Skocz do zawartości

Jak to sie dzieje ????


Rekomendowane odpowiedzi

Ucze sie sekretow kamery Sony NEX VG20E, to nowa zabawka. Pierwsze zadanie to filmy ale postanowilem zobaczyc czy da sie fotografowac cosmos. No i prosze, nie moge zrzumiec jak to sie dzieje ale jedno zdjecia dla przykladu, zanaczam to jest tylko jedno zdjecie bez zadnych skladanek, migawka 1 sec.

post-18758-0-11682900-1331958221_thumb.jpg

 

Jakis czas temu ludzie twierdzili ze nie mozna zrbic zdjec z CMOS sensorami, ze sie nie nadaja, a tu prosze 16Mbits CMOS sensor.

Edytowane przez kris27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus obecnie ma fazę bliską 50% i wygląda tak jak na załączonym zdjęciu (zrobione tanim Newtonem i kamerką CCD - wstydziłem się wrzucić nawet do działu "Galeria dla początkujących"). Kris, zmiłuj się. Wrzucasz kompletnie rozogniskowane zdjęcie z jakimiś paprochami na matrycy nawet nie wiedząc, jak powinien wyglądać obiekt, który próbujesz sfotografować. Niektóre nowe CMOSy (np. te w kamerkach Microsoft LifeCam) jak najbardziej nadają się do fotografii planetarnej.

venus20120308.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus obecnie ma fazę bliską 50% i wygląda tak jak na załączonym zdjęciu (zrobione tanim Newtonem i kamerką CCD - wstydziłem się wrzucić nawet do działu "Galeria dla początkujących"). Kris, zmiłuj się. Wrzucasz kompletnie rozogniskowane zdjęcie z jakimiś paprochami na matrycy nawet nie wiedząc, jak powinien wyglądać obiekt, który próbujesz sfotografować. Niektóre nowe CMOSy (np. te w kamerkach Microsoft LifeCam) jak najbardziej nadają się do fotografii planetarnej.

 

Moze ale dzis wyglada tak: Mozesz sparawdzic na GOOGLE SKY:

post-18758-0-59905100-1331977795_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ale dzis wyglada tak: Mozesz sparawdzic na GOOGLE SKY:

taka-venus.jpg

 

To jest mapa powierzchni Wenus, a nie symulacja jej widoku z Ziemi. Chyba wiesz o tym, że Wenus posiada grubą warstwę chmur w 100% zasłaniającą jej powierzchnię? Nie wpadłeś na pomysł, żeby porównać wykonane przez siebie zdjęcie z jakimkolwiek innym zdjęciem wykonanym przez kogokolwiek w ostatnich tygodniach na świecie? Choćby na tym forum mamy na ten temat wątek http://astropolis.pl/topic/37481-wenus-2012/page__pid__450225#entry450225

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drevil: Może stąd temat wątku.... Jak to się dzieje, że ta kamera może pokazać mapę radarową Venus a kolega wszędzie czyta że się nie nadaje do zdjęć....

 

kris27: Sorry ale żeby pchać się do galerii astrofotografii bez minimalnej wiedzy o tym co się robi to lekka przesada. Szczególnie, że w necie lub na forum można się zorientować jak to powiino wyglądać, jak kolega wyżej wspomniał.

Z Twojego zdjęcia można sie dowiedzieć tylko, że masz brudne soczewki;)

Jeżeli masz problem z oceną ostrości zdjęcia to spróbuj zrobić parę klatek dla różnych pozycji wyciągu aż dojdziesz do wyostrzonego zdjęcia, co generalnie objawia się minimalną średnicą obiektu.

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj na zakrapianej imprezie bawiłem się jakimś aparatem hybrydą (14mp zoom 18x chyba fuji lub canon niepamiętam) :) no i w przypływie weny postanowiłem też ustrzelić nim parkę. Wenus wyszła mi tak samo jak krisowi tyle że bez papruchów. Ludzie na imprezie łykli , bez popitki, że ten aparat za około 500-600 zł to w sumie lepszy od hubble'a jest heheheheh.uff

Powiem jedno totalnego laika w temacie takie zdjęcie rozłoży na łopatki ale wystarczy trochę wiedzy, by się obudzić

PS ktoś z was korzysta z google sky do celów astronomicznych??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drevil: Może stąd temat wątku.... Jak to się dzieje, że ta kamera może pokazać mapę radarową Venus a kolega wszędzie czyta że się nie nadaje do zdjęć....

 

kris27: Sorry ale żeby pchać się do galerii astrofotografii bez minimalnej wiedzy o tym co się robi to lekka przesada. Szczególnie, że w necie lub na forum można się zorientować jak to powiino wyglądać, jak kolega wyżej wspomniał.

Z Twojego zdjęcia można sie dowiedzieć tylko, że masz brudne soczewki;)

Jeżeli masz problem z oceną ostrości zdjęcia to spróbuj zrobić parę klatek dla różnych pozycji wyciągu aż dojdziesz do wyostrzonego zdjęcia, co generalnie objawia się minimalną średnicą obiektu.

Brudne soczewki - no raczej nie, w ciagu dnia robilem film ( macro lub micro ) prazkow pylnych w kwiecie with this lens. Choc tez mozliwe.

W sumie to jest ponad 10 zdjec i kazde jest w innej czesci szkla - to i brazy powinny byc w innych miejcach no bo brud nie bedzie sie przesuwal wraz z obrazem.

Dzieki za suggestions. No ale nie ma wyciagu .... kamera z obiektywem ( albo to mozna nazwac luneta, refraktorem 62mm i ogniskowej 250 ).

 

No nie wiem nic o astrofoto tylko przypadkowo jak Orion byl w zenicie u nas to chcialem zobaczyc jak wyglada M78 i zrobilem shoot - nic ciekawego tak dla zabawy. Kamera, jakas CMOS z Chin za 20$ tylko ze przerobilem elektronike, siedzaca na Newton 114/8.

 

To czego nie moge zrozumiec jak mozna optycznym instrumentem otrzymac taki obraz. Kratery i inne formacje. Potrzylen an rozne zdecia z "Magellan" space craft, and other sources from JPL, NASA & ESA + universities, jestem poprostu zaskoczony. Moze atmosfera jakos filtruje albo ???? bo teraz Venus jest widoczna tutaj tylko o zachodzie Slonca i od chyba 15 stopni w dol az bedzie pod horyzontem. W chwili experymentu moze ~10 stopni.

Moze to sensor w kamerze ???? niestety nie nie moge dostac zadnych dokladniejszych informacji od SONY. To ich tajmnica techniczna. Moze jest czuly na inne czestotliwosci i nikt o tym nie wie - kto bedzie badal sensor do kamery filmowej na inne dlugosci fal ????

Moze szklo obiektywu ma jakies dziwne wlascowsci ( sa obiektywy ktore promieniuja, chyba domieszka toru do szkla) ????

Jesli jeszcze bedzie szansa to sprubuje z innymi obiektywami ( w tym roku czyste niebo jest moze 2-3 razy w miesiacu leje caly cas )

 

post-18758-0-58643500-1331995181_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahaha... przypomniało mi się kiedy w tamtym roku zrobiłam komórką zdjęcie Wenuski, która przed 7 rano bardzo jasno świeciła na porannym niebie. Kiedy w domu po powiększeniu zobaczyłam na zdjęciu sporą fasolkę byłam niemal wniebowzięta, że moje pierwsze próby astrofoto przyniosły owoce, i za nic nie chciałam uwierzyć nauczycielowi, że to zapewne efekt świetlny na szkle albo coś podobnego :szczerbaty:

 

Ale zdjęcie ciekawe, nie powiem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pjąkne paprochi i rozwielitki. I prążki newtona wokoło.

Wątek zdecydowanie do działu space art.

 

A żyłem w przekonaniu, że na antypodach - jak tak chodzą do góry nogami - mają lepiej ukrwione mózgi. Z tego też powodu marzyłem o zamieszkaniu na Nowej Zelandii ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna Wenus. Daj znać, gdzie kupić te promieniujące soczewki. Kupuję od razu 20 kontenerów :szczerbaty:

Btw - nie boisz się nimi fotografować? Stosujesz jakieś zabezpieczenia? Sprawdź, czy już Ci włosy nie zaczęły wypadać.

 

Search internet - nie pamietam typow (brands) ale byly robione w Niemczech, Francji i ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko i córko, czy on aby na pewno nadaje z Australii? Czy to nie jest kolejna prowokacja? Na pierwszym zdjęciu ewidentnie widać rozogniskowany obiekt, a gość dalej mówi swoje. Coś mi się widzi, że on jest po ciemnej stronie mocy.

kris27 niech moc będzie z Tobą, ta jasna moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnię (w dużym uproszczeniu) da się zarejestrować po nocnej stronie Wenus w podczerwieni. Amatorsko dostępne jest okno 1010nm, a znacznie bardziej kontrastowe są dalej, poza zasięgiem CCD/CMOS.

 

Ha .... w Australii w pewnym czasie niektore kamery firmy SONY byly nielegalne bo widac bylo cialo kobiet przez sukienke .... uciecha dla niektorych. W CSIRO ( Commonwealth Scientific Industrial Research Organisation ) bawili sie sensorami SONY - detekcja mozliwych miejsc poazrow lasu z satelity. Chyba 2 lata temu mielismy kontakt pierwszy raz. Moj arsenal teraz wyglada tak jak na obrazku ponizej. Problem jest ze clear sky jest na wage zlota, takich opadow deszczu nigdy nie bylo ( ale tylko na wybrzezu, nie tam gdzie nie padalo od 17 lat ) Klimate change I believe in it.

 

post-18758-0-73066700-1332021412_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kris27 człowieku - przestań się ośmieszać. To jest rozogniskowany obraz czegoś świecącego i paprochy na optyce lub matrycy. Sprawdż to sam - skieruj kamerę na coś innego niż ta "Wenus" i otrzymasz taki sam obraz, bo paprochy będą w tych samych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym proponował, żeby nie naśmiewać się z kolegi Krisa. Jest we mnie jakieś takie pozytywistyczne przekonanie, że ludzi, którzy tkwią w błędzie trzeba edukować, przekonywać racjonalnymi argumentami, tłumaczyć im, że się mylą. Nawet, jeśli czasem wymaga to niezwykłej cierpliwości.

 

Kris, są dwie możliwości:

 

1) NASA wydała miliony dolarów na wysłanie sond kosmicznych, aby wykonać radarową mapę powierzchni Wenus. Teleskop Hubble'a nie potrafi zrobić takiego zdjęcia. ESO, SALT, teleskop Keck, nikt na świecie nie potrafi zrobić takiego zdjęcia. Nikt nie ma nawet pomysłu, jak teoretycznie mogłaby działać technologia umożliwiająca zrobienie takiego zdjęcia, a Ty pierwszy i jedyny na świecie wpadłeś na pomysł, że można zrobić takie zdjęcie komercyjną kamerą wideo Sony.

2) zrobiłeś zdjęcie rozogniskowanego obrazu mając brudny obiektyw.

 

Nie odwołuję się do Twojej wiedzy z zakresu astrofotografii (bo jej nie masz), ani nawet do wiedzy z zakresu astronomii (bo jej też nie masz, co udowodniłeś myląc radarową mapę powierzchni z symulacją widoku). Odwołuję się do Twojego zdrowego rozsądku. Która z tych dwóch możliwości, na zdrowy rozum, wydaje się bardziej prawdopodobna?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.