Jump to content

Złodzieje internetu


HAMAL
 Share

Recommended Posts

Pisałem niedawno że kradną mi w internecie wszystko co się tylko nawinie w różnej formie, ale dziś trafiłem na kolejną dotąd nieznaną mi formę. Robi się z opracowania na Twojej stronie zrzut pdf i puszcza w eter :] jedyna zaleta tej formy jest taka że pozostają podpisy. wada jednak taka że dysponują bez twojej zgody materiałem.

oto przykład, mój opis budowy aerografu
http://chomikuj.pl/sralfis/AIRBRUSH/aerograf+porady*2c+szablony/Aerograf+modelarski+-+Budowa+aerografu+modelarskiego+i+spr*c4*99*c5*bcarki,1083864513.pdf

Konto na chomiku mam więc zaraz napisze do ścierwa stosowną wiadomość.

Trafiłem też ostatnio na nagranie z prelekcji z wykorzystaniem moich zdjęć stworzeń bałtyckich http://mikrofotografia.republika.pl/Morskie_slonowodne_akwarium_Baltyckie.htm

z odciętymi moimi podpisami :wassat: chore czasy idą.

Edited by HAMAL
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

chore czasy idą.

 

Gdzie byłeś przez ostatnie 15 lat :P

 

Niestety to trudny temat, bez idealnego rozwiązania. Z jednej strony powszechna łamanie praw autorskich, złodziejstwo itd, a z drugiej co? Cenzura, śledzenie, monitorowanie każdego ruchu i wypowiedzi?

 

Osobiście uważam że nie powinno być pełnej anonimowości, problem w tym że próba rozwiązania tego może dać zbyt duże pole do popisu osobom zainteresowanym śledzeniem każdego naszego ruchu.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Anonimowość to jedno, bo jestem za pełną anonimowością, co nie zmienia faktu że jest jak piszesz, a ja żartuje często że ubiegający się o wizę do stanuf są pierwej sprawdzani przez służby usia przy pomocy google gdzie bywali, co pisali ^_^ potem dopiero zapada decyzja.

Ale skopiowanie cudzej pracy do pdf i puszczenie sobie w obieg to co innego, a znalazłem już wiele kopii na chomiku. Najlepsze że przy formularzu zgłoszeniowym portal prosi o moje dane osobowe (imie nazwisko adres) które chcą przekazać osobie która ponoć naruszyła moje prawa aby mogła się ze mną skontaktować i to wyjaśnić ^_^ masakra jakaś. Musze pogadać z naszymi prawnikami i wystosować do portalu chomik stosowne pismo z żądaniem usunięcia wszystkich kopii w trybie natychmiastowym.

Link to comment
Share on other sites

Kradzież treści w sieci to temat-rzeka.

Mnóstwo ludzi nie rozumie, że z faktu, że materiał jest dostępny nieodpłatnie w sieci do przeczytania nie wynika jeszcze, że można go dowolnie wykorzystać... Z drugiej strony jest mnóstwo osób, które świadomie kradną treści wiedząc, że raczej nie spotkają ich realne konsekwencje.

Łatwiej jest załatwić sprawę z dużymi wydawcami (bo portale też czasem lubią sobie coś "pożyczyć")...

 

Btw,
HAMAL, co z Twoimi stronami - przepadną całkiem, czy je przenosisz? Gdybyś potrzebował serwera/subdomeny czy kogoś do ich przeniesienia, mogę pomóc (proszę pisz na PW).

Naprawdę szkoda byłoby, gdyby miały po prostu zniknąć z sieci.

Edited by dziki_rysio_997
Link to comment
Share on other sites

Ja patrzę na te sprawy trochę inaczej. Wszystko co umieszczę w sieci jest dla Wszystkich. Oczywiście nie są to materiały "wielkiej wagi" ale czasami mogą być pomocne. Co innego gdybym z tego żył, wtedy trzeba ostrożnie udostępniać swoje prace, ale nawet jeżeli już dostałbym odpowiednie wynagrodzenie, to żadna strata dla mnie, jeżeli Ktoś sobie z tego skorzysta itp. ,itd.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Anonimowość to jedno, bo jestem za pełną anonimowością

[...]

Musze pogadać z naszymi prawnikami i wystosować do portalu chomik stosowne pismo z żądaniem usunięcia wszystkich kopii w trybie natychmiastowym.

 

oj, chyba jednak nie jesteś za anonimowością, bo gdyby chomik był anonimowy to nie miałbyś nawet do kogo wysłać pisma :P

(chociaż w tym wypadku to i tak nie ma znaczenia, chyba że masz prawników lepszych niż połączone siły wydawców książek i branży filmowej, którzy chomikowi jak na razie nie dali rady)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jest dla wszystkich, jednak swoje strony edytujesz, uaktualniasz, a tamten pdf już żyje swoim życiem, pozbawiony też został mojego "loga" (nie licząc zdjęć) i teoretycznie każdy może go sobie przypisać. Wiecie ile czasu kosztuje zrobienie na stronę fajnego ujęcia głupiego aerografu albo mikroskopu? Nie wystarczy postawić go na regal i walnąć z lampą dwie fotki, potem dwa dni się poprawia opis, a teraz jakaś gnida rozdaje to w swoim imieniu nie mając nawet pojęcia o czym jest ten artykuł. To mnie wkurza.

 

Strony miałem przenosić na home.pl ale okazało się że każda z nich po wygaśnięciu okresu odpłatnego bez reklam wróci jako bezpłatna z reklamami, ale zachowam dzięki temu adresy i linkowania na czym mi najbardziej zależało :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pojęcie że coś jest w internecie czyjąś własnością jest u wielu pojęciem obcym. Jest to biorę i robię z tym co mam chęć zrobić i nie zastanawiam się nad tym że ktoś poświęcił swój czas a często i środki by to coś się w sieci znalazło. Więc nawet nie mówiąc o aspektach prawnych,ale zwykła kultura wymagałaby zapytania się autora czy coś można wykorzystać.

Ale najczęściej jest tak jak kiedyś gdy wystawiając coś tam na aukcji na Allegro po jakimś czasie zobaczyłem swoje zdjęcia u kogoś innego ( w sumie zwykłe foty, nazwanie tego "własnością intelektualną" to gruba przesada, ale jednak ;) ). Na mailowo zwróconą uwagę że to trochę nieładnie korzystać z cudzych fotek odpowiedź była w stylu: "człowieku, dziwny jesteś- przecież ci nie ubędzie... "

No ale foty znikły z aukcji :D

Link to comment
Share on other sites

 

Gdzie byłeś przez ostatnie 15 lat :P

 

Rozumiem Twoje żale, ale ten komentarz jest jak znalazł. Nie wrzucaj do INTERNATA swojej własności intelektualnej. To tak samo jakbyś rozrzucił ulotki na ulicy.

Jeśli natomiast chciałbyś się "pochwalić" swoimi osiągnięciami to niestety musisz mieć świadomość że 3 na 10 nie poda źródła. 7-miu poda i wtedy masz 70% satysfakcji.

Tak naprawdę ta porcja informacji i tak umrze i zaniknie w natłoku bajtów. Życie w XXI wieku - po prostu, w XXII nikt nie będzie pamiętał.

 

Andrzej

Link to comment
Share on other sites

Satysfakcja byłaby pełniejsza, gdyby podali źródło, ale nadal uważam, że zaliczasz się do nielicznego grona ludzi, którzy wyprodukowali treści użyteczne dla innych - stąd kopiowanie. To spory powód do zadowolenia i nie ma co rąk załamywać. Kokosy nie uciekły, a satysfakcja jest.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Satysfakcja byłaby pełniejsza, gdyby podali źródło, ale nadal uważam, że zaliczasz się do nielicznego grona ludzi, którzy wyprodukowali treści użyteczne dla innych - stąd kopiowanie. To spory powód do zadowolenia i nie ma co rąk załamywać. Kokosy nie uciekły, a satysfakcja jest.

 

Otóż to !

 

Andrzej

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem własność intelektualną kradną Ci, którzy sami nic wartościowego nie stworzyli lub nie mają empatii.

 

Ci, którzy twierdzą, że można kopiować wszystko, na czym autor bezpośrednio nie zarabia, też pewnie nic wartościowego sami nie stworzyli. Część ludzi, tworząc i upubliczniając swoje dzieła za darmo, ale bez pozwolenia na przetwarzanie i powielanie, robi to, by znaleźć pracę. Może robią to dla poklasku, może mają inne pobudki, ich sprawa. Nic do tego temu, kto szpera po necie, zbiera co fajniejsze dzieła i potem używa bez pozwolenia.

 

Nie raz słyszałem o tym, że artyści powinni dziękować tym, którzy powielają ich utwory, bo to darmowa reklama. Jakoś nie znam nikogo, kto np. nagrałby własną płytę na sprzedaż i też głosił, że inni muzycy powinni dziękować tym, którzy umieszczają pliki mp3 na pirackich serwerach. Łatwość łamania prawa nie usprawiedliwia łamania prawa.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.