Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

No to pierwsze koty za płoty. Pierwsza fotka z Baslera Ace 640-100. Jowisz niestety mały ponieważ jest to F15. Muszę dokupić barlowa 5x lub dorobić przedłużkę do mojego 3x żeby mnożnik wyszedł 4x. Niestety bedę musiał podnieść lustro bo łapię ognisko przy wyciągu wysuniętym na ok 0,5-1cm. przez co patent z przedłużką już nie zadziała. Fotka poniżej składana w AstraImage, w WinJuposie nie mogę coś z kolorami dojść do ładu. Jowisz wychodzi za bardzo czerwony. W AstraImage dałem koretkę kanału czerwonego z 1,0 na 0,95 i jest git. Przy okazji przetestowałem filtry LRGB Astroluminy. Jak widać nie są chyba złe. Przy okazji skolimowałem teleskop na sztucznej gwieździe, tak więc kolimacja jest chyba niemal idealna.

 

Czas ok 16-17ms, resztę ustawiałem gainem. Generalnie zawierał się w przedziale 550-650. FPS - 60.

 

(RedLum)RGB

lrgbastra.jpg

 

Sam Longpass 610nm

30247806.jpg

 

Gdyby ktoś zechciał się bawić poniżej daję linki do surówek. Kolejność: RGB i Redlum. Czas nagrywania avika podany w nazwie.

http://imageshack.us/a/img10/8295/r032734g3q26.png

http://imageshack.us/a/img341/8536/r032831g3q27.png

http://imageshack.us/a/img440/7679/r033020g3q26.png

http://imageshack.us/a/img440/3905/r033201g3q27.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bez dostępu do telpa ale bawię się w wolnych chwilach

materiałem. Fotka z materiału sprzed 3 tygodni, jedynie 800klatek.

Widzę że mocne ograniczenie ilości klatek dobrze wpływa na minimalizację

ringów występujących podczas składania (przy 3tys. były już mocno widoczne).

Kanał L(Orange), newton 14", basler ACE.

jupiter800frames.jpg

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie DMK21 z tym samym chipem co basler - baslerAce pracował wzorowo ale mój leciwy

laptop już jechał resztkami sił gubiłem sporo klatek na 40-50 fpsach, dmk ma mniej wymagające usb

(ale niestety USB2 a nie 3).

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kamerkach planetarnych dramatycznie wysokie prędkości nie są potrzebne. Zazwyczaj nie ma żadnych zalet ze schodzeniem ekspozycją poniżej 60 FPS - lepiej wtedy obniżyć gain (no chyba że już jest najniższy). Poza tym matryce CCD Sony najlepsze osiągi mają właśnie w zakresie szybkości określonych w publicznej dokumentacji (60 FPS dla ICX618).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i zrobiłem avika Jowiszowi mimo, że jeszcze nisko. Nie chciałem czekać, pogoda może się popsuć i nic bym nie miał ;).

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x, TS Optics UV/IR-Cut, EZP 33, RegiStax 5.1, Castrator, AutoStakkert 2.1, AstraImage 3.0 Pro,

Corel PaintShop Pro X5.

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu4.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z godziny 0.15. Pogoda była tak łaskawa, że mogłem wykonać 2 aviki po 200 klatek :angry: .

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x, TS Optics UV/IR-Cut, EZP 33, RegiStax 5.1, Castrator, AutoStakkert 2.1, AstraImage 3.0 Pro,

Corel PaintShop Pro X5.

Jowisz2012.09.24 (1).jpg

Jowisz2012.09.24 (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało się upolować Jowisza, a nie chmury. C11 w akcji (choć C14 się zbliża ;)).

 

 

DMK21AU618, f/20; 00:25 UT; RGB, LRGB, Orange-RGB, RedLum-RGB:

dmk-rgb-0025.pngdmk-lrgb-0022.pngdmk-orange-rgb-0027.pngdmk-redlum-rgb-0029.png

 

Ximea xiQ USB3; f/20; RGB, Orange-RGB, RedLum-RGB:

ximea-rgb.png

ximea-orange-rgb.png

ximea-redlum-rgb.png

Na stronie mam też opis kamery xiQ.

 

 

Kilka porównań. Na początek XRGB tworzone za pomocą WinJUPOSa kontra metoda standardowa:

4lhj4w.jpg

 

Oraz porównanie zmian w atmosferze Jowisza:

1z5kkdl.jpg

 

 

 

I przy okazji Słońce z dzisiaj :)

 

Żółty filtr pasmowy 590nm oraz Astrodon UVenus; TSAPO 65/420; Baader AstroSolar; Ximea xiQ

 

yellow590b.jpg

 

uvenusb.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja wsadzę swoje gnioty.

 

Seeing niestety do bani tak więc nic ciekawego nie wyszło. Do tego nie mogę dojść do ładu z kolorem. Tym razym użyłem barlowa NPZ 4x (na GSO 5x były za kiepskie warunki).

 

Redlum-RGB

po 2000 klatek na R G i B oraz 4000 na Redlum - z tego wybrałem po 25%

redlumrgbjuposv2.jpg

 

Sam Redlum - 10% z 6k klatek

przedostatnim.jpg

 

A tak wyglądały poszczególne kanały z pierwszej fotki (samo wyostrzenie). Zawsze G i B są tak rozjechane?

 

R:

18866910.jpg

G:

76750403.jpg

B:

13233466.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie już wiem dlaczego kolory sa rozjechane! Czy filtry RGB powinny być parafokalne? Myślałem, że są i bezmyślnie nagrywałem aviki jeden po drugim. Jakieś było moje ździwienie gdy okazało się, że filtr R G i B ostrzą w minimalnie w innym miejscu. Dzisiaj poskładałem z ostrościa na każdym kanale i kolory są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie już wiem dlaczego kolory sa rozjechane! Czy filtry RGB powinny być parafokalne? Myślałem, że są i bezmyślnie nagrywałem aviki jeden po drugim. Jakieś było moje ździwienie gdy okazało się, że filtr R G i B ostrzą w minimalnie w innym miejscu. Dzisiaj poskładałem z ostrościa na każdym kanale i kolory są ok.

 

Mogą nie być + dyspersja atmosferyczna może dawać utratę ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszego ranka.

Kanał luminancji- Firefly (filtr pomarańczowy), RGB- Lifecam (ir-uv/cut)- złożone w PS.

Nie da się w tej rozdzielczości nagrać zielonego i niebieskiego (przynajmniej na tym sprzęcie), kamera jest za ciemna:)

Troszkę jak koń pod górkę, ale działa.

SW200-1000, F25

Jowisz-ioF25-2012-09-30g0612-RGB-lifecam-firefly.png.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.