Skocz do zawartości

Nowy montaż SkyWatchera EQ-8 Pro


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Silnik krokowy bez przekladni :whaaaaa:

Nawet jesli bede pracowac w trybie 1/64 kroku teoretycznie , a w rzeczywistosci to 1/10 maksymum , to rozdzielczosc realna bede ok 800000 tikow przez obrot , prawie 10 razy mniej jak powinno byc .

Ciekawe zobaczyc analize PE , a najbardziej pila wysokoczestotne ))) dobrze napisalem ? ))))

Edytowane przez Diskus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Systemy enkoderów małej rozdzielczości istnieją od lat, jako upgrady do montaży (choćby losmandy, czy potocznie zwane Digital Setting Circles - nawet do dobsonów), więc robienie wrażenia, że to coś nowego, rewolucyjnego to ściema. Jedyna zmiana to zapewne zintegrowanie tego z softem SynScana. Żeby była jasność, fajnie że to jest i dziwne, że wiele innych montaż nie ma tego w standardzie. To koszt kilkuset $.

 

Tu upgrade dla EQ6:

 

http://www.backyard-...etting_circles/

 

 

To nie tyle upgrade co danie nieco tlenu użytkownikom bez go-to. System zastępuje poniekąd SynScan ale nie jest sprzężony z silnikami więc i tak trzeba przesuwać tubę ręcznie z przycisków pilota a odczytywać pozycję tuby z oddzielnego urządzenia (w linku jest ArgoNavis). W EQ-8, jak piszesz, udało im się to połączyć z SynScan.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwetka tego montażu, sposób sprzęgania napędów przypomina mi ( bardzo!) węgierskie montaże z serii Gemini, juz wycofane z produkcji (!). Zdaje się, ze parametry przekładni są identyczne, silniki też - 0,9 stpnia /krok. Podejrzewam, że ten podwójny system enkoderów, to pojedynczy impuls na slimaku do pozycjonowania w celu PPEC i te enkodery o których pisał Adam. Generalnie wygląda to jednak na upgradowany Gemini!.

 

Edit: upgradowany to może być przesada...

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że ten podwójny system enkoderów, to pojedynczy impuls na slimaku do pozycjonowania w celu PPEC i te enkodery o których pisał Adam.

Intuicja Ciebie nie zawodzi. Ten drugi enkoder jest z 1 tikiem do PEC'a. Dokładnie tak samo rozwiązana jest synchronizacja rotacji ślimaka w iOptronie. Nazywanie tego enkoderem (w tym kontekście) to jednak spore nieporozumienie. Tym bardziej, że już widać sporo zamieszania z niezrozumieniem. Dzisiaj kwestia enkoderów jest bardzo modna i podejrzewam, że wiele ludzi będzie mylić je z tymi, zamontowanymi w montażach premium (miliony tików).

 

DO boi się wypuścić ten montaż na niezależne testy na zewnątrz. Test robią osoby zależne od dystrybutora, więc możemy się spodziewać montażu killera, niszczącego nawet Astro-Physics'a, czy inne (daj mu Boże). Pytanie tylko, ile jest w PL osób, które potrafią pomierzyć prawidłowo PE, systematyczność PEC'a, ziarnistość trackingu, etc.?

 

Tak, czy siak, czekam z niecierpliwością na ten test. Już możecie szykować popcorn, bo coś czuje, że będzie ciekawie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem moich zagranicznych przyjaciół branżowych, jak to z tym "nieistniejącym EQ8" jest. No i już wiem. DO dostało do TESTU model "przed-produkcyjny", który nie pochodzi z seryjnej produkcji, co więcej ma "poważne błędy", jak twierdzi mój informator, które usunięte będę w wersji docelowej. Ten montaż nie jest do sprzedaży. Po prostu inni dystrybutorzy testują po cichu. Podejrzewam, że akcja jest po to, żeby zebrać uwagi z całego świata i je wprowadzić do ostatecznego EQ8. Bardzo dobra strategia. Podoba mi się. Za to nie podoba mi się udawania, że rozpoczęło się sprzedaż modelu "alpha".

 

Montaże te produkowane seryjnie będą dopiero w 2013 roku.

 

Tyle powiedział mi szef jednej z największych globalnych firm astro, także dealer SW. Chyba mu wierzę, nie mniej, wysłałem także oficjalne pytanie do Grzegorza Matoska (właściciel DO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy zobaczymy na pierwszy rzut oka wygląda trochę dziwacznie...na

projektach było znacznie lepiej. Lunetka biegunowa to chyba rozwiązanie

prowizoryczne może to prototyp? Nie wierzę żeby ktoś tak to rozwiązał

w sensie produktu handlowego.

Co by nie marudzić - cieszyć się trzeba, na bezrybiu i tak ryba ponieważ w tym

przedziale cenowym posucha w montażach o takiej nośności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, "gorąca linia". Chyba założę bloga, bo lubię takie historie ;)

 

Przed sekundą otrzymałem oficjalne stanowisko od Grzegorza Matoska:

 

 

 

Jest dostepny. Wersja jest ostateczna. Niewykluczone, że będą jakieś zmiany w przyszłosci, ale na razie nie wiemy czy i kiedy.

 

otrzymałem także informację, że Delta Optical otrzymała ten montaż jako pierwsza na świecie w drodze uznania za osiągane wyniki uzyskała także wyłączność na sprzedaż SW na Ukrainę. Wg Grzegorza inne firmy otrzymają ten montaż wkrótce.

 

To chyba kończy dywagacje. Można skupić się na parametrach. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli go też w Astromarkecie i będę mógł napisać coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nielicznych? Wbrew pozorom, takich jest sporo. Mogę tylko zdradzić, że montaży z klasy premium sprzedajmy (per sztuka) więcej, niż HEQ5, czy nawet EQ6. Jest ogromne zapotrzebowanie na montaż o takiej nośności w cenie znacząco poniżej 20K. To była spora luka rynkowa i teraz wydaje się być "załatana" (pod warunkiem przejścia chrztu bojowego przez EQ8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu ale te 17 tys. zł za EQ8 to dla mnie za dużo, a może za biedny jestem ;).

Bo cała ta branża cenowo jest nienormalna. Przewartościowuje mocno wiele kwestii. Musisz sprawdzić, ile kosztują konkurencyjne montaże w tej klasie, a wtedy można nawet użyć stwierdzenia, że EQ8 jest "tanie". Wiem, straszne :( Z drugiej strony muszę dodać, że naprawdę nie da się tego zrobić taniej. Wszystko kosztuje, a jeszcze trzeba wygenerować marżę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kosztowałaby - na pewno. Na razie mój projekt własnego montażu został odłożony w czasie właśnie ze względu na koszty. Po zliczeniu wszystkich elementów koszt byłby nieakceptowalny, a wprowadzenie technologii znacznie redukujących koszt jednostkowy oznacza zastosowania przemysłowych rozwiązań, co znowu przy ilości mniejszej niż setki tysięcy rocznie jest bez sensu (tylko podniesie koszt jednostki - koło zamknięte).

 

Samochody są "tanie", bo wartość fabryki amortyzuje się na miliony sztuk. Warto zauważyć, że koszt postawienia takiej fabryki idzie w mld. euro. Gdyby ktoś chciał sam sobie zrobić współczesny samochód, to koszt byłby wielokrotnie wyższy.

 

W przypadku montaży astro z tej półki stawianie zrobotyzowanej taśmy za mld. ma taki sens, jak... Dzieląc inwestycję przez ilość sprzedanych sztuk wyjdzie nam, że 1 sztuka kosztuje... 100 tys. euro.

 

Nie zapominajmy też o najważniejszym etapie R&D, czyli research and development, gdzie trzeba to wymyślić, zaprojektować, 500x poprawić, etc. To w takim wyzwaniu da nam min. 2 lata pracy dla kilku osób.

 

Jeżeli jest tu ktoś, kto wie, jak obniżyć koszt produkcji takiego montażu o połowę, to go ozłocę. Niech do mnie pisze, dzwoni :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten finalny produkt różni się zasadniczo od tego co SW pokazywało wcześniej jako EQ-7. Teraz jestem prawie pewien, że tamten projekt się nie powiódł i SW kupił dokumentację Gemini ( i to chyba G-41+). Zbyt wiele jest cech wspólnych, począwszy od kolumny, system aretażu, sprzęgania napędów itd,itp. Ponadto Gemini został całkiem nagle wycofany z produkcji, a jego nastepca z przekładnią cierną to produkt chyba niedopracowany, czyżby przez pospieszne wprowadzenie na rynek?. ( Moim zdaniem niedopracowany jest np. system okablowania - totalny chaos).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, możesz mieć rację. Była taka wersja obserwatoryjna G41, który wygląda prawie identycznie. Do tego ta charakterystyczna rączka. Nie mam już chyba wątpliwości, że to Gemini G41. Zaczynam nawet kojarzyć pewną dyskusją ze spotkania dealerów ASA, gdzie ktoś poruszył temat, że Andreas sprzedał coś SW. Jakoś wtedy nie pociągnąłem tematu, ale teraz to się składa w całość.

 

To więc lekko zliftingowane Gemini z zaadaptowanym SynScanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do kosztów produkcji montażu, lecz tym razem chodzi mi o montaż dla planeciarzy. Taki montaż może być mniej dokładny, czy zatem i koszty były by mniejsze czy raczej nie bardzo (ładowność jak w EQ8) ?

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zainwestowałbyś w zaprojektowanie i wyprodukowanie montażu tylko dla planeciarzy? Tu nie chodzi o zrobienie jednej sztuki (taka zawsze będzie droga, chyba, że mamy już podzespoły), ale o produkcję seryjną.

 

Poza tym, czy planeciarze nie mają zestawów SCT na widłach? ;) Jeżeli myślisz o wielkich newtonach, to one zawsze będą wymagające (choćby dlatego, że są długie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.