Skocz do zawartości

Ulubiona galaktyka


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając stare notatki zacząłem się zastanawiać, która z dotychczas widzianych galaktyk podobała mi się najbardziej. Sprawa nie jest prosta, każdego rodzaju galaktykę można znaleźć w wielu egzemplarzach. Czy ta jest ładniejsza, czy podobna, którą widziałem dwa lata wcześniej? Ciężko zdecydowć. Po wielu przemyśleniach chyba wreszcie mi się udało wybrać.

A czy wy macie swoją ulubioną galaktykę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka Galaktyka Andromedy. 1 - bo ze wszystkich ją w życiu widziałem jako pierwszą (miałem coś 6 czy 7 lat jak pokazał mi ją przez malutki samodzielnie zrobiony teleskop mój ś.p. dziadek, który dożywotnio "zaraził" mnie astronomią). 2 - bo na współczesnych zdjęciach z wielkich teleskopów profesjonalnych wygląda tak majestatycznie - pokazując wspaniałość wszechświata. Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa - trochę ich dużo :) Ale pierwsza która przychodzi mi na myśl to NGC5907 - bardziej z sentymentu. Jako dzieciak miałem w którejś z książek jej fotkę. Jakoś mi utkwiła w pamięci jako obraz czegoś nieosiągalnego. Ciężko opisać uczucie którego doświadczyłem gdy po latach udało mi się ją zaobserwować przez teleskop. To było coś naprawdę znaczącego - choć sama galaktyka nie jest szczególnie wymagająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 31 z zlotu w Jodłowie w 2010, dokładnie to o 2 w nocy kiedy była w zenicie: miazga :) Potem M 51 z początku marca zeszłego roku kiedy w Jeziorach siedziałem z Julesem, trzecie miejsce "Igła" z kwietniowego, "pierwszego światła" miejscówki w Zwoli. Oczywiście miescja i czas pojawiają sie nieprzypadkowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

A ja powiem tak - w 2011 roku największe wrażenie zrobiła na mnie galaktyka NGC 4631 w Psach Gończych, razem z sąsiednią NGC 4627. To tzw. "Whale Galaxy" i rzeczywiście wygląda jak wieloryb z małym wielorybiątkiem pod brzuszkiem (w Newtonie). Zwłaszcza w szerokim polu. Pamiętam, że zmieniałem Axiomy 10 i 15 (odpowiednio 150x i 100x) i w obu wyglądała świetnie!

 

n4631.jpg

 

Niedaleko znajduje się inna ciekawa parka NGC-ów - "The Hockey Stick Galaxy". Kij hokejowy też prezentował się pięknie w szerokim polu.

 

n4656.jpg

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jak chwilę pomyślałem to bardzo lubię "Deer Lick'a", szczególnie jak się operuje na powerach rzędu 200x i większych żeby wyłuskać wszystkie 3 małe galaktyczki. NGC 7331 ze swoim pasem pyłowym i pociemnieniami przy jądrze wydaje się wtedy za jasna i przeszkadza :) Kilka najjaśniejszych Hicksonów też by się załapało, oczywiście Kwintet, The Box, czy HGC 68 wraz z wspaniałą NGC 5371 którą da się bez problemu zmieścić w jednym polu w średnioogniskowych okularach a i tak pokaże ramiona spiralne w 12".

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na mnie duże wrażenie zrobiła M57 , w zasadzie nie wiem dlaczego ale mam do "obwarzanka" sentyment. Być może dlatego ,że wielokrotnie dawniej przyglądając się jej przez lornetki widziałem tylko jakby rozmazaną gwiazdę. Natomiast pierwsze spojrzenie przez teleskop w wiekszym powiększeniu pozwoliło zobaczyć całe piękno tego obiektu . Po prostu powalił mnie ten widok i niezmiennie mnie do dziś zachwyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na mnie duże wrażenie zrobiła M57 , w zasadzie nie wiem dlaczego ale mam do "obwarzanka" sentyment.

 

M57 to nie jest galaktyka tylko mgławica planetarna!

 

A wracając do tematu ulubionych galaktyk, to trudno mi wskazać jedną, więc napiszę o kilku ;)

 

M31 - pod ciemnym niebem zachwyca już w lornetce 10x50

M81/M82 - obowiązkowa pozycja. Pod ciemnym niebem w 8" teleskopie ta para chyba nie ma sobie równych na północnym niebie

NGC4565 - chyba najlepsza galaktyka spiralna ustawiona "edge on" na północnym niebie

M51 - chyba najlepsza galaktyka spiralna ustawiona "face on" na północnym niebie

NGC253 - dość daleko na południu, ale w dobrych warunkach wygląda fantastycznie w 8" teleskopie

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam M101. Z tego powodu, iz jako początkujący obserwator długo z nią walczyłem, zanim udało mi się ją zobaczyć. A gdy już ją zobaczyłem w pełnej krasie, to szczęki na czworakach w krzaczorach szukałem. Do dzisiaj pamiętam ten widok. Następne takie emocje miałem dopiero po zobaczeniu Kwintetu Stephana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ulubiona to NGC 4157. Galaktyka spiralna SBb w Wielkiej Niedźwiedzicy, ustawiona prawie bokiem. Jej kształt jest lekko nieregularny. Pasmo pyłowe położone trochę na uboczu, pokazuje szczegóły swojej budowy. No i to gwiazdowe jądro, Zupełnie bez porównania z tym co widać na zdjęciach.

W zasięgu mojego teleskopu jest jeszcze jakieś 40000 galaktyk, prędzej czy później znajdę coś ładniejszego.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.