Jump to content
riklaunim

Jowisz 2012/2013

Recommended Posts

Jeszcze jedna rzecz do sprawdzenia, w kwestii głębi bitowej: jakim kodekiem nagrywane są avi?

Kamerki TIS dają surowy obraz bez kompresji właśnie w Y800. Wszystko inne to już będzie konwersja na komputerze tego co udało się zarejestrować.

Kilka fotek z ostatniej nocy zanim pogoda się pogorszyła (super jakaś i tak nie była):

Kanał pomarańczowy i ORGB; 23:06 UT

jup-orange-2306.jpg

orgb.jpg

* Animacja - animacja z 3 klatek, około 3 minuty czasu.

W animacji użyłem Meader TeleXtender 2x, a na fotce powyżej soczewkę "Baader Hyperion Zoom Barlow" wkręconą w krótki nos kamery. Widać że ten Barlow agresywnie zwiększa ogniskową. Może przydać się w Newtonach f/4-5.

• Like 4

21 październik , 2 minuty po północy, seeing kiepski

J.

jowisz0012 12-10-21 00-02-05 a2.jpg

Detal jest rzeczywiście doskonały. Przeglądając zdjęcia w sieci zauważyłem, że to charakterystyczne "rozmycie" partii brzegowych wskutek usunięcia artefaktów jest dosyć powszechne.

Lysy, czy to Jowisz z tego samego materiały który pokazywałeś tu wcześniej? Jeden z lepszych jakie widziałem!

Edited by ziolo

Dobry seeing nad ranem; wreszcie złapałem te malutkie białe owale okołobiegunowe (jeśli mnie wzrok nie myli). Mak 180, Chameleon mono, 1200 klatek, filtr pomarańczowy >570 nm:

orange1_00001.jpg

Jest jeszcze animacja, ale to już jutro przerobię (...znaczy dzisiaj).

• Like 2

Wczoraj przed północą naprawde warunki były rewelacyjne. Mimo tego że Jowisz nie był za wysoko udało się parę avików zgrac.

Oto jeden z nich. 2200 klatek obrobionych przez AS2.

jowisz.JPG

• Like 7

Lysy, czy to Jowisz z tego samego materiały który pokazywałeś tu wcześniej? Jeden z lepszych jakie widziałem!

Tzn. ta sama sesja tylko avik z innej godziny nagrałem sporo materiału.

Ten akurat z "obrotami" 30-35 fps.

Wczoraj przed północą naprawde warunki były rewelacyjne. Mimo tego że Jowisz nie był za wysoko udało się parę avików zgrac.

Oto jeden z nich. 2200 klatek obrobionych przez AS2.

Ładna fotka , dobra ostrość .

W SCT stosowałem następująca kolejność:

SCT , koło filtrowe , barlow , kamerka

w Newtonie żeby mieć możliwość ostrzenia muszę stosować następujący uklad :

Newton , barlow , koło filtrowe , kamerka

Jak myślicie czy ma to jakieś znaczenie , czy może w jakiś sposób wpływać korzystnie lub nie na uzyskiwany obraz ? :icon_rolleyes:

Raczej nie ma żadnego znaczenia. W obu przypadkach uzyskuje się te same dobre fotki.

Że też seeing nie chce być dobry ciągle... Ale i tak animacja mnie zadowoliła. Wszystko przez filtr czerwony >610 nm, po 1100 klatek. Najlepsza:

s12.jpg

2:42-4:19, odstępy 6-minutowe:

anim2.gif

• Like 4

Do planet używam Baaderowskiego Ir-pass. Próbowałem też z Astronomikiem ale jednak Baader daje lepsze efekty.

Kolejna obróbka sprzed kilku dni - z uwagi na pogodę pozostała

zabawa wcześniejszym materiałem.

jup2.jpg

Edited by Lysy
  • Like 9

Rozumiem, że efekt cebuli na tym materiale też wystapił i został rozwiązany obróbką tak?

Pozdrawiam.

Rozumiem, że efekt cebuli na tym materiale też wystapił i został rozwiązany obróbką tak?

Pozdrawiam.

W tym materiale efekt był pomijalny specjalnie się nie gimnastykowałem

szczątkowo efekt jest widoczny jak się dobrze przyjrzeć fotce.

Andrzeju ładnie sobie poradziłeś z tą cebulką , ale coś z tymi kamerkami jest nie tak i chodzi mi nie tylko o cebulkę , również o to że kamerka nie daje jak by ostrego obrazu , tak jak by nieco rozmywała detal , miałem kiedyś również podobny problem w kamerce DBK kolorowej też z tej rodziny kamer.

Zrobiłem test i porównałem z kamerką rosyjską VAC z cmosem , ostrość udało się lepiej ustawić i choć to jest raczej kamerka do Księżyca nie planet to dała lepszy efekt po mimo dużej rozdzielczości i małego bo tylko 15 FPS .

Dwa suwaki w registaxie aby grubo wyostrzyć , w DMK oczywiście pojawiła się kochana cebula :icon_rolleyes:

Przetestuję jeszcze na Lumenerze BW i zobaczę czy jest różnica.

Untitled 2.png