Skocz do zawartości

Spektroskop


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadły mi w ręce dwa filtry i zastanawiając się jakie widmo przepuszczają a nie chcąc czekać do nocy postanowiłem wstępnie je obadać :) w tym celu zbudowałem sobie spektroskop wg tego opisu http://www.pl.euhou.net/docupload/files/Excersises/WorldAroundUs/Spectroscope/spektroskop.pdf

Żyletek nie stosowałem, wystarczyło nacięcie nożem do tapet w katonie od linijki, dzięki temu powstała ładna równa szczelina :D przed nią umieszczam badane filtry. Tubus to tuba z ręcznika po papierze, 20 min, trochę taśmy i gotowe.

 

Fajnie jest popatrzeć na Słońce przez UHC-s czy Ha aby naocznie zobaczyć co one tam przepuszczają :) Polecam bo zabawa przednia.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś był temat o StarAnalyserze, w którym jakiś user strzelał widma gwiazd. Ja się bawiłem siatką z Zamkoru 500 linii/mm, też według projektu, którzy wrzuciłeś. Fakt zabawa przednia, chociaż ja polowałem na żarówki energooszczędne :P Wrzuć jakieś zdjęcia jak masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rura była jota w jotę taka sama, szczególnie pierwsza wersje z płyty CD. Co do zdjęć... no tak, wtedy próbowałem telefonem, teraz jak znajde jakąś tubę to spróbuje aparat przerobić na spektroskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś był temat o StarAnalyserze, w którym jakiś user strzelał widma gwiazd. Ja się bawiłem siatką z Zamkoru 500 linii/mm, też według projektu, którzy wrzuciłeś. Fakt zabawa przednia, chociaż ja polowałem na żarówki energooszczędne :P Wrzuć jakieś zdjęcia jak masz.

 

Ze StarAnalyserem to akurat żaden wyczyn. Można zejść całkiem głęboko i z całkiem przyzwoitą rozdzielczością - http://astropolis.pl/topic/37886-rosette-nebula-jakiej-chyba-jeszcze-nie-widzieliscie-;/

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też się pobawiłem. ;)

 

 

Słońce już mi się schowało, skierowałem "spektrograf" na wysokoprężną sodówkę. Nic odkrywczego, ale zabawa fajna. :)

 

 

oKN8OTC.jpg

 

 

Jak ja lubię takie prowizorki. Żyletka, stara płyta CD, trochę taśmy, rolki po ręcznikach papierowych i kompakt jako detektor. :)

 

 

AeISclD.jpg

Pozdrawiam,

Damian

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis. Kiedys juz nabyłem siatkę właśnie w zamkorze, może teraz zmobilizuję się do budowy :)

 

Nie wczytałem się jak na razie w opis i tak na prawdę jeszcze pomysłu nie analizowałem, ale może siatkę uda się też wykorzystać do analizy widma gwiazd ? Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też myślę o budowie spektroskopu szczelinowego z kolimatorem, pryzmatem i lunetką. Mam nawet odpowiedni pryzmat o jednym z kątów = 60 stopni. Jak zbuduję, to opowiem jak się spisuje. Dawno temu już się tym bawiłem, ale pryzmat Amiciego w oprawie okularowej marki Zeiss, był pożyczony tylko na krótko z Instytutu Fizyki UMCS. Na rynku trudno dostać spektroskop na dobrym poziomie, więc trzeba zbudować samemu.

NSRW_Spectroscope1.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też mi się marzył spektrohelioskop. Z tych czasów ostała mi się siatka dyfrakcyjna 1000 l/mm

@lemarc: Leszku, a może zamiast pryzmatu użyłbyś właśnie siatki? Ta moja jest transmisyjna, tak jak te tanie 500 l/mm, a nie odbiciowa. W konstrukcji spektroskopu można taką umieścić w identycznej geometrii jak pryzmat. Za to kalibracja łatwiejsza, bo położenie poszczególnych linii widmowych w spektrum można po prostu wyliczyć. Z pryzmatem trzeba się bawić tabelą/krzywą dyspersji z nieliniowym przebiegiem. Nie pamiętam, gdzie tą siatkę kupowałem, ktoś na astro4u chyba mi dał namiary, może nazwę mam na kopercie z siatką. O, jest:

Zakład Produkcyjno-Handlowy Aparatury Optyczno-Elektronicznej OPTEL

Opole, ul. Solskiego 38, tel.4540694

Ciekawe, czy jeszcze istnieją, bo to daawno było... Wówczas mieli stronę www, więc można sprawdzić tą drogą.

Ze spektrohelioskopami to jest ten ból, ze aby otrzymać obraz rozciągłego obiektu typu tarczy słonecznej, trzeba w jednej osi skanować obraz. Prowadzi to do zabawy w mechanikę precyzyjną z układem drgających luster lub szczelin spektroskopowych, w dodatku zsynchronizowanych. Wbrew pozorom daje się to zrealizować w amatorskich warunkach, ale nie każdy ma odpowiedni warsztat i umiejętności techniczne.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Można by łatwiej zasymulować w prostym układzie z siatką działanie czegoś co kiedyś w astronomii zawodowej nazywano pryzmatem obiektywowym. Były to pryzmaty zakładane jako przedni filtr na obiektywy astrografów. Pozwalało to obserwować gwiazdy gromad rozciągnięte w widma o małej dyspersji i rozdzielczości, za to hurtem na jednej fotce. Ciekawie byłoby porównać amatorskim przyrządem tego typu np. M35 z M13 -dwie różne klasy gromad, inny typ widmowy

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Kiedyś bawiłem się spektroskopem z "zamkoru" :) dało się go nawet podłączyć do teleskopu i przetestować filtry na lampie sodowej - na flick mam kilka fotek. star analyser pozwolił na więcej.

Czytałeś to może?

 

http://astropolis.pl/topic/45699-filtry/?p=544059

 

co myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.