytowane przez karol_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

O której to w końcu będzie godzienie? Tutaj piszą żę o http://wiadomosci.onet.pl/nauka/dzis-wieczorem-niesamowite-zjawisko-na-niebie,1,4419979,wiadomosc.html 19;30...? Tylko nie rozumiem jak to możliwe skoro księżyc wschodzi o 19:56 UT w przypadku Gdyni :P Czyczli trzeba dodać dwie godzinki? Czy ja coś już mieszam? :-)

 

 

Podaj swoje dokładne namiary np. ulicę lub miejsce twojej obserwacji, to za chwilę obliczę dokładnę efemerydę dla zaćmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

O której to w końcu będzie godzienie? Tutaj piszą żę o http://wiadomosci.onet.pl/nauka/dzis-wieczorem-niesamowite-zjawisko-na-niebie,1,4419979,wiadomosc.html 19;30...? Tylko nie rozumiem jak to możliwe skoro księżyc wschodzi o 19:56 UT w przypadku Gdyni :P Czyczli trzeba dodać dwie godzinki? Czy ja coś już mieszam? :-)

 

OK!

 

Tak będzie prościej.

 

Mapka widoczna poniżej pokazuje w którym miejscu wzejdzie i zajdzie Słońce oraz Księżyc w GDYNI

 

W legendzie po lewej stronie na dole są opisane kolory a po prawej Godzina wschodu i zachodu, azymut oraz wysokość na jakiej będzie Księżyc.

 

Pozdrawiam!

post-638-0-75917800-1308135171_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

O której to w końcu będzie godzienie? Tutaj piszą żę o http://wiadomosci.onet.pl/nauka/dzis-wieczorem-niesamowite-zjawisko-na-niebie,1,4419979,wiadomosc.html 19;30...? Tylko nie rozumiem jak to możliwe skoro księżyc wschodzi o 19:56 UT w przypadku Gdyni :P Czyczli trzeba dodać dwie godzinki? Czy ja coś już mieszam? :-)

 

 

 

Zobacz tutaj: http://www.cyfroweastro.neteasy.pl

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Opoczno widziało zaćmienie zza chmur, ale zawsze coś. :Salut:

To moje pierwsze zaćmienie Księżyca w życiu... piękna chwila :)

 

Symboliczne zdjęcie. Jakość nie jest najlepsza, ale w fotografii przeszkodziły chmury, więc nie było z czego wybierać

IMG_6263.JPG

IMG_6249.JPG

Edytowane przez Astro-nom
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie oprócz kilkunastu minut po samym wschodzie pogoda była świetna. Kilka zdjęć:

 

Około godziny po wschodzie:

z1.JPG

 

Widok z fazą całkowitą:

z2.JPG

 

Tuż po fazie całkowitej:

z3.JPG

 

EDIT: Może ktoś byłby w stanie połączyć tematy o zaćmieniu, ponieważ już widzę trzy różne.

Edytowane przez kuba_mar
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. W Rzeszowie też sie cos udało zobaczyć - to było naprawde piękne zaćmienie :astronom: Niestety nie zabralismy za duzo sprzetu gdyz pogoda wydawała sie być nieciekawa, no ale sie udało.

 

Ponizej kilka fot, z moim zdaniem najładniejszej fazy.

CRW_1439.jpg

CRW_1442.jpg

CRW_1449.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.